Dziś pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu nowej kadencji

Administracja publiczna

We wtorek Sejm i Senat rozpoczną swoją nową, IX kadencję. Posłowie złożą ślubowanie, wybrany zostanie marszałek Izby i wicemarszałkowie. Inauguracyjne posiedzenie Sejmu otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy został nim Antoni Macierewicz. Premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję rządu, a Prezydent wygłosi orędzie.

12.11.2019

Samorządy więcej zapłacą za ubezpieczenia

Finanse samorządów

Podwyżki cen ubezpieczeń to dodatkowe koszty, które samorządy będą musiały ponieść w 2020 roku. Trwają prace nad ich budżetami, więc eksperci przypominają o uwzględnieniu wyższych stawek za polisy od skutków żywiołów czy za ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

12.11.2019

Do Stanów Zjednoczonych już bez wizy, ale tylko na 90 dni

By pojechać do USA bez wizy konieczna będzie rejestracja i otrzymanie autoryzacji w elektronicznym systemie weryfikacji - ESTA, oraz biometryczny paszport ważny przynajmniej 90 dni i bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z datą wyjazdu ze Stanów. Polska do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP) dołączyła w poniedziałek - 11 listopada.

11.11.2019

Nowe ministerstwa i nowi ministrowie - premier podaje nazwiska

Administracja publiczna

Ministerstwo do spraw Klimatycznych z Michałem Kurtyką na czele, resort zarządzania funduszami, którego szefową będzie Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Ministerstwo Rozwoju kierowane przez Jadwigę Emilewicz i Jacek Sasin obejmujący tekę ministra do spraw nadzoru właścicielskiego - to nowości w rządzie. Zmieni się też kilku ministrów.

08.11.2019

Warszawa, Rzeszów i Katowice na czele rankingu miast dla młodych

Samorząd terytorialny

Miasta działają na rzecz młodzieży, co pokazuje ranking Miasta dla młodych, w którym oceniono 66 jednostek. Na czele znalazła się stolica i samorządy miast wojewódzkich. Jednym z kryteriów było powołanie młodzieżowej rady miasta. Autorzy wzięli też pod uwagę przeciętne zarobki, dostęp do edukacji czy dostępność oddziałów położniczych.

08.11.2019

Gminy nie wiedzą, od kiedy obowiązuje nowy system odpadowy

Samorząd terytorialny Środowisko

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości w gminach obowiązuje już dwa miesiące, ale wciąż nie wiadomo, kiedy tak naprawdę nowy system gospodarki odpadami wchodzi w życie w samorządach. Problem stwarzają przepisy przejściowe, które przewidują rok na dostosowanie regulaminów czystości. Nadal ważne są jednak umowy zawarte w starym systemie, które mogą skończyć się... za kilka lat.

08.11.2019

Wnioski o "Dobry start" tylko do końca listopada

Finanse samorządów Domowe finanse Szkoła i uczeń

Osoby, które chcą jeszcze w tym roku ubiegać się o świadczenie "Dobry start", czyli 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka, mają już niewiele czasu. Wniosek można złożyć tylko do końca listopada.

07.11.2019

Samorządowcy: Rok 2020 będzie dla nas rokiem katastrofy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Samorządowcy apelują o spotkanie z premierem i ministrem finansów. Ostrzegają, że rosnąca luka w oświacie nie tylko rujnuje ich budżety, ale zagraża rozwojowi kraju, realizacji inwestycji unijnych i PKB. Jak podkreślają, informacja rządowa o dochodzie samorządów z udziału w PIT dotyczy stanu na koniec 2018 r., czyli nie uwzględnia skutków reform podatkowych wprowadzonych w tym roku.

07.11.2019

Od 11 listopada Polacy do Stanów Zjednoczonych bez wiz

By pojechać do USA bez wizy konieczna będzie rejestracja i otrzymanie autoryzacji w elektronicznym systemie weryfikacji - ESTA, oraz biometryczny paszport ważny przynajmniej 90 dni i bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z datą wyjazdu ze Stanów.

06.11.2019

NIK: Trzeba wzmocnić kontrolę udzielania upoważnień do decyzji administracyjnych

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

W 14 skontrolowanych przez NIK urzędach samorządu terytorialnego niemal 24 tys. decyzji administracyjnych podjęli urzędnicy, którzy nie mieli do tego upoważnienia albo zostało ono wystawione przez osobę do tego nieuprawnioną. Na podstawie tych decyzji pobrano podatki i opłaty oraz dokonano wypłat.

