Sąd ma sprawdzić, czy stronę stać na opłacenie apelacji

Wymiar sprawiedliwości

Jeśli oświadczenie o stanie majątkowym strony, która wnosi o zwolnienie jej z ponoszenia kosztów sądowych budzi wątpliwości, to sąd powinien podjąć działania, które pozwolą na zweryfikowanie prawdziwości podanych tam twierdzeń. W innym wypadku wydane orzeczenie będzie przedwczesne - orzekł Sąd Okręgowy w Szczecinie.

31.12.2018

Sąd: Odręcznie napisane pismo nie może nie mieć odpisów

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Prezes zarządu spółki wniósł skargę na orzeczenie referendarza sądowego. Został wezwany do złożenia odpisu skargi. Nie uczynił tego, więc skarga podlegała odrzuceniu. Nie ma znaczenia, że skarżący nie miał kopii złożonego w oryginale pisma do sądu - wyjaśnił Sąd Okręgowy w Szczecinie.

27.12.2018

Prawo do sądu nie oznacza prawa do wnoszenia niedopuszczalnych zażaleń

Wymiar sprawiedliwości

Z wynikającego z Konstytucji prawa do sądu nie można wywodzić, że strona może dokonywać zaskarżenia orzeczeń niezaskarżalnych. Jeśli zatem przepisy przewidują, że nie można pewnych orzeczeń zaskarżyć, to nie można opierać swoich zażaleń na przepisach Konstytucji - orzekł Sąd Okręgowy w Rzeszowie.

24.12.2018

WSA: Niesłuszna odmowa wpisu na listy radców prawnych i adwokatów

Prawnicy Strefa aplikanta

Uniewinniający wyrok karny dotyczący bezprawnego posługiwania się tytułem radcy prawnego zadecydował o uchyleniu decyzji ministra sprawiedliwości. Minister odmówił skarżącej wpisu na listę radców prawnych i adwokatów. Teraz można wznowić postępowanie.

21.12.2018

SN: Radca, który sfałszował przelew, nie będzie pracował przez 5 lat

Prawo karne Prawnicy

Skazany za sfałszowanie dokumentu radca prawny będzie miał także 5-letnią przerwę w pracy zawodowej. Chciał tego uniknąć powołując się na przedawnienie, ale zdaniem Sądu Najwyższego, w przypadku przestępstwa zagrożonego karą do 8 lat pozbawienia wolności, przedawnienie karalności, także dyscyplinarnej, mija dopiero po 25 latach od popełnienia czynu.

19.12.2018

SN: Prokurator ukarany za odmowę wykonania polecenia przełożonego

Prawo karne Prokuratura

Prokurator został ukarany naganą za lojalność wobec przeciwnika procesowego i brak podporządkowania się decyzjom swego zwierzchnika, który zmienił żądanie aktu oskarżenia wbrew wcześniejszemu uzgodnieniu kary w trybie konsensualnym.

18.12.2018

NSA: Wadliwa umowa najmu powodem niezaliczenia egzaminu

Prawnicy Strefa aplikanta

Proponowana przez zdającego umowa najmu przedstawiona na egzaminie radcowskim nie jest poprawna, jeżeli czas i sposób jej rozwiązania, a także cena nie są korzystne dla klienta - najemcy. Co pozwoliło by mu w razie sporu skutecznie dochodzić swoich roszczeń - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny oddalając skargę aplikanta.

17.12.2018

SN: Prokurator obwiniony o złożenie propozycji korupcyjnej

Prawo karne Prokuratura

Prokurator rejonowy z Lubartowa został obwiniony o złożenie propozycji korupcyjnej i ujawnienie tajemnicy postępowania karnego. Grozi mu nawet kara złożenia z urzędu. Sąd Najwyższy przesłuchał świadków w tej sprawie. Dalszy ciąg rozprawy - 19 stycznia 2019 r.

