Coraz mniej czasu na rozliczenia roczne PIT - jakiego druku użyć?

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Do końca kwietnia coraz mniej czasu. Termin rozliczenia rocznego PIT zbliża się nieubłaganie. Dla osób niebędących specjalistami w kwestii podatków wybór właściwego formularza do dokonania rozliczenia rocznego może okazać się ogromnym problemem. Formularze PIT omawia Joanna Klimek, ekspert w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.

12.04.2021

Podatnicy potrzebują więcej czasu na rozliczenie PIT

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Termin na rozliczenie rocznego PIT zbliża się nieubłaganie. Trzecia fala pandemii, utrudnione kontakty z urzędami skarbowymi, kwarantanna pracowników biur rachunkowych, komplikują sytuację. Ministerstwo Finansów, wzorem ubiegłego roku, powinno więc wydłużyć termin na złożenie PIT za 2020 rok. Tym bardziej, że więcej czasu na rozliczenie dało już firmom płacącym CIT.

12.04.2021

Płyny do papierosów elektronicznych od maja z banderolami akcyzowymi

Akcyza Rachunkowość

Resort finansów przypomniał w piątek, że 30 kwietnia 2021 roku kończy się okres zwolnienia z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Oznacza to, że od maja produkty te muszą być oznaczone podatkowym lub legalizacyjnym znakiem akcyzy.

09.04.2021

Jednoosobowy przedsiębiorca może wybrać formę opodatkowania

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, podatnicy mogą wybrać jedną z kilku dostępnych form opodatkowania. Jej wyboru dokonuje się już na etapie wypełniania wniosku o wpis do CEIDG. Podatnicy mają jednak możliwość zmiany sposobu opodatkowania na późniejszym etapie prowadzenia firmy – wyjaśnia Karolina Demska, ekspert w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.

09.04.2021

Zmiany w podatkach wchodzą w życie niemal z dnia na dzień

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Największym problemem podatników nie jest sama liczba zmian, chociaż jest ich dość dużo, ale terminy ich wejścia w życie. Jest to szczególnie widoczne w rozporządzeniach. Czas ich wdrożenia skrócił się średnio do 3,5 dnia. W 2020 roku zaczęło obowiązywać tylko 95 stron ustaw podatkowych, jednak przysporzyły one podatnikom wielu problemów.

09.04.2021

Prezydent podpisał zmiany w Prawie celnym

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Transport

Nowelizacja ma usprawnić wydawanie decyzji dotyczących naliczania należności celnych i podatkowych oraz opłaty paliwowej i emisyjnej w związku z importem towarów. Są w niej także zmiany dotyczące identyfikacji cudzoziemców do celów podatkowych i gier hazardowych. Prezydent w czwartek podpisał nowelizację ustawy.

08.04.2021

Ustawa podpisana - przeróbka samochodu nie pozwoli na uniknięcie akcyzy

Akcyza Rachunkowość

Tzw. pakiet akcyzowy ma uszczelnić rynek obrotu skażonym alkoholem etylowym, wyrobami energetycznymi czy suszem tytoniowym, a także wyeliminować nieprawidłowości w opodatkowaniu samochodów osobowych. W czwartek nowelizację tej ustawy podpisał prezydent.

08.04.2021

Jak w deklaracji VAT wykazać import towarów?

VAT Rachunkowość

Zasadą jest, że podatek VAT z tytułu importu towarów rozliczany jest w zgłoszeniu celnym. Podatek VAT należy uiścić w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych. Od przedstawionej reguły ogólnej ustawa VAT przewiduje wyjątki.

07.04.2021

Planowane uproszczenia jeszcze bardziej skomplikują rozliczenia VAT

VAT Rachunkowość

Resort finansów przygotowuje duże zmiany z składaniu jednolitych plików kontrolnych. Zapowiada, że będzie prościej. Księgowi i doradcy podatkowi wskazują jednak, że nowelizacja wymusi konieczność nieustającej weryfikacji i korygowania złożonych plików. Problemem jest też termin zmian – nowe zasady mają dotyczyć kwietnia. Nie będzie więc zupełnie czasu, by się do nich przygotować.

07.04.2021

Ewidencje dla potrzeb TAX FREE tylko elektronicznie

VAT Rachunkowość

Ministerstwo finansów przedstawiło projekt rozporządzenia, które określi zasady prowadzenia ewidencji dla potrzeb systemu TAX FREE dotyczącego zwrotu VAT podróżnym spoza Unii Europejskiej. Sprzedawcy wymagane ewidencje będą musieli prowadzić w wersji elektronicznej.

