Prokurator Generalny i Izba Dyscyplinarna SN pozbawią posła immunitetu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory, procedurę pozbawienia posła lub senatora immunitetu inicjować będzie Prokurator Generalny, a decyzję podejmować będzie Sąd Najwyższy. Prezydium Sejmu i Komisja Regulaminowa zostaną poinformowane przez Prokuratora Generalnego o wszczęciu takiej procedury.

15.09.2019

PiS wzmocni pozycję premiera, wojewodów i koordynatora służb

Administracja publiczna

Wzmocnienie pozycji premiera i urzędu ministra – koordynatora służb specjalnych, powołanie ministra – szefa centrum analiz strategicznych oraz wzrost pozycji wojewodów - to niektóre z propozycji Prawa i Sprawiedliwości na kolejną kadencję zawarte w opublikowanym w sobotę programie partii.

14.09.2019

WSA: Po uniewinnieniu kierowca poczeka na zwrot prawa jazdy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Kierowca, który został uniewinniony od zarzutu przekroczenia prędkości na obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h, poczeka na zwrot prawa jazdy. Jest to bowiem przesłanka do wznowienia postępowania administracyjnego, więc organ będzie musiał rozpatrzyć sprawę jeszcze raz. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

14.09.2019

Rządowy program opieki nad zabytkami już obowiązuje

Administracja publiczna

Zapewnienie efektywnej ochrony i opieki nad zabytkami poprzez optymalizację systemu ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wsparcie działań w zakresie opieki nad zabytkami - takie są m.in. cele obwiązującego od piątku "Krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami na lata 2019-2022".

13.09.2019

Opozycja chce dokończenia posiedzenia Sejmu przed wyborami

Administracja publiczna

Posiedzenie Sejmu powinno być dokończone w ciągu 10 dni, a nie po wyborach parlamentarnych - żąda opozycja i kieruje w tej sprawie wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Ustalony 10 września plan prac Sejmu, uwzględniający dwa dni 86. posiedzenia 15 i 16 października pozostaje aktualny - odpowiada dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

12.09.2019

Senat też zamierza obradować po wyborach

Administracja publiczna

Zanosi się na to, że posiedzenie Senatu zaplanowane na 25, 26, 27 września zostanie skrócone, że szybciej wyczerpiemy porządek i ogłosimy przerwę w obradach Senatu – powiedział w czwartek marszałek Stanisław Karczewski. To konsekwencja decyzji Sejmu, który w środę wieczorem przerwał swe ostatnie w tej kadencji posiedzenie, by je wznowić 15 października.

12.09.2019

WSA: Droga wewnętrzna zamiast publicznej miała pozbawić odszkodowania

Administracja publiczna Budownictwo

Przepisami miejscowego planu nadano drodze status wewnętrznej, ale okoliczności wskazywały na to, że powinna ona być publiczna. Działanie to było w istocie próbą przeniesienia obowiązku realizowania zadania własnego gminy. WSA w Poznaniu uznał, że stanowiło to też próbę obejścia przepisów przyznających rekompensatę właścicielom gruntów za utratę prawa własności.

12.09.2019

Wciąż nie wiadomo, po co Sejm zbierze się po wyborach

Administracja publiczna

Obradujący w środę Sejm przerwie swoje posiedzenie i wznowi je 15 października, czyli dwa dni po wyborach. To nie narusza prawa, chociaż nie było nigdy dotąd praktykowane. Nie jest jasne, jaki jest cel tego zabiegu, ale marszałek zapewnia, że na tym posiedzeniu nie pojawią żadne nowe projekty.

11.09.2019

Brytyjczycy obawiają się brexitu - rejestrują swój pobyt w Polsce

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Od początku 2019 roku o ponad 30 proc. wzrosła liczba obywateli Wielkiej Brytanii, którzy zarejestrowali pobyt lub prawo do stałego pobytu w Polsce. Rejestracja może być ułatwieniem dla Brytyjczyków i członków ich rodzin, którzy będą chcieli pozostać w Polsce po brexicie. Wciąż jednak nie wiadomo na jakich zasadach Wielka Brytania wyjdzie z UE

11.09.2019

NSA: Dane osobowe z CV przetwarzane legalnie przez pośrednika

Administracja publiczna Prawo pracy

Zleceniobiorca, który przyjmuje CV i list motywacyjny w imieniu administratora danych nie ma obowiązku podawać adresu i innych danych kontaktowych firmy zlecającej usługę - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Natomiast Inspektor Ochrony Danych Osobowych nie ma uprawnień, aby skontrolować bazę danych spółki, która zlecenie przyjęła - dodał.

