Prawo.pl
Mimo wszystko będziemy procedować ustawę o sądach pokoju i ustawę spłaszczającą sądownictwo - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. W Polsce z wyborami sędziów pokoju "będzie kłopot". "To znaczy będą wybory, ale często tymi kandydatami będą ludzie mniej znani, jacyś na ogół młodzi ludzie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu 18 października br. w trybie zabezpieczenia wstrzymał rozpoznanie skarg Prokuratora Generalnego przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, gdyż zasiadają w niej neo-sędziowie Sądu Najwyższego, którzy nie gwarantują prawa do sprawiedliwego procesu. Są to osoby nominowane przez Krajową Radę Sądownictwa powołaną po 8 grudnia 2017 roku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Skoro sędzia, rzecznik dyscyplinarny prowadzi postępowania zgodnie z publicznie deklarowanymi oczekiwaniami władzy politycznej, to zachodzi domniemanie, że nie jest w pełni niezależny - stwierdził Sąd Najwyższy. W szczególności zaś, gdy idzie o intencje Ministra Sprawiedliwości, co do wszczynania postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów za czynności orzecznicze - takie uzasadnienie wydała Izba Karna SN w sprawie sędziego Piotra Schaba, uchylając zaskarżony wyrok.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.10.2022
Prawnicy
Orzeczenie o rozwodzie nie zostanie wydane, jeśli sąd ustali, że zachodzą tzw. negatywne przesłanki rozwodu. Jedną z nich jest sprzeczność orzeczenia rozwodu z dobrem wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Prawnicy podkreślają jednak, że w praktyce takie sytuacja rzadko się zdarzają, w większości przypadków bardziej w dobro dziecka uderza przedłużający się konflikt rodziców.
Aleksandra Partyk
22.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Z jednej strony trzeba szukać balansu w zakresie przepisów dyscyplinarnych pomiędzy niedookreślonością a precyzją, tak by wiadomo było kto i za co dyscyplinarnie odpowiada. Z drugiej - uporać się z obecnym kryzysem konstytucyjnym, który spowodował, że sądownictwo dyscyplinarne przestało chronić podstawowe wartości, w tym niezawisłość sędziowską - wskazywali uczestnicy III Radomskiego Spotkania Prawników.
Patrycja Rojek-Socha
21.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Naruszenie prawa międzynarodowego, czyli pozbawienie skazanego prawa do sądu, miało być przyczyną wznowienia postępowania karnego - według obrońcy. Jednak wnioskodawca nie zauważył, że postanowienie wydane zostało przez sędziego powołanego na urząd dużo wcześniej przed reformą Krajowej Rady Sądownictwa, bo w 2010 roku. Sąd Najwyższy oddalił zatem wniosek.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.10.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
O utrzymaniu w mocy orzeczenia wobec sędziego zadecydowało jego przejście w stan spoczynku, choć Sąd Najwyższy stwierdził, że doszło do rażącego i poważnego naruszenia prawa. Dlatego że sędzia bez zasięgnięcia opinii biegłego umieścił oskarżoną w zamkniętym zakładzie karnym. W tym wypadku - jak uznał SN - nie zachodzi możliwość uniewinnienia i zastosowania kontratypu z ustawy, która weszła w życie 15 lipca br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.10.2022
Prawo karne Prawnicy
Kryzys patronacki, zmieniające się warunki na rynku prawniczym, w końcu konkurencja i kryzys gospodarczy - wpływają również na aplikację i wymuszają zmiany. Dzisiaj trzeba zawalczyć o aplikanta, pokazując nasz zawód od środka i dając mu możliwość kształcenia rozwoju w takim zakresie, w jakim potrzebuje - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan ORA w Warszawie, przewodnicząca Komisji Szkolenia Aplikantów Adwokackich.
Patrycja Rojek-Socha
21.10.2022
Prawnicy
Wyrok sądu nie zawsze kończy konflikt między stronami, a dopóki on trwa, do sądu będą trafiać kolejne sprawy dotyczące tej samej rodziny, czy tych samych sąsiadów. Mediacja daje szansę na rozwiązanie sporu, a tym samym odciążenie sądu. Szkopuł tylko w tym, by strony chciały w niej uczestniczyć, a to z kolei zależy od sędziów, pełnomocników i samych spraw - uważają sędziowie, uczestnicy konferencji "Mediacja, dlaczego warto".
Patrycja Rojek-Socha
21.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Do tanga trzeba dwojga, a nawet trojga - nie ma mediacji bez komunikacji, podkreślali prawnicy podczas konferencji "Mediacja, dlaczego warto", wskazując że nawet najlepsze przepisy nie wystarczą, jeśli strony nie będą uświadomione, a sędziowie, mediatorzy i pełnomocnicy nie będą ze sobą współpracować. Podnosili, że na mediacje nie można patrzeć jedynie przez pryzmat statystyk, bo istotne jest samo prowadzenie dialogu.
