MS: Egzaminy adwokackie i radcowskie 23-26 czerwca 

Prawnicy

Na 23-26 czerwca wyznaczony został termin dodatkowych egzaminów zawodowych: adwokackiego i radcowskiego - poinformowało w środę Ministerstwo Sprawiedliwości. Poprzednie terminy były wyznaczone na 24-27 marca, zostały jednak odwołane ze względu na zagrożenie koronawirusem.

20.05.2020

RPO: Obywatel Żurek może kwestionować status sędziego Zaradkiewicza

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie można ścigać sędziego Waldemara Żurka za kwestionowanie statusu sędziego Kamila Zaradkiewicza, ponieważ oskarżany dyscyplinarnie Żurek ma prawo, jak każdy obywatel, podejmować wszelkie środki niezbędne dla ustalenia, czy poszczególni sędziowie spełniają wymogu niezależności - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich.

20.05.2020

TK nie orzekł, czy wprowadzone w 2015 r. środki karne są zgodne z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Możliwość wykonywania środków zabezpieczających już po odbyciu kary więzienia oraz brak obowiązku wysłuchania podejrzanego przez sąd przed zastosowaniem takich środków - takie m.in. regulacje wprowadzone przez nowelizację prawa karnego z 2015 roku są sprzeczne z konstytucją - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Trybunał Konstytucyjny nie ogłosił jednak w środę zapowiadanego w tej sprawie wyroku.

20.05.2020

Sędzia Stępkowski rozpocznie Zgromadzenie SN od oświadczeń kandydatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W piątek 22 maja zostanie wznowione Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, począwszy od oświadczeń kandydatów na I prezesa oraz odpowiedzi na pytania. Liczba i czas zadawania pytań nie będzie limitowany, ale na odpowiedź przewidziano 15 minut. Sędzia Stępkowski nie dostrzega błędów w wyborze komisji skrutacyjnej podczas zgromadzenia po przewodnictwem sędziego Zaradkiewicza.

20.05.2020

Natychmiastowa izolacja sprawcy przemocy - prezydent podpisał nowelizację

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Policja

Za pół roku policjanci będą mogli nakazać sprawcy przemocy opuszczenie mieszkania lub zakazać zbliżania się do niego. Nowa regulacja już budzi dyskusję. Z jednej strony część prawników i organizacje pozarządowe podkreślają, że to krok w dobrym kierunku, inni wskazują jednak że będzie problem z jej realizacją, mają też zastrzeżenia konstytucyjne.

20.05.2020

Już wkrótce odwieszenie terminów, na wysłanie pisma może być mało czasu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Prawnicy mają wątpliwości kiedy dokładnie zostaną odwieszone lub rozpoczną bieg terminy sądowe i procesowe. Zamieszanie wprowadzają soboty - tarcza antykryzysowa weszła w jedną - 16 maja, a zmiana w terminach ma obowiązywać po siedmiu dniach - czyli teoretycznie po kolejnej - 23 maja. Problem mają też strony, które pismo dotyczące terminu dostały tuż przed zwieszeniem.

20.05.2020

Wietrzenie, maski, ograniczona liczba osób - są zalecenia dla "odmrażanych" sądów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wstęp tylko dla osób zdrowych, których obecność w sądzie jest niezbędna. Zalecenia zakrywania nosa i ust przez wszystkich w budynku, wietrzenie sal nie rzadziej niż co godzinę. Obostrzenia dotyczące toalet i dezynfekowanie ich co najmniej co dwie godziny - to rekomendacje Ministerstwa Sprawiedliwości dla sądów, do których dotarło Prawo.pl.

19.05.2020

Od namiotu dla świadków, po spór o pracę zmianową - trudne "odmrażanie" sądów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W sądach w całym kraju trwa znoszenie ograniczeń i - przynajmniej w części - rozpoczyna się rozpatrywanie spraw "spoza katalogu pilnych". To czego najbardziej w tym momencie brakuje, to - jak mówią sędziowie - jednolite rekomendacje, sprzęt i oprogramowanie. Duże emocje budzi praca zmianowa, wprowadzona także w prokuraturze. Dobrowolnych chętnych na dyżury po południu nie ma wielu.

