Komornik albo będzie skuteczny, albo dostanie po kieszeni

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zachęcić wierzycieli do korzystania z zabezpieczenia roszczeń w drodze egzekucji, wprowadziło więc stałą opłatę - 300 zł od takiego wniosku. Potem komornik może otrzymać od wierzyciela 10 proc. wartości mienia objętego zabezpieczeniem, ale pod warunkiem, że jego działania będą skuteczne. Resort uważa, że zmotywuje to komorników, a ci, że pogrąży ich finansowo.

21.04.2023

Sędziowie SN przesuwani z izby do izby - KRS chce by TK sprawdził konstytucyjność

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, przepisy uprawniające I prezesa SN do wyznaczenia sędziego tego sądu, bez jego zgody, do udziału w rozpoznaniu określonej sprawy w innej izbie SN oraz do wyznaczenia sędziego bez jego zgody do orzekania w innej izbie na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, jest niezgodny z Konstytucją i Konwencją Praw Człowieka. Wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie sprawy.

20.04.2023

TK: stawki za "urzędówki" niezgodne z Konstytucją, MS zapowiada wzrost

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny po raz drugi z rzędu wypowiedział się na temat kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu i ponownie wskazał, że przepisy rozporządzenia MS kształtujące je na poziomie niższym od minimalnych stawek dla radców "z wyboru" i są niezgodne z Konstytucją. Resort zapewnia, że pracuje nad wzrostem stawek do wysokości "minimalnych" - zmiany miałyby wejść w życie w 2024 r.

20.04.2023

SN: Jedna izba oddala kasację, druga uniewinnia autora wpisu o "k...e z tęczowych polityków"

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uniewinniła internautę, który wpisał na Facebooku znane hasło: Polska dla Polaków, ale dodał, że „Żadna ku…a z tęczowych polityków tego nie zmieni!!” Sąd uznał, że aby wypowiedź publiczną potraktować jako mowę nienawiści, trzeba wykazać jej autorowi zamiar wzbudzania wrogości dla osób innych narodowości.

20.04.2023

SN: Niepoprawny sędzia pracuje opieszale i pobiera coraz niższe uposażenie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kara obniżenia wynagrodzenia o 30 procent orzeczona sędziemu na rok za nieterminowe załatwianie spraw nie jest oczywiście i rażąco łagodna – stwierdził Sąd Najwyższy. Wcześniejsze ukaranie sędziego nie zawsze powoduje zaostrzenie kary - wynika z tego orzeczenia, gdyż obwiniony sędzia był karany finansowo i jest oceniany przez rzecznika dyscyplinarnego jako „niepoprawny sprawca”, na którego kara nie działa.

20.04.2023

Nadchodzą zmiany w zabezpieczaniu roszczeń w zakresie własności intelektualnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Spośród wielu zmian, które przewiduje nowelizacja procedury cywilnej, warto zwrócić uwagę na te dotyczące postępowania zabezpieczającego w sprawach własności intelektualnej. Zmierzają one do wzmocnienia pozycji procesowej obowiązanych, a także w pewnym zakresie normują kwestie, które funkcjonowały dotychczas jedynie w oparciu o praktykę orzeczniczą sądów własności intelektualnej - pisze dr Tomasz Gawliczek.

20.04.2023

Podejrzany, oskarżony nie ukończył 18 lat, więc przepisy będą go mocniej chronić

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nastolatek, który jest oskarżony będzie mógł wnioskować o to, by na rozprawie był obecny jego przedstawiciel ustawowy lub osoba, pod której pieczą pozostaje, taką rolę będzie mogła też odgrywać osoba/pełnoletnia wskazana przez przewodniczącego. Takie wsparcie ma mieć też podejrzany, który nie ukończył 18 lat, w trakcie prowadzonych z nimi czynności - prezydent podpisał właśnie pakiet zmian w procedurze karnej i Kodeksie karnym.

19.04.2023

Sądy mają problem z kuratorskim ryczałtem za korzystanie z prywatnego auta, MS przesłało zalecenia

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Nie minęły jeszcze dwa tygodnia od wejścia w życie przepisu o ryczałcie dla kuratorów zawodowych za dojazdy służbowe prywatnym autem, a już temat rozpala do czerwoności kuratorskie fora. Część sądów twórczo podchodzi do tematu, pojawiły się nawet tabelki, które mają "ułatwiać" rozliczenie. Pismo do prezesów sądów wystosowało samo MS przyznając, że przepisy są sformalizowane i skomplikowane - a to, jak dodaje, na skutek parlamentarnych poprawek.

19.04.2023

DLA Piper z certyfikatem Great Place to Work

Wymiar sprawiedliwości

18 kwietnia 2023 – DLA Piper otrzymała prestiżowy tytuł Great Place to Work. Certyfikat przyznaje jedna z najbardziej doświadczonych i uznanych organizacji oceniających najlepszych pracodawców na świecie. Warunkiem przyznania certyfikatu jest uzyskanie odpowiednio wysokiego wyniku w badaniu ankietowym wśród pracowników firmy.

18.04.2023

SN: Prokurator Parchimowicz uniewinniony, bo nie miał czasu nadać biegu sprawie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Siedem lat trwała sprawa przeciwko prokuratorowi Parchimowiczowi w sprawie kary porządkowej za nienadanie biegu sprawie. Okoliczności wskazują jednak, że nie ma tu winy prokuratora. Czas pracy prokuratora w 2016 roku nie pozwolił mu na zajęcie się sprawą. Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej dodał, że nie doszło do rażącego i oczywistego niedopełnienia obowiązków.