11.09.2019

Sejm ma obradować jeszcze po wyborach

Administracja publiczna

Zaplanowane na trzy dni - od środy do piątku - ostatnie w tej kadencji posiedzenie Sejmu ma być przerwane i wznowione 15 października, czyli już po wyborach. Nie naruszy to konstytucji, ale zwyczaj owszem, bo nie było jeszcze w historii takiego przypadku.

10.09.2019

KE: Czeszka i Belg zastąpią Timmermansa w nadzorze nad praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Czeszka Viera Jourova i Belg Didier Reynders mają zajmować się praworządnością w nowej Komisji Europejskiej. Oboje są zwolennikami twardego kursu wobec państw naruszających zasady praworządności. Dotychczas koordynujący tę problematykę Holender Frans Timmermans będzie nadzorował m.in. rolnictwo i zagadnienia klimatyczne.

10.09.2019

Komisja reprywatyzacyjna proponuje zmiany w prawie

Administracja publiczna

Zakaz przekazywania nieruchomości z lokatorami komunalnymi i odszkodowania przyznawane przez komisję z Funduszu Reprywatyzacji podległego rządowi - to niektóre z postulatów zmian w prawie, przygotowanych przez komisję weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji.

10.09.2019

Spis powszechny w 2021 roku z podpisem prezydenta

Administracja publiczna

Narodowy spis powszechny ludności i mieszkań zostanie przeprowadzony w całym kraju od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku, według stanu na dzień 31 marca 2021 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę regulująca jego przeprowadzenie.

10.09.2019

Członkowie Kongresu USA pytają o demokrację i praworządność w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Nie możemy ignorować erozji demokracji, ograniczania niezawisłości sędziowskiej i upolitycznienia sądownictwa, ataków na wolność wypowiedzi oraz na wolności i prawa mniejszości w Polsce - napisała do polskiego premiera Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych.

10.09.2019

MPiT: Wzrosła międzynarodowa aktywność samorządów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

„Współpraca Międzynarodowa Lokalnych Społeczności” to hasło Szczytu Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej, który trwa w Warszawie. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które zorganizowało spotkanie, podkreśla rolę regionów w dyplomacji gospodarczej.

09.09.2019

Wyrok TSUE wymusza lokalizowanie dzwoniących na numer 112

Administracja publiczna

Firmy telekomunikacyjne mają udostępniać nieodpłatnie informacje umożliwiające zlokalizowanie osoby wykonującej połączenia na numer 112, nawet jeśli dzwoni z telefonu bez karty SIM. Informacja ta ma być dokładna i przekazywana służbom ratowniczym. Na taki obowiązek wskazuje orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE. Polska go jeszcze nie wypełnia.

07.09.2019

Nowy prezes NIK może już objąć urząd

Administracja publiczna

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła w piątek 6 września akt nominacji nowemu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Marianowi Banasiowi, powołanemu na to stanowisko przez Sejm 30 sierpnia, za zgodą Senatu wyrażoną tego samego dnia. Kadencja poprzedniego prezesa NIK zakończyła się 27 sierpnia br.

06.09.2019

Restrykcyjne zasady meldunku czasowego powodują problemy i koszty

Administracja publiczna

Przepisy o ewidencji ludności nie regulują wystarczająco sytuacji związanych z pobytem czasowym. Nie można np. przedłużyć takiego zameldowania na mniej niż trzy miesiące, co powoduje problemy i dodatkowe koszty. Ogranicza też prawo do decydowania o czasie i miejscu zamieszkania. MSWiA przygotuje dla gmin rekomendacje, jak pomóc „czasowym” mieszkańcom.

06.09.2019