06.11.2019

PESEL ma być chroniony, ale bez przesady, gdy urząd i tak ma do niego dostęp

Administracja publiczna

Po wprowadzeniu RODO powstaje coraz więcej wątpliwości, czy urzędy mogą wymagać od nas podawania PESEL i kto może mieć do niego dostęp. Niepotrzebnie, bo i tak mają ten numer w swoich bazach, a używanie go pozwala uniknąć pomyłek i kosztów ich poprawiania. Inaczej jest w kontaktach z podmiotami komercyjnymi lub osobami prywatnymi, gdzie powinien być szczególnie chroniony.

06.11.2019

Zasady kremacji zwłok wymagają pilnego uregulowania w przepisach

Środowisko Prawo gospodarcze

Spopielanie zwłok wyłącznie w drewnianej trumnie i potwierdzane certyfikatem – to niektóre z propozycji zmian w prawie, dotyczących procedury kremacji. Według ekspertów nowe przepisy są konieczne ze względu na ochronę środowiska, identyfikację i weryfikację zwłok poddawanych kremacji i balsamowaniu oraz zasady prowadzenia zakładów spopielania.

05.11.2019

Odbiurokratyzowanie procedur przyspieszy szacowanie szkód w rolnictwie

Samorząd terytorialny

Opóźnień w sporządzaniu protokołów szkód po suszy można uniknąć. Samorządowcy i Podlaska Izba Rolnicza apelują do resortu rolnictwa o uproszczenie procedury i powołanie stałych komisji. Podkreślają, że obecnie członkowie komisji szacujących pracują społecznie. Problemem jest też zbyt mała liczba stacji pomiarowych, co powoduje, że dane są niepełne.

05.11.2019

Gminy wdrażają nowe prawo z ogromnym opóźnieniem

Samorząd terytorialny

Zmiany w wielu ustawach wymagają często zmian w prawie lokalnym. Potrzebne są więc nowe uchwały gmin, z którymi te opóźniają się nawet po... kilkaset dni. To skutek zbyt wielu przepisów - często nieprzemyślanych i źle skonstruowanych. Wiele samorządów nie wie, co ma robić. W efekcie - tracą na tym obywatele, którzy muszą np. więcej płacić za wywóz śmieci.

05.11.2019

Spółka Autostrada Wielkopolska ma zwrócić rekompensaty za przejazdy ciężarówek

Finanse publiczne Administracja publiczna

Odzyskane od spółki Autostrada Wielkopolska pieniądze będą przeznaczone na realizację inwestycji drogowych. To prawie 1,4 miliardy złotych, które mają być zwrócone po podtrzymaniu przez sąd Unii Europejskiej decyzji Komisji Europejskiej, że wyliczenia rekompensat były za wysokie. Już przed 10 laty nieprawidłowości wykryła Najwyższa Izba Kontroli.

04.11.2019

NIK: Cmentarze wymagają większej opieki

Administracja publiczna

Problem nie jest nowy, ale z rok na rok niewiele się zmienia. Większość kontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli samorządów, pod opieką których znajdują się cmentarze komunalne, ogranicza się do spraw podstawowych: zapewnienia miejsc pochówku i kontroli czystości. Pozostałe zadania zlecane są firmom zewnętrznym - a to rodzi problemy m.in. z cenami za pochówek. Brakuje też miejsc.

02.11.2019

Rzecznik TSUE: Polska, Czechy i Węgry do ukarania za odmowę przyjęcia uchodźców

Administracja publiczna Prawo unijne

Polska, Czechy i Węgry złamały prawo Unii Europejskiej odmawiając relokacji uchodźców - napisała w opinii dla Trybunału Sprawiedliwości jego rzecznik generalny. Zdaniem polskiego rządu były podstawy do takiej decyzji. Opinia rzecznika nie wiąże Trybunału, ale w ok. 90 proc. przypadków orzeczenia są zbieżne z opiniami rzeczników.

31.10.2019

Karczewski: Powstanie ministerstwo skarbu

Administracja publiczna

Kierownictwo Zjednoczonej Prawicy ustaliło strukturę przyszłego rządu. Potwierdzono rekomendację Mateusza Morawieckiego jako kandydata na premiera oraz utworzenie ministerstwa skarbu, na czele którego stanie Jacek Sasin.

31.10.2019