Czy walka ze smogiem stanie się w Polsce fikcją? Rząd zezwala na sprzedaż gorszej jakości węgla, tłumacząc to sytuacją geopolityczną. Pojawiają się też pierwsze próby demontażu uchwał antysmogowych. W Krakowie, mieście, w którym wprowadzono zakaz palenia węglem i drewnem, podejmowane są próby zniesienia zakazu palenia tym ostatnim surowcem.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.07.2022
Samorząd terytorialny Środowisko Nieruchomości
Komisja Europejska przesłała państwom członkowskim do konsultacji projekt nowych zasad dotyczących pomocy państwa w czasie kryzysu. Mają one wspierać gospodarkę w czasie inwazji Rosji na Ukrainę. Obowiązujące dziś tymczasowe ramy kryzysowe przewidują m.in. pomoc finansową dla firm. Wyłączone są z niej podmioty kontrolowane przez Rosjan.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.07.2022
Prawo gospodarcze Prawo unijne Ukraina
W dłuższej perspektywie nie można odrzucić wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy. Wcześniej trzeba jednak przeanalizować warunki jego wdrożenia, tak aby nie podwyższył kosztów pracy i był bezpieczny dla gospodarki. 4-dniowy tydzień pracy wiązałby się jednak z obniżeniem wynagrodzeń i zmniejszeniem liczby pracowników – zauważa Konfederacja Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2022
Rynek Prawo pracy Nowe technologie
Polecenia to najlepsza forma reklamy oferowanych do sprzedaży towarów lub usług. Aktualnie biznes przeniósł się w znacznym stopniu do świata online i dotychczasowe przekazywanie sobie rekomendacji „z ust do ust” zastępują zamieszczane w sieci internet opinie. Czy jednak faktycznie pochodzą one od kupujących, którzy nabyli dany produkt lub usługę i chcą podzielić się swoimi spostrzeżeniami na ich temat?
Aleksandra Zaliwska
11.07.2022
Rynek i konsument Nowe technologie Prawo unijne
Transakcje, które swoim zakresem przedmiotowym obejmują dwie gałęzie prawa – handlowego i podatkowego – już od kilku lat stanowią obszar szczególnego zainteresowania organów podatkowych. Jest tak zwłaszcza w kontekście przepisów o cenach transferowych. Zalicza się do nich przede wszystkim: wypłatę dywidendy i wniesienie dopłat czy podnoszenie/obniżanie kapitału zakładowego.
Radosław Chudy
11.07.2022
CIT Doradca podatkowy
Sprzedaż ubezpieczeń w bankach ma podlegać zmienionym zasadom. Nadzór skierował do konsultacji projekt nowelizacji Rekomendacji U dotyczącej dobrych praktyk w zakresie bankowości ubezpieczeniowej. W projekcie nie ma już rekomendacji do opracowywania i przekazywania klientowi materiału informacyjnego o produkcie ubezpieczeniowym.
Regina Skibińska
11.07.2022
Ubezpieczenia
Odejście od enumeratywnego określenia przedmiotu sporu zbiorowego, wprowadzenie wymogu wyłaniania wspólnej reprezentacji organizacji związkowych niezbędnej do wszczęcia i prowadzenia sporu zbiorowego oraz sądowej kontroli legalności referendum strajkowego, a także określenie czasu trwania prowadzenia sporu - to główne założenia nowej ustawy o sporach zbiorowych pracy.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2022
Prawo pracy
Nie jest stroną postępowania nabywca wierzytelności w sprawie o ustalenie odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości w wyniku zdarzenia lub aktu ze sfery prawa publicznego. Źródłem interesu prawnego jest norma prawa powszechnie obowiązującego, a nie skutki czynności prawnej - stwierdził w uchwale siedmiorga sędziów Naczelny Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.07.2022
Samorząd terytorialny Drogi Wymiar sprawiedliwości
Sądy własności intelektualnej sprawdzają się. Wpływa do nich coraz więcej spraw, skraca się średni czas postępowania i co istotne, orzecznictwo jest coraz bardziej jednolite. Być może warto pomyśleć o kolejnych lokalizacjach, bo ich istnienie to też dowód na to, że wymiar sprawiedliwości jest coraz bardziej innowacyjny - mówi dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
11.07.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej opodatkowane PIT

