Miasta chcą od rządu zwrotu wydatków na zmiany w oświacie

Administracja publiczna Finanse Finansowanie oświaty

Największe miasta żądają od państwa zwrotu ponad 100 mln złotych za "deformę" oświaty. Samorządy podkreślają, że to dopiero początek ich roszczeń. Jednak dalsza ścieżka postępowania może okazać się wyboista, bo brakuje dokładnych standardów, dzięki którym dałoby się zdefiniować, jakie wydatki na prowadzenie placówek oświatowych państwo ma obowiązek zwrócić gminie.

22.05.2019

Rejestr Danych Kontaktowych umożliwi bezpośredni kontakt urzędnika z obywatelem

Administracja publiczna

Nowy rejestr umożliwi gromadzenie naszych danych kontaktowych dostępnych dla urzędów. Urzędnik będzie mógł zadzwonić i przypomnieć o upływie terminu ważności dokumentu czy zakończeniu załatwienia sprawy. Rejestr Danych Kontaktowych skróci postępowania przed organami administracji i ułatwi obywatelom kontakt z urzędami.

21.05.2019

KRRiT nie oceni zawartości "pasków" w TVP

Administracja publiczna

Dostarczanie przez publiczną telewizję na paskach w programach informacyjnych i publicystycznych nierzetelnego, nieobiektywnego przekazu, w którym trudno odróżnić informację od komentarza sprawia, że należy uznać, iż osoby odpowiedzialne za treść „pasków” mogły nie wypełnić ustawowego obowiązku dostarczania obywatelom rzetelnej informacji

20.05.2019

RPO protestuje przeciwko deklaracjom anty-LGBT

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Deklaracje „przeciw ideologii LGBT”, uchwalone w ostatnim czasie przez Radę Powiatu w Świdniku, Sejmik Województwa Lubelskiego i Sejmik Województwa Małopolskiego budzą poważne wątpliwości co do zgodności z prawami człowieka i obywatela, w szczególności z zasadą równego traktowania

18.05.2019

Polska słabo chroni mniejszości seksualne

Prawo karne Administracja publiczna

Dopiero 38 miejsce, na 49 państw Europy, zajmuje Polska pod względem poszanowania praw człowieka wobec osób LGBTI - wynika z rankingu Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek i Gejów (ILGA Europ). Jego autorzy zalecają Polsce m.in. wprowadzenie związków partnerskich i penalizację przestępstw z nienawiści z powodu orientacji seksualnej.

17.05.2019

Od 31 maja elektronicznie przed sądami administracyjnymi

Administracja publiczna Nowe technologie

Zgodnie z nowelizacją ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi pisma będą doręczane stronom cyfrowo, jeżeli strona wniesie pismo w formie dokumentu elektronicznego albo wystąpi do sądu o takie doręczenie i wskaże adres mailowy.

17.05.2019

Działanie Karty Polaka zostanie rozszerzone na wszystkie kraje

Administracja publiczna

Posłowie przyjęli poprawki Senatu do projektu zmian ustawy o Karcie Polaka. Obecnie uprawnienia z niej wynikające przyznawane są osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą, nowelizacja rozszerza je na cały świat. Osoby ubiegające się o dokument muszą wykazać swój związek z polskością.

17.05.2019

Więcej gruntów na cele Mieszkania Plus

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Krajowy Zasób Nieruchomości będzie dysponował większą ilością terenów, które będzie można wykorzystać pod budownictwo mieszkaniowe.W czwartek Sejm uchwalił nowelizację, która wprowadza zmiany.  

16.05.2019

Trybunał Stanu: Sprawa Wąsacza do umorzenia, bo się przedawniła

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Prawo obywatela do sądu i rozpatrzenie sprawy w rozsądnym terminie było decydujące w uznaniu, że delikt konstytucyjny przedawnia się po 10 latach od złożenia wniosku o ukaranie polityka - orzekł Trybunał Stanu, 15 maja br. rozpatrując sprawę byłego ministra skarbu Emila Wąsacza.

15.05.2019

Polska tłumaczy się przed TSUE z nieprzyjęcia uchodźców

Administracja publiczna

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrywał w środę na połączonym posiedzeniu sprawy, jakie Komisja Europejska wytoczyła Polsce, Węgrom i Czechom za odmowę przyjmowania uchodźców w ramach unijnego rozdzielnika. Zdaniem przedstawicieli tych państw, miały one prawo tak postąpić.

15.05.2019

Będzie łatwiej inwestować w nowoczesne sieci telekomunikacyjne

Administracja publiczna Nowe technologie

Zwiększanie dostępu obywateli i przedsiębiorców do nowoczesnych usług telekomunikacyjnych, w tym szerokopasmowego internetu, zwłaszcza na obszarach wykluczonych cyfrowo, czyli najczęściej na terenach wiejskich przewiduje projekt, który przyjął rząd.

14.05.2019

Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju wesprze realizację programów rozwojowych rządu

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Inwestycje, bankowość, ubezpieczenia eksportowe, handel zagraniczny i rozwój przedsiębiorczości to pięć najważniejszych obszarów działalności nowego systemu instytucji rozwoju. Ma go nadzorować Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie.

14.05.2019

Dokumenty samochodu można już mieć w telefonie

Administracja publiczna Nowe technologie

mPojazd to kolejna usługa udostępniona w aplikacji mObywatel. Posiadacze smartfonów mogą ją już instalować na swoje urządzenia bezpłatnie. Odzwierciedla ona dane z dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz informację o aktualnej polisie ubezpieczenia OC.

13.05.2019

Nie będzie rozmów z Izraelem o zwrocie mienia

Prawo cywilne Administracja publiczna

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że odwołało wizytę grupy izraelskich urzędników, ponieważ dokonana w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmiana składu delegacji mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia ofiar Holokaustu.

13.05.2019

NIK: Więcej kontroli i więcej propozycji zmian w prawie

Finanse publiczne Administracja publiczna

W 2018 roku Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła więcej kontroli i wystąpień pokontrolnych w porównaniu z 2017 rokiem, więcej było także wniosków de lege ferenda, czyli o zmianę konkretnych przepisów prawa. Jak podkreśla NIK, do parlamentu trafiło 535 takich propozycji, spośród których znaczna część została zrealizowana.

13.05.2019

Prof. Kmieciak: Milczące załatwienie sprawy sposobem na bezczynność administracji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Milczące załatwienie sprawy przez organ administracji publicznej może być środkiem zapobiegającym zjawisku bezczynności organu, motywującym go do wywiązywania się ze swoich zadań w określonym ustawowo terminie - twierdzi prof. Zbigniew Kmieciak. Zaznacza jednak, że w praktyce urzędowej instytucja ta może też komplikować procesy administracyjne.

13.05.2019

Aplikacja przypomni o przeglądzie auta i końcu ubezpieczenia

Rynek i konsument Administracja publiczna

Przypominanie o zbliżającym się terminie badania technicznego i zbliżającym się końcu ubezpieczenia OC - o takie funkcje wzbogaciła się aplikacja mObywatel, która zawiera m.in. dane z dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

10.05.2019

NIK: Urzędy słabo chronią dane obywateli

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Dane gromadzone i przetwarzane w bazach i systemach komputerowych urzędów gmin i miast, a także w starostwach są słabo chronione - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. I dodaje, że niestety urzędnicy nie przywiązują dostatecznej wagi do tego aby zapewnić ich bezpieczeństwo.

10.05.2019