Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że sprawy urzędowe można załatwić, nie wychodząc z domu i informuje, jak to zrobić. Do załatwiania spraw urzędowych przez internet potrzebne jest posiadanie profilu zaufanego (PZ), tzw. środka identyfikacji elektronicznej.

Profil zaufany to elektroniczne dane osoby

Resort wyjaśnia, że w internecie, tak jak podczas osobistej wizyty w urzędzie, trzeba udowodnić swoją tożsamość. W sieci nie da się wylegitymować dowodem osobistym, dlatego potrzebujemy profilu zaufanego.

Każdy może mieć tylko jeden profil zaufany – jest on przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL. Profil zaufany jest ważny 3 lata, jeśli ten czas minął, należy założyć nowy.

Czytaj też: Dochowanie terminów urzędowych w kwarantannie wątpliwe, ale są możliwości>>
 

Dwa sposoby założenia PZ

PZ można założyć, korzystając z bankowości elektronicznej. Taką możliwość dają największe polskie banki. Ich lista jest dostępna na stronie internetowej www.pz.gov.pl. Ten sposób, jako niewymagający wychodzenia z domu i wizyty w urzędzie, jest obecnie rekomendowany.

Drugi sposób na założenie profilu zaufanego to wypełnienie wniosku w internecie, a później potwierdzenie swojego PZ w punkcie potwierdzającym. Takie punkty to m.in. poczty, urzędy gmin czy starostwa.

Czytaj w LEX:


Portal gov.pl

Osoby, które posiadają Profil Zaufany, i chcą załatwić online sprawy urzędowe, muszą wejść na stronę www.GOV.pl. Są tam informacje ze wszystkich ministerstw i wszystkie dostępne e-usługi.

Przykłady e-usług – spraw urzędowych, które można załatwić przez internet, znajdują się na portalu gov.pl:

 

Resort cyfryzacji informuje, że obecnie z profilu zaufanego korzysta ponad 5,5 miliona Polaków. Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi założenie PZ bez konta w banku i wizyty w punkcie potwierdzającym.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Cyfryzacji TUTAJ>>