Prawo.pl
Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.
Renata Krupa-Dąbrowska PAP
16.05.2023
Wymiar sprawiedliwości
Liczba wykonanych wyroków śmierci była w 2022 r. najwyższa od 2017 r. – wynika z tegorocznego raportu Amnesty International o stosowaniu kary śmierci na świecie. Jako przykład jest podawane to, że 81 osób zostało straconych jednego dnia w Arabii Saudyjskiej. Autorzy raportu piszą, że powszechnie wiadomo o 20 krajach, które wykonywały wyroki kary śmierci, natomiast 6 krajów zniosło karę śmierci całkowicie lub częściowo.
Krzysztof Sobczak
16.05.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Niezapewnienie podejrzanemu adwokata przy pierwszym przesłuchaniu przez policję, przesłuchanie podejrzanego znajdującego się pod wpływem alkoholu, a następnie wykorzystanie tak zgromadzonych dowodów w procesie karnym - stanowiło naruszenie prawa do rzetelnego procesu - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku dotyczącym Polski.
Katarzyna Warecka
16.05.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W postępowaniach dotyczących kredytów frankowych problemem jest przewlekłość postępowań. Nie zawsze wynika ona bezpośrednio z natłoku spraw. Jak mówią prawnicy, są sędziowie, którzy podejmują różne działania, dopuszczają dowody, nic nie wnoszące i nie posuwające postępowania do przodu. Kolejna kwestia to odległe terminy. Skarga na przewlekłość dla frankowicza kończy się zazwyczaj przyznaniem 2 tys. zł ale też często wyznaczeniem rozprawy.
Regina Skibińska
16.05.2023
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Adwokatura robi kolejny krok w stronę zmian w zasadach etyki, umożliwiających informowanie o tym, co i w jakim zakresie adwokaci oferują. Problemem może być zastosowane w propozycji określenie "informacja handlowa", bo ze zgłaszanych w trakcie konsultacji uwag wynika, że środowisko ma wątpliwości, czy to to samo co reklama. NRA wyjaśnia, że takie rozwiązanie jest spójne z unijną dyrektywą i kodeksem obowiązującym wszystkich unijnych prawników.
Patrycja Rojek-Socha
16.05.2023
Wymiar sprawiedliwości Rynek
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, rozpoznając skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Kielcach, postanowił przedstawić Trybunałowi Konstytucyjnemu pytanie prawne dotyczące nadania uchwale mocy zasady prawnej. Zdaniem trzech sędziów związanie wszystkich składów SN zasadą prawną może być sprzeczne z konstytucyjną hierarchią źródeł prawa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.05.2023
Prawo cywilne
Problemy sądów z biegłymi dotyczą również spraw gospodarczych. Tym bardziej że ważna jest w nich nie tylko wiedza specjalistyczna, ale i sama metoda obliczeń. Różne metody to często różne rozwiązania, zły dobór biegłego lub zła komunikacja z biegłym może z kolei skutkować koniecznością uzupełniania opinii i tym samym przewlekłością postępowania.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
15.05.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
W przypadku współpracy między kancelarią a klientem na podstawie stawki ryczałtowej, zawsze ktoś traci a ktoś zyskuje. W sytuacji, gdy klient zleca nową, niestandardową sprawę, prawnik może pożałować takiego sposobu rozliczenia. Z drugiej strony, gdy zlecenia są powtarzalnie merytorycznie lub zajmują mniej czasu niż założono, to klient może mieć poczucie, że mógłby zapłacić mniej.
Krzysztof Koślicki
15.05.2023
Prawnicy Doradca podatkowy Compliance
Umowa kredytu ma niewiele wspólnego z umową sprzedaży nieruchomości nabywanej za ten kredyt i prawem własności nieruchomości. Można bowiem nie być właścicielem kredytowanej nieruchomości, a spłacać kredyt zaciągnięty na jej zakup. Nie ma więc podstaw do łączenia przez niektóre sądy tych dwóch faktów - pisze Karolina Pilawska, adwokat w Pilawska Zorski Adwokaci.
Karolina Pilawska
15.05.2023
Prawo cywilne Banki Kredyty frankowe
Nie będę wyznaczał tzw. mieszanych składów orzekających, aby uniknąć konfliktów i zapewnić sprawne działanie sądu - zapowiada nowy prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karną Zbigniew Kapiński. I dodaje, że będzie za to szukał recepty na zakończenie istniejących konfliktów. Zarządzenie o powoływaniu składów złożonych tylko ze "starych", albo tylko z "nowych" sędziów, wydał kończący swoją kadencję Michał Laskowski.
