Śmieci są za drogie? Niech gmina dopłaci

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów
Ministerstwo Środowiska i Klimatu znalazło prosty sposób na obniżenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wystarczy pozwolić gminom na finansowanie kosztów związanych z odbiorem śmieci od mieszkańców. Samorządowcy nie są jednak przekonani do pomysłu, aby wszyscy płacili za tych, którzy nie płacą.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
11.06.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów
Polski Fundusz Rozwoju wydał pierwsze decyzje w sprawie zwrotu subwencji finansowych. Jest ich aż 7 tysięcy, ale firmy, do których dotarło Prawo.pl mówią jednak, że nie będą oddawać wsparcia, bo to Fundusz wprowadził je w błąd. Prawnicy przyznają, że wiele wezwań do zwrotu może być bezpodstawnych. I wskazują, że formularze wnioskowania o subwencję zostały przygotowane wadliwie.
Jolanta Ojczyk
11.06.2021
Tarcza finansowa
Z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że można nie wystawiać faktury zaliczkowej, jeśli w tym samym miesiącu zostanie wystawiona faktura końcowa. To spore ułatwienie dla firm, jednak – jak zwracają uwagę doradcy podatkowi – nie ma ono oparcia w przepisach. By uniknąć ewentualnych sporów, sugerują wystąpić o własną interpretację.
Krzysztof Koślicki
11.06.2021
VAT Rachunkowość
Rozbudowanie lotniska w Poznaniu spowodowało falę roszczeń okolicznych mieszkańców o odszkodowania za hałas. Jeden ze sporów po ośmiu latach procesu został rozstrzygnięty przez Izbę Cywilną Sądu Najwyższego. Odszkodowanie należało się, ale odsetki lotnisko zapłaci nie od dnia wezwania do zapłaty, ale od dnia doręczenia opinii biegłego o wartości wyliczonej szkody.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.06.2021
Środowisko Prawo cywilne

Zmiany w Krajowym Rejestrze Zadłużonych pół roku później

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Krajowy Rejestr Zadłużonych na nowych zasadach zacznie działać dopiero od grudnia tego roku. Prezydent podpisał nowelizację ustawy regulującą te kwestie. Nowe przepisy wprowadzają także częściową informatyzację postępowań dotyczących upadłości konsumenckiej.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.06.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy o jej nieuczciwych warunkach, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na ich podstawie. Tak w czwartek uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Jolanta Ojczyk
10.06.2021
Kredyty frankowe
Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, udział osób, które 31 marca 2021 r. pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną, w ogólnej liczbie pracujących, wyniósł 14,2 proc. To o 3,2 p. proc. więcej niż na koniec marca rok wcześniej. Skala wykorzystania pracy zdalnej w sektorze prywatnym była mniejsza niż w sektorze publicznym.
Krzysztof Sobczak
10.06.2021
Prawo pracy Prawo gospodarcze

