Negocjator UE: Nie będzie renegocjacji brexitu

Administracja publiczna

Unia Europejska nie renegocjuje porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, w tym kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej - powtórzył w poniedziałek główny negocjator Komisji Europejskiej ds. brexitu Michel Barnier.

04.02.2019

Minister zapowiada zero tolerancji dla przestępstw w rolnictwie 

Rynek i konsument Administracja publiczna

Kary więzienia dla łamiących prawo, monitoring ubojni i samochodów transportujących zwierzęta oraz pośredników - takie zmiany w ustawie o inspekcji weterynaryjnej zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. A tymczasem stanowiska stracili lekarze weterynarii odpowiedzialni za nadzór nad ubojniami w powiecie Ostrów Mazowiecka.

04.02.2019

Zakaz wyprowadzania psa do parku? Prawo nie pozwala

Administracja publiczna

Rada gminy Zbąszyń w województwie wielkopolskim zdecydowała, że z psami nie wolno wchodzić do parków ani obiektów publicznych. W sprawie zainterweniował Rzecznik Praw Obywatelskich, wystąpił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, bo jak twierdzi rada nie ma takich uprawnień.

04.02.2019

Po aferze z ubojem chorych krów będą zmiany w nadzorze weterynaryjnym

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni przedstawi Radzie Ministrów propozycje rozwiązań uszczelniających nadzór nad systemem bezpieczeństwa żywności. Zdaniem ministra, nowy system poprawi bezpieczeństwo żywności, zwiększając odpowiedzialność Inspekcji Weterynaryjnej.

02.02.2019

Deglomeracja? W Niemczech duże miasta też rosną najszybciej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Deglomeracja w rozumieniu rozproszenia siedzib urzędów centralnych po kraju nie zawsze wpływa na zrównoważone tempo rozwoju miast różnych wielkości – wynika z analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju. Sytuacja w podawanych jako pozytywny przykład Niemczech świadczy, że małe miasta wyludniają się, mimo przenoszenia tam urzędów centralnych.

02.02.2019

Za „śpiącym policjantem” nie można przyśpieszać

Administracja publiczna Policja

Na lokalnych drogach jest coraz więcej progów zwalniających. Cześć kierowców krytykuje to rozwiązanie. Wskazują też na problem z ich oznakowaniem. Resort infrastruktury rozwiewa wątpliwości jak zachować się po przejechaniu progu i stwierdza, że rozpoczynające się przed nim ograniczenie prędkości nadal obowiązuje.

02.02.2019

Do teatru z dzieckiem na własne ryzyko

Rynek i konsument Administracja publiczna

O ile możliwe jest powstanie regulacji prawnej w zakresie przypisywania kategorii wiekowej filmom wyświetlanym w kinach, o tyle może być to trudne w przypadku przedstawień teatralnych. Minister kultury i dziedzictwa narodowego wyjaśnia, że to na dyrektorze instytucji kultury spoczywa obowiązek podejmowania decyzji dotyczących repertuaru.

02.02.2019

Senat poparł zmiany pozwalające na wyższe bonifikaty przy likwidacji użytkowania wieczystego

Domowe finanse Administracja publiczna

Nowelizacja ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, którą w czwartek 31 stycznia br. w nocy uchwalił Sejm, w piątek została bez poprawek przyjęta przez Senat. Przewiduje ona, że jeżeli lokalny samorząd zdecyduje o wyższej bonifikacie niż 60 proc. proponowanych przez Skarb Państwa, to automatycznie na tym terenie zostanie ona podwyższona przez wojewodę do "samorządowego" poziomu.

01.02.2019

Senat: Zmiany w prawie wyborczym bez poprawek

Administracja publiczna Wybory

Bez zmian Senat przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, która przewiduje m.in. ograniczenia w kandydowaniu osób karanych, powrót do jednej komisji wyborczej, a także ujednolicają przepisy dotyczące wygaśnięcia mandatów.

01.02.2019

Sąd odmawia rejestracji homoseksualnego małżeństwa, ale sprawa jeszcze nie przegrana

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Wprawdzie warszawski WSA odrzucił skargę dotyczącą odmowy transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa osób tej samej płci, jednak paradoksalnie można go uznać za kolejny krok batalii o uznanie w Polsce unijnych standardów w tej dziedzinie - twierdzi adwokat Anna Mazurczak, która była pełnomocnikiem skarżących.

