TK: Niekonstytucyjny obowiązek łączenia kar ograniczenia i pozbawienia wolności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepis nakładający na sąd obowiązek połączenia kar pozbawienia wolności i ograniczenia wolności oraz wymierzenia kary łącznej pozbawienia wolności po dokonaniu zamiany kary ograniczenia wolności na karę pozbawienia wolności, jest niezgodny z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

11.06.2019

SN: Sędzia nie będzie przeniesiony do innej apelacji za "kopiuj - wklej"

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego oddaliła kasację ministra sprawiedliwości w sprawie sędziego, który kopiował wyroki, popełniając błędy. SN uznał, że surowsza kara - przeniesienia do innej apelacji jest bezcelowa, gdyż obwiniony już wyciągnął wnioski ze swego postępowania.

10.06.2019

SN: Nagana dla adwokata, który nie chciał wykonać wyroku

Prawo karne Prawnicy

Adwokat zlekceważył świadomie obowiązek prawny przeproszenia i zapłaty zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanej, co jest naruszeniem zasad etyki. Zatem kara nagany nie wydaje się zbyt rażąca - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Spór dotyczył relacji prywatnych z byłą żoną.

09.06.2019

SN: Adwokat wydalony z zawodu. Zatarcie skazania nie miało znaczenia

Prawo karne

Obwiniony adwokat zapracował swoim postępowaniem na karę usunięcia z samorządu adwokackiego - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Mimo zatarcia skazania, sąd dyscyplinarny mógł odnieść się do historii jego przewinień, gdyż ocenia postawę etyczną, a nie przestępstwo - dodał.

07.06.2019

SN: Sędzia nie poniesie kary za nieprzesłuchanie dzieci

Prawo karne Prawnicy

Doszło do rażącego naruszenia procedury karnej w sprawie o naruszenie moralności - stwierdził Sąd Najwyższy. - Niewezwanie świadków i psychologa wydłużyło proces o jeden miesiąc, co wpłynęło negatywnie na wizerunek wymiaru sprawiedliwości - orzekł sąd, ale odstąpił od wymierzenia kary z powodu niskiej szkodliwości czynu.

05.06.2019

SN uratował kancelarie odszkodowawcze. Skarga nadzwyczajna oddalona

Prawo cywilne Prawnicy Prawo gospodarcze

Nie doszło do wyzysku - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W polskim systemie dopuszcza się umowę regulującą wynagrodzenia pełnomocnika przez jej podniesienie do kwoty zasądzonej przez sąd na rzecz powoda - stwierdził sąd i oddalił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego.

03.06.2019

WSA: Skargi kasacyjnej bez zawodowego pełnomocnika raczej się nie napisze 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Tylko w wyjątkowych przypadkach strona może samodzielnie sporządzić skargę kasacyjną. Jest to dopuszczalne m.in. wtedy, gdy sprawuje ona funkcję sędziego czy notariusza. Co do zasady skargę kasacyjną sporządzić może tylko adwokat lub radca prawny - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

31.05.2019

Strasburg: Polska ponownie winna zbyt długiego postępowania sądowego

Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska ponownie naruszyła konwencyjne standardy rzetelnego procesu w związku z długością postępowania sądowego. Za trzynastoletnie postępowanie skarżąca otrzymała 10 tys. euro zadośćuczynienia.

31.05.2019

SN: Nagana dla radcy prawnego za spóźnioną opinię

Prawnicy

Obrońca skazanego powinien złożyć opinię w sprawie odmowy złożenia kasacji w ciągu dwóch tygodni. Jeśli nie dotrzymuje tego terminu pozbawia swego klienta fachowej pomocy prawnej, więc kara nagany jest karą adekwatną do przewinienia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej.

29.05.2019

SN: Błędy sądu nie mogą obciążyć strony działającej bez pełnomocnika

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ubezpieczony deklarował chęć wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku sądu. W terminie do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku, złożył natomiast wniosek o doręczenie odpisu orzeczenia. Sąd okręgowy powinien był wezwać go do sprecyzowania żądania wniosku, skoro ubezpieczony w procesie działał osobiście – orzekł Sąd Najwyższy.

28.05.2019

WSA: Prezes NSA powinien ujawnić listę poparcia kandydatów do nowej KRS

Prawnicy

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że prezes NSA nie miał prawa odmówić udostępnienia nazwisk sędziów z sądów administracyjnych, którzy poparli kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Sędziowie popierający kandydatury nie korzystają z prawa do prywatności - dodał WSA.

28.05.2019

TSUE: Niemiecka prokuratura nie może wydawać ENA, bo podlega ministrowi

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokuratury niemieckie nie zapewniają wystarczającej gwarancji niezależności od władzy wykonawczej, aby móc wydać europejski nakaz aresztowania - stwierdził w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Natomiast według trybunału prokurator generalny Litwy zapewnia taką gwarancję niezależności.

27.05.2019

SN: Zmarłych się nie skazuje

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Gdy sąd wydaje wyrok skazujący wobec osoby zmarłej, to powstaje konieczność uchylenia tego orzeczenia i umorzenia postępowania karnego. To, czy sąd wie o tym, że oskarżony nie żyje w dacie wyrokowania, nie wpływa na ocenę, że tak wydany wyrok rażąco narusza prawo - orzekł Sąd Najwyższy.

26.05.2019

Polska zapłaci za brutalne traktowanie przez policję

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 23 maja 2019 r. uznał, że Polska naruszyła zakaz tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania ze względu na zastosowanie nadmiernego przymusu bezpośredniego w trakcie i po zatrzymaniu podejrzewanego. Zdaniem Trybunału zatrzymanie było brutalne, a podejrzenia wobec niego bezpodstawne. Skarżący dostanie 25 tys. euro tytułem słusznego zadośćuczynienia.

24.05.2019

SN: Radca prawny nie może być sygnalistą

Prawo karne Prawnicy

Zdaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego radcy prawnemu nie przystoi informować o nieprawidłowościach u swojego mocodawcy, bo jest to naruszenie godności zawodu. Zwłaszcza, że obwiniona prawniczka nie działała w interesie publicznym, ale swoim własnym - dodał SN.

22.05.2019

SN uniewinnił prokurator ukaraną za pisanie do gazety

Prokuratura

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uniewinniła prokurator w stanie spoczynku Beatę Mik od zarzutu publikacji artykułów w prasie. Oddawanie wydawcy tekstów do publikacji nie jest naruszeniem godności zawodu prokuratora, obwiniona nie naruszyła zasad etyki zawodu, ani prawa publikując artykuły w dzienniku - stwierdził sąd.

22.05.2019

SA: Ze skargą na przewlekłość postępowania nie należy zwlekać

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Gdy postępowanie sądowe zakończy się prawomocnie, to strona nie może już złożyć skutecznej skargi na przewlekłość postępowania. Badanie tego czy proces jest prowadzony opieszale jest zastrzeżony jedynie dla spraw będących w toku. W orzecznictwie uznaje się, że nie można przywrócić terminu do złożenia skargi - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu.

21.05.2019

SN: Czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej jest sądem europejskim?

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów Izby Cywilnej zwrócił się z pytaniem do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy wadliwie powołana Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN jest sądem europejskim. To wyraźny akt oskarżenia skierowany wobec władzy ustawodawczej i wykonawczej - oceniają prawnicy.

21.05.2019