Ustawa podpisana - kupujący mieszkania będą lepiej chronieni

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo
Prezydent podpisał 9 czerwca ustawę powołującą do życia Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Dzięki niemu klienci dewelopera mają czuć się bezpieczniej, bo nie stracą pieniędzy w razie jego upadłości. Nowe przepisy objęły również ochroną gotowe już mieszkania.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.06.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo
Pandemia spowodowała, że wzrosło zainteresowanie windykacją na zlecenie. Wciąż jednak małe i średnie firmy mają opory przed korzystaniem z niej. Odczuwają barierę mentalną, obawiając się, że kontrahent się obrazi. Wolą czekać, aż sam zapłaci, ewentualnie próbują samodzielnie upominać się o zapłatę.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.06.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Już 1 lipca minie termin wymiany kas fiskalnych w kolejnych branżach. Obowiązek zakupu nowych urządzeń dotknie też lekarzy. Problem jednak w tym, że nie bardzo wiadomo, których konkretnie - pracujących indywidualnie, czy może wszystkich podmiotów medycznych. Przepisy są nieprecyzyjne, a niedawna interpretacja, zamiast wyjaśniać, powoduje jeszcze większe niejasności.
Krzysztof Koślicki
10.06.2021
VAT Rachunkowość Zawody medyczne
Usługi konserwacji i naprawy samochodów osobowych i furgonetek nie zostały wyłączone z prawa opodatkowania w formie ryczałtu, a więc mechanik samochodowy może korzystać z opodatkowania 8,5 proc. ryczałtem. Musi jednak zważać, by w ramach działalności gospodarczej nie sprzedawać części lub akcesoriów do pojazdów mechanicznych.
Krzysztof Klimek
10.06.2021
PIT
Ogólne zasady dotyczące trybu zakładania konta w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowania egzekucyjne i zabezpieczające prowadzone przez komorników ma uregulować rozporządzanie, którego projekt jest obecnie opiniowany. Czasu zostało niewiele - zgodnie z regulacją ma ona zacząć obowiązywać już od 1 lipca 2021 r.
Patrycja Rojek-Socha
10.06.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Inspektor pracy może wydać pracodawcy nakaz wypłaty wynagrodzenia. Świadczenie musi jednak być wyliczone, nie może być sporu co do jego wysokości i podstawy, a fakt niewypłacenia nie może budzić wątpliwości. Jeśli natomiast wynagrodzenie budzi kontrowersje, jedynym organem kompetentnym do weryfikacji spornych roszczeń jest sąd pracy.
Dorian Lesner
10.06.2021
Prawo pracy
Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie nowych ulg podatkowych dla firm. Doradcy podatkowi apelują, by przy okazji poprawić rozwiązania już istniejące. Chodzi przede wszystkim o ulgę badawczo-rozwojową i IP Box, które nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Powodem są niejasne przepisy, ale też żmudne obowiązki dokumentacyjne.
Krzysztof Koślicki
10.06.2021
CIT PIT Rachunkowość
Brakowało na rynku komentarza do prawa własności przemysłowej pisanego wyłącznie przez praktyków, przez osoby na co dzień zajmujące się zawodowo prawem własności przemysłowej - mówi adwokat dr Mariusz Kondrat. A współautorzy wydanego niedawno opracowania wskazują m.in. na problemy dotyczące wynalazków, ujawnienia wzorów w internecie i nowej organizacji sądownictwa
Katarzyna Buczkiewicz
10.06.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Hotelarze mają problemy z ustaleniem, jak prawidłowo liczyć coviodove limity, czy mogą nie uwzględniać pokojów, w których mieszkają zaszczepieni i niezaszczepieni. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego śle w tej sprawie apele do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a te twierdzi, że w zasadzie to problemu nie ma.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.06.2021
Koronawirus a prawo
Komisja Europejska zdecydowała o dołączaniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów – poinformowała w środę rzeczniczka KE Vivian Loonela. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 21 maja br. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Polska odmawia wykonania tej decyzji i negocjuje z rządem Czech.
Krzysztof Sobczak
09.06.2021
Środowisko Prawo unijne
Blisko 69 proc. pracowników przedsiębiorstw sektora prywatnego obawia się informowania swoich pracodawców o nieprawidłowościach w organizacji z uwagi na następujące po nich konsekwencje służbowe – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Do tego 30 proc. badanych deklaruje, że w ich firmach nie istnieją procedury i kanały zgłaszania nieprawidłowości, a jeśli są to nie zapewniają ochrony zgłaszającego.
Krzysztof Sobczak
09.06.2021
Prawo pracy Compliance

WSA: Podejrzenie zakażenia koronawirusem uzasadnia przywrócenie terminu

Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Radca prawna zwróciła się o przywrócenie terminu, ponieważ zbyt późno wniosła odwołanie. Było to spowodowane podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Fiskus odmówił, ponieważ uznał, że mogła ona nadać pismo drogą elektroniczną lub skontaktować się z substytutem. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się WSA w Bydgoszczy
Dorian Lesner
09.06.2021
Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna Koronawirus a prawo