Patrycja Rojek-Socha
20.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Różnorodność w branży prawniczej, pogodzenie idei zrównoważonego rozwoju z perspektywy biznesu, wewnętrznych działów prawnych oraz kancelarii i uwzględnienie głosu kobiet przez polskie media - to tematy zbliżającej się konferencji Ja, prawniczka. Uczestnicy rozmawiać będą także o przyszłości rynku pracy w branży prawniczej, stresie, a także branży prawniczej oczami pokolenia Z.
Patrycja Rojek-Socha
20.10.2022
Prawnicy
Organy unijne wyczerpały już prawie wszystkie instrumenty, by nakłonić rząd do przestrzegania prawa. Środki zabezpieczające nie działają.  Są nam potrącane ogromne kary ze środków, które realnie tracimy każdego miesiąca. Teraz władza doprowadza do fatalnej sytuacji - nie tylko nie ma pieniędzy z KPO, ale zagrożone są fundusze spójności. Przez chore zachowania autokratów siedzimy w oślej ławce - mówi Waldemar Żurek, sędzia SO w Krakowie, były rzecznik KRS.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędzia rejonowy z Łodzi brał udział w głosowaniu nad swoją kandydaturą do awansu, więc wszczęto przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne. Nie został ukarany, gdyż sprawa rozbiła się o właściwość oskarżyciela. Sąd Najwyższy orzekł, że umorzenie było nietrafne. Niedorzecznością jest sądzić, iż zastępca ma więcej uprawnień niż organ, który jest przez tego zastępcę reprezentowany - argumentował sędzia przewodniczący.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd pracy działa w zastępstwie sądu dyscyplinarnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
W zasadzie sądy pracy nie powinny orzekać o przywróceniu zawieszonych sędziów do orzekania. Jednak prawnicy przyznają, że sytuacja jest wyjątkowa. Sąd pracy powinien powołać się na to, że jest sądem europejskim i wykonuje orzeczenia TSUE, a odsunięty od orzekania sędzia nie ma zapewnionej drogi sądowej od decyzji o zawieszeniu, bo Izba Dyscyplinarna SN była nielegalna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Nad tym, co zrobić, by obywatele chętniej korzystali z mediacji, głowią się resort sprawiedliwości i prawnicy. Tym bardziej że pandemia oraz nawał spraw w sądach raczej zachęcają do tego sposobu rozwiązywania sporów. Sami mediatorzy podkreślają, że na etapie sądowym pomogłoby zwiększanie świadomości stron, nawet poprzez zmiany w pouczeniach. Nikt bowiem nie lubi być zaskakiwany, np. w zakresie tego, czy i ile trzeba zapłacić.
Patrycja Rojek-Socha
20.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu apelacyjnego w sprawie karnej, która dotyczyła przywłaszczenia rzeczy lub prawa majątkowego znacznej wartości. Powód - to udział w składzie orzekającym sędziego Piotra Schaba, rzecznika dyscyplinarnego sędziów i prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Decyzja zapadła na posiedzeniu w składzie trzech sędziów.
Patrycja Rojek-Socha
19.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Czarno-beżowa szachownica nie jest wystarczająco odróżniającym się wzorem i dlatego nie można jej zastrzegać jako znak towarowy - potwierdził Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu. To istotny werdykt w sporze między firmą Louis Vuitton a polskim przedsiębiorcą Norbertem Wiśniewskim.
Paweł Rochowicz
19.10.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzenie stołecznego dodatku do wynagrodzenia, sięgającego nawet 25 proc. pensji. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP pisze w tej sprawie do wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, podnosząc, że nowa regulacja podzieli pracowników wymiaru sprawiedliwości nie tylko w Warszawie, ale i w skali kraju.
Patrycja Rojek-Socha
19.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Klauzula indemnifikacyjna zadomowiła się już w polskim systemie prawnym. Dzięki niej można określić, która ze stron umowy i w jaki sposób będzie odpowiadać za poszczególne rodzaje naruszeń umowy lub za zdarzenia, które mogą wystąpić w trakcie jej stosowania. Przedsiębiorcy powinni na to szczególnie uważać, bo takie zapisy są często na końcu podpisywanych dokumentów.
Patrycja Rojek-Socha
19.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Dzieci będące świadkami przemocy domowej rzadko traktowane są jako pokrzywdzone - jeżeli występują w tym charakterze, to raczej obok osoby dorosłej, która zainicjowała postępowanie w sprawie znęcania. O statystykach i działaniach wymiaru sprawiedliwości wobec dzieci, które padły ofiarą lub były świadkami znęcania, dyskutowano podczas 19. Ogólnopolskiej Konferencji „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem” zorganizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
Monika Sewastianowicz
19.10.2022
W 2024 r. w Polsce odbędzie się spotkanie Prezydentów Adwokatur Europy Centralnej i Wschodniej. To kolejne takie wydarzenie, po zaplanowanym na wrzesień 2023 r. w Warszawie posiedzeniu Komitetu Stałego CCBE - Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych. To jedna z konkluzji spotkania prezesów w Pradze, poinformował Przemysław Rosati, prezes NRA.
Patrycja Rojek-Socha
18.10.2022
Prawnicy
Strony, decydując się na rozstrzygnięcie sporu w sądzie, nadal nie mają wystarczającej wiedzy w zakresie nie tylko samej mediacji, ale też skutków, jakie w ich sprawie mogłaby przynieść. Problemem są zarówno pouczenia, jak i praktyka sądów, a także podejście części pełnomocników. A czas na mediacje jest, bo coraz częściej na pierwszą rozprawę czeka się miesiącami.
Patrycja Rojek-Socha
18.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Strony umów zasadniczo ponoszą odpowiedzialność opartą na winie. Odpowiedzialność ta może być jednak również oparta na ryzyku. Przykładem jest odpowiedzialność banku za działania pośrednika, który wprowadza w błąd osoby zainteresowane zawarciem umowy o pożyczkę.
Aleksandra Partyk
18.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Prezydent nie powołuje sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej, lecz wyznacza do orzekania w tej Izbie sędziów już uprzednio powołanych do poszczególnych izb, w których ci niezmiennie orzekają, a zatem kontrasygnata premiera nie jest potrzebna - wyjaśnia Biuro Prasowe SN. Zaś ławnicy nie są w żaden sposób przypisani do jednej izby, nie mogą zatem przejść z jednej izby do innej - czytamy w oświadczeniu, które pojawiło się na stronie internetowej sądu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie widzimy możliwości wspólnego orzekania z osobami powołanymi w wadliwej procedurze - oświadczyło 30 tzw. starych sędziów Sądu Najwyższego. Sędzia nie może świadomie naruszać prawa obywateli do sądu i narażać Państwa Polskiego na obowiązek wypłacania wysokich odszkodowań - takiej treści pismo wręczyli Pierwszej Prezes SN legalnie wybrani prezesi Izb.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rozpoznanie sprawy przez sąd, w którym pełni służbę sędzia, podlegający wyłączeniu z mocy ustawy, który nie zasiada w składzie tego sądu, nie skutkuje nieważnością postępowania - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Mimo że nowy przepis procedury w takich sytuacjach nakazuje wystąpić do sądu nad nim przełożonego o wyznaczenie innego sądu do rozpoznania sprawy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.10.2022
Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Praca kuratora sądowego jest stresująca, niebezpieczna, wiąże się z różnego rodzaju uciążliwościami wynikającymi choćby ze środowiska i sytuacji podopiecznych - wskazują od dawna kuratorzy sądowi. Postulują nie tylko, by zapisać w ustawie, że wykonują zawód o szczególnym charakterze, ale chcieliby też dostawać dodatek z tytułu uciążliwości pracy w terenie w wysokości 20 proc. wynagrodzenia i 7 proc. dla kierownika zespołu kuratorskiej służby sądowej.
Patrycja Rojek-Socha
17.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Zdarza się, że w sprawach o znęcanie akt oskarżenia opiera się wyłącznie na zeznaniach osób mu najbliższych i są one uprawnione do skorzystania z prawa do odmowy składania zeznań. Gdy z niego skorzystają, może się okazać, że nie ma innej opcji niż uniewinnienie oskarżonego, choćby wcześniejsze zeznania świadków jednoznacznie wskazywały na fakt popełnienia przestępstwa.
Aleksandra Partyk
15.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Mimo że od lat instytucja pieczy naprzemiennej jest stosowana, to ustawodawca dotąd nie uregulował tej kwestii w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, zaś sądy mają bardzo różne stanowiska w zakresie orzekania takiej formy opieki. Co więcej, często sędziowie z tego samego wydziału w tym samym sądzie mają różną praktykę orzekania, powołując się na swoją interpretację przepisów.
Tomasz Uljasz
15.10.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie odmówiła dopuszczenia do wykonywania czynności służbowych sędziego Piotra Gąciarka. Sędzia jest odsunięty od odrzekania od roku, z powodu wykonywania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE. Decyzja taka zapadła mimo prawomocnego zabezpieczenia wydanego przez Sąd Pracy dla Warszawy Pragi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.10.2022
Prawnicy