Świtała: Zmiany w podatkach to efekt uproszczenia systemu

Ordynacja CIT PIT VAT

Wprowadzając instytucję objaśnień podatkowych liczymy, że podatnicy nie będą już musieli składać wielu wniosków o interpretacje indywidualne. Uczciwy podatnik, który spyta o rozliczenia podatkowe, z pewnością dostanie rzetelną odpowiedź. Będziemy jednak eliminować sytuacje, w których jedynym motywem będzie optymalizacja rozliczeń – tłumaczy Filip Świtała, wiceminister finansów.

28.12.2018

Ustawa podpisana, wyższe stawki VAT zostają

Finanse publiczne VAT

Prezydent podpisał we wtorek nowelizację wydłużającą obowiązywania stawek VAT w wysokości 23 proc. i 8 proc. Według pierwotnych przepisów podwyższone stawki, wprowadzone od 2011 roku, miały obowiązywać do końca 2018 roku.

20.12.2018

Będą nowe zasady opodatkowania VAT bonów

VAT

Do przepisów ustawy o VAT mają zostać wprowadzone nowe definicje: bonu, bonu jednego przeznaczenia, bonu różnego przeznaczenia, emisji bonu oraz transferu bonu. Zmieni się także moment powstania obowiązku podatkowego. Senat przyjął w piątek nowelizację przepisów.

14.12.2018

MF kończy swoją akcję, teraz strażnik miejski sprawdzi paragony

VAT

Ministerstwo Finansów chce przekazać część uprawnień administracji skarbowej w zakresie kontroli i wystawiania mandatów karnych skarbowych za sprzedaż poza kasą fiskalną innym służbom, m.in. Państwowej Inspekcji Handlowej i Straży Miejskiej – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie.

14.12.2018

Grupowe rozliczanie VAT uprości system podatkowy

VAT

Potrzebne jest uproszczenie obowiązków dokumentacyjnych firm. Dobrym rozwiązaniem może być wprowadzenie systemu grupowego rozliczania VAT. Proponuje to Krajowa Rada Doradców Podatkowych.

13.12.2018

Prof. Modzelewski: Władza musi zająć się organizatorami wyłudzeń VAT

Ordynacja VAT

Mam nadzieję, że szok, który wywołały zeznania przed komisją śledczą do spraw wyłudzeń VAT na temat pewnej pani będącej „społeczną doradcą” z zagranicznego biznesu podatkowego, którą na Świętokrzyską 12 wprowadził minister Rostowski, i jej udziału w tworzeniu przepisów na temat tego podatku, będzie miał otrzeźwiający wpływ na opinię publiczną

12.12.2018

Niewinny doradca oskarża wszystkich

VAT

Bardzo obecnie aktywny w mediach i przed komisjami doradca podatkowy Witold Modzelewski bez oporów rozdaje razy na lewo i prawo. Gdyby zdecydował się zachować w tym pewien umiar, miałby szanse na uniknięcie ciosu, bo ta maczuga w końcu trafi także w jego głowę.

12.12.2018

NSA: Brak pełnego odliczenia VAT dla auta z reklamą

VAT

Sam fakt oklejenia samochodu reklamą firmy nie świadczy o wyłącznym wykorzystywaniu go do celów działalności gospodarczej. Nawet w takiej sytuacji muszą być spełnione warunki ustawowe. Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

11.12.2018

NSA pyta Trybunał Sprawiedliwości UE o ulgę na złe długi

VAT

Naczelny Sąd Administracyjny ma wątpliwości, czy krajowa regulacja w zakresie tzw. ulgi za złe długi jest zgodna z unijną dyrektywą. W konsekwencji zadał dwa pytania prejudycjalne, które dotyczą polskich ograniczeń w korzystaniu z ulgi za złe długi.

