Dziecko będzie miało rok na wytoczenie takie powództwa. Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadnia, że taki roczny termin daje realną szansę na podjęcie przemyślanej decyzji mającej niezwykle poważne i długofalowe konsekwencje, a dodatkowo "nie destabilizuje nadmiernie sytuacji prawnej dziecka". 

 


Termin ma się liczyć od pełnoletności

Jeżeli dziecko dowie się o braku biologicznego pochodzenia od osoby, której macierzyństwo lub ojcostwo zostało ustalone - zanim osiągnie pełnoletność - termin do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa, zaprzeczenie ojcostwa i ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa, będzie się liczył się od daty osiągnięcia przez nie pełnoletności.

Czytaj w LEX: Ochrona danych osobowych w urzędach stanu cywilnego >

W projekcie zaproponowano także zmianę początku biegu terminów dla matki oraz męża matki na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Miałby on rozpoczynać bieg od dnia dowiedzenia się przez te osoby o tym, że dziecko nie pochodzi od męża matki.

Czytaj: Sprzedam dziecko w dobre ręce - w Polsce kwitnie szara strefa adopcji>>

- Proponowane rozwiązanie stanowi istotne umocnienie zasady ustalania ojcostwa w oparciu o prawdę biologiczną. Jednocześnie wprowadzone zostanie ograniczenie, że wniesienie powództwa może nastąpić najpóźniej do dnia osiągnięcia pełnoletności przez dziecko - zaznaczono w uzasadnieniu.

Czytaj w LEX: Prawo właściwe dla zmiany imienia lub nazwiska >

Zaproponowane zmiany stanowią wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 maja 2018 r. Mają wejść w życie po 30 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.