Do jednej z komisji wyborczych w gminie Kurzętnik (woj. warmińsko-mazurskie) stawił się pijany mąż zaufania, o czym policję poinformowali członkowie komisji. Badanie alkomatem wykazało, że miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Trzy przypadki złamania ciszy wyborczej odnotowano na Podkarpaciu. W powiecie jasielskim zgłoszenie dotyczyło umieszczenia plakatu wyborczego jednego z kandydatów w rejonie lokalu wyborczego. Podobne zgłoszenie dotyczyło powiatu mieleckiego, gdzie ktoś przykleił plakat wyborczy na tablicy informacyjnej. Z kolei w powiecie rzeszowskim nieznany sprawca zabrał dwa plakaty osób kandydujących do europarlamentu.

Podlaska policja odnotowała zaś dwa incydenty związane z naruszeniem ciszy wyborczej. W Zambrowie na ogrodzeniu jednej z posesji rozwieszone zostały cztery plakaty wyborcze, w bloku w Białymstoku - w gablocie na klatce schodowej - pojawiły się ulotki wyborcze.

Żadnych incydentów nie odnotowano pierwszego dnia ciszy wyborczej.

- Wszystkie lokale zostały otwarte. Nie było żadnych incydentów. Oczywiście, jak przy każdych wyborach, pojawiało się sporo sytuacji, w których członkowie komisji nie stawili się do pracy, w niektórych komisjach już mamy obserwatorów komisji i mężów zaufania — przekazała Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego. Dodała, w jednej komisji zabrakło prądu, ale nie miało to wpływu na przebieg głosowania.

 

Statystyka wyborcza

Głosować można w 31 830 obwodowych komisjach wyborczych: 29 735 stałych, 1789 odrębnych, 299 za granicą i 7 na statkach.

Uprawnionych do głosowania jest blisko 29 milionów Polaków, z czego:

  • 4237 osób głosować będzie korespondencyjnie,
  • 13 079 poprzez pełnomocnika.

W obwodowych komisjach wyborczych pracuje 263 720 osób, w okręgowych komisjach wyborczych (jest ich 13) - 296.

W wyborach startuje 1019 kandydatów zgłoszonych przez 40 komitetów wyborczych, w tym przez 27 komitetów partii politycznych, 4 komitetów koalicyjnych partii oraz 9 komitetów wyborczych wyborców. Na listach kandydatów mężczyźni stanowią 53 proc., a kobiety 47 proc.

Najwięcej kandydatów - 101 znalazło się na listach komitetów w okręgu nr 5 (część województwa mazowieckiego).

Najmniej kandydatów – 68 w okręgu nr 13 (województwo lubuskie i zachodniopomorskie)

Najstarszy kandydat liczy 88 lat i startuje w okręgu nr 1 (woj. pomorskie),

Najmłodszy kandydat ma 21 lat i o mandat ubiega się w okręgu nr 2 (województwo kujawsko-pomorskie).

Średnia wieku kandydatów wynosi 48 lat.