19.05.2020

Sąd Najwyższy czeka na Trybunał, zaś ten uważa, że z prawem łaski nie ma problemu

Prawo karne Prawnicy

Jedna z pierwszych decyzji Andrzeja Dudy po objęciu urzędu prezydenta - zastosowanie prawa łaski wobec osób jeszcze nie skazanych prawomocnym wyrokiem wciąż czeka na ocenę prawną. Izba Karna Sądu Najwyższego od sierpnia 2017 r. oczekuje na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, z wniosku zainicjowanego przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

19.05.2020

Nieodpłatna pomoc prawna także dla jednoosobowych firm

Wymiar sprawiedliwości

Tarcza antykryzysowa 3, która już obowiązuje, wprowadza także zmiany dotyczące nieodpłatnej pomocy prawnej. Będzie można takich porad udzielać m.in. przez telefon i maila. Ich beneficjentem będą mogli być też samozatrudnieni. Prawnicy postulowali, by możliwością korzystania z takiej formy pomocy objąć też większe firmy, szczególnie w dobie COVID-19.

18.05.2020

Sprawy mogą wrócić na wokandy - w części sądów kilka tygodni "na rozruch"

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Tarcza antykryzysowa 3 już obowiązuje, a to oznacza m.in. że sądy mogą wyznaczać rozprawy i posiedzenia także w sprawach spoza katalogu "pilnych". Po 22 maja zaczną biec lub zostaną odwieszone terminy sądowe i procesowe. Sądy - jak wynika z zarządzeń - różnie znoszą ograniczenia. Część ma opracowane plany działania, inne przesuwają rozprawy na czerwiec.

18.05.2020

Tarcze mieszają w terminach - nie ma pewności, czy są "zawieszone"

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Tarcza antykryzysowa 3 została 15 maja opublikowana w Dzienniku Ustaw. Po siedmiu dniach od jej wejścia w życie mają zostać odwieszone lub zacząć biec terminy procesowe, sądowe i administracyjne. Problem w tym, że możliwość ich "odwieszania" założyła już wcześniejsza nowela, tyle że umknęło to i części prawników, i stronom.

18.05.2020

Tarcza antykryzysowa 3 już obowiązuje - sprawy mogą wrócić na wokandy

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Tarcza antykryzysowa została opublikowana w Dzienniku Ustaw z datą 15 maja. Oznacza to m.in., że rozpoczął się bieg przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa, przestępstwa i wykroczenia skarbowe oraz w sprawach o wykroczenia. Sądy mogą też rozpatrywać sprawy inne niż z katalogu pilnych.

17.05.2020

Kuratorzy wrócą do pracy, ale oczekują zapewnienia bezpieczeństwa

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Epidemia ograniczyła nie tylko pracę sądów ale też m.in. kuratorów sądowych. Teraz w związku z planowanym "odmrażaniem" wymiaru sprawiedliwości i na nich spadnie zdecydowanie więcej zadań. Obawiają się wręcz zalewu spraw. Krajowa Rada Kuratorów oczekuje więc od resortu sprawiedliwości, by w związku z zagrożeniem następowało to stopniowo i z uwzględnieniem ich bezpieczeństwa.

16.05.2020

Za przemoc "na bruk" - miała być szybka pomoc dla ofiar, są duże wątpliwości

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przepisy wprowadzające możliwość natychmiastowej izolacji sprawcy miały być panaceum na palący problem przemocy w polskich domach. Coraz częstsze są jednak głosy, że są one wydmuszką, która sytuacji osób pokrzywdzonych nie poprawi - pod względem prawnym nie wnosi nic nowego, a może być narzędziem w rozwodowych konfliktach.

16.05.2020

Nie tylko bigamia - kiedy możemy unieważnić małżeństwo?

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Możliwość unieważnienia małżeństwa dopuszcza Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Taka decyzja musi zostać podjęta przez sąd, które bierze pod uwagę, czy zaszły odpowiednie przesłanki. W grę mogą wchodzić przeszkody małżeńskie, wady oświadczenia woli czy braki w pełnomocnictwach.

16.05.2020

Kancelaria Kopeć Zaborowski - nowe praktyki i większy zespół

Rynek

Kancelaria Kopeć Zaborowski poszerza zakres swoich usług o prawo finansowe i prawo nowych technologii. Dotychczasowy Dział Obsługi Spółek i Transakcji, od maja jest Działem Prawa dla Biznesu. Do zespołu dołączył też radca prawny Artur Granicki.

16.05.2020

22 maja kontynuacja wyboru kandydatów na I prezesa SN

Wymiar sprawiedliwości

Obrady Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, mającego wyłonić kandydatów na nowego I prezesa tego sądu, wznowione zostaną 22 maja. Zarządzenie w tej sprawie wydał pełniący od piątku obowiązki I prezesa SN - sędzia Aleksander Stępkowski.

15.05.2020