Tylko 405 gmin ma hotspoty, czyli punkty z bezpłatnym WiFi – podsumowuje Ministerstwo Cyfryzacji. Publiczny internet dla każdego to program dla gmin, które chcą uruchomić bezpłatne hotspoty w miejscach publicznych, czyli np. w parku, na rynku, w urzędzie, bibliotece itp.

Pieniądze dla gminy bez wkładu własnego

Na zainstalowanie urządzeń gmina otrzymuje 64 tys. zł. Co ważne, nie potrzebuje wkładu własnego, nie musi przedstawiać faktur ani szczegółowego rozliczenia.

Dofinansowanie trzeba przeznaczyć na zainstalowanie hotspotów – co najmniej 10 zewnętrznych lub 15 wewnętrznych.

Czytaj też: Zagórski: Internet w każdej gminie za darmo już wkrótce

Wnioski tylko przez internet

Dofinansowanie może uzyskać każda gmina. Wystarczy, że wypełni wniosek na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Wniosek wypełnia się wyłącznie na stronie internetowej. Nabór trwa do 30 czerwca 2020 r. lub do wyczerpania dostępnych środków.

Wartość przyznanego dofinansowania w ramach projektów wynosi 321 840 złotych. Łączna liczba planowanych do utworzenia publicznych punktów dostępu do internetu – hotspotów wynosi 64.

Dofinansowanie w ramach konkursu „Publiczny internet dla każdego” przeznaczone jest na pokrycie kosztów budowy punktów dostępu do internetu w przestrzeni publicznej, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Koszty utrzymania przez gminę będą zależne od tego, ile i jakich punktów dostępu dany wnioskodawca zdecyduje się zbudować w swojej gminie.

Strona konkursu i więcej informacji TUTAJ

Lista gmin, które uzyskały dofinansowanie wraz z wartością dofinansowania i planowaną liczbą publicznych punktów dostępu do internetu – hotspotów TUTAJ