Skarbówka wysyła listy, na które podatnik nie może odpowiedzieć

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Doświadczenia i obserwacje doradców podatkowych pokazują, że sposoby komunikowania się fiskusa z podatnikami łamią zasadę zaufania do organów podatkowych. Problem staje się istotny zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, gdzie wiele biur pracuje zdalnie i może być problem z odbiorem korespondencji. A dobra praktyka wysłania choćby sygnału mailem, jakoś się nie przyjęła.

11.03.2021

Nowe ograniczenie w rozliczaniu strat podatkowych

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od 1 stycznia 2021 roku zasada odliczania strat doznała istotnego ograniczenia w odniesieniu do podatników podejmujących niektóre działania restrukturyzacyjne. Jest to kolejny przykład wprowadzania regulacji, których celem jest walka z unikaniem opodatkowania – piszą eksperci Enodo Advisors.

08.03.2021

Ministerstwo Finansów będzie współpracować z księgowymi

Rachunkowość

Minister finansów i przedstawiciele zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce podpisali porozumienie o współpracy. Ma to być element polityki otwartości resortu na dialog i klienta. Współpraca ma trwać trzy lata.

03.03.2021

Nowe zasady wystawiania faktur już od października 2021 roku

VAT Rachunkowość

Resort finansów przygotowuje system do wystawiania e-faktur. Podatnicy, którzy będą rozliczać się w ten sposób, otrzymają szybciej zwrot VAT. W pierwszym etapie nowe rozwiązanie będzie dobrowolne. Od 2023 roku e-fakturowanie ma stać się obowiązkowe. Podobne rozwiązania oferują trzy państwa Unii Europejskiej: Hiszpania, Portugalia i Włochy.

03.03.2021

Skarbówka domaga się podatku u źródła tam, gdzie go nie ma

CIT Rachunkowość Podatki międzynarodowe

Administracja skarbowa komplikuje rozliczanie podatku u źródła. Wszystko przez użyte w przepisach ustawy o CIT pojęcie świadczeń o podobnym charakterze, do których fiskus próbuje zaliczać zbyt wiele usług. Najnowszy przykład to udostępnianie pracowników i usługi pozyskiwania personelu. Po stronie podatników w takich sporach stają jednak sądy administracyjne.

03.03.2021

Usługi prawne to nie usługi prawnicze - doradcy podatkowi prawdopodobnie bez kas on-line

Rachunkowość Doradca podatkowy

Doradcy podatkowi nie wiedzą, czy od 1 lipca będą musieli - tak jak adwokaci i radcowie prawni - posiadać kasy fiskalne on-line. Wszystko przez „usługi prawnicze”, jakie zapisało w rozporządzeniu Ministerstwo Finansów. Chodzi o to, że pojęcie to jest szerszej rozumiane niż usługi prawne i reprezentacji, które doradcy podatkowi również świadczą.

03.03.2021

Sprzedaż jedzenia z przyczepy nie wymaga kasy online

VAT Rachunkowość

Restauracje i punkty gastronomiczne od stycznia 2021 roku muszą stosować kasy fiskalne online. Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza jednak, że ze starych, tradycyjnych urządzeń ciągle mogą korzystać sprzedawcy jedzenia z przyczep i popularnych food-tracków. Takie punkty nie mają bowiem charakteru stacjonarnego.

02.03.2021

Biura księgowe też będą walczyć z praniem pieniędzy

Rachunkowość Prawo gospodarcze Compliance

Praktycznie wszystkie biura księgowe w Polsce, tak jak banki, czy biura nieruchomości, będą musiały wdrożyć specjalne, niełatwe procedury przeciwdziałania praniu pieniędzy. I to już po 14 dniach od opublikowania nowych przepisów w Dzienniku Ustaw. Zdaniem ekspertów to trudne zadanie. A za jego niewykonanie, grożą wysokie kary.

02.03.2021

Opodatkowanie komplementariuszy dopiero po zakończeniu roku obrotowego

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Zaliczki wypłacane komplementariuszom na poczet udziału w zyskach nie podlegają opodatkowaniu. Podatek trzeba zapłacić dopiero w momencie ustalenia dochodu spółki. Potwierdza to niedawny wyrok NSA. Zdaniem ekspertów, mimo że orzeczenie dotyczyło spółek komandytowo-akcyjnych, ma istotne znaczenie także dla spółek komandytowych – zwłaszcza po zmianie przepisów i objęciu ich CIT.

02.03.2021

Resort finansów promuje tzw. estoński CIT i nagina prawo

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wprowadzenie tzw. estońskiego CIT, miało stanowić zachętę inwestycyjną dla polskich podatników. Okazuje się jednak, że zainteresowanie rynku nowym sposobem rozliczania się z fiskusem jest niewielkie. Zdaniem ekspertów, aby zachęcić firmy do tej formy opodatkowania, resort finansów pozwala nawet na... naginanie przepisów.