06.04.2021

MF wydał objaśnienia dla podmiotów powiązanych

CIT PIT Rachunkowość

Resort finansów opublikował w piątek kolejne objaśnienia podatkowe. Nowe dokumenty dotyczą metody porównywalnej ceny niekontrolowanej i korekty cen transferowych. Objaśnienia odnoszą się do przepisów, które weszły w życie w styczniu 2019 roku.

02.04.2021

Ostatni miesiąc na rozliczenie rocznego PIT

Domowe finanse PIT Rachunkowość

30 kwietnia mija termin na rozliczenie rocznego podatku i złożenie deklaracji PIT. Do tej pory do skarbówki wpłynęło już ponad 9,4 mln zeznań. 91 procent z nich trafiło do urzędów skarbowych w formie elektronicznej. Fiskus zwrócił już podatnikom 5,5 mld złotych nadpłaconego podatku PIT.

01.04.2021

Więcej czasu na CIT-8 i sprawozdania, ale nie dla wszystkich

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W Dzienniku Ustaw są już opublikowane rozporządzenia, które wydłużają terminy na rozliczenie rocznego CIT i sporządzenie sprawozdań finansowych. Okazuje się jednak, więcej czasu dostały nie wszystkie podmioty. Przedłużenie nie dotyczy m.in. sporządzenia skonsolidowanych sprawozdań finansowych.

31.03.2021

Na spotkanie w urzędzie skarbowym trzeba się umówić

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Większość spraw związanych z podatkami można załatwić online, przez system e-Urząd Skarbowy. Wizytę osobistą w urzędzie najlepiej umawiać wcześniej. Można to zrobić na stronie podatki.gov.pl. Bez umawiania wizyty dokumenty można złożyć w urnie wystawionej w urzędzie (bez potwierdzenia odbioru) lub w punkcie podawczym.

30.03.2021

Raport KPMG: System podatkowy na dwóję z małym plusem

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Kwestia stabilności przepisów podatkowych i wcześniejszego informowania o planowanych zmianach w prawie podatkowym cały czas pozostawiają wiele do życzenia. Najwięcej trudności sprawiają firmom ceny transferowe, a najkorzystniejszym rozwiązaniem antykryzysowym było zwolnienie ze składek ZUS. Takie wnioski wynikają z badania KPMG.

29.03.2021

W rocznym PIT możliwe wspólne rozliczenie ze zmarłym współmałżonkiem

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Śmierć współmałżonka w trakcie roku niesie za sobą wiele problemów po stronie członków rodziny. Do najczęstszych wątpliwości należą kwestie, kto powinien rozliczyć podatki z tytułu PIT, kto powinien uiścić należny podatek, oraz czy w przypadku śmierci jednego ze współmałżonków, drugi ma prawo do wspólnego rozliczenia, w tym czy może odliczyć ulgi podatkowe.

29.03.2021

Będzie więcej czasu na sprawozdania finansowe

Rachunkowość Spółki

Po naszej publikacji i apelu księgowych minister finansów podpisał w piątek rozporządzenie, które wydłuży termin sporządzenia sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2020. Więcej czasu dostały jednostki sektora prywatnego, publicznego, a także organizacje non-profit.

26.03.2021

Rząd szykuje istotne ograniczenie amortyzacji samochodów

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Rząd pracuje nad zmianami w przepisach o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Problem jednak w tym, że zmienią one także zasady amortyzowania samochodów. Od 2026 roku limity odpisów mają być znacząco ograniczone. Przeciwne zmianom jest… Ministerstwo Finansów, które uważa, że prawo podatkowe powinno być stabilne. Podkreśla też, że nowe przepisy będą niekorzystne dla podatników.

26.03.2021

Projekt przepisów o fundacji rodzinnej wymaga doprecyzowania

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Przewagą podatkową polskiej fundacji rodzinnej nad zagraniczną może być to, że osoby najbliższe będą zwolnione z podatku od spadków i darowizn, jeżeli przedmiotem świadczenia na ich rzecz będzie mienie wniesione do fundacji przez fundatora. Nie jest jednak jasne, czy ze zwolnienia korzystać będzie majątek nabyty przez fundację w trakcie jej trwania – pisze Aldona Leszczyńska-Mikulska z GWW.

25.03.2021

Fiskus bezprawnie domaga się podatku u źródła od usług ubezpieczeniowych

CIT Rachunkowość Podatki międzynarodowe

Kwestia opodatkowania u źródła usług ubezpieczeniowych stała się kością niezgody między podatnikami i organami skarbowymi. Urzędnicy twierdzą, że ubezpieczenia są podobne do gwarancji i poręczeń, i domagają się, by nabywcy polis zapłacili w Polsce dodatkowy podatek. Takie podejście podważają jednak sądy administracyjne. Potrzebna jest pilna reakcja ministra finansów.

25.03.2021