31.01.2019

UE: Finlandia będzie za wiązaniem funduszy z praworządnością 

Finanse samorządów Administracja publiczna

W przemówieniu wygłoszonym w czwartek w Parlamencie Europejskim premier Finlandii Juha Sipila poparł propozycję powiązania dostępu do funduszy unijnych z praworządnością. To ważna deklaracja, ponieważ kraj ten w drugim półroczu 2019 r. przejmuje prezydencję w Radzie UE.

31.01.2019

Jest projekt ustawy o nowych zasadach wynagrodzeń samorządowców

Administracja publiczna Prawo pracy

Prezydent Warszawy jest na 246 miejscu pod względem wysokości pensji wśród swoich urzędników, w Gliwicach 94 osoby zarabiają więcej niż szef, w Łodzi - 43, w Lublinie – 35. Samorządowcy chcą, żeby ich pensji nie regulowało rozporządzenie, ale w całości ustawa. Płace powinny być zależne od wielkości i położenia samorządu. Obecny system jest zły i nieuczciwy - podkreślają.

31.01.2019

Minister deklaruje wzmocnienie pozycji szefa URE

Administracja publiczna

Proponowana nowelizacja ustawy ws. cen energii elektrycznej zagwarantuje pełną niezależność regulatora - Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - zapowiada Ministerstwo Energii. I podkreśla, że w tej sprawie w pełni zgadza się ze stanowiskiem Komisji Europejskiej. Nie wiadomo jednak, na czym ma polegać zwiększenie niezależności urzędu.

30.01.2019

Nie ma zagrożeń wdrożenia e-dowodu od 4 marca

Administracja publiczna

Projekt e-dowód jest na etapie ostatnich testów, urzędnicy w gminach mają zapewnione wsparcie techniczne i informacyjne. - Nie widzimy obecnie zagrożeń, żeby nie rozpocząć wydawania dokumentów zgodnie z planem – mówi wiceminister cyfryzacji Karol Okoński.

30.01.2019

Rząd ustawą zakaże likwidacji linii kolejowych  

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Zapiszemy raz na zawsze, że nie można zlikwidować linii kolejowej, nie można unicestwić przebiegu szlaku kolejowego – taką regulację zapowiada minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Według ministra wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy przywracający wiele połączeń i szlaków kolejowych.

30.01.2019

Wlk. Brytania chce renegocjować brexit

Administracja publiczna

Brytyjski rząd chce renegocjacji umowy wyjścia z Unii Europejskiej i uzyskania wiążących prawnie zmian w kontrowersyjnym mechanizmie awaryjnym dla Irlandii Płn. Premier Theresa May zapowiedziała takie działania podczas wtorkowego posiedzenia gabinetu, potem poparła to Izba Gmin. Jednak unijni przywódcy nie widzą takiej możliwości.

30.01.2019

NSA: Budowa parkingu nie uzasadnia zniesienia indywidualnej formy ochrony przyrody

Środowisko Administracja publiczna

Budowa parkingu nie służy ochronie ludzi lub ich mienia, tylko zapewnieniu możliwości zaparkowania samochodu w miejscu znajdującym się w niedużej odległości od docelowego miejsca wizyty. NSA uznał, że nie może to uzasadniać zniesienia indywidualnej formy ochrony przyrody.

29.01.2019

Rada Legislacyjna: Ograniczenie barier w obrocie ziemią ma wady

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Rządowy projekt ustawy Prawo o kształtowaniu ustroju rolnego zawiera rozwiązania mające na celu złagodzenie dotychczas obowiązujących ograniczeń w obrocie ziemią rolną. Rada Legislacyjna ma jednak zastrzeżenia do tych przepisów, które w nadmiernym stopniu ingerują w prawo własności.

28.01.2019

Dr Lubasz: Minister nie może interpretować RODO

Administracja publiczna RODO

Urzędy państw członkowskich nie mogą wydawać wiążących interpretacji do prawa Unii Europejskiej obowiązującego wprost - twierdzi radca prawny dr Dominik Lubasz. A nawiązując do głośnego sporu pomiędzy prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych i ministrem cyfryzacji wskazuje, że dbałość o jednolitość wykładni jest zadaniem tego pierwszego organu.

26.01.2019