18.04.2023

TSUE: Ryzyko zagrożenia zdrowia może wstrzymać europejski nakaz aresztowania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Jeżeli przekazanie ciężko chorej osoby może wiązać się dla niej z ryzykiem nieludzkiego lub poniżającego traktowania, którego to ryzyka nie można w rozsądnym terminie wykluczyć, wykonujący nakaz aresztowania organ nie może go wykonać - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dodał jednak, że trzeba to sprawdzić i rozmawiać o innym terminie przekazania.

18.04.2023

Sąd: Nie było podstaw do zamrożenia wynagrodzeń prokuratorów w 2022 r.

Wymiar sprawiedliwości

Zasadą konstytucyjną jest pewność praw, która gwarantuje również ochronę praw słusznie nabytych. Prokurator to obywatel, skoro więc jego wynagrodzenie ma być wyliczane na podstawie Prawa o prokuraturze, to przepisy te powinny być stosowane, a odstępstwa następować tylko w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach - ocenił Włocławski sąd, uwzględniając w całości powództwo jednego z prokuratorów. Uznał przy tym, że rząd nie miał podstaw "zamrażać" płac m.in. prokuratorom - ani w 2022, ani w 2023 roku.

18.04.2023

RPO nie widzi sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a NSA ws. powołań sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Od strony prawnej nie zaistniał spór kompetencyjny pomiędzy Prezydentem RP a Naczelnym Sądem Administracyjnym. W związku z tym sprawa wniosku prezydenta dotycząca takiego sporu kompetencyjnego powinna zostać umorzona przez TK - uważa RPO. Prezydent ma wątpliwość, czy Konstytucja pozwala na kontrolowanie przez NSA powołań sędziów, jego zdaniem tak nie jest.

17.04.2023

Gdzie prawo nie może, tam komisja śledcza pomoże

Wymiar sprawiedliwości

Komisja do spraw badania wpływów Rosji na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski ma być "batem" na tych, którzy wpływom ulegli, i to skuteczniejszym niż sąd. Będzie mogła cofnąć funkcjonariuszowi publicznemu poświadczenia bezpieczeństwa, ale także zakazać pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi nawet na 10 lat. Świadkowi, który nie będzie chciał z nią współpracować, grozić będzie nawet kilkadziesiąt tys. złotych grzywny.

17.04.2023

Warto wnioskować o wstrzymanie spłaty rat kredytu frankowego, ale to nadal loteria

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sądy są podzielone, jeśli chodzi o udzielanie zabezpieczenia w sprawach frankowych, czyli inaczej wstrzymanie spłat kolejnych rat. Podejmują takie decyzje niemal wyłącznie w sytuacji, gdy to kredytobiorcy spłacili tzw. kapitał kredytu, choć takie podejście jest krytykowane przez pełnomocników. Z drugiej strony spłata kapitału nie gwarantuje otrzymania sądowego zabezpieczenia.

17.04.2023

Prof. Wiliński: Niesłuszne skazania skutkiem nadużywania uprawnień przez sąd lub prokuratora

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nadużywanie uprawnień procesowych przez prokuratorów i sędziów nie ma jednego wymiaru. Jednak analiza zjawiska jest konieczna, jeśli chcemy walczyć o rzetelny proces karny. Gdy dochodzi do niesłusznego skazania, to w tle zawsze jest nadużycie uprawnień. System ukształtowania prokuratury i sądów bardzo temu sprzyja, choćby system dyscyplinarny stworzony po to, żeby niepokornych eliminować.

17.04.2023

Iustitia poszerza szeregi o asesorów

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia przyjęło uchwałę o zmianach w swoim statucie. Chodzi o to, by jego członkami mogli być także asesorzy sądowi. Wskazano również, że asesor traci takie członkostwo w sytuacji, gdy utraci swój status i nie zostanie powołany do pełnienia urzędu sędziego.

17.04.2023

Iustitia: Nowoczesne sądownictwo pod nadzorem sędziów i zreformowanej KRS

Wymiar sprawiedliwości

Przywrócenie praworządności w Polsce, odejście od nadzoru administracyjnego Ministra Sprawiedliwości nad sądami powszechnymi na rzecz zreformowanej KRS i samorządu sędziowskiego, unowocześnienie wymiaru sprawiedliwości i wprowadzenia jednolitego stanowiska sędziego - to główne priorytety wskazane w uchwale programowej XXIX Zwyczajnego Zebrania Delegatów SSP „Iustitia” w Ołtarzewie.

16.04.2023

Polski rząd wprowadza "niemiecki" model odbierania dzieci

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

Po latach krytyki procedury i praktyki związanej z przejmowaniem przez organy pomocy społecznej dzieci z rodzin i środowisk, w których ich bezpieczeństwo jest zagrożone w takich krajach jak Niemcy, Norwegia czy Holandia, także po wywoływaniu wielu napięć dyplomatycznych na tym tle, polski rząd przygotował zmiany w prawie, które przewidują dokładnie takie standardy.

16.04.2023

Kees Sterk honorowym członkiem Iustitii

Wymiar sprawiedliwości

Kees Sterk, były przewodniczący Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa został honorowym członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Decyzja zapadła podczas XXIX Zwyczajnego Zebrania Delegatów. Prof. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii podkreślał, że ta uchwała o uhonorowaniu przyjaciela polskich sędziów wzmacnia rządy prawa w Polsce i Europie.

15.04.2023