Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podpisali rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r.

 

Waldemar Kitler, Dariusz Nowak, Marta Stepnowska

Sprawdź  
POLECAMY

Kwalifikacja w roku 2020 r. zostaje zakończona

Przepis przewiduje, że kwalifikacja w roku 2020 r. zostaje zakończona w piątek 13 marca. Wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność.

Zakończenie kwalifikacji wojskowej jest związane z ryzykiem zarażenia koronawirusem powodującym chorobę COVID-19. Jest to działanie profilaktyczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa.

Czytaj też: Są podstawy prawne do zamknięcia miast przez koronawirusa, na razie nie ma takich planów

 Kończą pracę powiatowe komisje lekarskie kwalifikacji

Rozporządzenie przewiduje, że 13 marca zakończą działanie powiatowe komisje lekarskie kwalifikacji wojskowej na terenie całego kraju. Osoby, które otrzymały wezwania do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. nie mają już tego obowiązku. Wezwania te tracą ważność.

Szacuje się, że w okresie od 2 lutego br. do 12 marca powiatowe komisje lekarskie wydały orzeczenia lekarskie dla około 35-40 proc. osób zobowiązanych do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Natomiast pozostałe osoby zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej w 2021 r.

 

Waldemar Kitler, Dariusz Nowak, Marta Stepnowska

Sprawdź  
POLECAMY