Sztandar jednostek organizacyjnych Służby Więziennej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 4 sierpnia 2010 r.
w sprawie sztandaru jednostek organizacyjnych Służby Więziennej

Na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1683 i 1860) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wymagania dotyczące sztandaru;
2)
wzór aktu nadania sztandaru;
3)
tryb i warunki nadania sztandaru;
4)
sposób przechowywania i ewidencjonowania sztandarów;
5)
sposób przekazywania sztandarów w przypadku likwidacji jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, zwanej dalej "jednostką organizacyjną", albo ponownego nadania sztandaru.
§  2. 
Sztandar jednostki organizacyjnej składa się z płata, głowicy, drzewca i szarfy.
§  3. 
1. 
Płatem sztandaru jest tkanina o kształcie kwadratu o boku długości 100 cm, barwy czerwonej po stronie głównej, a barwy szafirowej po stronie odwrotnej. Jeden bok płata jest wszyty w skórę przymocowaną do drzewca gwoździami po każdej stronie płata. Boki płata, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte srebrną frędzlą o szerokości 7 lub 9 cm.
2. 
Na stronie głównej płata sztandaru znajduje się umieszczony centralnie wizerunek orła białego o wymiarach 48 x 44 cm, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, haftowany wypukłym srebrnym szychem, a korona, dziób i szpony - haftowane złotym szychem. Dookoła orła są umieszczone haftowane srebrnym szychem napisy. Nad godłem jest umieszczony napis "SŁUŻBA WIĘZIENNA", pod godłem jest umieszczony napis "W SŁUŻBIE RZECZYPOSPOLITEJ". Litery mają wysokość 5 cm.
2a. 
Na stronie głównej płata sztandaru, pomiędzy godłem a napisem "W SŁUŻBIE RZECZYPOSPOLITEJ", umieszczony jest haftowany złotym sztychem napis "BÓG HONOR OJCZYZNA". Litery mają wysokość 3 cm.
3. 
Na stronie odwrotnej płata znajdują się umieszczone centralnie haftowane szychem znak graficzny Służby Więziennej lub oznaka Służby Więziennej albo symboliczny znak nawiązujący do tradycji Służby Więziennej lub jednostki organizacyjnej oraz nazwa jednostki organizacyjnej. Litery nazwy jednostki organizacyjnej są dostosowane odpowiednio wielkością i wysokością do długości nazwy własnej tej jednostki.
§  4. 
1. 
Głowica sztandaru, wykonana z białego metalu, składa się z wizerunku orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, podstawy oraz tulei mocującej głowicę do drzewca.
2. 
Wewnątrz podstawy głowicy może być umieszczony zminiaturyzowany akt nadania sztandaru jednostki organizacyjnej.
§  5. 
1. 
Drzewce sztandaru o średnicy 4 cm i długości 255 cm jest wykonane z drewna toczonego. Drzewce jest dwudzielne, połączone tuleją z białego metalu. Na górnym końcu drzewca jest osadzona głowica, na dolnym - stożkowe okucie z białego metalu. W górnej części drzewca pod głowicą znajduje się jedenaście kółek umieszczonych co 10 cm, odpowiadających kółkom umocowanym na brzegu płata sztandaru nieobszytym frędzlą, które spina się za pomocą pręta.
2. 
Na drzewcu umieszcza się gwoździe honorowe w dniu wręczenia sztandaru, które w szczególności mogą zawierać napisy wskazujące fundatorów sztandaru.
3. 
Na drzewcu mogą być umieszczane gwoździe pamiątkowe. Gwoździe pamiątkowe mogą zawierać napisy z datami i wydarzeniami odnoszącymi się do historii jednostki organizacyjnej oraz napisy upamiętniające inne ważne wydarzenia.
§  6. 
Szarfa w kolorach białym i czerwonym, ustalonych dla barw Rzeczypospolitej Polskiej, o szerokości 15 cm, jest zawiązana w kokardę i umieszczona na tulei głowicy. Jej oba końce dochodzą do dolnego brzegu płata i są zakończone frędzlą taką jak płat sztandaru.
§  7. 
1. 
Barwny projekt sztandaru w skali 1:3, wraz z opisem i uzasadnieniem proponowanych symboli, liter i cyfr, a także z wykazem gwoździ honorowych i pamiątkowych wraz z treścią napisów na nich zamieszczonych, kierownik jednostki organizacyjnej przedstawia drogą służbową Ministrowi Sprawiedliwości do zatwierdzenia.
2. 
Projekt sztandaru jest przechowywany w archiwum Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
§  8. 
W przypadku ufundowania sztandaru w akcie nadania sztandaru wymienia się fundatora.
§  9. 
1. 
Sztandar wraz z aktem nadania sztandaru wręcza jednostce organizacyjnej Minister Sprawiedliwości lub w jego imieniu Dyrektor Generalny Służby Więziennej albo inna upoważniona osoba.
2. 
Wręczenie sztandaru odbywa się w formie uroczystej, określonej w ceremoniale Służby Więziennej.
3. 
Wzór aktu nadania sztandaru określa załącznik do rozporządzenia.
§  10. 
1. 
W czasie wręczania sztandaru wbija się w drzewce sztandaru gwoździe honorowe; mogą być także wbijane gwoździe pamiątkowe.
2. 
Wbijanie gwoździ honorowych i pamiątkowych odbywa się w formie uroczystej, określonej w ceremoniale Służby Więziennej.
§  11. 
Sztandar znajduje się na stałe w jednostce organizacyjnej, której został nadany. Przechowywany jest w miejscu zapewniającym jego ochronę przed utratą i zniszczeniem oraz jego należyte uhonorowanie.
§  12. 
1. 
Ewidencję sztandarów nadanych jednostkom organizacyjnym prowadzi Centralny Zarząd Służby Więziennej.
2. 
W ewidencji sztandarów uwzględnia się w szczególności:
1)
pełną nazwę jednostki organizacyjnej;
2)
oznaczenie fundatora sztandaru;
3)
datę i miejsce wręczenia sztandaru;
4)
imię i nazwisko osoby wręczającej i przyjmującej sztandar, stanowisko służbowe;
5)
datę zdania sztandaru do archiwum i numer protokołu.
§  13. 
1. 
W przypadku likwidacji jednostki organizacyjnej lub ponownego nadania jej sztandaru kierownik jednostki organizacyjnej przekazuje dotychczasowy sztandar wraz z jego aktem nadania do Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
2. 
Z przekazania sztandaru sporządza się protokół, którego jeden egzemplarz pozostaje w jednostce organizacyjnej, a drugi egzemplarz przekazuje się do Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
3. 
Protokół zawiera opis sztandaru, jego ewentualnych uszkodzeń, wzmiankę o przekazaniu aktu nadania i wręczenia sztandaru oraz podpisy osoby przekazującej i przyjmującej. Do protokołu dołącza się zarys dziejów sztandaru.
4. 
Dotychczasowy sztandar, za zezwoleniem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, może być wypożyczony jednostce organizacyjnej lub innej instytucji.
5. 
Przekazanie sztandaru odbywa się w formie uroczystej, określonej w ceremoniale Służby Więziennej.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 13 sierpnia 2010 r.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

AKT

NADANIA SZTANDARU NR ...............

wzór

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024