Prawo.pl
Pytanie prawne w sprawie ustawy dotyczącej świadczeń emerytalnych dla byłych funkcjonariuszy i pracowników służb bezpieczeństwa PRL zostało skierowane do TK przez Sąd Okręgowy w Warszawie w końcu stycznia 2018 r.Trybunał rozpatrzy tę sprawę w pełnym składzie. Przewodniczącą składu będzie prezes TK Julia Przyłębska.
Patrycja Rojek-Socha
06.02.2020
Policja

WSA: TVP musi podać, ile wydała na organizację Sylwestra

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
TVP SA jako spółka prawa handlowego korzysta z pieniędzy publicznych i wykonuje zadania publiczne, a zatem informacja o łącznych kosztach imprezy sylwestrowej musi być jawna - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Ale dodał, że skany umów ze współorganizatorami i wykonawcami pozostają tajemnica przedsiębiorstwa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.02.2020
Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Promocja wolności religijnych oraz ochrona osób prześladowanych z powodów religijnych - mają być tematem zaplanowanej w dniach 14-16 lipca 2020 roku międzynarodowej konferencji, którą Polska zorganizuje we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.
Krzysztof Sobczak
06.02.2020
Administracja publiczna Wydarzenia
Zgodnie z poprawką senatorów tzw. uproszczona legalizacja nie obejmie samowoli budowlanych na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, np. ponadwymiarowych altan. Działkowcy przesłali do Senatu wiele apeli i stanowisk, w których ostrzegali m.in. przed perspektywą dzikich osiedli mieszkaniowych i zostali wysłuchani.
Jolanta Ojczyk
05.02.2020
Budownictwo
Sprawa dotyczy książki Tedda Trippa „Pasterz serca dziecka”, która zawiera opisy metod stosowania kar cielesnych wobec dziecka. Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpili do wydawcy o wycofanie jej ze sprzedaży. Podnoszą, że promowanie przemocy jest wysoce szkodliwe, RPO dodaje, że może być traktowane jako nawoływanie do przestępstwa.
Patrycja Rojek-Socha
05.02.2020
Wymiar sprawiedliwości Policja
Ławnicy orzekający w dwóch nowych izbach Sądu Najwyższego: Kontroli Nadzwyczajnej oraz Dyscyplinarnej mieli zostać przeszkoleni z zakresu etyki. Temat ważki - bo jak wskazują - wielu z nich z dylematami etycznymi styka się na co dzień. Wśród prelegentów nie znaleźli się jednak sędziowie Sądu Najwyższego tylko m.in. dwaj księża. Strata pieniędzy i czasu - mówią ławnicy.
Patrycja Rojek-Socha
05.02.2020
Wymiar sprawiedliwości

Związki partnerskie wymagają zmian w prawie

Prawo cywilne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Do debaty publicznej – tym razem za sprawą wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy – wracają związki partnerskie. Problem staje się pilny, bo Polacy coraz częściej rezygnują z małżeństw. Dotyka ich jednak wiele trudności – od prawa do informacji o stanie zdrowia, prawa do pochówku, po kwestie finansowe. Muszą uciekać się do różnych sztuczek i lawirować między przepisami.
Krzysztof Koślicki
05.02.2020
Prawo cywilne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Przyjęte we wtorek przez Radę Ministrów rozporządzenie określa sposób postępowania policjantów przy wykonywaniu uprawnień wynikających z nowelizacji ustawy o Policji. Chodzi m.in. o zabezpieczanie śladów - pobieranie odcisków palców, czy wymazu ze śluzówki policzków, ale też nagrywanie w miejscach innych niż publiczne - np. podczas interwencji domowych.
Patrycja Rojek-Socha
04.02.2020
Policja
List polecony będzie już wkrótce mógł być zastąpiony nowym narzędziem cyfrowym. Doręczenie elektroniczne ma być z nim zrównane prawnie. Będzie nowym sposobem wymiany korespondencji wymagającej potwierdzenia nadania lub odbioru. Zapewni szybszą komunikację obywateli z urzędami.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.02.2020
Prawo AI

