Może być problem z ocenami końcowymi maturzystów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

MEN nie obawia się o przebieg egzaminów w czasie strajku nauczycieli. Zapewnia, że odbędą się zgodnie z planem, a pomóc w tym ma rozporządzenie, które umożliwi zmianę składów komisji egzaminacyjnych. Tymczasem problematyczna może być także kwestia klasyfikacji uczniów - wymaga to bowiem uchwały rady pedagogicznej.

26.03.2019

MEN: Strajk nie zablokuje egzaminów

Szkoła i uczeń

Centralna Komisja Egzaminacyjna jest przygotowana do przeprowadzenia egzaminów - zadeklarowała w piątek minister edukacji narodowej Anna Zalewska. I zaapelowała do nauczycieli, by byli w tym czasie przy uczniach. Zadeklarowała też gotowość do rozmów o postulatach płacowych. Zdaniem prezesa ZNP Sławomira Broniarza terminy egzaminów są zagrożone.

22.03.2019

Wiceminister: Szkolnictwo zawodowe tworzymy wspólnie z pracodawcami

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wprowadzane obecnie zmiany mają mocno powiązać pracodawcę ze szkolnictwem zawodowym - podkreśla sekretarz stanu w MEN Marzena Machałek. I dodaje, że dzięki temu uczniowie zdobędą praktyczne umiejętności, a nowy system umożliwi również dostosowanie kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy.

21.03.2019

Będzie spotkanie rządu ze związkowcami ws. oświaty

Finanse publiczne Szkoła i uczeń

Na 25 marca przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias (przewodnicząca Forum Związków Zawodowych) zwołała nadzwyczajne posiedzenie prezydium RDS ws. zapowiadanego strajku w oświacie. W rozmowach ma wziąć udział szef ZNP Sławomir Broniarz, szefowa MEN Anna Zalewska oraz minister finansów Teresa Czerwińska.

21.03.2019

Dyrektor szkoły ukarze niesfornego ucznia

Prawo karne Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

Pomalowanie uszkodzonej ławki, posprzątanie rozrzuconych śmieci, zamalowanie graffiti, przeproszenie nauczyciela lub innego ucznia - resort sprawiedliwości chce by dyrektorzy szkół na swoim podwórku rozwiązywali część problemów z dziećmi. Warunek - zgodę będą musieli wyrazić rodzice. Jeśli jednak tego nie zrobią sprawa trafi do sądu.

21.03.2019

Prawnicza aplikacja pomoże przy teście ósmoklasisty

Szkoła i uczeń

Rozwiązywanie testów ma sens, jeżeli uczeń wie, czego się od niego wymaga, co daje punkty. Wymagania są jednak ukryte w przepisach prawa. By ułatwić uczniom naukę, stworzyliśmy Powtórki Ósmoklasisty. Skorzystaliśmy z naszego narzędzia, które trudne prawnicze teksty zamienia na proste i zrozumiałe - mówi radca prawny Aneta Pacek-Łopalewska

14.03.2019

MEN: Więcej godzin w ramowych planach nauczania

Szkoła i uczeń

Od 1 września 2019 r. zwiększona ma być liczba godzin do dyspozycji dyrektora szkoły w ramowych planach nauczania - zakłada to projekt rozporządzenia ministerstwa edukacji. - Dzięki temu dodatkowo wzmacniamy finansowanie zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów - podkreśla resort.

09.03.2019

Lekarze: Przez błąd ministerstwa każdego młodego sportowca trzeba kierować do specjalisty

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Od 1 marca lekarze rodzinni zyskali możliwość wystawiania młodym sportowcom zaświadczeń o stanie ich zdrowia. Lekarze skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia uważają jednak, że przez błąd Ministerstwa Zdrowia, mimo zmiany przepisów, wciąż muszą kierować młodych sportowców na konsultację specjalistyczną do poradni medycyny sportowej.

06.03.2019

CKE: Strajk nauczycieli nie przesunie terminów egzaminów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Egzamin gimnazjalny, egzamin ósmoklasisty i matury odbędą się zgodnie z harmonogramem. Centralna Komisja Egzaminacyjna nie zmieni terminu ze względu na zapowiadany strajk nauczycieli, bo nie ma do tego podstawy prawnej.

06.03.2019

NSA: Minister powinna ujawniać wyniki konsultacji przed reformą oświaty

Szkoła i uczeń Administracja publiczna

Minister edukacji narodowej uważa, że przebieg i wnioski ze spotkań zespołu ekspertów "Dobrej Zmiany" były wewnętrznym dokumentem. I nie są jawne. Naczelny Sąd Administracyjny jest innego zdania. Uznał, że stanowiły one element procesu legislacyjnego przed reformą systemu oświaty i powinny być ujawnione.

01.03.2019

NSA: Podręcznik do informatyki wycofany z powodu płyty CD

Szkoła i uczeń

Można się uczyć informatyki bez użycia płyty CD z ćwiczeniami, na podstawie papierowego podręcznika - taki jest sens wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dlaczego? Płyta CD wykraczała poza treści zawarte w podręczniku tradycyjnym. Sąd nie przyjął argumentacji, że wygląda to na naukę gry na skrzypcach bez użycia instrumentu.

27.02.2019

WSA: Szkoła już nie zapewnia uczniom rehabilitacji

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Po zmianie przepisów ustawy oświatowej, uczniowie z zaburzeniami ruchu, wadami postawy lub wymowy nie mają szans na zajęcia korekcyjne organizowane przez szkołę. Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził, że placówka oświatowa zapewnia uczniom tylko edukację, a nie rehabilitację.

25.02.2019

"Dobry start" będzie zapisany w ustawie

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń

Będzie ustawa, która zagwarantuje kontynuację programu "Dobry start" - zapowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W 2018 r. ze świadczenia skorzystało 4,4 mln uczniów, czyli niemal wszyscy uprawnieni. Wydatki na program i jego obsługę wyniosły ok. 1,4 mld zł.

19.02.2019

MRPiPS: 4,4 mln uczniów skorzystało ze świadczenia „Dobry start”

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Rynek

Najwięcej uczniów skorzystało ze świadczenia w Warszawie ponad 176 tys., najmniej w Krynicy Morskiej - 113 - poinformowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. W ramach programu "Dobry start" 300 zł przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że pogram będzie kontynuowany w kolejnych latach.

18.02.2019

RPO: szkoła nie może ograniczać praw pełnoletnich uczniów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Pełnoletni uczeń nie musi prosić rodziców o zwolnienie z lekcji, ma prawo sam podpisać informację o powodach nieobecności. Statut szkoły nie może mu tego zabraniać, bo stoi to w sprzeczności z kodeksem cywilnym. Rzecznik praw obywatelskich po raz kolejny interweniuje w tej sprawie.

05.02.2019

Myślistwo od przedszkola? Rodzice protestują

Szkoła i uczeń

Polski Związek Łowiecki chce zadbać o popularyzację wiedzy przyrodniczej wśród dzieci i młodzieży. Program edukacyjny obejmuje też "elementy treści łowieckich". O pożytecznej roli myśliwych dowiedzą się już przedszkolaki. Jednak takie spotkanie zorganizowane w Suwałkach wywołało protest części rodziców.

29.01.2019

RPO: Potrzebne wytyczne dotyczące prac domowych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rzecznik praw obywatelskich chce, by Ministerstwo Edukacji Narodowej ustaliło wytyczne dotyczące zadawania prac domowych. Rodzice skarżą się, że ich dzieci za dużo zadań muszą odrabiać w domu. Pojawił się nawet pomysł, by nauczycielom zakazać: "dysponowania czasem pozalekcyjnym uczniów".

28.01.2019

Nie wolno konfiskować komórek bez zgody rodziców

Szkoła i uczeń

Szkoła nie może całkowicie zakazać używania telefonów komórkowych na terenie placówki, bo nie można pozbawić ucznia kontaktu z rodzicami, a zabranie uczniowi telefonu może odbyć się wyłącznie po uprzednim uzyskaniu przez pedagoga zgody na takie działanie od rodziców ucznia - pisze adwokat Piotr Stankiewicz z Kancelarii Adwokackiej Wachowski.

26.01.2019

Rodzic nie kontroluje programu, ale ma wpływ na niektóre jego treści

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

Lekcje religii, edukacja seksualna, lekcje kształtujące postawy równościowe lub potępiające stosowanie mowy nienawiści - to zajęcia, których program czasem wywołuje sprzeciwy rodziców uczniów. Największe kontrowersje wywołują lekcje dodatkowe organizowane przez organizacje zewnętrzne oraz treści poruszane w ramach godziny wychowawczej.

25.01.2019
Prawo.pl