Samorządy wciąż walczą z reklamami, a firmy czasem w sądach wygrywają

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Budownictwo
Wiele samorządów chce "ukrócić” nadmiar reklam i przyjmuje uchwały krajobrazowe. Ale firmy nie chcą dobrowolnie ich usuwać. Idą do sądów, a wyroki są różne. W Trybunale Konstytucyjnym czekają na rozpatrzenie dwa pytania dotyczące przepisów, dzięki którym miasta mogą żądać usunięcia legalnie postawionych nośników reklam. Jeżeli okaże się, że są one niekonstytucyjne, przedsiębiorcy będą mogli liczyć na odszkodowania.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.07.2021
Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Budownictwo
We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt, który ma ułatwić pozyskiwanie gruntów leśnych m.in. pod inwestycje energetyczne bądź związane z elektromobilnością. Przepisy mają obowiązywać tylko dwa lata i dotyczyć jedynie okolic Jaworzna i Stalowej Woli. Wcześniej podobną zamianę, ale dalej idącą, przygotowywali posłowie PiS.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.07.2021
Środowisko Budownictwo

Małe firmy chętnie korzystają z uproszczonej restrukturyzacji

Wymiar sprawiedliwości Spółki Małe i średnie firmy
Statystyki niewypłacalności firm poszybowały w górę w pierwszym półroczu 2021 roku, ale dwie trzecie przypadków to efekt wykorzystania nowej procedury pozasądowej. Spowodowała ona także spadek popularności przyspieszonych postępowań układowych i postępowań sanacyjnych. Możliwość korzystania z tej formy jest czasowa, ale została ostatnio wydłużona do 30 listopada 2021 r.
Regina Skibińska
13.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Spółki Małe i średnie firmy
Projektowane przepisy ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych mają w założeniu uprościć obowiązki sprawozdawcze dla małych i średnich organizacji pozarządowych, zwiększyć jawność działalności i poszerzyć krąg organizacji mogących korzystać z uproszczonej ewidencji. Nie wszystkie propozycje podobają się organizacjom. M.in. te dotyczące podawania danych donatorów.
Robert Horbaczewski
13.07.2021
Rachunkowość Administracja publiczna RODO
Po ostatniej dużej nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych raportowaniu podlegają także transakcje pomiędzy podmiotami niepowiązanymi. Zmiany w przepisach doprowadziły do sytuacji, że firmy muszą teraz sprawdzać klientów swoich kontrahentów. Doradcy podatkowi apelują do MF o zmianę przepisów - na razie bez skutku, liczą jednak, że jesienią resort złagodzi nowe obowiązki.
Krzysztof Koślicki
13.07.2021
Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Przepisy dotyczące uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie aktem wykonawczym w zakresie ich nadawania jest rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
Joanna Smarż Renata Krupa-Dąbrowska
13.07.2021
BHP Budownictwo
Z obawy przed czwartą falą pandemii i pracą firm w tych warunkach, pracodawcy szukają sposobów na zachęcenie pracowników do szczepień przeciwko COVID-19. Niektórzy sięgają po bodźce finansowe – chcą zabierać premie tym, którzy się nie zaszczepią. Eksperci ostrzegają jednak przed takim rozwiązaniem. Mówią o dyskryminacji i sugerują sięgnięcie po nagrody.
Grażyna J. Leśniak
13.07.2021
Prawo pracy Koronawirus szczepienia
Przed Trybunałem Sprawiedliwosci UE zakończyło się niedawno postępowanie dotyczące zakresu odpowiedzialności operatorów platform, na których są udostępniane lub przechowywane treści naruszające prawa autorskie. Zgodnie z wyrokiem z 22 czerwca 2021 roku – operatorzy ci nie ponoszą odpowiedzialności za naruszenie prawa autorskich, jeżeli spełnią określone warunki.
Anna Gołębiowska
13.07.2021
Prawo cywilne Nowe technologie
Obecnie nie ma żadnego powodu, aby wyjąć z zakresu pojęcia pism sądowych orzeczenia, jak też uzasadnienia. Czym innym jest przy tym spełnienie warunków doręczania takich pism przez portal informacyjny. W tym zakresie ustawodawcy zabrakło zdecydowania. W mojej ocenie należy przyjąć, że jest to doręczenie elektroniczne, które nie wymaga do uwierzytelnienia podpisu i pieczęci
Wojciech Łukowski
12.07.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zmiana „reguł gry” dla nadawców w jej trakcie to odejście od cywilizowanych reguł tworzenia prawa – a nie ma nadzwyczajnych okoliczności, które by to uzasadniały - twierdzi Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Uważa on również, że projekt Prawa i Sprawiedliwości uderzający w TVN narusza konstytucyjne wolności, m.in. mediów oraz słowa.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.07.2021
Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Prawo wpływa na powstawanie zobowiązań podatkowych