Branża księgowo-podatkowa mocno stoi na pierwszej linii frontu

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Częste zmiany przepisów nie ułatwiają pracy biurom księgowym i kancelariom podatkowym. Dodatkowym wyzwaniem jest epidemia koronawirusa i praca zdalna. Mimo trudności, branża jednak stara sobie radzić, a firmy deklarują rozszerzenie zakresu świadczonych usług. Takie wnioski wynikają z opublikowanego w środę raportu LEXOMETR Prawno-Gospodarczy Koronawirus a branża księgowo-podatkowa.
Krzysztof Koślicki
09.06.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Limity gości narzucone hotelom, siłowniom, czy restauracjom nie obejmują osób zaszczepionych. Nie wiadomo jednak, jak weryfikować, czy dana osoba faktycznie się zaszczepiła, czy kłamie. Jeszcze większy problem dotyczy hoteli, bo co mają zrobić ich właściciele, gdy w pokoju chcą zameldować się cztery osoby, ale tylko jedna jest zaszczepiona. Dodatkowo powstaje problem - czy przedsiębiorcy mogą o to pytać.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.06.2021
Rynek i konsument RODO Koronawirus a prawo
Pracodawca nie powinien mieć prawa cofnięcia polecenia pracy zdalnej, jeżeli jej miejsce ciągle nie spełnia wymogów w zakresie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Prawo pracodawcy do cofnięcia takiego polecenia powinno być obwarowane ustaniem stanów, które determinowały polecenie pracy zdalnej oraz okresem uprzedzenia o konieczności wykonywania pracy w miejscu pracy
Daniel Książek
09.06.2021
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Właściciel zawiadamiający starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu, powinien zwrócić się w tej sprawie do organu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (siedziby) – wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury. Niektóre starostowie uważali, że właściwe jest miejsce ostatniej rejestracji. Sprawą zainteresował się Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Robert Horbaczewski
08.06.2021
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy
Rząd proponuje zmiany zasad tworzenia, organizowania i działania kas zapomogowo-pożyczkowych u pracodawców. Nowością ma być m.in. możliwość tworzenia kasy przez co najmniej 10 osób wykonujących pracę zarobkową u danego pracodawcy. Kasę będą więc mogli założyć również np. zleceniobiorcy, wykonawcy dzieła itp.
Krzysztof Sobczak
08.06.2021
Domowe finanse Prawo pracy
Aż 45 proc. ze 115 startupów medycznych założonych przez Polaków koncentruje się na wdrożeniu rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Pomagają one wykryć zmiany nowotworowe czy na podstawie różnych wyników badań zasugerować chorobę i podpowiedzieć kierunek dalszej diagnostyki. Skorzystają z nich nie tylko lekarze, ale także pacjenci.
Jolanta Ojczyk
08.06.2021
Nowe technologie Opieka zdrowotna
Powiat powinien być uznany za punkt odniesienia dla regionalizacji płacy minimalnej w Polsce - rekomendują autorzy raportu "Regionalizacja płacy minimalnej w Polsce - Rozważania". Ich zdaniem byłoby to uzasadnione ze względu na duże zróżnicowania występujące w kosztach utrzymania oraz wysokości wynagrodzenia wewnątrz województw.
Krzysztof Sobczak
08.06.2021
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Podatnik bezgotówkowy będzie miał ulgę na terminal i zwrot VAT w ciągu 15 dni – takie rozwiązanie zapowiedział we wtorek Jan Sarnowski, wiceminister finansów, podczas IX Cashless Congress. Planowane zmiany przepisów mają dotyczyć przedsiębiorców, którzy większość swoich rozliczeń będą prowadzić bezgotówkowo.
Krzysztof Koślicki
08.06.2021
VAT Rachunkowość
Brak odpowiedzi na wezwania organu nadzorczego to też brak współpracy - uznał Urząd Ochrony Danych Osobowych, stwierdzając naruszenie przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych przez PNP SA z siedzibą w Warszawie. I nałożył na nią administracyjną karę pieniężną w kwocie ponad 22 tys. złotych.
Krzysztof Sobczak
08.06.2021
Prawo gospodarcze RODO
Co drugi przedsiębiorca z sektora MŚP stoi przed wyzwaniem, jakim jest utrzymanie płynności finansowej. Jednocześnie 3/4 firm ma odłożone środki pieniężne, po które może sięgnąć w razie potrzeby – wynika z najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i firmy faktoringowej NFG.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.06.2021
Małe i średnie firmy

Upadek duńskiego ubezpieczyciela - polisy do anulowania

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Duński Sąd Morski i Gospodarczy postawił w stan upadłości Gefion Finans A/S under frivillig likvidation (poprzednio: Gefion Insurance A/S). Roszczenia, które zgłosiły osoby poszkodowane przez kierowców, które mieli OC w tym towarzystwie, zostaną rozpatrzone z masy upadłościowej. Firma sprzedawała też, przez swojego reprezentanta, ubezpieczenia w Polsce.
Regina Skibińska
08.06.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument