Sasin: Projekt ws. lotów na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Administracja publiczna

Jako rząd będziemy gotowi, by projekt ustawy ws. zasad lotów najważniejszych osób w państwie był procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedział wicepremier Jacek Sasin. Regulacja ma zawierać m.in. m.in. wprowadzenie centralnego rejestru lotów typu HEAD, zakaz przelotów dla rodzin czy parlamentarzystów nie uczestniczących w oficjalnych delegacjach.

10.08.2019

Członek rodziny jak autostopowicz - nie pojedzie służbowo

Administracja publiczna

Dokumenty wewnętrzne w urzędach stanowią, że samochody służbowe są wykorzystywane do celów służbowych. Na ogół nie zawierają zakazów przewożenia członków rodziny. Jak się dowiadujemy, nie ma mowy o wożeniu rodziny, bo jest to jasne i zrozumiałe dla każdego. Są jednak małe wyjątki.

10.08.2019

Witek zastąpi Kuchcińskiego na stanowisku marszałka Sejmu

Administracja publiczna

Elżbieta Witek, dotychczasowa minister spraw wewnętrznych i administracji, została w piątek powołana na stanowisko marszałka Sejmu. Zastąpi Marka Kuchcińskiego, który podał się do dymisji w związku z zarzutami o sprzeczne z prawem i dobrymi obyczajami wykorzystywanie rządowych samolotów.

09.08.2019

Rządowe loty według rejestru i bez rodzin

Administracja publiczna

Wprowadzenie centralnego rejestru lotów typu HEAD oraz zakaz przelotów dla rodzin czy parlamentarzystów nie uczestniczących w oficjalnych delegacjach - takie m.in. zasady zawierać ma projektowana regulacja dotycząca lotów rządowymi samolotami.

09.08.2019

NIK: Niezły nadzór ministra i zła kondycja spółek rolno-spożywczych

Administracja publiczna Rynek Spółki Prawo gospodarcze

Ministerialny nadzór nad spółkami z branży rolno-spożywczej w większości prowadzony był prawidłowo. Jednak nie wpłynął on w znaczącym stopniu na polepszenie ich sytuacji - przeciwnie, kondycja niektórych pogorszyła się - stwierdza w najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

09.08.2019

WSA: Maszt telekomunikacyjny nie może być tymczasowy

Administracja publiczna Budownictwo

O tymczasowym charakterze obiektu nie może rozstrzygać wyłącznie zamiar inwestora. Jest to niewątpliwie warunek konieczny do zastosowania procedury zgłoszeniowej, lecz z pewnością niewystarczający. Dlatego budowa masztu telekomunikacyjnego o wysokości 27 m wymaga pozwolenia na budowę. Tak orzekł WSA w Opolu.

09.08.2019

Więcej pieniędzy dla Lotnictwa Cywilnego, bo Niemcy przejmą nadzór nad polskim niebem

Finanse publiczne Administracja publiczna

Sytuacja jest krytyczna - przekonywał posłów szef Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson, apelując o poparcie wniosku Ministerstwa Finansów, aby podwyższyć płace urzędnikom i pilotom. Dodatkowe środki są potrzebne na zatrudnienie nowych pracowników, aby zgodnie z nowymi przepisami Unii Europejskiej móc zapewnić certyfikację lotnictwa.

08.08.2019

Dymisja marszałka Sejmu i "rygorystyczna" ustawa o lotach

Administracja publiczna

W krótkim czasie zostanie złożony projekt ustawy, który ureguluje w sposób "rygorystyczny", kto i w jakich okolicznościach może latać samolotami rządowymi - zapowiedział w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński. To reakcja szefa rządzącej partii na kontrowersje wokół przelotów czołowych polityków rządowymi samolotami.

08.08.2019

Jest projekt - hulajnoga będzie jak rower

Administracja publiczna

Hulajnogami elektrycznymi będzie można jeździć po chodnikach, ale tylko wtedy gdy nie ma ścieżki rowerowej. Będą one musiały ustępować pieszym, a ich dopuszczalna prędkość nie będzie mogła przekroczyć 25 km na godzinę. Takie m.in. zasady przewiduje projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym.