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
Przepisy prawa podatkowego wymieniają dwa sposoby powstawania zobowiązania podatkowego. Pierwszym są zobowiązania powstające z mocy samego prawa, natomiast innym jest ich powstanie w drodze decyzji organu podatkowego. Istota stosunku zobowiązaniowego sprowadza się do tego, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić.
Krzysztof Kaźmierski
12.07.2021
Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
7 lipca w Tbilisi Polska i Gruzja podpisały nową umowę w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania. Jak tłumaczy resort finansów, to efekt prowadzenia przez Polskę aktywnej polityki zwalczania oszustw podatkowych na gruncie prawa krajowego i międzynarodowego.
Krzysztof Koślicki
12.07.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy
Wzorce umowne stosowane przez Polmlek były niekorzystne dla dostawców mleka. Po interwencji prezesa UOKiK spółka zmienia warunki współpracy z każdym z nich. W trakcie procesu dostosowywania umów przedsiębiorca nie będzie egzekwował postanowień umownych kwestionowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.07.2021
Rynek i konsument
W różnych formach wypoczynku bierze udział 519 263 osób. Liczba dzieci wypoczywających na w półkoloniach to 270 800, a za granicą - 15 441 - zatwierdzono 20 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży. Łącznie w letnim wypoczynku będzie uczestniczyło 805 504 dzieci i młodzieży.
Monika Sewastianowicz
12.07.2021
BHP Koronawirus a prawo

Gminy wywiozą śmieci z nieruchomości niezamieszkanych, firmy stracą

Samorząd terytorialny Rynek i konsument Małe i średnie firmy
Prywatne firmy odbierające odpady z nieruchomości niezamieszkałych biją na alarm. W czwartek Sejm uchwalił niekorzystny dla nich przepis. Dzięki niemu biurowce, zakłady usługowe czy sklepy zostaną objęte komunalnym systemem odbioru odpadów. Wystarczy, że w dnu wejścia ustawy w życie miały podjętą uchwałę w tej sprawie. Prywatne firmy boją się, że zostaną na lodzie.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.07.2021
Samorząd terytorialny Rynek i konsument Małe i średnie firmy
Powszechną praktyką w zamówieniach publicznych jest wspólne ubieganie się grupy przedsiębiorców o realizację zamówienia publicznego. Jednak wspólne złożenie oferty oraz realizacja zamówienia niosą za sobą również ryzyka, zwłaszcza w sytuacji, gdy umowa konsorcjum okaże się nieważna - pisze adwokat Joanna Boroń
Joanna Boroń
12.07.2021
Zamówienia publiczne Administracja publiczna Rynek

Sądy potykają się o e-KRS - działa, ale z problemami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze
Wprowadzenie e-KRS minister sprawiedliwości ogłosił jako sukces i przejście z ery papierowej do cyfrowej. Trochę inaczej sytuację komentują pełnomocnicy, referendarze i pracownicy sądów. Ci ostatni boją się dużych zaległości, bo przykładowo nie mogą w tej chwili wykreślać z rejestru spółek. Samych wniosków elektronicznych nie jest jeszcze dużo, ale i tak ręcznie wpisywane są do projektów postanowień.
Patrycja Rojek-Socha
12.07.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze
Znamy już uzasadnienie do uchwały NSA dotyczącej wszczynania postępowań tuż przed upływem terminu przedawnienia. Stanowisko NSA ma szanse przyczynić się do zakończenia trwającego od wielu lat sporu o zakres kognicji sądów administracyjnych w sprawach, w których wydłużenie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nastąpiło na skutek wszczęcia postępowania karnego skarbowego.
Krzysztof Koślicki
12.07.2021
Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Nie musi być szkody, żeby było odszkodowanie

Rynek i konsument Koronawirus a prawo Ubezpieczenia
Ubezpieczenia parametryczne polegają na tym, że wypłata z góry ustalonej kwoty następuje przy wystąpieniu danego parametru i może być to właściwie cokolwiek, co jest mierzalne w obiektywny sposób i niezależne od ubezpieczonego. Tego rodzaju ubezpieczenie na wypadek niepogody wprowadziło testowo Generali, ale pandemia i zmiany klimatu mają szansę upowszechnić te rozwiązania.
Regina Skibińska
10.07.2021
Rynek i konsument Koronawirus a prawo Ubezpieczenia

