Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce zwiększyć dostępność mieszkań przez wykorzystanie pustych powierzchni biurowych i handlowych. Zapowiada, że wkrótce przedstawi Radzie Ministrów projekt ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na budynki mieszkalne, które wprowadzi wiele ułatwień. Tyle, że mają one obowiązywać tylko przed dwa lata.
Jolanta Ojczyk
03.08.2022
Budownictwo Nieruchomości

RPO: Pluralizm mediów w Polsce wymaga lepszej ochrony

Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Konieczna jest zmiana prawa dotycząca koncentracji na rynku mediów. Pluralizm środków społecznego przekazu, jako wartość istotna dla demokracji, jest bowiem obecnie chroniona w sposób niewystarczający - stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich. I zwraca uwagę, że obecnie żaden organ władzy publicznej, w tym UOKiK, nie ma kompetencji, aby dokonać oceny koncentracji na rynku prasowym z punktu widzenia pluralizmu przekazu.
Krzysztof Sobczak
03.08.2022
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Skoro wynajmujący nie podjęli żadnych innych czynności, a jednocześnie obciążali co miesiąc najemcę opłatami – czynsz, odszkodowanie oraz media, to w rzeczywistości tolerują taką sytuację. Otrzymywane kwoty stanowią dla wynajmującej spółdzielni wynagrodzenie za świadczenie usług za przyzwolenie na korzystanie z lokalu bez umowy – mówi Radosław Żuk, doradca podatkowy, partner w kancelarii Żuk i Pośpiech.
Wiesława Moczydłowska
03.08.2022
VAT Doradca podatkowy
Inwazja Rosji na Ukrainę i sankcje nałożone na agresora przez państwa europejskie wpłynęły na notowania surowców i spowodowały perturbacje na rynku - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I dodał, że wzrost cen paliw w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, ma fundamenty rynkowe – brak jest podstaw do stwierdzenia, iż może on wynikać z niedozwolonych praktyk przedsiębiorców.
Krzysztof Sobczak
03.08.2022
Rynek i konsument

