Sędzia Wypych-Knieć: W sądzie każda sprawa zostanie rozpoznana

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Gdyby wymiar sprawiedliwości był nowoczesny, a sądy doetatyzowane, to postępowania sądowe trwałyby odpowiednio krócej. Każda sprawa, którą obywatel kieruje do sądu, będzie rozpoznana. Brak etatów sędziowskich przekłada się jednak na czas rozpoznania spraw – wskazuje sędzia Anna Wypych-Knieć. A jako największe wyzwanie wskazuje informatyzację sądów.

30.11.2020

Prawnik w garniturze – rachunek zysków i kosztów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Teoretycznie pod togą nie widać, czy mamy na sobie marynarkę, czy może podkoszulek z grafiką z „Gwiezdnych Wojen”. Zakładając garnitur mówimy jednak klientom, że traktujemy ich poważnie. Nie chodzi tylko o to, że chcemy dla kogoś „ładnie wyglądać”. Nasz strój pokazuje, że poświęciliśmy czas na przygotowanie koszuli, krawata i czystych butów ponieważ szanujemy naszą pracę oraz ludzi,

28.11.2020

Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2020 - 15 grudnia ogłoszenie laureatów konkursu

Prawnicy

"Prawnicy Liderzy Jutra" – pod takim hasłem Wolters Kluwer Polska organizuje uroczystą Galę IX edycji Konkursu Rising Stars 2020. W tym roku finał prestiżowego konkursu po raz pierwszy odbędzie się online. Na początku listopada Kapituła wyłoniła 35 nominowanych do nagrody, podczas Gali ogłoszonych zostanie dziesięciu finalistów oraz pięciu laureatów nagród specjalnych.

27.11.2020

SN: Od uchwały izby adwokackiej w sprawie składek nie przysługuje druga instancja

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skargi Ministra Sprawiedliwości na uchwały organów samorządu adwokackiego nie są rozpatrywane przez Sąd Najwyższy ani w pierwszej instancji, ani też w ogóle w ramach kontroli instancyjnej - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i skargę Naczelnej Rady Adwokackiej w sprawie składek odrzuciła. Sąd orzekał w jednoosobowym składzie.

27.11.2020

Status aplikanta, który mógł a nie podszedł do tegorocznego egzaminu - o rok dłużej

Prawnicy Strefa aplikanta

Ministerstwo Sprawiedliwości chce by w związku z trwającą epidemią koronawirusa wydłużony został o kolejny rok status aplikantów, którzy złożyli wniosek o dopuszczenie do egzaminów adwokackiego albo radcowskiego przełożonych z marca na czerwiec 2020 r., spełnili wymogi i ostatecznie do nich nie przystąpili. Co ważne, nie mają mieć znaczenia przyczyny tej absencji.

26.11.2020

Część prac prawników gorzej oceniana w ewaluacji

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Specyfiką nauk prawnych jest to, że jest tu sporo glos, komentarzy i innych form działalności naukowej. Obecne rozporządzenie ewaluacyjne jest krzywdzące dla poszczególnych nauk - ocenia dr hab. Grzegorz Krawiec, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w polemicznym komentarzu do wywiadu z prof. Emanuelem Kulczyckim.

26.11.2020

Bohdan Zdziennicki: Grzebanie w uzasadnieniu nie naprawi złego i nieważnego wyroku TK

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Powoływanie się przez polityków na konieczność zapoznania się z uzasadnieniem wyroku w sprawie ograniczenia prawa do aborcji przed jego publikacją i ewentualną zmianą ustawy nie ma podstaw - mówi dr Bohdan Zdziennicki, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. I dodaje, że to wyrok i tak nieważny, ponieważ w jego wydaniu uczestniczyli dublerzy i sędzia, która była jednym z autorów tego wniosku.

26.11.2020

SN: Zawieszony radca pisał kasacje i kierował izbą skarbową

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Radcy prawnemu, który mimo zawieszenia w czynnościach sporządzał kasacje i inne pisma procesowe, a także pełnił funkcję dyrektora izby skarbowej grozi wydalenie z zawodu. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zgodziła się z ministrem sprawiedliwości, iż kara 25 tys. zł jest niewspółmierna w stosunku do stopnia społecznej szkodliwości czynu.

25.11.2020

TK po raz kolejny odkłada sprawę przedłużenia kadencji RPO

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 12 stycznia 2021 r. przesunął termin rozprawy w sprawie przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika. To trzecia zmiana terminu rozprawy w tej sprawie. A tymczasem PiS zapowiada dokonanie wyboru nowego RPO.

24.11.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Notariusz nie może prostować aktu, którego nie widział

Prawo karne Prawnicy

Notariusz, który dysponuje jedynie wypisem aktu notarialnego, nie jest uprawniony do sprostowania aktu obciążonego błędem. Został ukarany upomnieniem za zbyt pochopnie i bez rozwagi uwzględnienie żądania strony i jej interesu prawnego, bo dokonał czynności wbrew obowiązującym przepisom, co Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zaakceptowała.

24.11.2020

Prof. Kulczycki: Czasopisma prawnicze muszą się otworzyć, żeby były wyżej punktowane

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Środowisko prawnicze albo nie przygotowało się, albo nie chce zauważyć przemian technologicznych odnośnie publikacji naukowych. Od lat polityka naukowa bardzo mocno idzie w stronę otwartości: otwartych artykułów naukowych, cytowań, abstraktów - mówi prof. Emanuel Kulczycki. I dodaje, że otwartą sprawą jest, na ile są to publikacje naukowe, a na ile analizy warsztatowe.