10.12.2018

Wynajem mieszkania dla pracownika bez odliczenia VAT

VAT Prawo pracy Prawo gospodarcze

Nieodpłatne udostępnienie pracownikom mieszkań nie podlega VAT. Od wydatków firmy związanych z najmem nie można zatem odliczyć podatku. Tak uważa Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zdania ekspertów są jednak podzielone. Część z nich uważa, że nabywana usługa najmu jest związana z działalnością gospodarczą najemcy.

10.12.2018

Mechanik skazany za wymianę żarówki, mimo że sąd nie zbadał sprawy

Ordynacja VAT

Sąd dowiedział się, kto dokonał wymiany żarówki, wiedział wszystko o okolicznościach, w związku z tym powinien był zażądać doprecyzowania kwestii tego, kto był wykonawcą tej usługi: czy przedsiębiorstwo, czy też człowiek ten zrobił to zupełnie na własny, prywatny rachunek – tłumaczy Sławomir Sadocha, doradca podatkowy specjalizujący się w postępowaniach podatkowych.

08.12.2018

MF zapowiada niski deficyt i uproszczenie przepisów o VAT

Ordynacja Finanse publiczne VAT

Stabilne finanse publiczne i poprawa ściągalności podatków – to główne osiągnięcia Ministerstwa Finansów w ciągu ostatnich trzech lat. Priorytetem resortu mają być wysoki wzrost gospodarczy i niskie bezrobocie. Przygotowywany jest także kolejny pakiet ułatwień w VAT.

07.12.2018

500 zł kary za literówkę w JPK_VAT?

VAT

Ministerstwo Finansów chce karać podatników za nieprawidłowości w ewidencjach podatkowych. I nie chodzi tu tylko o błędy formalne. Wystarczy wpisanie danych nie w tej rubryce. Zdaniem ekspertów, nowe przepisy są zbyt restrykcyjne.

07.12.2018

Świąteczny prezent dla klienta ma skutki w VAT

VAT

Prawo do odliczenia VAT przysługuje podatnikom w takim zakresie, w jakim zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Związek nie musi być jednak bezpośredni. Przekazanie prezentu z okazji świąt może wiązać się także z obowiązkiem naliczenia podatku.

05.12.2018

JPK dłużej będzie można podpisywać danymi z PIT

VAT

Ministerstwo Finansów chce umożliwić przedsiębiorcom, aby jednolite pliki kontrole wysyłane do organów podatkowych można było podpisywać danymi z PIT. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami możliwość ta miała zniknąć z końcem roku.

03.12.2018

Prezydent za uproszczeniami w podatkach i rachunkowości

CIT PIT VAT Rachunkowość

Praca małżonka będzie mogła być kosztem uzyskania przychodów. Łatwiej będzie rozliczyć stratę i skorzystać z ulgi na złe długi w VAT. Zmieni się także definicja małego podatnika. Takie m.in. zmiany podpisał w czwartek prezydent, Andrzej Duda.

30.11.2018

MF zmienia zdanie w sprawie VAT

VAT

Nowa matryca stawek VAT wejdzie w życie w 2020 roku. Nie będzie jednak zapowiadanej podwyżki podatku na leki weterynaryjne. Potwierdził to w piątek Filip Świtała, wiceminister finansów.

30.11.2018

NSA: Odwrócony VAT nie dla energii elektrycznej

VAT

Lokalna dostawa energii elektrycznej nie podlega mechanizmowi odwróconego obciążenia VAT. Ustawodawca nie wymienił tego towaru w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny we wtorkowym wyroku.

28.11.2018

Prof. Modzelewski: Trzeba zbadać związki Ministerstwa Finansów i biznesu

VAT

Większość wadliwych przepisów prawa podatkowego, które w ciągu ostatnich dziesięciu lat trwale obniżyły efektywność fiskalną podatków, zostało uchwalone z inicjatywy rządowej. Ich projekty formalnie powstały na urzędniczych biurkach, uzgodniono je „międzyresortowo”, a zatwierdziła Rada Ministrów

24.11.2018