Na interpretację podatkową można czekać nawet rok

CIT PIT Doradca podatkowy Finanse Polski Ład
Procedura uzyskiwania interpretacji podatkowych zaczyna przypominać błędne koło. Skarbówka, zanim udzieli odpowiedzi, najpierw każe zdobyć w Głównym Urzędzie Statystycznym potwierdzenie kodu PKWiU. Doradcy podatkowi alarmują jednak, że wnioski, które złożyli w lutym, ciągle są nierozpatrzone. Po doliczeniu czasu wydania samej interpretacji, za chwilę okaże się, że na potwierdzenie poprawności rozliczeń trzeba czekać rok.
Krzysztof Koślicki
03.08.2022
CIT PIT Doradca podatkowy Finanse Polski Ład
Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów w sprawach frankowych wypracował koncepcję sprzeczną z prawem Unii Europejskiej. Skutkiem jest bezprawne pozbawianie frankowiczów przez sądy odsetek od kwot dochodzonych od banków. Sądom nie wolno stosować tej uchwały, inaczej narażają Skarb Państwa na procesy odszkodowawcze za wydanie wyroków niezgodnych z prawem UE.
Kacper Sampławski
03.08.2022
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Przedsiębiorcą pogrzebowym może być teraz każdy – nie trzeba mieć żadnej wiedzy specjalistycznej, wystarczy założenie działalności gospodarczej, korzystali z tego m.in. sklepikarze, chcąc ominąć zakaz handlu w niedziele. Ustawodawca chce tę swobodę ukrócić – ale wygląda na to, że mało skutecznie, wpis i opłata wystarczy, by założyć działalność, a prawa do jej prowadzenia nie pozbawi nawet skazanie za zbezczeszczenie zwłok.
Monika Sewastianowicz
03.08.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Firmy i osoby rozliczające podatek u źródła należny od ich zagranicznych partnerów dostaną dodatkowy czas na złożenie ważnych dokumentów. Chodzi o możliwość wyłączenia uciążliwego mechanizmu "pay&refund". Minister Finansów ma wydać rozporządzenie w tej sprawie. Trwałe złagodzenie tych obowiązków ma nastąpić od 2023 roku.
Paweł Rochowicz
02.08.2022
CIT PIT
Jeśli przedsiębiorca wziął kredyt jako konsument i przeznaczył go na własne potrzeby mieszkaniowe, ma prawo do wakacji kredytowych. Fakt, że prowadzi lub prowadził jednoosobowo działalność gospodarczą nie ma tu znaczenia. Jeśli jednak kredyt był wzięty na firmę, to nie skorzysta z wolności od rat. Tak niemal zgodnie twierdzą Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznik Finansowy.
Jolanta Ojczyk
02.08.2022
Małe i średnie firmy Kredyty
Obecna sytuacja na rynku nie jest łatwa dla pracodawców. Do wysokich oczekiwań pracowników dochodzą rosnące obawy o sytuację gospodarczą. Wyzwaniem jest nie tylko utrzymanie wysoko wykwalifikowanych kadr, lecz również stworzenie strategii wynagrodzeń, która pozwoli efektywnie budować zespoły w obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności - wynika z najnowszego raportu Hays Poland.
Grażyna J. Leśniak
02.08.2022
Rynek Prawo pracy
Według Najwyższej Izby Kontroli terminy ukończenia inwestycji na dworcach kolejowych, które są realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych są zagrożone. Opóźnienia w realizacji inwestycji dotyczyły 160 dworców i wynosiły średnio 450 dni. Izba uważa, że nie będzie możliwe zrealizowanie PID w zakładanym zakresie do końca 2023 r. Ze środków UE wydano zaledwie 293 mln zł, czyli 46 proc. planu.
Jolanta Ojczyk
02.08.2022
Budownictwo

