NSA: Nie ma przewlekłości, jeśli to strona wydłuża postępowanie

Wymiar sprawiedliwości

Od wpłynięcia skargi do WSA do wniesienia skargi na przewlekłość postępowania sądowego minęło ponad 2,5 roku. Nie można jednak uznać skargi za zasadnej. To skarżąca doprowadziła do tego, że postępowanie było długotrwałe, skoro składała liczne wnioski i zażalenia - orzekł NSA.

04.11.2018

SA: Udział w negocjacjach nie zwalnia z usprawiedliwienia nieobecności w sądzie

Wymiar sprawiedliwości

W sprawie zapadł wyrok zaoczny. Pozwany w sprzeciwie podnosił, że należało zawiesić rygor natychmiastowej wykonalności wyroku, gdyż w dniu rozprawy wypadł mu nagły i nieprzewidziany wyjazd na negocjacje. Takie zdarzenie nie wystarcza jednak, by strona mogła bez usprawiedliwienia nie stawić się na rozprawie

02.11.2018

Szef MSZ już popiera Ziobrę w sprawie pytań sądów do TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Prokurator generalny pyta TK, czy polskie sądy mogą kierować pytania do unijnego Trybunału, minister spraw zagranicznych twierdzi, że nie należy o to nawet pytać, ale potem się wycofuje. A rzeczniczka PiS podsumowuje ten spór stwierdzeniem, że stanowisko Zbigniewa Ziobry jest zgodne ze stanowiskiem partii.

31.10.2018

Trybunał UE szybko rozpatrzy skargę na zmiany w polskim SN

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrzy skargę Komisji Europejską na Polskę w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym w trybie przyspieszonym. Tak zdecydował prezes Trybunału Koen Lenaerts, co w praktyce oznacza, że rozstrzygnięcie zostanie wydane w ciągu kilku miesięcy.

31.10.2018

SN: Nie trzeba ustawy dla wykonania postanowienia TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE jest samorealizującym się postanowieniem, tutaj nie potrzeba żadnych nowych środków normatywnych, żeby je zrealizować - twierdzi sędzia Sądu Najwyższego Krzysztof Rączka.

31.10.2018

Szef MSZ: TK nie może zajmować się pytaniami do TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Nie ma podstaw, by Trybunał Konstytucyjny badał, czy składanie pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE przez polskich sędziów jest zgodne z konstytucją - twierdzi w piśmie do prezes TK Julii Przyłębskiej minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

31.10.2018

Notariusze wychodzą do klientów - kolejny dzień otwarty

Wymiar sprawiedliwości

Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego majątku - to hasło tegorocznego, już dziewiątego Dnia Otwartego Notariatu. Odbędzie się pod koniec listopada, w 19 miastach Polski. Cel zwiększenie świadomości prawnej Polaków.

31.10.2018

Bat na dłużników alimentacyjnych? Więcej zawiadomień i skazań

Wymiar sprawiedliwości

Lawinowo wrasta liczba zawiadomień dotyczących dłużników alimentacyjnych. W 2017 roku wpłynęło ich do prokuratur 50 tys., a tylko do połowy października tego roku ponad 113 tysięcy - ustaliło Prawo.pl. Rok 2018 może być też rekordowy jeśli chodzi o liczbę skazań - tylko w pierwszej połowie było ich blisko 17 tys.

31.10.2018

KRS przerywa kolejny nabór sędziów do SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa nie wezwie na przesłuchania kolejnych kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego i wstrzyma działania związane z tą rekrutacją. W ten sposób zastosuje się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE - zapowiedział przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur.

30.10.2018

Transgraniczne sprawy rodzinne - ruszyły szkolenia sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Specjalistyczny kurs dla kilkudziesięciu sędziów dotyczy orzekania w sprawach o przekazanie dzieci za granicę. Ma związek z ustawą, która obowiązuje od końca sierpnia. Zgodnie z nią, sprawy te mają trafiać do wyspecjalizowanych sędziów

30.10.2018

Dostęp do adwokata w Polsce wciąż ułomny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Osoba zatrzymana powinna mieć od samego początku dostęp do adwokata, bo to zapobiega nadużyciom służb - podnoszą prawnicy. Tymczasem - jak oceniają - polskie przepisy nadal odbiegają od międzynarodowych standardów.

30.10.2018

Warszawa: Sędziowie WSA apelują o respektowanie orzeczeń ws. SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Apelujemy do wszystkich organów państwowych o respektowanie orzeczeń sądowych odnoszących się do zmian w SN, w tym do procedury powoływania jego sędziów - stwierdza w przyjętej w poniedziałek uchwale Zgromadzenie Ogólne Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

29.10.2018

Jedna rozprawa jawna wyklucza wyrok na posiedzeniu niejawnym

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym dopuszczalne jest tylko na etapie wstępnego badania sprawy. Jeżeli sąd odbył już posiedzenie jawne wyznaczone na rozprawę, wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym będzie prowadziło do nieważności postępowania - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu.

29.10.2018

Kuratorzy czekają na awans nawet 10 lat - ma być lepiej

Wymiar sprawiedliwości

Awanse, a raczej ich brak, to jeden z największych problemów kuratorów sądowych. Tylko w okręgu katowickim czeka na nie ok. 100 osób. Głównym powodem jest brak pieniędzy. W resorcie sprawiedliwości pojawił się pomysł, by wprowadzić obligatoryjny awans kuratorów.

29.10.2018

Prof. Waltoś: Nie ma warunków do napisania dobrego prawa karnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wkrótce zapewne potrzebne będzie przygotowanie kolejnej edycji podręcznika "Proces karny" - stwierdził prof. Stanisław Waltoś prezentując w sobotę na na Międzynarodowych Tragach Książki w Krakowie 14. wydanie tej publikacji. Skrytykował jednocześnie częste zmiany procedury karnej, które zmuszają z kolei do częstych zmian w podręcznikach.

27.10.2018