Bobrowicz: COVID-19 istotną barierą dla Krajowego Zjazdu Radców Prawnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zrobimy wszytko by XII Krajowy Zjazd Radców Prawnych w tym roku przeprowadzić. O ile jednak proces wyborów w poszczególnych izbach przebiega i to bez większych komplikacji, o tyle w przypadku organizacji zjazdu - w mojej ocenie - potrzebne są zmiany legislacyjne - mówi Prawo.pl prezes KRRP Maciej Bobrowicz.

25.08.2020

System zmianowy w sądach się nie przyjmuje, prezesi szukają innych rozwiązań

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Koronawirus

Sądy w całym kraju zmagają się obecnie z zaległościami spowodowanymi koronawirusem. Ich pracę dodatkowo utrudniają restrykcje sanitarne, dotyczące choćby dezynfekcji i wietrzenia sal. Ministerstwo Sprawiedliwości tuż przed odmrażaniem sugerowało prace nad dwie zmiany - spotkało się to jednak z oporem pracowników sądów i pełnomocników.

25.08.2020

Warchoł: Konfiskata in rem sposobem na "ukrywanie" nielegalnego majątku

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Konfiskata in rem jest potrzebna do tego, by odbierać majątki pochodzące z brutalnych gangsterskich przestępstw, osobom które je posiadają, a nie są formalnie sprawcami - takie jak np. żona, dziewczyna, rodzice, rodzeństwo bossa mafii - wskazuje Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. I dodaje, że obowiązujące przepisy nie dają takiej możliwości.

24.08.2020

Konfiskata prewencyjna coraz bliżej - projekt wkrótce w planie prac rządu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W najbliższym czasie do wykazu prac legislacyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma trafić ustawa pozwalająca na tzw. konfiskatę prewencyjną. Przeciwko planowanym zmianom są m.in. organizacje zrzeszające przedsiębiorców - już w maju apelowały do resortu sprawiedliwości o wycofanie się z tych prac.

24.08.2020

WSA: Prezes sądu nie może żądać 20 zł za udzielenie informacji na płycie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wnioskodawca chciał uzyskać informację publiczną w postaci wyroków z uzasadnieniami. Dokumenty miały zostać przekazane na płycie. Prezes sądu zażądał za to 20 zł opłaty kancelaryjnej. Powołał się przy tym na Kodeks postępowania cywilnego i ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Okazało się jednak, że działanie to nie było prawidłowe

24.08.2020

COVID-owy miecz Damoklesa wisi nad sądami - zaległości nieuniknione

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Skracanie urlopów sędziów, wydłużanie sesji, nacisk na e-mediacje - sądy różnie radzą sobie z epidemią koronawirusa. Problem w tym, że obnaża ona nie tylko główne bolączki sądownictwa, ale też mocniej uwypukla podziały na liderów, którzy "idą do przodu" i placówki, które są daleko w tyle. Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości - jak ustaliło Prawo.pl - analizuje sytuację i dane z poszczególnych sądów.

24.08.2020

Pracownicy prokuratur pytani o przynależność związkową - "Solidarność" pisze do ministra

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokuratorzy okręgowi występują do Międzyzakładowej Organizacji Związkowa NSZZ “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury o informacje dotyczące jej członków w poszczególnych jednostkach. Związek uważa to za uderzenie w wolności związkowe, niezależność i samorządność związków zawodowych i skierował pisemny sprzeciw do Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego.

23.08.2020

Tytuł egzekucyjny komornikowi nie wystarczy - potrzebny tytuł wykonawczy

Wymiar sprawiedliwości

Na mocy Kodeksu postępowania cywilnego tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności jest tytułem wykonawczym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Tytuł wykonawczy jest natomiast podstawą egzekucji. Co do zasady klauzula potwierdza więc zdatność tytułu egzekucyjnego.

23.08.2020

Klauzulę wykonalności można uchylić, ale tylko przy naruszeniu przepisów

Wymiar sprawiedliwości

Nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności regulują przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Sama klauzula jest aktem zawierającym stwierdzenie sądu, że tytuł uprawnia do egzekucji oraz oznaczającym w razie potrzeby jej zakres. Tytułami egzekucyjnymi, którym może zostać nadana klauzula wykonalności, jest m.in. orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu,

22.08.2020

Komornik wyegzekwuje też wyrok arbitrażowy

Wymiar sprawiedliwości

Przedsiębiorcy nadal częściej idą do sądu niż decydują się na arbitraż. Tymczasem - jak podkreślają eksperci z elektronicznego sądu polubownego Ultima Ratio,rozwiązanie to jest skuteczne także w sytuacjach gdy kontrahenci nie wywiązują się z płatności. Wyrok sądu arbitrażowego - zgodnie z procedurą cywilną - ma moc wyroku sądu państwowego po nadaniu klauzuli wykonalności.

