Wynagrodzenie za pracę w Danii bez zaliczek na PIT w Polsce

PIT Podatki międzynarodowe

Przedsiębiorca nie będzie miał obowiązku obliczania, pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników oddelegowanych do pracy w Danii, wykonujących czasowo pracę na rzecz duńskiej spółki. Potwierdziła to skarbówka w niedawnej interpretacji.

29.06.2020

Rozliczenia niezapłaconych faktur według nowych zasad

CIT PIT

Tarcza antykryzysowa 4 wprowadziła zmiany m.in. w korzystaniu z ulgi na złe długi. Rozwiązania przewidziane dla dłużników cały czas są problematyczne. Niejasności dotyczą np. pojęcia poniesienia negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 – pisze Marek Urbaniak, konsultant w zespole ds. podatków pośrednich w KPMG w Polsce.

29.06.2020

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości czasami bez PIT

Domowe finanse PIT

Termin, po upływie którego nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości, należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału w tej nieruchomości przez bezpośredniego spadkodawcę. Nie liczy się data nabycia tej nieruchomości lub udziału w niej przez wcześniejszych spadkodawców.

27.06.2020

Obligacje Skarbu Państwa nie zawsze bez podatku

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Ministerstwo Finansów ogłosiło właśnie lipcową ofertę sprzedaży obligacji skarbowych. Po obniżkach stóp procentowych, opłacalność lokat bankowych z miesiąca na miesiąc spada. Obligacje skarbowe zyskują na popularności – chociaż ich oprocentowanie też zostało mocno obniżone. Nie można tu jednak zapomnieć o skutkach podatkowych tego rodzaju inwestycji. Zwolnienie z podatku możliwe jest tylko w niektórych przypadkach.

26.06.2020

Nieodpłatne użyczenie lokalu córce i wnuczce bez PIT

PIT

Nieodpłatne użyczenie lokalu najbliższej rodzinie nie skutkuje powstaniem przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym. Przy likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej w prywatnym domu nie ma już obowiązku sporządzania spisu z natury i wyceny składników majątku. Potwierdza to interpretacja skarbówki.

26.06.2020

Zmiany w podatku u źródła kolejny raz później

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów po raz kolejny odracza przepisy dotyczące wejścia w życia zmian w zakresie podatku u źródła. Z nowo wydanych rozporządzeń wynika, że termin obowiązującego wyłączenia stosowania nowych przepisów o obligatoryjnym mechanizmie poboru podatku u źródła został przesunięty o kolejne pół roku, tj. do 31 grudnia 2020 roku.

25.06.2020

Przedsiębiorca rozliczy zakup kampera

PIT VAT

W związku z panująca epidemią COVID-19 zyskują na popularności kampery, tzw. domy na kółkach. Po spełnieniu pewnych warunków taki zakup może być kosztem uzyskania przychodów. Przedsiębiorca nie zawsze jednak będzie miał prawo do odliczenia całego VAT od jego zakupu. Szczególnego podejścia wymagają również wydatki związane z utrzymaniem i użytkowaniem pojazdu.

25.06.2020

Ulga B+R powinna uwzględniać transformację cyfrową

CIT PIT

Pandemia nie zmieniła trendu, ona go tylko podkreśliła. Biznes wymaga niezwłocznej transformacji cyfrowej. Polscy przedsiębiorcy, jeśli chcą skutecznie konkurować na rynkach światowych, powinni ponieść ten wysiłek i wesprzeć realizację procesów w organizacji w sposób zdalny. Jaką rolę w tym procesie może odegrać państwo? – piszą Tomasz Kassel i Marcin Sidelnik z PwC.

24.06.2020

Internet kosztem kwalifikowanym programisty

PIT

Wydatki związane z wytwarzaniem kwalifikowanych prac twórczych, takie jak m.in. nabycie komputera, monitora, klawiatury, twardego dysku, drukarki oraz dostępu do internetu, mogą stanowić koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej i mogą być uwzględnione przy kalkulacji wskaźnika nexus. Potwierdza to skarbówka.

23.06.2020

Do Sejmu trafił prezydencki projekt ustawy o zadośćuczynieniu dla zesłanych do ZSRR

Domowe finanse PIT Administracja publiczna

Do Sejmu trafił w poniedziałek prezydencki projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym polskim obywatelom zesłanym lub deportowanym do ZSRR w latach 1939-1956. Z uzasadnienia wynika, że dotychczasowe rekompensaty udzielane przez Polskę z tytułu prześladowań doznanych ze strony okupantów nie objęły wszystkich polskich zesłańców.

22.06.2020

Pod koniec maja deficyt budżetowy sięgnął 25,9 mld zł

Finanse publiczne CIT PIT VAT

W okresie styczeń – maj 2020 r. dochody budżetu państwa były niższe o 5,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Dochody podatkowe budżetu państwa były niższe w stosunku do okresu styczeń – maj 2019 r. o ok. 14,2 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie o szacunkowym dotyczącym wykonania budżetu państwa.