Krzysztof Sobczak
13.05.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Oskarżeni, a nawet skazani, nie mogąc udowodnić swojej niewinności, sięgają czasem po ekstremalne środki. Zdarza się coraz częściej, że wnoszą o uchylenie immunitetu sędziemu, aby postawić go przed sądem karnym za znieważenie i zniesławienie. A także, obok wniosku o wyłączenie sędziego, walczą za pomocą środków cywilnych, na przykład pozwu o naruszenie dóbr osobistych w trakcie wydawania wyroku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.05.2023
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Izba Karna Sądu Najwyższego uniewinniła skazanego, gdyż sprawca złamania sądowego zakazu prowadzenia pojazdów miał prawo do kłamstwa we własnej obronie. Zwłaszcza gdy obciąża zeznaniami osobę posiadającą prawo jazdy. Nie jest dobrze, gdy policja i prokuratura skłaniają sprawcę do składania fałszywych zeznań, dlatego że jeśli odmówi on odpowiedzi, to ciężar podejrzeń przesuwa się na niego - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.05.2023
Prawo karne
Przepisy regulujące sprawowanie kontroli nad działaniami kierownika organu odpowiedzialnego za prowadzenie postępowań dyscyplinarnych przeciwko sędziom muszą być ukształtowane tak, by uniknąć wszelkich uzasadnionych wątpliwości w tym względzie - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I podkreślił, że w Rumunii organ ten za bardzo jest związany z władzą wykonawczą.
Krzysztof Sobczak
12.05.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Ustawa deregulacyjna nowelizująca 16 ustaw już obowiązuje. Oto zmiany

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne PIT Budownictwo Podatek od spadków i darowizn
Wyższe kwoty wolne od podatku w darowiznach i spadkach, wyższy próg dla działalności nieewidencjonowanej, zmiany w sprzedaży lasów, ułatwienia w uzyskiwaniu pozwolenia na broń, zmiany w przygotowaniu inwestycji mieszkaniowych - to niektóre ze zmian, które wprowadza obowiązująca od 12 maja tzw. ustawa deregulacyjna. Zebraliśmy najważniejsze z nich, niektóre są kontrowersyjne.
Robert Horbaczewski
12.05.2023
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne PIT Budownictwo Podatek od spadków i darowizn
Dopuszczalne jest zażalenie na zarządzenie o zwrocie pozwu mimo uiszczenia brakującej opłaty od pozwu w terminie tygodniowym od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie pozwu, powodującego, że pozew wywołuje skutek od daty jego pierwotnego wniesienia - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego 12 maja br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.05.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Nie zaskoczyła mnie decyzja o powołaniu na prezesa kierującego Izbą Karną Sądu Najwyższego kandydata zaproponowanego przez grupę "nowych" sędziów liczącą jedną trzecią jej składu. To konsekwentna polityka prezydenta, z którą się nie zgadzam, zmierzająca do zmiany charakteru tej Izby i całego Sądu Najwyższego - mówi sędzia Michał Laskowski, kończący kadencję prezes SN, kierujący Izbą Karną.
Krzysztof Sobczak
12.05.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W wieczornym bloku głosowań 11 maja Senat poparł bez poprawek nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która ma na celu lepsze wykrywanie i zwalczanie oszustw VAT w międzynarodowym handlu elektronicznym. Zaproponował natomiast poprawki do ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. A zmiany w ustawie o służbie cywilnej odrzucił.
Monika Sewastianowicz
11.05.2023
Od kilku miesięcy prokuratorzy i sędziowie skarżą się na wzrost rat pożyczek mieszkaniowych przyznawanych im na podstawie ustaw ustrojowych. Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło sytuację poprawić dodając do stosownego rozporządzenia, że ich oprocentowanie nie może być większe niż wysokość stopy referencyjnej NBP - obecnie 6,75 proc. Ten krok chwali RPO.
Patrycja Rojek-Socha
11.05.2023
Wymiar sprawiedliwości

Procedury compliance coraz ważniejsze dla doradców podatkowych

Prawnicy Doradca podatkowy Finanse Compliance
Praca doradców podatkowych staje się coraz bardziej ryzykowna. Ma to związek ze stale zmieniającymi się i coraz bardziej skomplikowanymi przepisami. Brak stabilności prawa podatkowego, a także niepewność co do jego interpretacji doprowadziły do sytuacji, że w zasadzie każda poważniejsza decyzja biznesowa wymaga analizy jej skutków podatkowych.
Krzysztof Koślicki
11.05.2023
Prawnicy Doradca podatkowy Finanse Compliance
Wypowiedzenie umowy kredytu nie wpływa na bieg terminu przedawnienia roszczeń o zapłatę rat kredytu, które stały się wymagalne przed wypowiedzeniem umowy - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie 7 sędziów w odpowiedzi na zagadnienie przedstawione przez rzecznika finansowego. Uchwała ma duże znaczenie, gdyż zapewnia przewidywalność wyroków, przez ujednolicenie linii orzeczniczej sądów powszechnych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.05.2023
Prawo cywilne Finanse
Przyszli adwokaci na tegorocznym egzaminie zmagali się nie tylko ze stresem, ale i nieścisłościami w kazusach. W przypadku prawa karnego kompleksowa wiedza mogła ich pogrążyć - bo według członków komisji wskazywała rozwiązanie inne, niż to wynikające z wykładni autorów zadania. Wątpliwości powstały też w przypadku kazusów z prawa gospodarczego i cywilnego.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
11.05.2023
Prawnicy Strefa aplikanta
Parlament Europejski zagłosował w Strasburgu za przystąpieniem Unii Europejskiej do Konwencji stambulskiej o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, kończąc tym samym udział parlamentu w tym procesie. Tymczasem dwa lata temu wypowiedziała ją Turcja, a w 2020 r. - dyskusja o możliwym wypowiedzeniu traktatu zaczęła się w Polsce.
