Tu istotne są przepisy procedury cywilnej i kierunek wyznaczony orzecznictwem sądów, w tym Sądu Najwyższego. W wyroku z 11 lutego 2011 r.Sąd Najwyższy podkreślił, że w sensie procesowym oświadczenie o cofnięciu pozwu i zrzeczeniu się roszczenia składane jest drugiej stronie (pozwanemu). Odwołalność procesowych czynności prawnych to także możliwość uchylenia się od ich skutków materialnoprawnych w wyniku zastosowania instytucji przewidzianych w przepisach prawa materialnego (np. w art. 88 k.c.).

Czytaj: Więcej spraw dla sądów rejonowych, mniej wniosków o wyłączenie sędziego - po roku bliżej noweli k.p.c>>

Sprawdź też: Cofnięcie pozwu - PROCEDURA krok po kroku >>>

 

 

Najpierw cofnięcie pozwu

Kwestie tę reguluje art. 203 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nim pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania wyroku.

WZORY DOKUMENTÓW:

 

Co więcej pozew cofnięty nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa. Na żądanie pozwanego powód zwraca mu koszty, jeżeli sąd już przedtem nie orzekł prawomocnie o obowiązku ich uiszczenia przez pozwanego. W razie cofnięcia pozwu poza rozprawą przewodniczący odwołuje wyznaczoną rozprawę i o cofnięciu zawiadamia pozwanego, który może w terminie dwutygodniowym złożyć sądowi wniosek o przyznanie kosztów. Gdy skuteczność cofnięcia pozwu zależy od zgody pozwanego (chodzi o sytuację czy cofnięte jest po rozpoczęciu rozprawy bez jednoczesnego zrzeczenia się roszczenia przez powoda), niezłożenie przez niego oświadczenia w tym przedmiocie w powyższym terminie uważa się za wyrażenie zgody.

Czytaj w LEX: Rozstrzygnięcie o kosztach procesu w przypadku cofnięcia pozwu lub środka zaskarżenia - LINIA ORZECZNICZA >>>

Czytaj w LEX: Zasądzenie zwrotu kosztów procesu w razie cofnięcia pozwu - LINIA ORZECZNICZA >>>

Sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia tylko wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa.

Cofnięcie pozwu może nastąpić zarówno w całości, jak i w części. Częściowe cofnięcie pozwu powoduje ograniczenie powództwa w zakresie żądań objętych cofnięciem pozwu. Skutkiem tego będzie umorzenie tylko części postępowania i dalsze rozpatrywanie sprawy w pozostałej części.

 

Małgorzata Balwicka-Szczyrba, Anna Sylwestrzak

Sprawdź  

Cofnięcie cofnięcia także możliwe

Zgodnie z przepisami jeśli powód stwierdzi, że popełnił w ten sposób błąd może się wycofać. Podstawą są przepisy o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu. Ważne są jednak terminy.

W wyroku z 11.2.2011 r. o sygn. akt I CSK 252/10 Sąd Najwyższy stwierdził, iż odwołanie oświadczenia procesowego strony o cofnięciu pozwu (art. 203 par. 1 k.p.c.) z powołaniem się na błąd możliwe jest jedynie do chwili uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania przewidzianego w art. 203 par. 4 k.p.c.

Więcej w LEX: Czasowa dopuszczalność odwołania cofnięcia pozwu wraz ze zrzeczeniem się roszczenia. Glosa do wyroku SN z dnia 11 lutego 2011 r., I CSK 252/10 >>>

- Oznacza to, że kwestia dopuszczalności odwoływania procesowych oświadczeń woli powinna być rozważana właśnie z punktu widzenia określonych skutków procesowych, jakie może kreować w zindywidualizowanym postępowaniu procesowe oświadczenie woli określonego typu. W odniesieniu do czynności procesowych, obejmującej cofnięcie pozwu i zrzeczenie się roszczenia (art. 203 par. 1 k.p.c.), taką czasową cezurę dopuszczalności jej skutecznego odwołania stanowić powinno wydanie postanowienia o umorzeniu postępowania (art. 203 par. 4 k.p.c.) - wskazał w uzasadnieniu.

Czytaj: 
Posiedzenie przygotowawcze zacznie działać? MS wprowadza zmiany>>
Nowelizacja k.p.c. z 2019 r w praktyce i w świetle pytań prawnych do SN>>