FDDS już po raz szósty zbadała postawy Polaków związane ze stosowaniem kar fizycznych wobec dzieci i przygotowała kampanię „REAGUJ na przemoc wobec dzieci”, której celem jest zachęcenie dorosłych do podejmowania działań w sytuacjach, gdy podejrzewają, albo widzą, że dziecko doświadcza przemocy.
Co ciekawe, mimo deklaratywnego sprzeciwiania się karom wobec dzieci, wzrósł w stosunku do 2017 roku odsetek osób, które w rzeczywistości te kary stosują. W 2022 roku aż 70 proc. rodziców co najmniej kilkukrotnie karciło swoje dzieci słownie (2017 – 55 proc.) i stosowało zakazy i ograniczenia. 39proc. badanych więcej niż jednokrotnie dyscyplinowało swoje dzieci za pomocą kar cielesnych.
Najczęstszą metodą dyscyplinowania dziecka z użyciem siły było karcenie klapsem – 36 proc. (2017 – 26 proc.). Do częstego dyscyplinowania fizycznego swoich dzieci przyznało się w tegorocznym badaniu 6 proc. rodziców.
Sprawdź w LEX: Dopuszczalność stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Glosa do wyroku s.okręg. VI Ka 360/16 >>>
Czytaj w LEX: Zaporowska Maria, Zaporowska Zofia, Spór wokół konstytucyjnego zakazu stosowania wobec małoletnich kar cielesnych >>>
Zakaz bicia dzieci jest znany
Badanie wykazało również umiarkowaną znajomość przepisów prawnych regulujących stosowanie kar fizycznych wobec dzieci. Ponad połowa badanych (57 proc.) wie, że w Polsce stosowanie kar fizycznych przez rodziców wobec dzieci jest prawnie zakazane.
Co piąta osoba (20 proc.) twierdziła, że w naszym kraju nie ma takich przepisów, a pozostali (23 proc.) nie umieli udzielić odpowiedzi na to pytanie.
Przeważająca część badanych osób (70 proc.) opowiedziała się za prawnym zakazem stosowania kar fizycznych. Ale opinie na temat prawnych regulacji dotyczących stosowania klapsów były wśród respondentów bardzo podzielone. Połowa z nich (50 proc.) zakaz uznała za słuszny, ale aż 43 proc. uważa, że klaps to metoda dyscyplinowania dzieci, która nie powinna być prawnie zabroniona.
Reagowanie na przemoc wobec dzieci
Połowa respondentów (51 proc.) była w ciągu roku poprzedzającego badanie świadkiem sytuacji, gdy osoba dorosła krzyczała na dziecko lub obrażała je, a 39 proc., gdy dyscyplinowała dziecko używając kar fizycznych. Ogółem 60 proc. badanych zetknęło się z sytuacją krzywdzenia dziecka.
Znaczna część świadków zarówno karcenia słownego (38 proc.), jak i fizycznego (41proc. ) pozostała wobec tych zachowań bierna. Co czwarty (odpowiednio 24 proc. i 27proc.) respondent przyznał, że nic nie zrobił, chociaż był oburzony. Pozostali świadkowie, którzy nie zareagowali, uznali, że wychowanie dziecka to sprawa rodzica (17 proc. i 11proc.).
Czytaj w LEX: Znaczenie i rola kuratora przy przestępstwach przeciwko rodzinie - na przykładzie przestępstwa znęcania się >>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.