24.11.2020

Krajowa Rada Radców Prawnych wybrała swoje władze

Prawnicy

W sobotę 21 listopada nowi członkowie Krajowej Rady Radców Prawnych wybrali prezydium, które na czele z prezesem Włodzimierzem Chróścikiem będzie liczyć czternaście osób. Wiceprezesi to Aleksandra Gibuła z OIRP Koszalin, Ewa Gryc-Zerych z OIRP Wrocław, Michał Korwek - OIRP Olsztyn, Ryszard Ostrowski - OIRP Katowice i Zbigniew Tur z izby poznańskiej.

21.11.2020

Weto Polski nie zmieni mechanizmu praworządności

Prawnicy Prawo europejskie

Rozporządzenie unijne w sprawie uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności czeka na uchwalenie przez Parlament Europejski. Wejdzie ono w życie mimo polskiego weta. Jedynym rozsądnym wyjściem dla Polski jest wynegocjowanie, że do czasu rozstrzygnięcia sporu Unia nie będzie tego prawa egzekwować, a najlepszym - choć mało realnym - powrót do praworządności - uważa ambasador Jan Truszczyński, polski negocjator.

21.11.2020

Prawnik w garniturze - prestiżowo, praktycznie i eko

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Garnitur to bardzo uniwersalne ubranie. Dobrze skrojone garnitury są ponadczasowe, nie wychodzą łatwo z mody. Nie musimy więc co sezon zmieniać naszej garderoby. Dzięki temu kupujemy mniej i nie przyczyniamy się do zanieczyszczania naszej planety. Młody prawnik w garniturze wygląda poważniej i robi dobre wrażenie na klientach. Co najważniejsze, garnitur mobilizuje też do pracy nad sobą,

21.11.2020

Katowice: Nie będzie wymiany sędziów w sprawie dyscyplinarnej sędziego Żurka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sprawę sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie i byłego członka oraz rzecznika KRS Waldemara Żurka, obwinionego o uchybienie godności urzędu w związku z wypowiedziami na temat sędziego Kamila Zaradkiewicza i Krajowej Rady Sądownictwa, będzie rozpoznawał pierwotnie wyznaczony do tego skład sądu dyscyplinarnego w Katowicach.

20.11.2020

Sędziowski immunitet coraz słabiej chroni przed naciskami politycznymi

Prawnicy

Do niedawna immunitet sędziowski uchylano, by możliwe było pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności za przestępstwo kryminalne lub poważne wykroczenie. Teraz praktyką staje się ściganie sędziów także za ich działalność orzeczniczą. A gdy do tego dodać, że dotyczy to sędziów krytykujących "dobrą zmianę" w wymiarze sprawiedliwości, to efekt mrożący tej akcji może być coraz bardziej widoczny.

20.11.2020

Adwokatura szykuje się do nadzwyczajnego zjazdu? Decyzja ma zapaść wkrótce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Finalizują się prace nad projektem zmian w regulaminie zgromadzeń adwokackich i krajowego zjazdu. Ma być - jak mówią jego autorzy - jak najbardziej elastyczny i niekontrowersyjny, tak by jego przyjęcie było techniczną formalnością. Problem tkwi jednak właśnie w tym ostatnim etapie, zgodnie z obecnymi przepisami może to zrobić krajowy zjazd - decyzja o zwołaniu nadzwyczajnego ma więc wkrótce zapaść.

20.11.2020

Prof. Manowska: Nie zamierzam komplikować sytuacji frankowiczów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Jednym z największych wyzwań stojących przed Sądem Najwyższym jest dbałość o spójność orzecznictwa - w samym SN i w całym sądownictwie powszechnym - mówi I prezes prof. Małgorzata Manowska. I jako przykład podaje problematykę kredytów frankowych, gdzie toczy się obecnie spór o znaczenie niektórych rozwiązań umownych, a Sąd Najwyższy przygotowuje się do wydania uchwały.

20.11.2020

Zmiany w spółkach komandytowych rykoszetem uderzą w prawników

Prawnicy CIT Rynek

Ministerstwo Finansów chce ukrócić nieprawidłowości w systemie podatkowym i bierze się za spółki komandytowe. Budzi to zaniepokojenie licznych firm, ale problem będzie mieć z tym także wiele kancelarii prawnych. Taki sposób prowadzenia działalności jest wśród nich popularny, bo daje szanse choćby na szybsze awanse "młodych". Prawnicy mówią wprost: ci, którzy utrzymali się mimo koronawirusa, teraz mogą wiele stracić.

20.11.2020

Niemieccy sędziowie krytykują pozbawienie sędziego Tulei immunitetu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenie Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego w sprawie sędziego Igora Tulei pokazuje, jak bardzo Polska oddaliła się już od prawno-państwowych standardów Unii Europejskiej - oświadczył szef Niemieckiego Związku Sędziów Sven Rebehn. I dodał, że "rząd w Warszawie ignoruje Trybunał Sprawiedliwości UE, który wstrzymał dalszą działalność uzależnionej politycznie Izby Dyscyplinarnej".

19.11.2020