Wyjazd z biurem podróży bezpieczniejszy niż indywidualny

Rynek i konsument Prawo unijne Koronawirus a prawo
Polacy nastawili się na zagraniczne letnie wojaże, tymczasem pojawił się wariant Delta koronawirusa i niektóre państwa zaczynają wprowadzać ograniczenia. Turystów, którzy wykupili wyjazdy zagraniczne, mogą czekać niemiłe niespodzianki. A w wielu przypadkach na zwrot wpłaconych pieniędzy nie można liczyć. Ryzyko dotyczy wszystkich, ale trochę bardziej bezpiecznie mogą się czuć klienci biur podóży.
Regina Skibińska
10.07.2021
Rynek i konsument Prawo unijne Koronawirus a prawo
W silnych demokracjach wolna i niezależna prasa jest mile widziana. Różnorodne głosy i niezależne punkty widzenia informują społeczeństwo i pociągają do odpowiedzialności - są niezbędne dla demokracji, w tym Polski i Stanów Zjednoczonych - napisał na Twitterze rzecznik Departamentu Stanu, Ned Price. Nawiązał tym do projektu ustawy, której skutkiem może być odebranie koncesji TVN.
Krzysztof Sobczak
09.07.2021
Rynek i konsument Spółki
Od 1 lipca miało nastąpić połączenie Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN) z Krajowym Rejestrem Sądowym. Miało, bo połączenie aktualnie nie działa, a notariusze informują pełnomocników by zachowywali papierowe wypisy aktów notarialnych i przesyłali je do sądu. Krajowa Rada Notarialna zapewnia, że trwają prace nad rozwiązaniem problemu.
Patrycja Rojek-Socha
09.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Ceny materiałów budowlanych szybują, a stare umowy bez waloryzacji

Zamówienia publiczne Budownictwo Małe i średnie firmy
Od kilku lat ceny materiałów budowlanych szybują ostro w górę. Problem dotyka przede wszystkim mniejszych wykonawców, którzy zawarli umowy jeszcze przed 1 stycznia br., nie chroni ich więc nowe prawo zamówień publicznych. A brak klauzul waloryzacyjnych w zawartych przez nich umowach powoduje, że zostaje im tylko droga sądowa.
Bolesław Szyłkajtis
09.07.2021
Zamówienia publiczne Budownictwo Małe i średnie firmy
Już od 12 lipca zakup samochodów o napędzie wyłącznie elektrycznym ma być premiowany specjalną dotacją. Program przewiduje także wsparcie dla firm i organizacji oraz dopłaty do leasingu pojazdu. Problem jednak w tym, że podatkowe zachęty są tu niewielkie. Co więcej – pracownicy, którzy korzystają ze służbowych elektryków mogą być zmuszeni do zapłacenia wyższego podatku.
Krzysztof Koślicki
09.07.2021
CIT PIT VAT Doradca podatkowy
Usprawnienie procesu restrukturyzacji banków zakłada uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG). Chodzi o to, aby banki mogły być restrukturyzowane sprawnie i szybko, przy zachowaniu stabilności całego systemu finansowego, jak również przy minimalnym wykorzystaniu środków publicznych.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.07.2021
Rynek i konsument
Przewrotne pytanie i pomysłowo przedstawione uzasadnienie przekonało skarbówkę, że zegarek prawnika może być kosztem uzyskania przychodu. Można powiedzieć, fiskus połknął haczyk. Trzeba jednak teraz się pilnować i na wszelki wypadek nie pokazywać się z nowym gadżetem na rodzinnych czy przyjacielskich spotkaniach. Na pewno też nie można iść z nim po piwo czy ciastka.
Krzysztof Koślicki
08.07.2021
Prawnicy PIT Rachunkowość
Posłowie PiS chcą wyprowadzić zmiany dotyczące udzielania koncesji stacjom telewizyjnym. Tłumaczą to tym, że chcą zapobiegać przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza Unii Europejskiej. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że proponowane rozwiązania mają przede wszystkim uderzyć w TVN. Wkrótce bowiem konczy się koncesja dla kanały TVN24.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.07.2021
Rynek Spółki

Ustalenia podatkowej części Polskiego Ładu ciągle trwają

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Projekt zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu, mimo zapowiedzi, nie został dotąd opublikowany. Znamy tylko ogólne założenia. Z wypowiedzi Jarosława Gowina wynika, że prace nad finalną wersją dokumentu jeszcze trwają. Zmiany w zasadach opodatkowania przedsiębiorców i płacenia przez nich składki zdrowotnej nie są jeszcze przesądzone.
Krzysztof Koślicki
08.07.2021
Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Facebook nie może usuwać treści publikowanych w jego portalach przez Społeczną Inicjatywę Narkopolityki – przynajmniej do czasu zakończenia procesu sądowego, który organizacja wytoczyła internetowemu gigantowi. Jeżeli SIN wygra, Facebook będzie musiał przywrócić poprzednie konto organizacji, które nagle i bez wyjaśnień skasował w 2018 r., chociaż – jak twierdzą aktywiści – nie naruszono żadnych zasad.
Krzysztof Sobczak
08.07.2021
Nowe technologie
Na parkingach przy sklepach Aldi i Biedronka nakładano czasem kary za nieuprawnone parkowanie nawet przed upływem czasu bezpłatnego przeznaczonego dla klientów. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zarządca tych parkingów – TD System - naruszał zbiorowe interesy konsumentów odmawiając uznawania zasadnych reklamacji. Firma ma zapłacić 150 tys. zł kary.
Krzysztof Sobczak
08.07.2021
Rynek i konsument