Patrycja Rojek-Socha
10.05.2023
Wymiar sprawiedliwości
We wtorek, 9 maja, na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbędzie się ogólnopolski etap Konkursu Wiedzy o Postępowaniu Cywilnym. To coroczna inicjatywa odbywająca się pod patronatem Towarzystwa Naukowego Procesualistów Cywilnych skierowana na rozwijanie zainteresowań studentów z zakresu postępowania cywilnego, poszerzanie ich wiedzy, rozwijanie naukowych pasji i zainteresowań.
Monika Sewastianowicz
10.05.2023
Prawo cywilne Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Umyślne podanie poszkodowanej ciasteczek z marihuaną w czasie szkolenia zawodowego prokuratorów jest czynem o dużej szkodliwości społecznej – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. I dlatego uchyliła immunitet prokuratorowi podejrzanemu o popełnienie przestępstwa z ustawy o zwalczaniu narkomanii. To już drugi prokurator, wobec którego zastosowano sankcje. Jego kolega został zawieszony w czynnościach służbowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.05.2023
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Cyfrowa Kancelaria to nowy projekt Naczelnej Rady Adwokackiej, którego partnerem technologicznym został Wolters Kluwer Polska. Przemysław Rosati, prezes NRA i Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska podpisali 9 maja br. umowę. Na jej mocy Adwokatura już wkrótce będzie mogła zaoferować swoim członkom nowoczesne aplikacje do prowadzenia kancelarii.
Patrycja Rojek-Socha
10.05.2023
Wymiar sprawiedliwości
Nowelizacja procedury cywilnej wprowadza dodatkowy wymóg, aby w sprawach dotyczących własności intelektualnej sąd w ramach oceny, czy uprawdopodobniono roszczenie, brał pod uwagę prawdopodobieństwo unieważnienia prawa wyłącznego w innym toczącym się postępowaniu - pisze Zuzanna Ochońska-Borowska, radca prawny w Markiewicz & Sroczyński Kancelaria Radców Prawnych.
Zuzanna Ochońska-Borowska
10.05.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Wykonywanie funkcji jednego z zastępców Rzecznika Dyscyplinarnego Sądów Powszechnych i Nadzwyczajnego Rzecznika oraz ściganie sędziów za ich orzeczenia dowodzi silnego powiązania Przemysława Radzika z władzą wykonawczą – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i z tego powodu uchylił wydany przez niego wyrok. Dodał, że aprobowanie odsuwania sędziów od orzekania, tylko za stosowanie norm konwencyjnych i traktatowych potwierdza zależność od ministra sprawiedliwości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.05.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przepis o ryczałcie za korzystanie z samochodów prywatnych przez kuratorów wszedł w życie 5 kwietnia, a pierwsza wypłata nastąpi do 20 maja br. - wskazuje w odpowiedzi przesłanej Prawo.pl Ministerstwo Sprawiedliwości. Szacuje też, że rocznie koszty tych ryczałtów wyniosą około 21 mln zł - przeciętnie ok. 4 tys. zł na jeden etat kuratora.
Patrycja Rojek-Socha
10.05.2023
Wymiar sprawiedliwości
Wielkimi krokami zbliża się kolejna nowelizacja procedury cywilnej. W sprawach cywilnych na stałe zostaną wprowadzone e-rozprawy, adwokaci, radcy prawni będą musieli mieć konto w portalu informacyjnym sądu. Projekt kilku nowelizacji przyjęty właśnie przez rząd zakłada też wzmocnienie roli prokuratora krajowego i przyspieszenie przepadku aut pijanych kierowców. "Odwieszony" ma też zostać bieg przedawnienia karalności.
Patrycja Rojek-Socha
09.05.2023
Wymiar sprawiedliwości E-doręczenia
Członkowie sejmowej komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka postanowili odroczyć omawianie projektu ustawy wprowadzającej sędziów pokoju do czerwca. Na posiedzeniu 9 maja okazało się, że nie ma przedstawicieli adwokatury, ani stowarzyszeń sędziowskich. W tej sytuacji poseł Krzysztof Śmiszek zgłosił wniosek o przerwę. Wniosek ten przegłosowano i obrady odroczono.
Krzysztof Sobczak Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.05.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości