Prawo.pl

UOKiK: Uwaga na wynajem telefonów

Rynek i konsument Prawo AI Prawo gospodarcze
Trzeba uważać na firmy, które oferują najem zamiast sprzedaży sprzętu elektronicznego - ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który otrzymuje skargi na sklepy, które w niedostatecznie czytelny sposób informują o charakterze zawieranej z konsumentem umowy - czy jest to sprzedaż, czy najem sprzętu elektronicznego.
Krzysztof Sobczak
04.02.2020
Rynek i konsument Prawo AI Prawo gospodarcze
Projekt ustawy o rekompensatach za tegoroczne podwyżki cen prądu jest gotowy - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak wyjaśnił, przewidziano w nim pełną rekompensatę 12-proc. podwyżek rachunków za prąd do domów. - Intencja jest taka, by rzeczywiście 100 procent nadpłaty w stosunku do zeszłego roku zrekompensować - zapowiedział.
Krzysztof Sobczak
04.02.2020
Pomoc społeczna Prawo gospodarcze
Idea Bank co do zasady ma wypłacić rekompensaty obligatariuszom, ale tylko w wysokości 20 proc. zainwestowanych środków i tylko po uprawomocnieniu się decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To oznacza, że wciąż nie warto rezygnować z walki o utracone środki przed sądem.
Jolanta Ojczyk
04.02.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
W przepisach jest wiele luk, które wpływają nie tylko na skuteczność działań podejmowanych wobec osób umieszczonych w Krajowym Ośrodku Przeciwdziałania Zachowaniom Dyssocjalnym, ale też na respektowanie ich praw - alarmuje ponownie Rzecznik Praw Obywatelskich. Podkreśla, że konieczna jest kompleksowa nowelizacja.
Patrycja Rojek-Socha
04.02.2020
Wymiar sprawiedliwości
Pacjent dowiedział się o nosicielstwie wirusa HCV po blisko dwóch dekadach od zakażenia go w stacji krwiodawstwa. Wystąpił do sądu z roszczeniem odszkodowawczym przeciwko Skarbowi Państwa. Sąd pierwszej instancji uwzględnił zarzut przedawnienia roszczenia. Innego zdania był Sąd Apelacyjny w Warszawie, który nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.
Marek Sondej
04.02.2020
Prawo cywilne Opieka zdrowotna
Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacją do zawiadomienia o planowanym terminie rozpoczęcia robót do organu nadzoru budowlanego będzie trzeba dołączyć oświadczenie o sporządzeniu projektu technicznego. To oznacza, że ta nowa część projektu budowlanego musi być gotowa przed rozpoczęciem inwestycji, ale nie trafi do urzędu. Zdaniem inżynierów to utrudni bezpieczne prowadzenie inwestycji.
Jolanta Ojczyk
04.02.2020
Budownictwo
Sędziowie i pełnomocnicy czekają na pisemne uzasadnienie uchwały trzech izb Sądu Najwyższego, bo jak mówią z samej sentencji nie wynika jak traktować "nowych" sędziów, orzekających w sądach rejonowych i okręgowych. Przyznają też, że są nią zawiedzeni, bo - jak mówią - w sprawach ustrojowych nie ma miejsca na niedopowiedzenia.
Patrycja Rojek-Socha
04.02.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Lekarz może przymusowo zatrzymać w szpitalu pacjenta podejrzanego zarażeniem koronawirusem, a gdyby pacjent odmawiał współpracy, może wezwać na pomoc policję. Na razie nie stwierdzono go w Polsce, ale szpitale nie do końca są gotowe na walkę z epidemią, bo brakuje m.in. maseczek dla pacjentów.
Katarzyna Nowosielska
03.02.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Idea Bank stosował misselling, czyli oferował konsumentom obligacje GetBack w sposób niedostosowany do ich potrzeb – stwierdził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. I w ogłoszonej w poniedziałek decyzji nakazał wypłacić poszkodowanym rekompensaty. Według banku, szacowana wartość rekompensat może wynieść 42 mln zł.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak
03.02.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument

RPO: Wadliwy przepis uderza w pokrzywdzonych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Osoba pokrzywdzona przestępstwem nie ma zapewnionych pełni praw w procesie karnym, w postępowaniu odwoławczym - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak przekonuje, wystarczy błąd w apelacji - nieprawidłowy opis czynu - by oskarżony został uniewinniony.
Patrycja Rojek-Socha
03.02.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Z przepisów wynika, że strona powinna złożyć wniosek o przywrócenie terminu do dokonania czynności w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jeśli taki wniosek zostanie wniesiony zbyt późno, to nie ma podstaw do jego merytorycznego badania. Wówczas wniosek i tak nie może zostać uwzględniony - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Aleksandra Partyk
03.02.2020
Administracja publiczna
O tym, że mediacja może być skutecznym sposobem na rozwiązywanie sporów, nie tylko w sprawach cywilnych, ale też karnych są przeświadczeni i adwokaci i radcowie prawni. Zgodnie też podkreślają, że konieczne są zmiany, w tym także w kierunku uregulowania zawodu mediatora. Chcą zaproponować je Ministerstwu Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
03.02.2020
Wymiar sprawiedliwości
Obowiązująca od października reforma procedury karnej ma służyć usprawnieniu procesów, ale wśród tych ponad 100 zmian w Kodeksie postępowania karnego jest wiele kontrowersyjnych przepisów, które z pewnością prawa nie ulepszają - twierdzi adwokat Łukasz Chmielniak, współautor praktycznego komentarza do tej nowelizacji.
Krzysztof Sobczak
03.02.2020
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Rzymie wyizolowano koronawirus

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Minister zdrowia Roberto Speranza poinformował, że to wiadomość o znaczeniu "globalnym" i, że dzięki temu łatwiej będzie go leczyć. Koronawirus został wyizolowany w rzymskim szpitalu zakaźnym.
Patrycja Rojek-Socha
02.02.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Kobieta, która zgłosiła gwałt, została skazana na pozbawienie wolności za składanie fałszywych zeznań. Prokuratura umorzyła zaś śledztwo przeciw podejrzanemu o gwałt - mimo nagrania pokrzywdzonej, na którym mężczyzna przyznał się do winy - SN uwzględnił właśnie kasację od decyzji sądu o utrzymaniu postanowienie o umorzeniu śledztwa.
Patrycja Rojek-Socha
02.02.2020
Wymiar sprawiedliwości
Chodzi o kobietę, która jako dziecko była molestowana seksualnie przez księdza z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Mężczyzna został uznany za winnego, problem jest jednak z zadośćuczynieniem. Towarzystwo złożyło kasację od wyroku zasądzającego dla kobiety milion zł. Fundacja podnosi, że w takich sprawach odpowiedzialni są również przełożeni i powołuje się na wyroki ETPC.
Patrycja Rojek-Socha
01.02.2020
Wymiar sprawiedliwości

Są zalecenia w związku z zagrożeniem koronawirusem

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W szpitalach i na oddziałach zakaźnych mają zostać wydzielone izolatki zapewniające izolację oddechową, a pomieszczenia pełniące funkcje punktu konsultacyjnego lub Izby Przyjęć powinny być zabezpieczone w środki ochrony osobistej termometry, pulsoksymetr - zaleca krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban.
Patrycja Rojek-Socha
01.02.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Do 20 stycznia policja wszczęła już 511 postępowań dotyczących przekręcania licznika. To przestępstwo, za które można trafić nawet na 5 lat do więzienia. Taka kara grozi też za wymianę licznika po 25 maja 2019 roku, bo w tym czasie była luka w przepisach. A teraz nawet uzasadniona wymiana zepsutego licznika jest ryzykowna.
Jolanta Ojczyk
01.02.2020
Prawo karne
Jeżeli urząd odmawia udzielenia informacji publicznej, powinien wskazać podstawę prawną. Każdemu przysługuje skarga na bezczynność organu. Prawo przewiduje też sankcję karną dla urzędnika, który dopuścił się zaniedbania. Najbardziej dotkliwa jest jednak utrata reputacji urzędu – uważa dr hab. Agnieszka Piskorz-Ryń z Wydziału Prawa i Administracji UKSW.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.02.2020
Samorząd terytorialny RODO
Jeszcze nie ucichły echa wprowadzenia kar za utrudnienia polowań, a już rozgorzała dyskusja nad tym, czy nie ograniczyć organizacjom zajmującym się prawami zwierząt, możliwości ich odbierania. Prace nad projektem utknęły na wstępnym etapie, aktywiści dmuchają jednak na zimne i alarmują, że takie podejście uderzy przede wszystkim w najsłabszych
Patrycja Rojek-Socha
01.02.2020
Prawo karne Środowisko Prawo cywilne
Z zasady względnej stabilności imienia i nazwiska wynika, iż tylko wystąpienie ważnych powodów uzasadnia ich zmianę. Gdy strona nie wykaże, że jej dotychczasowe nazwisko ją ośmiesza, to nie może domagać się zmiany na inne nazwisko - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.
Aleksandra Partyk
01.02.2020
Administracja publiczna RODO
Mąż nie odpowiada własnym majątkiem osobistym ani majątkiem wspólnym małżonków za zobowiązania podatkowe swojej żony. Chodzi o zaległości, które powstały przed zawarciem małżeństwa. Egzekucji nie można prowadzić ani z majątku wspólnego, ani z majątku męża. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki.
Wiesława Moczydłowska
01.02.2020
Ordynacja Domowe finanse Małe i średnie firmy
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jeszcze w ubiegłym roku proponowało, by dłużnicy alimentacyjni pozostawali w rejestrach biur informacji gospodarczej aż do spłacenia wszystkich zobowiązań. Przepisy się jednak nie zmieniły, a "alimenciarze" nadal są wykreślani jeśli zgłoszenie jest starsze niż sześć lat - liczby sięgają tysięcy.
Patrycja Rojek-Socha Grażyna J. Leśniak
01.02.2020
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia oraz zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych - przewiduje projekt ustawy
Krzysztof Sobczak
31.01.2020
Prawo karne
Sprawa ma cechy "kultury gwałtu" - uznał Sąd Najwyższy i nie zgodził się na zbyt pobieżne rozpatrzenie zażalenia na umorzenie postępowania z oskarżenia o przemoc seksualną. Prokurator nazwał gwałt "głupotami" i nie zauważył, że sprawca przyznał się do popełnienia przestępstwa. Teraz sprawa wraca do sądu rejonowego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.01.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

WHO: Międzynarodowy alert w związku z koronawirusem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi obecnie zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. To wymaga skoordynowanej reakcji państw - wyjaśnia Główny Inspektorat Sanitarny (GIS).
Krzysztof Sobczak
31.01.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Andrzej Duda poinformował, że do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny kwestii sporu kompetencyjnego pomiędzy Sądem Najwyższym a Sejmem, wstrzymuje się z nominacjami sędziowskimi. Tymczasem w ocenie SN postępowanie przed Trybunałem podlega umorzeniu ze względu na niedopuszczalność wydania orzeczenia.
Patrycja Rojek-Socha
30.01.2020
Wymiar sprawiedliwości
28 stycznia jest obchodzony w państwach UE jako Dzień Ochrony Danych Osobowych. Polski UODO w tym dniu otworzył swoje drzwi dla osób zainteresowanych. Urzędnicy udzielali porad prawnych, a na warszawskiej politechnice eksperci dyskutowali nad praktyką wykonywania funkcji inspektora ochrony danych.
Grażyna J. Leśniak
30.01.2020
Prawo pracy RODO
Państwa członkowskie w Radzie UE przyjęły w czwartek decyzję o zawarciu umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. To ostatni formalny krok tej procedury, bo dzień wcześniej Parlament Europejski poparł tę umowę, która sprawia, że brexit nastąpi w uporządkowany sposób. Równocześnie zacznie się 11-miesięczny okres przejściowy.
Krzysztof Sobczak
30.01.2020
Prawo europejskie
Istnieje pilna potrzeba podjęcia przez UE działań regulacyjnych w celu zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych - tak europosłowie uzasadniają propozycję przepisów, których efektem będą jednolite ładowarki do wszystkich urządzeń przenośnych. Do ich przygotowania Parlament Europejski wezwał w czwartek Komisję Europejską.
Krzysztof Sobczak
30.01.2020
Rynek i konsument Prawo AI