Unijny handel internetowy daje zarobić polskiemu budżetowi, ale jest omijany

Finanse publiczne Rynek i konsument VAT Małe i średnie firmy
Nowy system rozliczania VAT od e-handlu w Unii Europejskiej przyniósł zaplanowane dochody polskiemu budżetowi. Jednak Ministerstwo Finansów przyznaje, że wciąż są kłopoty z małymi przesyłkami spoza Unii, które też obejmuje nowy system. Przepisy o zwolnieniu przesyłek wartych do 150 euro wciąż są nadużywane, przez co część dochodów z VAT ucieka skarbówce.
Paweł Rochowicz
02.08.2022
Finanse publiczne Rynek i konsument VAT Małe i średnie firmy
Jeśli adwokat lub radca prawny podejmuje się prowadzenia spraw o dużej wartości, to powinien ubezpieczyć się na większą sumę niż przewidują to generalne ubezpieczenia OC. Inaczej będzie płacił odszkodowanie z własnej kieszeni - tak wynika z analizy wyroków wydanych w ostatnim czasie przez sądy powszechne i Sąd Najwyższy. Błąd przy wykonywaniu pomocy prawnej może drogo kosztować.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.08.2022
Prawo cywilne Prawnicy
Minęło ponad pół roku od wejścia przepisów, które nakazały instytucjom obowiązanym - banki, instytucje płatnicze, firmy inwestycyjne - sprawdzanie, czy dane zamieszczone w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych („CRBR”), są prawidłowe. Praktyka pokazuje, że wprowadzenie tego obowiązku prowadzi do szeregu komplikacji - pisze Szymon Kaczmarek, adwokat.
Szymon Kaczmarek
02.08.2022
Prawo gospodarcze Finanse
Wśród frankowiczów i ich prawników wrze. Wszystko przez skutki siódemkowej uchwały Sądu Najwyższego. Ostatnio na tej podstawie sądy powszechne pozbawiają frankowiczów ogromnych odsetek należnych po unieważnieniu umowy. SN uznał bowiem, że odsetki należą się nie od złożenia pozwu, ale  od oświadczenia o zapoznaniu się ze skutkami nieważności. Bywa, że daty te dzieli nawet pięć lat.
Jolanta Ojczyk
02.08.2022
Prawo cywilne Kredyty frankowe
UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Dell. Jest podejrzenie, że przedsiębiorca mógł zawrzeć ze swoimi autoryzowanymi sprzedawcami i dystrybutorami porozumienie ograniczające konkurencję. W efekcie nabywcy urządzeń mogli być  pozbawieni możliwości wyboru podmiotu, od którego chcą kupić sprzęt, nawet jeśli któryś z dystrybutorów chciałby sprzedać im produkty taniej.
Jolanta Ojczyk
01.08.2022
Ochrona konkurencji
Zasady składania oświadczeń zmieniły się od 2022 r. i niestety wprowadziły spore, zapewne niezamierzone zamieszanie. W praktyce jeden dokument nie wystarczy. Trzeba składać dwa. Co jednak ciekawe, oświadczenie dotyczące płatności dla danego odbiorcy można złożyć tylko raz, co w praktyce oznacza możliwość niepobierania podatku tylko przez maksymalnie cztery miesiące w roku – piszą Jagoda Trela i Remigiusz Fijak, eksperci ID Advisory.
Jagoda Trela Remigiusz Fijak
01.08.2022
CIT Doradca podatkowy
Aż 17,8 proc. niewykluczonych z rynku pracy Polaków po 18. roku życia rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku. Chociaż liczba biorących pod uwagę wyjazd za granicę w celach zarobkowych zwiększyła się nieznacznie w stosunku do ubiegłego roku, niemal aż pięciokrotnie wzrósł odsetek niezdecydowanych – z 2,7 proc. do prawie 15 proc. - wynika z lipcowego badania „Migracje zarobkowe Polaków”.
Grażyna J. Leśniak
01.08.2022
Rynek Prawo pracy
Ministerstwo Finansów zapewnia, że nie zamierza likwidować podatku od zysków kapitałowych. W odpowiedzi na apel Rzecznika Praw Obywatelskich wiceminister Artur Soboń zauważył, że odejście od tego podatku spowodowałoby niekorzystne zjawiska, w tym napływ do Polski kapitału spekulacyjnego.
Paweł Rochowicz
01.08.2022
PIT Finanse
Zmieni się zakres informacji dotyczących czasowego wykonywania zawodu lekarza weterynarii zamieszczanych w ewidencjach prowadzonych przez okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne. Ustawa realizuje uwagi Komisji Europejskiej, która zwracała uwagę, że weterynarze nie muszą podawać miejsca i czasu świadczenia usługi, a tego wymagają obecnie polskie przepisy.
Katarzyna Nocuń
01.08.2022
Zawody medyczne
Po dwóch latach pandemii polskie firmy stały się bardziej „włączające”, ale dla kobiet nadal mniej niż dla mężczyzn. Kobiety nadal, jak przed pandemią, rzadziej niż mężczyźni czują się angażowane w decyzje, wspierane przez współpracowników i doceniane. Więcej kobiet uważa również, że wyniki ich pracy nie mają wpływu na wynagrodzenie. Coraz bardziej dostrzegalny jest efekt „przyzwyczajenia się” już do nierówności.
Grażyna J. Leśniak
01.08.2022
Rynek Prawo pracy

Kontrola dowodów księgowych jest konieczna

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe. Kwestia ich prawidłowości ma szczególne znaczenie. Dowody te stwierdzają bowiem dokonanie operacji gospodarczej, co pozostaje w związku z szeroko rozumianą sprawozdawczością finansową. Stąd istotnym zagadnieniem, którego jednostka nie może tracić z pola widzenia, jest zapewnienie kontroli ujmowania dowodów księgowych w księgach rachunkowych.
Krzysztof Kaźmierski
01.08.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Bezpieczeństwo energetyczne może być zagrożone, bo rząd nie podjął wystarczających działań w celu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – uważa NIK. Bariery to m.in. brak terminala instalacyjnego, niedostosowanie prawa i braki w sieci przesyłowej. Upłynęło już ok. 10 lat, od kiedy wydano pierwsze pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych (MFW), jednak żadna z takich farm dotąd nie powstała.
Jolanta Ojczyk
01.08.2022
Budownictwo Prawo gospodarcze
Samozatrudnieni, którzy chcą skorzystać z wakacji kredytowych, mają związane ręce. Ustawa mówi, że przysługują one tylko na wniosek konsumenta, a Związek Banków Polskich zapowiada, że banki będą odrzucać ich wnioski. Ustawa zaś nie przewiduje żadnego trybu odwoławczego. Zawsze jednak warto złożyć reklamację, bo pewnych przedsiębiorców bank powinien uwolnić od rat, a pozostali mogą pójść do sądu - piszemy o tym również w Legal Alert.
Jolanta Ojczyk Renata Krupa-Dąbrowska
01.08.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Były prezes zarządu nie chciał ponieść odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spółki. W tym celu starał się wykazać, że spółka posiadała tylko jednego wierzyciela, więc złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości nie było uzasadnione. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że przyjęcie takiego poglądu doprowadziłoby do nierównego traktowania członków zarządów w zależności od tego, ilu wierzycieli miały zarządzane przez nich spółki.
Dorian Lesner
01.08.2022
VAT Spółki Prawo gospodarcze

Hazard: jednoręcy bandyci zamknięci, szefowie mafii na wolności

Prawo karne Finanse publiczne Administracja publiczna Prokuratura Prawo gospodarcze
Służby skarbowe wymierzyły w ubiegłym roku ponad 462 mln zł kar za nielegalne używanie automatów do gier. Z tej kwoty udało się wyegzekwować jedynie milion złotych. Tymczasem skarbówka musiała zapłacić 2,6 mln zł za ekspertyzy w tych sprawach oraz 14,6 mln zł za przechowywanie zajętych maszyn. Prawdziwi szefowie hazardowych mafii pozostają nieuchwytni.
Paweł Rochowicz
01.08.2022
Prawo karne Finanse publiczne Administracja publiczna Prokuratura Prawo gospodarcze
20 proc. klientów PKO BP mających kredyt hipoteczny w złotych, skorzystało z wakacji kredytowych. Od 29 lipca osoby, które kupiły mieszkania za kredyty hipoteczne, mogą składać takie wnioski, ale wsparcie jest dla złotówkowiczów. Ustawa nie przewiduje tego rodzaju pomocy dla frankowiczów. Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu.
Patrycja Rojek-Socha Renata Krupa-Dąbrowska
30.07.2022
Przyłącza stanowią niezbędny element większości inwestycji. Inwestorzy często decydują się na wyłączenie ich z zakresu pozwolenia na budowę. W związku ze zmianą prawa budowlanego od 10 sierpnia 2022 r. takie działanie nie będzie mogło być już podważane przez organy oraz sądy. Więcej na ten temat w Legal Alercie.
Martyna Sługocka
30.07.2022
Budownictwo
Organ podatkowy zawiesza postępowanie w razie utraty przez stronę lub jej ustawowego przedstawiciela zdolności do czynności prawnych. W świetle orzecznictwa należy przyjąć, że zły stan zdrowia psychicznego strony nie jest podstawą zawieszenia postępowania - mówi dr Paweł Szczęśniak z katedry prawa finansowego, UMCS w Lublinie.
Wiesława Moczydłowska
30.07.2022
Ordynacja Doradca podatkowy
Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do ministra finansów o udzielenie wyjaśnień, czy z tzw. wakacji kredytowych będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, który kupił mieszkanie lub dom w celach mieszkaniowych i ma zarejestrowaną działalność gospodarczą pod tym adresem.
Jolanta Ojczyk
29.07.2022
Prawo gospodarcze Finanse