Prezydent Andrzej Duda 5 czerwca podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającą termin obowiązkowego e-fakturowania na 1 lutego 2026 r.. 10 czerwca ustawa z dnia 9 maja 2024 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a wejdzie w życie w dniu 1 lipca 2024 roku.

Ustawa zakłada, że obowiązkowy KSeF wejdzie w życie 1 lutego 2026 r. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, miałby wejść w życie już 1 lipca 2024 r. Wiceminister finansów Jarosław Neneman wyjaśniał w Sejmie, że data 1 lipca br. jest niemożliwa do zrealizowania.

- Audyt wykazał liczne wady tego projektu. Projekt nie miał szans na powodzenie, dlatego nie ma takiej technicznej możliwości, żeby dla wszystkich podatników wszedł w życie 1 lipca - powiedział Jarosław Neneman.

Zgodnie z uzasadnieniem, objęcie wszystkich podatników jedną datą obowiązku KSeF wynika z długiego terminu odroczenia KSeF oraz stanowi odpowiedź na postulaty przedsiębiorców kierowane w trakcie przeprowadzonych konsultacji.

Według MF, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane etapowe wejście w życie KSeF, zostanie przedstawione w drugim projekcie. 

- Uproszczenia obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF będą przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych. W drugim projekcie legislacyjnym będą również przedstawione propozycje Ministerstwa Finansów dotyczące etapowego wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Resort proponuje, żeby od 1 lutego 2026 r. obowiązek objął przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r. Projekt zostanie poddany szczegółowym konsultacjom publicznym i opiniowaniu - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie z 30 kwietnia.

Czytaj więcej: MF: Obligatoryjny KSeF od lutego 2026 roku >>

Zobacz też szkolenie online: Przyszłość funkcji finansowej i podatkowej przedsiębiorstwa w świecie AI >