NSA: Patron ulicy zostaje, ale nie za zasługi

Administracja publiczna

Stanisław Tołwiński - komunista, ale dobry prezydent stolicy i człowiek ratujący Żydów podczas zagłady, pozostanie patronem ulicy na warszawskim Żoliborzu. Jednak o orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie zdecydowały względy proceduralne, a nie ocena tego człowieka.

03.04.2019

Rząd podnosi rangę organizacji pozarządowych

Administracja publiczna

Obsługę organizacji pozarządowych z Ministerstwa Rodziny przenieśliśmy do Kancelarii Premiera, żeby na wyższym poziomie rozstrzygać decydujące kwestie, aby ten proces był krótszy i bardziej zdecydowany - poinformował wicepremier Piotr Gliński. Według niego w ten sposób organizacje pozarządowe zyskują większy prestiż i siłę polityczną.

03.04.2019

Karta Polaka obejmie cały świat

Administracja publiczna

Ustawa o Karcie Polaka ma być rozszerzona na cały świat tak, aby objąć jej przepisami wszystkie osoby posiadające polskie pochodzenie oraz wszystkie środowiska polonijne.

02.04.2019

Wlk. Brytania: Twardy brexit coraz bardziej realny

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Propozycja stworzenia unii celnej ze Wspólnotą była w poniedziałek najbliżej zwycięstwa w serii próbnych głosowań w brytyjskiej Izbie Gmin. Jednak żadna z przedstawionych propozycji wyjścia Wlk. Brytanii z UE nie uzyskała większości głosów.

02.04.2019

Dr Wenda: Użytkowanie wieczyste ma sens dla inwestycji komercyjnych

Administracja publiczna Budownictwo

Od wielu lat trwał spór o to, czy użytkowanie wieczyste to tylko relikt minionego systemu. To błędny pogląd. Regulacja ta funkcjonuje bez przeszkód w obecnym systemie prawa. Pozwala ona w szczególności na realizowanie wielu inwestycji - podkreśla radca prawny dr Weronika Wenda.

02.04.2019

NSA w sprawie terenów PKP orzeka wbrew Prokuratorii i Prokuratorowi Generalnemu

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nie powiodła się próba podjęta przez prezesa Prokuratorii Generalnej RP, by rozszerzyć katalog dowodów świadczących, iż grunty kolejowe powinny pozostać w gestii Skarbu Państwa. Naczelny Sąd Administracyjny nie zmienił swego stanowiska: samorząd przejmuje tereny kolejowe, jeśli nie ma dokumentów stwierdzających zarząd PKP.

02.04.2019

Rząd konsekwentnie planuje przenoszenie urzędów poza stolicę

Administracja publiczna

Jeszcze w tym roku do mniejszych miast ma być przeniesionych kilka centralnych urzędów - zapowiada minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jej zdaniem deglomeracja ma być dobrym sposobem na "państwo z wodogłowiem".

01.04.2019

Wlk. Brytania: Izba Gmin odrzuciła porozumienie z UE

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w piątek rządowy projekt umowy wyjścia z UE. Oznacza to coraz bardziej realną perspektywę bezumownego brexitu lub kolejnego przedłużenia procesu opuszczenia Wspólnoty, a tym samym udział w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

30.03.2019

Wojciech Hermeliński odchodzi dziś z PKW

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

29 marca wygasa członkostwo w Państwowej Komisji Wyborczej jej obecnego przewodniczącego. Tego dnia Wojciech Hermeliński kończy 70 lat i zgodnie z przepisami musi odejść. Jego miejsce w PKW zajmie sędzia TK Grzegorz Jędrejek. Prezydent powoła go w ciągu 5 dni.