07.08.2019

Najwięcej aktywowanych e-dowodów w Łódzkiem, Świętokrzyskiem i Wielkopolsce

Administracja publiczna

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że już ponad milion Polaków posiada dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Można ją aktywować przy odbiorze albo później, w dowolnym momencie w urzędzie gminy. Umożliwia właścicielowi e-dowodu komunikację elektroniczną z administracją publiczną.

07.08.2019

Rząd konsultuje projekt strategii cyberbezpieczeństwa

Administracja publiczna Farmacja RODO

Minimalizowanie podatności na cyberzagrożenia, zwiększenie ochrony informacji w sektorach publicznym, militarnym i prywatnym, a także efektywne zwalczanie skutków incydentów w sieci - to cele Strategii Cyberbezpieczeństwa, której projekt został właśnie skierowany do konsultacji.

06.08.2019

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek postanowienie o zarządzeniu wyborów parlamentarnych. Zgodnie z decyzją prezydenta wybory odbędą się 13 października 2019 roku. Za pięć dni może zacząć się formalnie kampania wyborcza.

06.08.2019

Trybunał w Strasburgu zajmie się sprawą obywatelstwa dzieci pary homoseksualnej

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka trafiła skarga dotycząca odmowy potwierdzenia przez wojewodę mazowieckiego obywatelstwa polskiego dla dzieci pary jednopłciowej, mimo że jednym z ich rodziców jest obywatel polski, a wcześniej jego ojcostwo potwierdził sąd w USA.

06.08.2019

USA: Senatorowie za naciskami na Polskę w sprawie restytucji mienia ofiar Holokaustu

Prawo cywilne Administracja publiczna

Większość amerykańskich senatorów podpisała list do sekretarza stanu Mike'a Pompeo, wzywający go do akcji w sprawie mienia ofiar Holokaustu w Polsce. Apelują o działania zmierzające do wypłacenia ofiarom Holokaustu lub ich rodzinom odszkodowań lub zwrotu nieruchomości "które zostały bezprawnie przejęte przez nazistów, a następnie znacjonalizowane przez komunistów".

06.08.2019

Udostępnienie informacji w Biuletynie Informacji Publicznej nie jest ograniczane czasowo

Administracja publiczna

Obowiązkiem udostępniania w Biuletynie Informacji Publicznej objęte są informacje określone w ustawie o dostępie do informacji publicznej oraz informacje dotyczące sposobu dostępu do informacji publicznych nieudostępnionych w tym biuletynie. Nie istnieje podstawa do usuwania z BIP tych informacji - odpowiada na pytanie czytelnika ekspert.

06.08.2019

Dr Borski: Powszechne głosowanie korespondencyjne i wędrująca urna mogłyby wpłynąć na frekwencję

Administracja publiczna RODO

Niska frekwencja wyborcza wynika z różnych przyczyn. Wśród nich wymienić należy nieprzyjazne zasady głosowania, brak odpowiednich kandydatów a przede wszystkim powszechne stereotypy. Aby zmienić podejście do głosowania, należy edukować dzieci i młodzież, że warto brać udział w tym święcie demokracji – podkreśla dr Maciej Borski.

04.08.2019

Kobieta w ciąży zaskarży urząd za schody, jak nie znikną, będzie kara

Pomoc społeczna Administracja publiczna Budownictwo

Każdy, kto uzna, że nie może swobodnie skorzystać z usług publicznych, bo na przykład trudno mu wejść do budynku, może zaskarżyć niedostępną instytucję. Taki ogromny wpływ na zmiany w zakresie dostępności będą miały nie tylko osoby niepełnosprawne, ale też starsi, kobiety ciężarne, rodzice z wózkami i inni, którzy mają tak zwane szczególne potrzeby.

03.08.2019

Trójkołowiec na pedały będzie nadal rowerem

Administracja publiczna

Ministerstwo Infrastruktury nie planuje zmiany przepisów w sprawie korzystania z wózków rowerowych, bo uważa, że ta materia w przepisach uregulowana jest wystarczająco. W miejscowościach uzdrowiskowych problem jednak istnieje, a pojazdy takie są często przyczyną zagrożeń na drogach.

03.08.2019