13.12.2018

TK: prawo do sądu nie oznacza zwrotu wszystkich kosztów

Fakt, że strona wygrywająca sprawę nie uzyska zwrotu wszystkich poniesionych kosztów, nie ogranicza prawa do sądu - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Skarżący domagał się zwrotu wszystkich kosztów przejazdów, sądy jednak zdecydowały się oddalić zażalenie. Według TK zaskarżone przepisy regulujące tę materię nie naruszają ustawy zasadniczej i nie naruszają zasady równości.

11.12.2018

SN: Przewlekłość ukarana naganą, chociaż sędzia miał dwa referaty

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nadmierne obciążenie pracą sędziego - to nie jest jeszcze podstawa do uniewinnienia. Strony nie mogą czekać 1,5 roku na uzasadnienia, a wierzyciele pół roku na klauzulę wykonalności - stwierdził Sąd Najwyższy i utrzymał karę nagany w mocy.

11.12.2018

Strasburg: Adam Słomka miał prawo krytykować wyrok SN

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że kara porządkowa 14 dni pozbawienia wolności dla Adama Słomki za naruszenie powagi sądu, które nastąpiło w chwili ogłoszenia wyroku w sprawie członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, stanowiła naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii.

10.12.2018

SN: Wytyki sędziowskie nie w Izbie Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości

Izba Cywilna Sądu Najwyższego jest właściwa do rozpoznania odwołania od wytyku uchybienia sądowi pierwszej instancji - orzekł SN. - Chodzi o naruszenie w postaci oczywistej obrazy przepisów przy rozpoznawaniu sprawy cywilnej.

09.12.2018

NSA: Nie ma zgody ministra na dalsze orzekanie przez sędziego. I co dalej?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przyjęcie przez ministra sprawiedliwości oświadczenia sędziego o chęci dalszego orzekania nie wymaga jego zgody, bo nie ma on prawa do decyzji - uważa adwokat Michał Jabłoński, występujący przed NSA w imieniu sędziego odesłanego w stan spoczynku. Sądy administracyjne powinny merytorycznie ocenić stan prawny - dodał. Naczelny Sąd Administracyjny rozważa tę tezę.

07.12.2018

SN: Prokurator od wypadków drogowych prowadziła auto "po spożyciu"

Prawo karne Prokuratura

Sąd Najwyższy odroczył rozprawę dyscyplinarną prokurator z Wrześni do 1 lutego 2019 r. w celu uzyskania opinii biegłego neurologa i psychiatry. Obwinionej, która specjalizuje się w oskarżaniu sprawców wypadków drogowych, zarzuca się jazdę po pijanemu.

06.12.2018

Sąd Najwyższy: Izba Dyscyplinarna sądzi już pierwszą sprawę

Wymiar sprawiedliwości

W środę 5 grudnia rozpoczęła się pierwsza jawna rozprawa w nowej Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. SN jest w tej sprawie sądem pierwszej instancji, a obwinionym jest prokurator, który stawił się do sądu pijany i prowadził auto pod wpływem alkoholu. Kolejne posiedzenie wyznaczono na 11 stycznia 2019 r.

06.12.2018

SA: Nie wznawia się spraw zakończonych ugodą stron

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Strona może żądać wznowienia postępowania, jeśli po jego zakończeniu został prawomocnie rozstrzygnięty spór sądowy. Nie można natomiast żądać wznowienia procesu, jeśli wcześniej sąd umorzył postępowanie w związku z zawartą ugodą - orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach.

02.12.2018

Strasburg: sędzia może zostać skrytykowany na łamach prasy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 8 listopada uznał, że uznanie za zniesławienie krytyki sędziego w artykule prasowym stanowiło naruszenie dziennikarskiej wolności wyrażania wydawcy tygodnika, w którym ukazał się krytyczny artykuł.

29.11.2018

SA: To strona ma obowiązek wykazania swojego umocowania przed sądem

Jeśli sąd poweźmie wątpliwości, czy strona jest prawidłowo reprezentowana, to wezwie ją do przedstawienia dokumentów, które wykażą jej umocowanie. Takie dokumenty powinny być złożone w oryginale lub jako odpisy poświadczone za zgodność z oryginałem. Kserokopie są niewystarczające do nadania sprawie biegu - orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.

29.11.2018