21.06.2020

Odsetki od zadośćuczynienia za błąd lekarski opodatkowane PIT

Domowe finanse PIT

Odsetki przyznane wyrokiem sądu za nieterminową wypłatę świadczenia za błąd w sztuce lekarskiej nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego. Nie można utożsamiać ich z zadośćuczynieniem i nie mieszczą się w pojęciu kwot wypłacanych z tytułu ubezpieczeń osobowych i majątkowych. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.

20.06.2020

Nagrody jubileuszowe z PIT, ale czasem bez składek ZUS

PIT Ubezpieczenia społeczne

Najnowsza interpretacja wydana przez ZUS potwierdza, że wypłacane pracownikom nagrody jubileuszowe mogą być zwolnione ze składek ubezpieczeniowych. Ważne jest jednak, jak często są przekazywane. Ze zwolnienia nie można bowiem skorzystać w każdym przypadku. Dla celów podatkowych nagroda jubileuszowa to przychód ze stosunku pracy i podlega PIT.

20.06.2020

Polskie firmy chcą wyższych ulg na rozwój i inwestycje

CIT PIT Koronawirus

W 2019 roku 62 procent firm ulepszyło swoje produkty, a 60 opracowało nowe. Z ulgi podatkowej na badania i rozwój korzysta jednak jedynie co piąty ankietowany. Zdaniem przedsiębiorców, to właśnie przepisy podatkowe powinny zachęcać do inwestycji. Tymczasem koronawirus może spowodować wyhamowanie innowacyjności w firmach.

18.06.2020

Praca zdalna - oszczędność firmy i koszty pracowników

PIT Prawo pracy Koronawirus

Firmy, które zdecydowały o wysłaniu pracowników do pracy zdalnej, zyskują finansowo. Puste biura, to niższe rachunki za energię, wodę czy sprzątanie. Praca w domu odwrotnie – powoduje, że koszty m.in. prądu zużywanego w mieszkaniu są wyższe. Firmy nie zwracają za to pieniędzy. Dodatkowo, niektórzy muszą pracować na prywatnym sprzęcie,

18.06.2020

Prezydent podpisał lipcowe zmiany w podatkach

CIT PIT VAT

Prezydent, Andrzej Duda, podpisał w środę zmiany w przepisach o podatkach dochodowych, VAT i ordynacji podatkowej. Chodzi m.in. o stosowanie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wystawiania PIT-40A, przesyłania paragonów fiskalnych w formie elektronicznej. Większość nowych przepisów wejdzie w życie już 1 lipca br.

17.06.2020

Kłopoty z płynnością podczas epidemii - więcej przywilejów dla dłużników niż wierzycieli

CIT PIT VAT

Firmy, którym odbiorcy nie płacą za towary czy usługi, zaczynają mieć problemy z płynnością. Mimo, że nie otrzymują od kontrahentów płatności, muszą zapłacić VAT, PIT i CIT. Utrzymująca się od kilku miesięcy epidemia koronawirusa, potęguje problem, a nowe przepisy dają większe przywileje dłużnikom niż wierzycielom – zwłaszcza w zakresie podatków dochodowych.

17.06.2020

Wycieczki z funduszu świadczeń socjalnych bez PIT

PIT

Udział pracowników wraz z osobami najbliższymi w wycieczkach integracyjnych, których celem jest zapewnienie wspólnego wypoczynku i integracja zespołu, częściowo sfinansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie skutkuje dla nich powstaniem przychodu ze stosunku pracy, podlegającego opodatkowaniu. Na spółce nie ciąży obowiązek płatnika z tego tytułu.

12.06.2020

Prostsze pożyczki dla podmiotów powiązanych

CIT PIT Spółki Podatki międzynarodowe

Przepisy o cenach transferowych zawierają wiele korzystnych dla podatników uproszczeń. Jedną z ważniejszych zmian jest wprowadzenie tzw. bezpiecznych przystani – to jest zasad, które mają zapewnić podatnikom ochronę przed doszacowaniem podatku przez organy podatkowe i ograniczyć obowiązki dokumentacyjne. Mogą z niej korzystać m.in. podmioty powiązane zawierające umowy pożyczek.

10.06.2020

Lokalna dokumentacja cen transferowych – nowe progi i wymogi

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Nowe regulacje w zakresie podatków wprowadziły szereg zmian w obszarze cen transferowych. Poza kilkoma nowościami regulacyjnymi, pojawiło się też kilka znaczących zmian pozwalających m.in. na ograniczenie obowiązków dokumentacyjnych. Co prawda, zmienione przepisy obowiązują już od 2019 r., jednak większość podatników zaczęła z nich korzystać dopiero w tym roku.

09.06.2020