01.03.2021

Zmiany w prawie dokładają obowiązków księgowym

Ordynacja VAT Rachunkowość

Pakiet Slim VAT obowiązuje, ale w kategoriach „slim” to możemy mówić aktualnie o czasie pracy właścicieli biur rachunkowych. Z całą pewnością go przybyło. Znowelizowane uregulowania dotyczące faktur korygujących wprowadziły i przedsiębiorców, i księgowych w stan konsternacji. Przedsiębiorcy, zamiast prowadzić biznes, muszą analizować przepisy – twierdzą Edyta Zaniewicz i Janina Gajewska.

26.02.2021

Skarbówka miesza przy wystawianiu not i faktur korygujących

VAT Rachunkowość

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że możliwe jest skorygowanie na fakturze numeru PESEL na NIP. Podatnicy nie mają jednak prawa wystawienia faktury korygującej lub noty korygującej do faktury uproszczonej w celu zmiany błędnego NIP nabywcy. Eksperci do takiego podejścia mają jednak duże wątpliwości.

26.02.2021

Czy wydruk dokumentu celnego EX i kontenerowy list przewozowy potwierdza wywóz towaru?

Rachunkowość Podatki międzynarodowe

Zgodnie z obowiązującymi przepisami eksportem towarów jest wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, który został potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych. Nie jest zatem wystarczające udokumentowanie wywozu dokumentami celnymi, z których nie wynika jednoznacznie, że towar został wywieziony do państwa trzeciego. Takimi dokumentami nie mogą być również dokumenty przewozowe.

26.02.2021

Interpretacja w sprawie kart paliwowych nie rozwiązuje żadnych problemów

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Interpretacja jest napisana w sposób chaotyczny, gdyż Ministerstwo Finansów wskazuje w warunkach odbiorcę, ale nie wskazuje o którego odbiorcę chodzi. Nie wyjaśnia także, jak w poszczególnych modelach biznesowych należy podchodzić do kwestii kart paliwowych. Nie wiadomo też, co robić, gdy kartami paliwowymi płacone są inne niż paliwo produkty – pisze Patrycja Kubiesa, doradca podatkowy.

23.02.2021

MF: Od października e-faktury będą dostępne dla przedsiębiorców

Rachunkowość Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Liczymy, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z e-faktury już w październiku tego roku - poinformował podczas poniedziałkowej wideokonferencji wiceminister finansów Jan Sarnowski. Obowiązek stosowania e-faktur przez wszystkich przedsiębiorców ma wejść w życie w 2023 roku.

22.02.2021

Więcej czasu potrzeba także na złożenie schematów podatkowych

CIT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów zapowiada przesunięcie terminu na złożenie CIT-8. Zamiast do końca marca firmy będą miały czas do 30 czerwca 2021 roku. Jednocześnie wydłużony powinien jednak zostać także czas na złożenie formularza MDR-3 dotyczącego schematów podatkowych – piszą eksperci kancelarii GWW.

19.02.2021

Resort finansów szykuje SLIM VAT 2

VAT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje pakietu kolejnych zmian w przepisach o VAT. Mają one dotyczyć piętnastu nowych rozwiązań, które w założeniu MF, ułatwią rozliczanie podatku. Chodzi m.in. o fakturowanie, zmniejszenie formalności oraz poprawę płynności finansowej firm.

18.02.2021

Ryczałt dla wolnych zawodów interesujący, ale nie zawsze opłacalny

PIT Rachunkowość

Jeszcze tylko przez kilka dni można zmienić formę opodatkowania i wybrać ryczałt - płacony od przychodów. W tym roku obowiązuje nowy, wyższy niż dotychczas, limit przychodów umożliwiający rozliczanie PIT w ten sposób. Z ryczałtu może skorzystać prawie każdy. Pozostanie przy zasadach ogólnych w wielu przypadkach będzie jednak bardziej opłacalne.

18.02.2021

Internetowi blogerzy i blogerki muszą rozliczyć podatek

PIT Rachunkowość

Prowadzenie vlogów, blogów, kont w mediach społecznościowych, serwisach internetowych czy innej działalności internetowej coraz częściej staje się źródłem dużych zarobków. Otrzymane w ten sposób dochody trzeba rozliczyć i zapłacić fiskusowi należny podatek. Ze szczególną uwagą trzeba podejść do kosztów uzyskania przychodów.

17.02.2021

MF wyjaśnia problem VAT od kart paliwowych

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów opublikowało we wtorek interpretację ogólną dotyczącą kwalifikowania dla celów VAT transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych. Stanowisko resortu uwzględnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie. Udostępnianie kart paliwowych to świadczenie usług. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

16.02.2021