22.08.2020

Bezkarność za działania przy COVID-19? Prawnicy mówią o zagrożonych prawach obywateli

Wymiar sprawiedliwości Tarcza Antykryzysowa

Projekt zmian, które co do zasady mają gwarantować bezkarność urzędników w sytuacji przeciwdziałania COVID-19, podejmowanych w interesie społecznym, może stać się wytrychem legalizującym także pospolite przestępstwa, wymierzone w obywateli - alarmują prawnicy. Wskazują, że zaproponowane rozwiązanie jest tak szerokie, że może usprawiedliwić niemal każde bezprawie.

22.08.2020

Sąd: Wysoka renta dla dożywotnika, choćby nie było z czego płacić

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Renta w zamian za dożywocie to nie świadczenie alimentacyjne, dlatego jej wysokość określa wyłącznie wartość uprawnień uprawnionego z dożywocia - orzekł Sąd Rejonowy w Szczytnie. Zdaniem sądu, majątek i zarobki obowiązanego, a nawet kilkuletnie wykonywanie umowy dożywocia nie mają tutaj znaczenia.

22.08.2020

Izba Dyscyplinarna nadal orzeka - RPO czeka na odpowiedź w jej sprawie

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się wyjaśnień rządu w sprawie - jak wskazuje - naruszania postanowień TSUE przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Chodzi o rozpatrywane przez nią sprawy o uchylenie immunitetu sędziów. Konsekwencjami - dodaje - mogą być kary finansowe i dalsze podważenie zaufania do polskiego sądownictwa. 

21.08.2020

Sędziowie widzą nadaktywność rzeczników dyscyplinarnych, ale bardziej tych z centrali, niż z sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie nie mają wątpliwości, że po wyborach prezydenckich rzecznicy dyscyplinarni stają się coraz aktywniejsi i to w stosunku do coraz większych grup spośród nich. Mówią wręcz o presji i zastraszaniu. Sami rzecznicy podkreślają, że sprawy są jednostkowe i wynikają z nadaktywności politycznej sędziów. Jest też pewien wyłom - ich lokalni zastępcy zdecydowanie mniej chętnie podejmują działania.

21.08.2020

Ciąg dalszy afery z KSSiP? Sędziowie i kuratorzy dostają groźby

Wymiar sprawiedliwości

Od piątku na prywatne maile sędziów i kuratorów sądowych w całym kraju napływały anonimowe groźby. Łączą oni to z lutowym wyciekiem danych z poprzedniej bazy szkoleniowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Placówka w specjalnym oświadczeniu informuje, że powiadomiła o tym prokuraturę, dodaje jednak, że sama nie może potwierdzić czy jest związek.

19.08.2020

Kuratorzy też mają oczekiwania wobec przyszłorocznego budżetu

Wymiar sprawiedliwości

Zabezpieczenie w przyszłorocznym budżecie odpowiednich środków zapewniających ustawową waloryzację wynagrodzeń, możliwość wypłacania dodatków specjalnych dla kuratorów pracujących w ośrodkach kuratorskich oraz awanse zawodowe - postuluje Krajowa Rada Kuratorów. To kolejna grupa zawodowa związana z wymiarem sprawiedliwości, zaniepokojona przyszłorocznym budżetem.

19.08.2020

Społeczny projekt na rzecz wypowiedzenia konwencji stambulskiej trafił do Sejmu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Komitet Obywatelski Inicjatywy Ustawodawczej "Tak dla rodziny, nie dla gender" złożył we wtorek w Sejmie projekt ustawy mający na celu wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Autorzy projektu załączyli do niego 3,5 tys. podpisów. To kolejny krok w tym kierunku, po wezwaniu rządu do wypowiedzenia konwencji przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

18.08.2020

Senat chce poprawić tarczę 4 - zmienia przepis stosowany przy błędach medycznych

Wymiar sprawiedliwości

To jedna z budzących największe wątpliwości zmian tarczy antykryzysowej 4. Chodzi o art. 37a Kodeksu karnego, który umożliwiał sądowi orzekanie ograniczenia wolności lub grzywny np. w przypadku błędów medycznych. Wprowadzone jednak warunki jego stosowania, a teraz Senat przyjął projekt przywracający jego wcześniejsze brzmienie.

18.08.2020

Tęczowa flaga na pomniku - znieważenie czy uprawniony protest? 

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Czy tęczowa flaga na pomnikach znieważa? Wygląda na to, że sądy orzekające w tych sprawach będą musiały zmierzyć się kilkoma poważnymi wątpliwościami, jakie rodzi ta sprawa - pisze Marcin Kochanowski. I dodaje, że będą min. musiały wziąć pod uwagę prawo osób używających takich flag do wypowiedzi i protestu.

17.08.2020