Prawo.pl
Senacka komisja już we wtorek - 25 lipca - zajmie się nowelizacją procedury cywilnej i karnej wprowadzającą na stałe możliwość doręczań pism procesowych przez portal informacyjny sądu. NRA apeluje o poprawkę, chce by była również możliwość e-komunikacji w drugą stronę, na początek w zakresie apelacji, zażaleń, skarg i sprzeciwów. Postulowali to też radcy prawni m.in. na etapie rozmów dotyczących ewentualnych zmian.
Patrycja Rojek-Socha
25.07.2023
Wymiar sprawiedliwości
Istotą nieodpłatnej pomocy prawnej nie jest zapewnienie radcy prawnemu swobody wykonywania zawodu. Chodzi o profesjonalną i niezakłóconą usługę podmiotom wskazanym w ustawie. RODO nie zawiera podstawy prawnej do wystąpienia do OIRP w Wałbrzychu o udostępnienie danych osobowych skarżącej radcy prawnej, którą pominięto w losowaniu w izbie wrocławskiej. Potwierdza to WSA we Wrocławiu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.07.2023
Prawnicy RODO
Co najmniej kilkadziesiąt prawomocnie zakończonych postępowań lustracyjnych, prowadzonych w obszarze apelacji lubelskiej Instytutu Pamięci Narodowej, powinno zostać wznowionych z braku podpisu wszystkich członków składu orzekającego - wynika z korespondencji wpływającej do zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisława Trociuka ( na zdjęciu).
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.07.2023
Prawo karne Prawnicy
Sposób zaprezentowania materiału prasowego w TVP Info i jego treść są obraźliwe nie tylko w stosunku do samych adwokatów – takie oświadczenie wydał Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, adwokat Przemysław Rosati w związku z informacjami dotyczącym działalności zawodowej adwokat Kamili Ferenc z Fundacji FEDERA, która reprezentuje kobietę poniżoną przez policję.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.07.2023
Od kwietnia do czerwca 2023 r. Sąd Najwyższy rozpoznał pięć skarg wniesionych przez partie polityczne od uchwał Państwowej Komisji Wyborczej odrzucających sprawozdania partii politycznych o źródłach pozyskania środków finansowych. Dotyczyło to Solidarnej Polski, Konfederacji Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja, Ruchu Narodowego oraz Lewicy Razem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.07.2023
Wymiar sprawiedliwości Wybory
W sytuacji odmowy orzekania przez część sędziów Trybunału Konstytucyjnego, bezpośrednim powodem niemożności skompletowania pełnego składu nie jest kwestionowana regulacja, lecz postawa konkretnych sędziów, dlatego wniosek premiera należy oddalić, a postępowanie umorzyć – uważa Prokurator Generalny, reprezentowany przez Roberta Hernanda.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.07.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Za szybka i nietrafna ocena zdarzenia najprawdopodobniej przez dyżurnego jednostki policji, wadliwe zastosowanie przez funkcjonariuszy przepisów kodeksu postępowania karnego - to główne nieprawidłowości, które w ocenie Jacka Kudły, biegłego i eksperta z zakresu czynności operacyjnych można wywnioskować m.in. z relacji pacjentki z Krakowa, która trafiła na SOR po przyjęciu tabletki poronnej.
Patrycja Rojek-Socha
22.07.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Pacjent
Komisja Praw Człowieka KIRP wyraziła zaniepokojenie sposobem potraktowania przez krakowską policję pacjentki, która zażyła tabletkę o skutku poronnym. W specjalnym oświadczeniu zwrócono uwagę, że polskie prawo karne nie penalizuje działań kobiet, które same u siebie dokonały - w praktyce - farmakologicznie przerwania ciąży. Radcy apeluję też do ministra spraw wewnętrznych i samorządu lekarskiego o wyjaśnienie sprawy i wyegzekwowanie odpowiedzialności.
Patrycja Rojek-Socha
21.07.2023
Wymiar sprawiedliwości
Upadłość Getin Noble Bank zmienia zasady gry i sytuację dla frankowiczów i innych kredytobiorców posiadających w tym banku kredyty powiązane z walutą obcą, w szczególności w zakresie roszczeń konstruowanych w procesach sądowych. Ponadto kredytobiorcy z GNB w terminie 30 dni muszą podjąć działania związane ze zgłoszeniem wierzytelności, aby ich interesy w postępowaniu upadłościowym zostały należycie zabezpieczone - pisze Karolina Pilawska, adwokat.
Karolina Pilawska
21.07.2023
Banki Kredyty frankowe Restrukturyzacja

Dr Kładoczny: Absurdalne i bezprawne pytania policji o aborcję

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Pacjent
Podejrzane o dokonanie aborcji kobiety są przepytywane przez policję. I, choć nie popełniły przestępstwa, muszą się bronić. Na pytania funkcjonariuszy należy odpowiadać, że „o sprawach medycznych rozmawiam tylko z moim lekarzem”. A zwolnić lekarza z tajemnicy lekarskiej może tylko sąd - wyjaśnia dr Piotr Kładoczny, wiceprezes Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Uniwersytet Warszawski. Rozpytywanie się funkcjonariuszy, po co ktoś idzie do ginekologa jest niedopuszczalne i absurdalne - dodaje.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.07.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Pacjent

Czas na e-apelację - NRA postuluje poprawki do zmian dotyczących e-doręczeń

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości E-doręczenia
Doręczenia przez sąd pism procesowych poprzez portal informacyjny stało się już postpandemiczną rzeczywistością. Nowela procedury cywilnej i karnej, którą ma zająć się Senat, sankcjonuje to rozwiązanie na stałe. Adwokatura chce jednak, by była również możliwość e-komunikacji w drugą stronę. Na początek chodzi o składanie drogą elektroniczną apelacji, zażaleń, skarg i sprzeciwów.
Patrycja Rojek-Socha
21.07.2023
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości E-doręczenia
Nawet jeśli policjanci mają podejrzenie, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa, muszą trzymać się przepisów wynikających z kodeksu postępowania karnego i z ustawy o Policji. Z kolei podejmując czynności wobec określonej osoby takie jak np. przeszukanie, muszą kierować się zasadą proporcjonalności i minimalizować ryzyko naruszania dóbr osobistych - podkreślają prawnicy, nawiązując do sprawy pacjentki z Krakowa, która, jak sama przyznała, przyjęła tabletkę poronną.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.07.2023
Wymiar sprawiedliwości Pacjent
Minister sprawiedliwości, rozwijając czerwony dywan przed osobą prawomocnie skazaną za poważne przestępstwo, podważa autorytet zarówno wymiaru sprawiedliwości, jak i swój własny – uważają sędziowie ze Stowarzyszenia Themis. – To sprawa „odgrzana” w celach politycznych, na potrzeby kampanii przedwyborczej – twierdzą sędziowie. Szkodliwa dla sędziego orzekającego, ale też i dla prokuratury – dodają.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.07.2023
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
„Ugoda lepsza niż proces”. Takim hasłem banki zachęcają frankowiczów do zawierania ugód. Prawnicy radzą niezdecydowanym kredytobiorcom złożyć w sądzie pozew o unieważnienie umowy. Więcej bowiem  może "ugrać" frankowicz, który jest w sporze z bankiem. Jeżeli już jednak kredytobiorca zdecyduje się na jej zawarcie, nie powinien się śpieszyć, ponieważ po słynnym czerwcowym orzeczeniu TSUE w sektorze bankowym trwają obecnie rozmowy i prace nad uatrakcyjnieniem ugód.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.07.2023
Domowe finanse Banki Kredyty frankowe