29.03.2019

Kto zarejestrował działalność w mieszkaniu, może słono zapłacić za jego uwłaszczenie

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Warszawski Urząd Dzielnicy Żoliborz zbiera oświadczenia od mieszkańców w związku z przekształceniem użytkowania w prawo własności. Chce wiedzieć, czy prowadzą w swoich lokalach działalność gospodarczą. Jeśli tak, może okazać się, że korzystając z bonifikaty, uzyskają bezprawną pomoc publiczną. Wtedy za prawo własności zapłacą stawkę rynkową.

27.03.2019

Polska, Czechy i Węgry przed TSUE za odmowę relokacji uchodźców

Administracja publiczna

15 maja przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbędzie się rozprawa w związku ze skargą przeciw Polsce, Czechom i Węgrom dotyczącą odmowy relokacji uchodźców przez te państwa. Skargę do TSUE wniosła Komisja Europejska.

26.03.2019

Parlament Europejski za zniesieniem od 2021 roku zmian czasu 

Administracja publiczna

Obradujący w Strasburgu Parlament Europejski odpowiedział się we wtorek za regulacjami, które mają znieść w państwach UE zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków dwa razy w roku. Projekt nowelizacji dyrektywy przewiduje, iż ostatnia zmiana czasu w UE miałaby mieć miejsce w 2021 r.

26.03.2019

Większość Polaków za czasem letnim przez cały rok

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Zdecydowana większość Polaków jest za wprowadzeniem u nas czasu letniego jako stałego przez cały rok - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. To element przygotowań do decyzji w tej sprawie w Unii Europejskiej.

25.03.2019

UE: Dwa scenariusze opóźnienia brexitu

Administracja publiczna

Dwa scenariusze przedłużenia brexitu uzgodnili w czwartek późnym wieczorem w Brukseli przywódcy 27 państw Unii Europejskiej. W pierwszym, jeśli Izba Gmin zaakceptuje porozumienie rozwodowe w przyszłym tygodniu, przedłużenie nastąpi do 22 maja. Jeśli nie zaakceptuje tego, to Wlk. Brytania opuści Unię 12 kwietnia.

22.03.2019

Jan Nowak ma zostać nowym prezesem UODO

Administracja publiczna

Jak ustaliło Prawo.pl nowym prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych nie zostanie żaden ze znanych ekspertów, ani Mirosław Sanek, ani Maciej Kawecki, jak spekulowano w branży. Z naszych informacji wynika, że klub PiS jako swojego kandydata zgłosi Jana Nowaka, obecnego dyrektora tego urzędu.

22.03.2019

Ministerstwo kultury przed sądem za cofnięcie dotacji na festiwal Malta

Finanse publiczne Administracja publiczna

Poznańska Fundacja Malta złożyła pozew przeciwko Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z niewypłaceniem 300 tys. zł dotacji na organizację Malta Festival Poznań w 2017 roku. Powodem odmowy było wyznaczenie kuratora festiwalu, który wzbudził kontrowersje w niektórych środowiskach i spotkał się z oskarżeniami o obrazę uczuć religijnych.

21.03.2019

NSA: Data 17 stycznia propaguje komunizm

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski nie było wyzwoleniem, a narzuceniem systemu totalitarnego, za którym nie szły idee demokratyczne i wolnościowe. Dlatego zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego wojewoda mógł zmienić nazwę ulicy 17 stycznia na Pułkownika Pileckiego.

21.03.2019

Dostępność cyfrowa stron internetowych coraz bliżej

Administracja publiczna

Senat zaproponował poprawki do rządowego projektu ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Ma on ułatwić dostęp obywateli do informacji i usług organów sektora publicznego oferowanych przez internet.

21.03.2019

Wlk. Brytania chce opóźnienia brexitu do 30 czerwca

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Brytyjska premier Theresa May poinformowała w środę, że zwróciła się do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska o wydłużenie procesu wyjścia z UE do 30 czerwca. Zastrzegła jednak, że w Wlk. Brytanii nie będzie zaplanowanych na 25 maja wyborów do Parlamentu Europejskiego.

20.03.2019