- Ustawa to część rządowego programu Dostępność Plus. Ma być taranem, który otworzy drzwi do instytucji publicznych osobom z niepełnosprawnościami, seniorom, rodzicom z dziećmi, generalnie wszystkim, którzy mają specjalne potrzeby – powiedział po posiedzeniu Rady Ministrów minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zaznaczył jednak, by dostępności nie utożsamiać tylko z barierami architektonicznymi. - Do urzędu możemy nie wejść tak samo przez brak podjazdu, jak i przez źle zbudowaną stronę internetową, na której osoba niewidoma nie znajdzie adresu lub nie przeczyta ważnego dokumentu, bo będzie on niedostępny dla czytnika ekranowego – wyjaśnił Kwieciński.

Dostępność architektoniczna i cyfrowa

Projekt ustawy zakłada, że sektor publiczny, na przykład urzędy, szkoły, uczelnie, placówki służby zdrowia, będą musiały zapewnić dostępność architektoniczną, cyfrową oraz informacyjno-komunikacyjną. W praktyce oznaczać to będzie między innymi konieczność montażu pochylni i ramp dojazdowych, zainstalowania specjalnego oznakowania, instalacji sprzętu lub urządzeń ułatwiających poruszanie się lub komunikację, w szczególności dla osób na wózkach, osób głuchych, osób niewidomych.

Sprawdź w LEX: Przez jaki czas powinny być przechowywane w BIP i na stronie internetowej urzędu nagrania z obrad rady gminy? >

Zgodnie z projektem, uruchomiony ma być Fundusz Dostępności, z którego finansowane będą działania na rzecz dostępności. Chodzić ma na przykład o finansowanie montażu pochylni, ramp, wind w budynkach użyteczności publicznej i budynkach wielorodzinnych. - Wsparcie z funduszu, udzielane będzie w formie pożyczki lub kredytu bankowego (z możliwością częściowego umorzenia) albo dotacji na częściową spłatę kapitału lub odsetek od pożyczek i kredytów udzielanych ze środków innych niż środki funduszu - informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

 

Możliwe ulgi we wpłatach na PFRON

Organizacje pozarządowe oraz prywatne podmioty będą mogły wystąpić o specjalny certyfikat potwierdzający, że spełniają wymagania dotyczące dostępności na poziomie wynikającym z przepisów. Będzie on uprawniał do uzyskania pięciu procent zniżki we wpłatach przekazywanych do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Czytaj w LEX: Preferencje dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych w służbie cywilnej, w administracji samorządowej i w urzędach państwowych >

Jak podkreśla Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które będzie koordynatorem tego projektu, dzięki wdrożeniu przepisów ustawy poprawi się dostępność instytucji publicznych dla wszystkich osób, szczególnie dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. Chodzi przede wszystkim o zmiany architektoniczne, wyposażenie wnętrz (na przykład w pętlę induktofoniczną, która wspomaga słuch), aranżację przestrzeni (na przykład zainstalowanie specjalnego oznakowania w postaci elementów kontrastowych i wypukłych, map tyflograficznych), zapewnienie możliwości skorzystania z treści publikowanych w dowolnej formie i formacie.

Sprawdź w LEX: Co może być dowodem pokrycia udziału własnego w kosztach dofinansowania likwidacji barier architektonicznych? >

Projekt zakłada, że każdy będzie mógł złożyć skargę, na podmiot, który nie spełnia warunków dostępności do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pozytywne rozpatrzenie skargi ma skutkować nakazem zapewnienia dostępności. Nie wywiązanie się z tego nakazu może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

Czytaj: Prostego języka powinno się używać także na stronach internetowych instytucji>>