Frankowicze różnie traktowani przez sądy? Jest skarga do ETPC

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty Prawo europejskie Kredyty frankowe
Europejski Trybunał Praw Człowieka również zajmie się kredytami frankowymi. Pełnomocnicy jednego z frankowiczów złożyli bowiem skargę, w której zarzucili Polsce naruszenie prawa do rzetelnego procesu sądowego oraz naruszenie zakazu dyskryminacji. W tej sprawie kredytobiorca przegrał, ale w jego ocenie sądy nie dały mu możliwości przedstawienia istotnych dla sprawy faktów, mimo że dostrzegły w umowie klauzule abuzywne.
Regina Skibińska
20.07.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty Prawo europejskie Kredyty frankowe
Kobieta, która zażywa tabletkę poronną, nie popełnia przestępstwa. Lekarz nie ma podstaw, by w takiej sytuacji zawiadomić policję. Co więcej, stanowiłoby to naruszenie tajemnicy zawodowej. Tym bardziej policja nie ma podstaw, by rekwirować w takich przypadkach rzeczy osobiste. Ze sprawy pani Joanny policja jednak aborcję „gumkuje”. Twierdzi, że musiała zabezpieczyć sprzęt, z którego kupowano substancje niewiadomego pochodzenia.
Katarzyna Nocuń Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
20.07.2023
Pacjent
Do Trybunału Sprawiedliwości UE wpłynęła 17 lipca skarga Komisji Europejskiej przeciwko Polsce dotycząca orzecznictwa i legitymacji do orzekania Trybunału Konstytucyjnego - poinformował TSUE. Chodzi o dwa wyroki polskiego Trybunału z 14 lipca i 7 października 2021 r., w których wskazywał na niekonstytucyjność umocowań TSUE m.in. do stosowania środków tymczasowych w sprawie polskiego sądownictwa.
Patrycja Rojek-Socha
19.07.2023
Wymiar sprawiedliwości
Rozprawy online stały się codziennością w polskich sądach, nadal obowiązują w tym zakresie przepisy przejściowe covidowe, ale w Senacie jest już nowela procedury cywilnej wprowadzająca je na stałe. Problemem - na co zwraca uwagę Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, bywają jednak opóźnienia w ich rozpoczęciu. Zaapelował do prezesów sądów, by o takich opóźnieniach powiadamiano pełnomocników.
Patrycja Rojek-Socha
19.07.2023
Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny odroczył do 7 września rozpoznanie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczącego braku możliwości rozpoznania sprawy przez Trybunał w pełnym składzie, przy udziale 11 sędziów, w sytuacji odmowy orzekania przez mniejszość konstytucyjnego składu Trybunału. Przewodniczący wyznaczył Sejmowi 21 dni na sporządzenie pisemnego stanowiska.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.07.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Notorycznie niepłacący alimentów na dzieci mężczyzna został wadliwie skazany na rok pozbawienia wolności, bo sąd pierwszej instancji się pomylił. Łączna kara powinna wynosić 11 miesięcy. Prokurator Generalny złożył w tej sprawie kasację na korzyść skazanego i Sąd Najwyższy uznał ją za słuszną. Doszło bowiem do rażącego naruszenia prawa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.07.2023
Prawo karne
Duża prędkość, utrata panowania nad kierownicą, śmierć kilku osób - to nadal scenariusz wielu wypadków, do których dochodzi na polskich drogach. Choć sprawca wydaje się być na pierwszy rzut oka oczywisty, sprawa wcale nie musi być zerojedynkowa. Znaczenie może mieć zachowanie także innych uczestników ruchu drogowego. Jak podkreślają eksperci, podstawą jest więc drobiazgowe i całościowe przeanalizowanie wszystkich okoliczności, także tych, które mogą mieć poboczny wpływ.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
19.07.2023
Drogi
Powstanie nowego systemu teleinformatycznego Krajowego Rejestru Karnego (KRK), do którego automatycznie będą trafiać dokumenty, a także uproszczenie postępowania w sprawie wydania zaświadczenia z rejestru zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym. Proponowane rozwiązania usprawnią działanie rejestru i skrócą czas uzyskania z niego informacji.
Katarzyna Nocuń PAP
18.07.2023
Prawo karne
Przepisy dostosowujące do lutowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie wstrzymywania wykonywania prawomocnych orzeczeń zarządzających wydanie dziecka za granicę przyjął we wtorek rząd. Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego doprecyzowuje przepisy dotyczące wykonywania orzeczeń w sprawach, które są prowadzone na podstawie Konwencji haskiej.
Katarzyna Nocuń
18.07.2023
Prawo cywilne
Projektowane przepisy umocnią mediację jako standardowe narzędzie w pracy sądów, zdejmując w znacznym stopniu konieczność indywidualnej analizy „mediowalności” spraw. Dodatkowo uczynią to w przypadku podmiotów profesjonalnych, wobec których należy oczekiwać większej racjonalności – nie w postaci samodzielnego rozwiązywania konfliktów, ale właśnie w korzystaniu w tym zakresie ze wsparcia mediatora - pisze Jakub Świtluk, prawnik i zawodowy mediator.
Jakub Świtluk
18.07.2023
Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Restrukturyzacja firmy nie wyklucza jej z przetargu