UOKiK: Uwaga na wynajem telefonów

Rynek i konsument Prawo AI Prawo gospodarcze
Trzeba uważać na firmy, które oferują najem zamiast sprzedaży sprzętu elektronicznego - ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który otrzymuje skargi na sklepy, które w niedostatecznie czytelny sposób informują o charakterze zawieranej z konsumentem umowy - czy jest to sprzedaż, czy najem sprzętu elektronicznego.
Krzysztof Sobczak
04.02.2020
Rynek i konsument Prawo AI Prawo gospodarcze
Projekt ustawy o rekompensatach za tegoroczne podwyżki cen prądu jest gotowy - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak wyjaśnił, przewidziano w nim pełną rekompensatę 12-proc. podwyżek rachunków za prąd do domów. - Intencja jest taka, by rzeczywiście 100 procent nadpłaty w stosunku do zeszłego roku zrekompensować - zapowiedział.
Krzysztof Sobczak
04.02.2020
Pomoc społeczna Prawo gospodarcze
Idea Bank co do zasady ma wypłacić rekompensaty obligatariuszom, ale tylko w wysokości 20 proc. zainwestowanych środków i tylko po uprawomocnieniu się decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To oznacza, że wciąż nie warto rezygnować z walki o utracone środki przed sądem.
Jolanta Ojczyk
04.02.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
W przepisach jest wiele luk, które wpływają nie tylko na skuteczność działań podejmowanych wobec osób umieszczonych w Krajowym Ośrodku Przeciwdziałania Zachowaniom Dyssocjalnym, ale też na respektowanie ich praw - alarmuje ponownie Rzecznik Praw Obywatelskich. Podkreśla, że konieczna jest kompleksowa nowelizacja.
Patrycja Rojek-Socha
04.02.2020
Wymiar sprawiedliwości
Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacją do zawiadomienia o planowanym terminie rozpoczęcia robót do organu nadzoru budowlanego będzie trzeba dołączyć oświadczenie o sporządzeniu projektu technicznego. To oznacza, że ta nowa część projektu budowlanego musi być gotowa przed rozpoczęciem inwestycji, ale nie trafi do urzędu. Zdaniem inżynierów to utrudni bezpieczne prowadzenie inwestycji.
Jolanta Ojczyk
04.02.2020
Budownictwo
Pacjent dowiedział się o nosicielstwie wirusa HCV po blisko dwóch dekadach od zakażenia go w stacji krwiodawstwa. Wystąpił do sądu z roszczeniem odszkodowawczym przeciwko Skarbowi Państwa. Sąd pierwszej instancji uwzględnił zarzut przedawnienia roszczenia. Innego zdania był Sąd Apelacyjny w Warszawie, który nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.
Marek Sondej
04.02.2020
Prawo cywilne Opieka zdrowotna
Sędziowie i pełnomocnicy czekają na pisemne uzasadnienie uchwały trzech izb Sądu Najwyższego, bo jak mówią z samej sentencji nie wynika jak traktować "nowych" sędziów, orzekających w sądach rejonowych i okręgowych. Przyznają też, że są nią zawiedzeni, bo - jak mówią - w sprawach ustrojowych nie ma miejsca na niedopowiedzenia.
Patrycja Rojek-Socha
04.02.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Lekarz może przymusowo zatrzymać w szpitalu pacjenta podejrzanego zarażeniem koronawirusem, a gdyby pacjent odmawiał współpracy, może wezwać na pomoc policję. Na razie nie stwierdzono go w Polsce, ale szpitale nie do końca są gotowe na walkę z epidemią, bo brakuje m.in. maseczek dla pacjentów.
Katarzyna Nowosielska
03.02.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Idea Bank stosował misselling, czyli oferował konsumentom obligacje GetBack w sposób niedostosowany do ich potrzeb – stwierdził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. I w ogłoszonej w poniedziałek decyzji nakazał wypłacić poszkodowanym rekompensaty. Według banku, szacowana wartość rekompensat może wynieść 42 mln zł.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak
03.02.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument

RPO: Wadliwy przepis uderza w pokrzywdzonych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Osoba pokrzywdzona przestępstwem nie ma zapewnionych pełni praw w procesie karnym, w postępowaniu odwoławczym - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak przekonuje, wystarczy błąd w apelacji - nieprawidłowy opis czynu - by oskarżony został uniewinniony.
Patrycja Rojek-Socha
03.02.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Obowiązująca od października reforma procedury karnej ma służyć usprawnieniu procesów, ale wśród tych ponad 100 zmian w Kodeksie postępowania karnego jest wiele kontrowersyjnych przepisów, które z pewnością prawa nie ulepszają - twierdzi adwokat Łukasz Chmielniak, współautor praktycznego komentarza do tej nowelizacji.
Krzysztof Sobczak
03.02.2020
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
O tym, że mediacja może być skutecznym sposobem na rozwiązywanie sporów, nie tylko w sprawach cywilnych, ale też karnych są przeświadczeni i adwokaci i radcowie prawni. Zgodnie też podkreślają, że konieczne są zmiany, w tym także w kierunku uregulowania zawodu mediatora. Chcą zaproponować je Ministerstwu Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
03.02.2020
Wymiar sprawiedliwości
Z przepisów wynika, że strona powinna złożyć wniosek o przywrócenie terminu do dokonania czynności w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jeśli taki wniosek zostanie wniesiony zbyt późno, to nie ma podstaw do jego merytorycznego badania. Wówczas wniosek i tak nie może zostać uwzględniony - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Aleksandra Partyk
03.02.2020
Administracja publiczna

W Rzymie wyizolowano koronawirus

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Minister zdrowia Roberto Speranza poinformował, że to wiadomość o znaczeniu "globalnym" i, że dzięki temu łatwiej będzie go leczyć. Koronawirus został wyizolowany w rzymskim szpitalu zakaźnym.
Patrycja Rojek-Socha
02.02.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Kobieta, która zgłosiła gwałt, została skazana na pozbawienie wolności za składanie fałszywych zeznań. Prokuratura umorzyła zaś śledztwo przeciw podejrzanemu o gwałt - mimo nagrania pokrzywdzonej, na którym mężczyzna przyznał się do winy - SN uwzględnił właśnie kasację od decyzji sądu o utrzymaniu postanowienie o umorzeniu śledztwa.
Patrycja Rojek-Socha
02.02.2020
Wymiar sprawiedliwości
Chodzi o kobietę, która jako dziecko była molestowana seksualnie przez księdza z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Mężczyzna został uznany za winnego, problem jest jednak z zadośćuczynieniem. Towarzystwo złożyło kasację od wyroku zasądzającego dla kobiety milion zł. Fundacja podnosi, że w takich sprawach odpowiedzialni są również przełożeni i powołuje się na wyroki ETPC.
Patrycja Rojek-Socha
01.02.2020
Wymiar sprawiedliwości

Są zalecenia w związku z zagrożeniem koronawirusem

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W szpitalach i na oddziałach zakaźnych mają zostać wydzielone izolatki zapewniające izolację oddechową, a pomieszczenia pełniące funkcje punktu konsultacyjnego lub Izby Przyjęć powinny być zabezpieczone w środki ochrony osobistej termometry, pulsoksymetr - zaleca krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban.
Patrycja Rojek-Socha
01.02.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Do 20 stycznia policja wszczęła już 511 postępowań dotyczących przekręcania licznika. To przestępstwo, za które można trafić nawet na 5 lat do więzienia. Taka kara grozi też za wymianę licznika po 25 maja 2019 roku, bo w tym czasie była luka w przepisach. A teraz nawet uzasadniona wymiana zepsutego licznika jest ryzykowna.
Jolanta Ojczyk
01.02.2020
Prawo karne
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jeszcze w ubiegłym roku proponowało, by dłużnicy alimentacyjni pozostawali w rejestrach biur informacji gospodarczej aż do spłacenia wszystkich zobowiązań. Przepisy się jednak nie zmieniły, a "alimenciarze" nadal są wykreślani jeśli zgłoszenie jest starsze niż sześć lat - liczby sięgają tysięcy.
Patrycja Rojek-Socha Grażyna J. Leśniak
01.02.2020
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Jeszcze nie ucichły echa wprowadzenia kar za utrudnienia polowań, a już rozgorzała dyskusja nad tym, czy nie ograniczyć organizacjom zajmującym się prawami zwierząt, możliwości ich odbierania. Prace nad projektem utknęły na wstępnym etapie, aktywiści dmuchają jednak na zimne i alarmują, że takie podejście uderzy przede wszystkim w najsłabszych
Patrycja Rojek-Socha
01.02.2020
Prawo karne Środowisko Prawo cywilne
Z zasady względnej stabilności imienia i nazwiska wynika, iż tylko wystąpienie ważnych powodów uzasadnia ich zmianę. Gdy strona nie wykaże, że jej dotychczasowe nazwisko ją ośmiesza, to nie może domagać się zmiany na inne nazwisko - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.
Aleksandra Partyk
01.02.2020
Administracja publiczna RODO