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Finanse
Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej bez wynagrodzenia spowoduje powstanie przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym u pozostającej w spółce cywilnej wspólniczki. Taką niekorzystną interpretację wydały organy skarbowe. Eksperci twierdzą, że stawia to spółkę cywilną w dużo gorszej sytuacji niż spółki osobowe. W przypadku tej drugiej – fiskus przychodu nie widzi.
Wiesława Moczydłowska
11.07.2022
PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Finanse
Kontakty biznesowe z firmami z tzw. listy sankcyjnej mogą drogo kosztować zarówno kontrahentów, jak i osoby fizyczne. Można za nie trafić do więzienia lub zapłacić karę w wysokości do 20 milionów złotych. Problem w tym, że przepisy są tak niejasne, że nawet bardzo duże podmioty, jak banki i ubezpieczyciele, mają problem z ich zrozumieniem, a wyjaśnienia Krajowej Administracji Skarbowej są lakoniczne.
Jolanta Ojczyk
11.07.2022
Prawo gospodarcze Ukraina
Jeżeli wykonawca przejął protokolarnie od inwestora teren budowy, ponosi on aż do chwili oddania obiektu odpowiedzialność na zasadach ogólnych za szkody wynikłe na tym terenie. Dopóki protokolarne przekazanie nie nastąpi, odpowiedzialność ta obciąża inwestora - pisze dr Martyna Sługocka, autorka Legal Alertu.
Martyna Sługocka
09.07.2022
BHP Budownictwo
Pośrednictwo w krótkoterminowym najmie lokali, realizowane za pomocą platform takich jak Airbnb może powodować obowiązek płacenia podatku u źródła - uważa rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE. Jednak w tej opinii zakwestionował konieczność ustanawiania przedstawiciela podatkowego. Choć sprawa dotyczy Włoch, może mieć znaczenie także dla Polski.
Paweł Rochowicz
09.07.2022
CIT Nowe technologie
Od połowy 2020 roku pojawiają się szumne zapowiedzi uchwalenia prawa wodorowego. Nie tylko ceny benzyny, ale i zobowiązania przyjęte jako tzw. kamienie milowe w Krajowym Planie Odbudowy powodują, że prace nad ustawą muszą natychmiast stać się realne, a nie medialne. Tymczasem mamy już półroczne opóźnienie we wdrażaniu kamieni milowych w tym zakresie.
Grzegorz Prigan Karol Pachnik
09.07.2022
Nowe technologie
Dzięki klauzuli alkoholowej ubezpieczenie zadziała i pokryje koszty leczenia, nawet jeśli turysta pod wpływem alkoholu zrobi sobie krzywdę. Inaczej może być wtedy, gdy ktoś wypije za dużo drinków i narozrabia. Jeszcze gorzej jest z narkotykami - tutaj ubezpieczyciele nie są już tak wyrozumiali i wyłączają ochronę.
Regina Skibińska
09.07.2022
Ubezpieczenia
Praca przy użyciu komputera – i tym samym monitora ekranowego – jest pracą obciążającą zarówno narząd wzroku, jak i całą strukturę szkieletowo-mięśniową. W konsekwencji pracownik obsługujący monitor ma prawo do co najmniej 5-minutowej przerwy, wliczonej do czasu pracy, po każdej godzinie pracy, o ile nie jest stosowane przemienne łączenie pracy przy monitorze z inną pracą i pracownik obsługuje komputer przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
Lex/Lex Marek Rotkiewicz
08.07.2022
Prawo pracy BHP
W ramach uproszczonej procedury pracę w Polsce znalazło już blisko 300 tys. obywateli Ukrainy – poinformowało w piątek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort deklaruje, że stale rozwija narzędzia wsparcia na rynku pracy dla naszych wschodnich sąsiadów. Wspólnie z Cyfryzacją KPRM stworzony został nowy portal dla obywateli Ukrainy poszukujących pracy. To Pracawpolsce.gov.pl.
Grażyna J. Leśniak
08.07.2022
Rynek Prawo pracy Ukraina

Bariera informacyjna główną przeszkodą w podejmowaniu pracy zgodnie z posiadanymi przez Ukraińców kwalifikacjami

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Ukraina
Decyzję o uznaniu zagranicznych kwalifikacji obywatela Ukrainy chcącego pracować w zawodzie, który nie jest w Polsce zawodem regulowanym, podejmuje bezpośrednio pracodawca. W przypadku ubiegania się o pracę w zawodach regulowanych, obywatela Ukrainy obowiązują co do zasady takie same wymogi, jak obywatela Polski – twierdzi MRiPS.
Grażyna J. Leśniak
08.07.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Ukraina
Artykuł 41 dyrektywy VAT stoi na przeszkodzie przepisom państwa członkowskiego, gdy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, które uznaje się za dokonane na terytorium tego państwa członkowskiego, wynika z wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – stwierdził TSUE w wyroku z 7 lipca br. Orzeczenie ma duże znaczenie dla transakcji łańcuchowych.
Wiesława Moczydłowska
08.07.2022
VAT Doradca podatkowy Prawo unijne
Kryzys energetyczny w Europie stał się faktem wraz z wybuchem wojny w Ukrainie. Coraz częściej mówi się o ryzyku ubóstwa energetycznego w państwach członkowskich EU, co jeszcze niedawno było trudne do wyobrażenia. W kontekście drastycznego wzrostu cen energii związanego w szczególności z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, Komisja Europejska podjęła próbę pilnego zaktualizowania swojej dotychczasowej polityki klimatycznej.
Mirosław Narolski
08.07.2022
Środowisko Prawo gospodarcze
Zgodnie z art. 207 par. 1 Kodeksu pracy pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie, a tym samym za bezpieczeństwo swoich pracowników i innych osób przebywających na jego terenie. Jeśli według wiedzy pracodawcy zachodzi uzasadnione podejrzenie nietrzeźwości pracownika, pracodawca może natychmiastowo odsunąć pracownika od wykonywania czynności zawodowych.
Anna Sadowska
08.07.2022
Prawo pracy BHP

Wątpliwa służebność w Trybunale warta miliardy złotych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
W ujawnionej ostatnio korespondencji, o ile jest prawdziwa, Michał Dworczyk informował premiera o trzech sprawach w Trybunale Konstytucyjnym. Wciąż aktualna i ważna jest jedna - dotycząca służebności przesyłu. Jest warta miliardy złotych, o ile TK przyznałby rację grudziądzkiemu sądowi. Tyle, że TK liczy, że problem rozwiąże ustawodawca i wysłał postanowienie sygnalizacyjne dla Sejmu i Senatu.
Jolanta Ojczyk
08.07.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Kontrolerzy skarbowi ruszyli do miejscowości turystycznych, by sprawdzić, czy smażalnie ryb, lodziarnie czy pensjonaty wystawiają paragony i używają kas fiskalnych. Za nieprawidłowości mają być wystawiane co najmniej tysiączłotowe mandaty. Sposobem kontroli mają być nabycia sprawdzające, filmowane miniaturowymi kamerami.
Paweł Rochowicz
08.07.2022
Rynek i konsument VAT RODO Polski Ład
Inflacja i sytuacja gospodarcza mogą przyśpieszać zmiany organizacyjne w przedsiębiorstwach, w tym przechodzenie z norm czasu pracy na jakość i efektywność pracy. Pracownicy, których efektywność będzie niska, muszą liczyć się z tym, że przy redukcjach ich szanse na zachowanie miejsca pracy będą niższe. Zwłaszcza, że już dziś może być ona powodem zwolnienia, co potwierdza orzecznictwo.
Grażyna J. Leśniak
08.07.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Choć obywatel nie był stroną umowy o dostawę prądu, sąd nakazał mu spłatę długu – wspólnie z zajmującą mieszkanie jego partnerką, z którą dostawca energii zawarł umowę. Sąd wydał wyrok w trybie zaocznym, nie wysłuchując pozwanych. Rzecznik Praw Obywatelskich złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego, a Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw publicznych przyznała mu rację i wyrok uchyliła.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.07.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Sejm poparł większość poprawek Senatu do ustawy dotyczącej wakacji kredytowych i zwiększenia o 1,4 mld zł środków na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Przepisy wydłużają też do 31 października działanie tarcz antyinflacyjnych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Krzysztof Koślicki
07.07.2022
Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy

Korzystanie z e-Urzędu Skarbowego już po nowemu

Ordynacja Domowe finanse Rachunkowość
W czwartek, 7 lipca, wchodzi w życie rozporządzenie ministra finansów w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego. Zmienia ono zasady dostępu do systemu. Logowanie i uwierzytelnianie użytkowników będzie się teraz odbywało według nowych zasad. Więcej spraw będzie można załatwić za pomocą pism generowanych automatycznie.
Krzysztof Koślicki
07.07.2022
Ordynacja Domowe finanse Rachunkowość
Aby skorzystać z rozłożenia zaległości podatkowych na raty, konieczne jest złożenie wniosku. Musi być on uzasadniony ważnym interesem podatnika albo interesem publicznym. Urząd może przychylić się do wniosku, ale nie musi. Ważne jest zatem, aby właściwie uzasadnić powód, dla którego staramy się o rozłożenie płatności podatku na raty.
Krzysztof Kaźmierski Krzysztof Koślicki
07.07.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Właściciel nie zawsze może pozbyć się myśliwych ze swojego terenu

Środowisko Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Czy organizacja pozarządowa sprzeciwiająca się polowaniom nie może we własnym lesie zakazać polowań? W takiej sytuacji znalazł się Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, którego teren sejmik województwa łódzkiego włączył do obwodu łowieckiego. Skargę na uchwałę 7 lipca oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Regina Skibińska
07.07.2022
Środowisko Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Instytut Staszica wskazuje na ryzyka obciążenia handlu detalicznego kwestią odbioru opakowań szklanych. O ile system odbioru opakowań wielorazowych (już teraz objętych kaucją) działa bardzo efektywnie, o tyle objęcie nim także szklanych opakowań jednorazowych będzie ogromnym obciążeniem dla małych polskich sklepów.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.07.2022
Odpady Małe i średnie firmy