Zamówienia publiczne Restrukturyzacja
Sam fakt otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego lub zawarcia układu z wierzycielami nie musi skutkować wykluczeniem wykonawcy z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Z literalnego brzmienia art. 109 ust. 1 pkt 4 prawa zamówień publicznych to bowiem nie wynika - pisze Magdalena Zdanowska, radca prawny w RESIST Rezanko Sitek.
Magdalena Zdanowska
17.07.2023
Zamówienia publiczne Restrukturyzacja
Dwie propozycje procedowane w dwóch różnych projektach, które nawzajem się wykluczają – tak prowadzone są prace nad przepisami, które teoretycznie mają wprowadzić liczne ułatwienia dla przedsiębiorców i wzmocnić pewność prawa gospodarczego. Problem w tym, że jeśli na etapie prac legislacyjnych kolizja nie zostanie dostrzeżona, rozwiązaniem będzie prawdopodobnie jedynie kolejna szybka nowelizacja.
Inga Stawicka
17.07.2023
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Ruszyła XII edycja konkursu Rising Stars Prawnicy – Liderzy jutra 2023 organizowanego przez Wolters Kluwer Polska. Jury wyłoni młodych prawników wyróżniających się nie tylko wiedzą, ale też pracą na rzecz społeczeństwa i państwa prawa, a także kreatywnością i wykorzystywaniem nowych technologii w pracy. Kandydatów można zgłaszać do 12 września, warunek konieczny - nie mogę mieć więcej niż 35 lat.
Patrycja Rojek-Socha
17.07.2023
Prawnicy
Po czerwcowym wyroku TSUE sądy podejmują pierwsze sprawy z powództwa banków dotyczące wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, zawieszone właśnie w oczekiwaniu na to rozstrzygnięcie. Jednak nie wszystkie, bo w przypadku części z nich powodem zawieszania było to, że nadal toczy się sprawa wytoczona bankowi przez kredytobiorcę.
Regina Skibińska
17.07.2023
Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Kredyty frankowe
Najtrudniejsze są te sprawy, w których trzeba zadecydować, czy chronić prywatność czy bezpieczeństwo publiczne. Podobnie jak sprawy wrażliwe, dotyczące np. okazywania przekonań religijnych w miejscu pracy – we Francji to niedopuszczalne, w Szwecji wprost przeciwnie. Bliższe jest mi szwedzkie podejście – mówi Koen Lenaerts, prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Ewa Usowicz
17.07.2023
Prawo europejskie
Niezależna od winy odpowiedzialność przewoźników lotniczych, przewidziana w konwencji montrealskiej, obejmuje nieodpowiednią pierwszą pomoc medyczną udzieloną na pokładzie. Dla uznania zdarzenia za „wypadek” wystarczy, by zdarzenie, które spowodowało uszkodzenie ciała pasażera, miało miejsce na pokładzie. Potwierdził to właśnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczyła pasażera, który został poparzony gorącą kawą.
Krzysztof Koślicki
17.07.2023
Prawo europejskie