Minister rodziny i polityki społecznej chce zwiększyć wysokość dotacji celowych dla PFRON na dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych do poziomu co najmniej 30 proc. środków zaplanowanych na realizację tego zadania na dany rok. Minister finansów proponuje, by ta zmiana istotna dla budżetu państwa weszła w życie od 2023 r.
Grażyna J. Leśniak
09.08.2022
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Prawo pracy
Sklepy o powierzchni powyżej 100 m kw. będą musiały zbierać opakowania zwrotne i zwracać kaucję konsumentom bez okazywania paragonów - przewiduje projekt ustawy mającej wdrożyć w Polsce system kaucyjny. Resort klimatu i środowiska nie wyklucza zmian tego kryterium, ale zaznacza: butelki szklane nie zostaną wyłączone z systemu.
Paweł Rochowicz
09.08.2022
Odpady Rynek i konsument
Jak rozliczać przejazdy pracownika z miejsca wykonywania pracy zdalnej do biura oraz w jakiej sytuacji czas ten będzie podróżą służbową, a kiedy będzie wliczany do czasu pracy? Zdaniem prawników, co potwierdza nam MRiPS, decyduje sposób określenia miejsce wykonywania pracy w umowie o pracę. Dojazd pracownika wezwanego do biura w ciągu dnia będzie odbywał się w jego czasie pracy.
Grażyna J. Leśniak
09.08.2022
Prawo pracy
Zniesienie sankcji za nieświadomy błąd w rozliczeniach, podniesienie do 2 mln euro limitu sprzedaży dla małego podatnika i centralizacja wydawania interpretacji dotyczących stawek - to przewiduje pakietu zmian w podatku od towarów i usług, zwany "SLIM VAT 3". Projekt ustawy w tej sprawie został właśnie skierowany do konsultacji, a rząd ma go przyjąć do końca września.
Paweł Rochowicz
09.08.2022
VAT Akcyza
Produkcja prądu ze słońca i mniejsze rachunki za prąd to korzyści zarówno dla planety, jak i dla użytkowników. Jednak po wprowadzeniu systemu net-billingowego zainteresowanie montażem fotowoltaiki istotnie zmalało. Nie wiadomo jeszcze, czy i w jakim stopniu montaż paneli słonecznych stał się mniej opłacalny, ale na pewno zasady rozliczeń stały się niejasne i bardziej skomplikowane.
Regina Skibińska
09.08.2022
Rynek i konsument Budownictwo
Otrzymanie przez pracodawcę zawiadomienia o podejrzeniu stosowania mobbingu to ważna informacja, której nie można zignorować. Niezależnie od tego, czy podjęte przez pracodawcę działania wyjaśniające potwierdzą zarzut czy nie, należy ją potraktować jako sygnał mobilizujący do wyjaśnień i wzmożenia działań profilaktycznych – piszą adwokaci Karolina Kołakowska i Mirosław Narolski.
Karolina Kołakowska Mirosław Narolski
09.08.2022
Prawo pracy HR

Firmy dostały szansę na odzyskanie dużych kwot z podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy Budownictwo Finanse
Niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego zmienia diametralnie podejście do opodatkowania budynków podatkiem od nieruchomości. Belki czy inne elementy konstrukcyjne i instalacje obniżają opodatkowanie całej powierzchni, a nie tylko jej części. Firmy powinny teraz dokonać nowych pomiarów swoich nieruchomości, złożyć korekty rozliczeń i odzyskać nadpłacone podatki.
Krzysztof Koślicki
09.08.2022
Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy Budownictwo Finanse
Po pięciu latach od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie w sprawie przeciwko portalowi Chomikuj.pl Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną pozwanej FS File Solutions Limited, utrzymując rozstrzygnięcie nakazujące operatorowi portalu stosowanie środków zapobiegawczych i filtrowanie treści naruszających prawo - ale w zakresie limitowanym do utworów stanowiących przedmiot powództwa.
Judyta Papp
09.08.2022
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Mój dom to moja twierdza! Niekoniecznie, bo nie ma obowiązujących regulacji prawnych jak budować schron. Żadna ustawa ani rozporządzenie nie definiuje nawet czym jest schron. A za budowę schronów bierze się coraz więcej firm z branży deweloperskiej. Obywatele zaś na schrony przerabiają zbiorniki na deszczówkę.
Robert Horbaczewski
09.08.2022
Samorząd terytorialny
Pracodawcy będą mogli zwracać pracownikom koszty używania prywatnych aut z napędem hybrydowym, elektrycznym i wodorowym. Przygotowanie projektu stosownych zmian w ustawie o transporcie drogowym zapowiada rząd na trzeci kwartał 2022 roku. Dzisiejsze przepisy w tej sprawie odnoszą się tylko do pojazdów spalinowych.
Paweł Rochowicz
08.08.2022
Prawo pracy
Zdaniem Północnej Izby Gospodarczej sklepy nie powinny działać w niedzielę „na czytelnię”, „na placówkę pocztową” czy „na salon medyczny” tylko powinny być czynne po prostu. Takie jest oczekiwanie przedsiębiorców i takie jest oczekiwanie społeczeństwa w tych trudnych czasach - stwierdza.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.08.2022
Rynek i konsument
Brak informacji o ryzyku i sugerowanie, że spółka oferuje obligacje, podczas gdy w rzeczywistości namawiała konsumentów do udzielania jej pożyczek. Za to Prezes UOKiK nałożył łącznie ponad 170 tys. zł kar za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów na firmę Obligacje Społeczne i na osobę zarządzającą. A strona z ofertą przedsiębiorstwa została zablokowana.
Krzysztof Sobczak
08.08.2022
Rynek i konsument Finanse
Pozyskanie oraz zatrzymanie na dłużej w firmie menedżerów, wysoko wyspecjalizowanych specjalistów oraz kadry zarządzającej jest nie lada wyzwaniem. Firmy udostępniają pracownikom auta służbowe na weekendy oraz w trakcie urlopu wypoczynkowego, by wyróżnić się jako pracodawca. Pracownicy mogą już nawet wybrać model i wyposażenie. Firmy stały się w tym zakresie bardziej elastyczne, bo nowych samochodów na rynku jest coraz mniej.
Grażyna J. Leśniak
08.08.2022
Prawo pracy HR
Zgodnie z obowiązującymi w rachunkowości zasadami, koszty powinny zostać wykazane w księgach okresu sprawozdawczego, którego dotyczą, bez względu na termin ich zapłaty. Trochę inne zasady obowiązują jednak przy okazji księgowania kosztów prenumeraty. W tym przypadku trzeba zbadać m.in. poziom istotności wydatku.
Krzysztof Kaźmierski
08.08.2022
Rachunkowość
Polacy niemal po połowie są podzieleni na podupadłych na zdrowiu psychicznym z powodu inflacji oraz na tych, którzy nie stracili kondycji. O pogorszeniu samopoczucia mówią głównie zarabiający 5000-6999 zł netto miesięcznie, kobiety, osoby młode i dobrze wykształcone – wynika z najnowszego badania opinii publicznej. Zdaniem ekspertów, w IV kwartale br. odsetek osób deklarujących utratę zdrowia psychicznego z powodów ekonomicznych wzrośnie nawet do 70 proc.
Grażyna J. Leśniak
08.08.2022
Domowe finanse Prawo pracy
1 i 2 sierpnia 2022 roku minęły terminy transpozycji do naszego prawa dwóch unijnych dyrektyw ważnych dla pracowników, także tych będących rodzicami. Nie ma więc dłuższych urlopów rodzicielskich, 5-dniowego nieodpłatnego urlopu opiekuńczego, elastycznej organizacji pracy dla rodziców dzieci do lat ośmiu czy większej ochrony przy umowach na czas określony. To bardzo zła wiadomość dla polskich pracowników. Zwłaszcza, że dochodzenie odszkodowania od państwa może być trudne.
Grażyna J. Leśniak
08.08.2022
Prawo pracy Prawo unijne

Ustawienie przetargu często jest łatwe, ale nie bezkarne

Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze Finanse
Trudności dowodowe w przypadku zmów przetargowych sprawiają, że nieuczciwym przedsiębiorcom ustawianie przetargów często uchodzi na sucho. Są jednak sposoby na wykazanie, że doszło do zawarcia porozumienia, które nie powinno mieć miejsca. Działania w tym kierunku prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Regina Skibińska
08.08.2022
Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze Finanse
To na podatniku ciąży obowiązek wykazania, że jego wydatki mają pokrycie w opodatkowanych źródłach przychodu. Tłumaczenia, że przez lata gromadził on oszczędności w gotówce, mimo posiadania rachunków bankowych, to za mało. Fiskus może uznać, że środki te pochodzą ze źródeł nieujawnionych i wymierzyć 75-proc. podatek – wynika z wyroku NSA. Taką tezę potwierdza także Trybunał Konstytucyjny.
Wiesława Moczydłowska Krzysztof Koślicki
07.08.2022
Ordynacja Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

WSA: Fototerapia w solarium w czasie pandemii ukarana sprzecznie z Konstytucją

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny, a nie w rozporządzeniu antycovidowym, jakie rząd wydał w marcu 2021 roku. Dlatego kara nałożona na właścicielkę solarium przez inspektora sanitarnego była sprzeczna z Konstytucją, bo naruszała wolność działalności gospodarczej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.08.2022
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Przepisy prawa pracy nie wyłączają możliwości wprowadzenia przez pracodawcę dodatkowych świadczeń dla pracowników. Nie ma przeszkód prawnych, by w swoich regulacjach pracodawca przyznał pracownikom dodatkowe zwolnienia od pracy czy dni wolne, np. dodatkowe dni urlopu nie wynikające z przepisów powszechnie obowiązujących. Musi to jednak opierać się na zasadzie równości i mieć obiektywny charakter.
Grażyna J. Leśniak
06.08.2022
Środowisko Prawo pracy
Obrót gruntami rolnymi, od czasu wprowadzenia daleko idących ograniczeń w tym zakresie, właściwie w każdym przypadku stanowi złożone przedsięwzięcie. Nie inaczej jest wówczas, gdy grunty te mają zostać podzielone. Tym bardziej, że z przeprowadzeniem tej operacji może się wiązać naliczenie opłaty adiacenckiej, gdy po podziale działki zyskają na wartości.
Konrad Dyda
06.08.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo
Rada Unii Europejskiej przyjęła w piątek rozporządzenie o dobrowolnym zmniejszeniu podczas tej zimy zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 proc. Przewiduje ono jednak możliwość uruchomienia przez Radę "stanu ostrzeżenia" dotyczącego bezpieczeństwa dostaw, a wtedy zmniejszenie zapotrzebowania na gaz stałoby się obowiązkowe. Polska opowiedziała się przeciwko temu rozporządzeniu.
Krzysztof Sobczak
05.08.2022
Rynek i konsument Prawo unijne
W czwartek Senat z ustawy o dodatku węglowym wykreślił "wrzutki" bankowe, a Sejm w piątek zdecydował o ich przywróceniu. Przewidują one możliwość wsparcia instytucji finansowej w każdym przypadku wydania decyzji o wszczęciu jej przymusowej restrukturyzacji oraz dawały prawo ministrowi finansów do odkupienia obligacji od banku znajdującego się w przymusowej restrukturyzacji.
Jolanta Ojczyk
05.08.2022
Prawo gospodarcze Finanse
W ciągu pierwszego tygodnia obowiązywania przepisów o wakacjach kredytowych wpłynęło ok. 550 skarg konsumenckich - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I dodał, że w wyniku działań Urzędu wiele banków zmieniło niekorzystne dla konsumentów praktyki, np. umożliwia złożenie wniosków o zawieszenie rat na dowolny, ustawowy okres.
Krzysztof Sobczak
05.08.2022
Rynek i konsument Finanse
Liczba bezrobotnych w lipcu 2022 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, spadła o 6,5 tys., a w urzędach pracy zarejestrowanych było 811,5 tys. bezrobotnych – podało w piątek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Po raz ostatni w rejestrach urzędów pracy mniej bezrobotnych zarejestrowanych było w lipcu 1990 r. Stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymała się na poziomie 4,9 proc.
Grażyna J. Leśniak
05.08.2022
Rynek Prawo pracy
Senatorowie przygotowali projekt nowelizacji ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Nowela przyznaje Rzecznikowi Finansowemu kompetencję do wszczynania i uczestniczenia w cywilnych postępowaniach grupowych w charakterze reprezentanta grupy. Już dziś rzecznik podejmuje interwencje, najczęściej w imieniu klientów banków.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.08.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Czasy, w których przedsiębiorca przynosił do biura rachunkowego teczkę z fakturami i niczym się już nie interesował, minęły. Teraz konieczny jest nieustający kontakt, bo niemal każde księgowanie muszą poprzedzać dyskusje i wyjaśnienia. Klienci biur rachunkowych muszą wiedzieć chociażby, jak przygotowywać dokumenty, by potem można je było właściwie ująć w księgach rachunkowych i podatkowych.
Krzysztof Koślicki
05.08.2022
VAT Rachunkowość
Po wakacjach Sejm rozpocznie prace nad przepisami wprowadzającymi pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy, a pracodawcy już dziś zastanawiają się, jak dokumentować uzgodnienie miejsca wykonywania takiej pracy, aby było to zgodne z prawem, a jednocześnie nie stanowiło nadmiernego obciążeniach dla działów kadr. Według MRiPS, dokumenty takie powinny być umieszczane w części B akt osobowych pracownika.
Grażyna J. Leśniak
05.08.2022
Prawo pracy HR
Prowadzenie dziennika budowy oraz książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej, a także identyfikacja uprawnień budowlanych, uznanych kwalifikacji zawodowych oraz danych dotyczących osoby, która nabyła te uprawnienia lub kwalifikacje - takie m.in możliwości wprowadzi nowelizacja prawa budowlanego, która obowiązywać będzie od 10 sierpnia 2022 r. - pisze adwokat Mariusz Mazepus, partner w MSN Legal.
Mariusz Mazepus
05.08.2022
Budownictwo
Obrót kryptowalutami za pośrednictwem internetu jest klasyfikowany jako pozostałe pośrednictwo pieniężne, co wyłącza te usługi z możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nie ma znaczenia dla ustalenia charakteru usług fakt, że wynagrodzenie za takie świadczenie nie przybiera formy zapłaty prowizji lub innych opłat.
Wiesława Moczydłowska
04.08.2022
PIT Doradca podatkowy