Nieodpłatne świadczenia ciągle problematyczne

PIT

Prowadzenie firmy to obecnie nie lada wyzwanie. Pozyskanie wykwalifikowanej kadry pracowniczej wymaga tworzenia korzystnych warunków pracy i konkurencyjnych wynagrodzeń. Pracodawcy oferują dodatkowe nieodpłatne świadczenia, np. nocleg. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie, czy takie świadczenie podlega opodatkowaniu – pisze Krzysztof Koniewski.

05.08.2019

Fiskus próbuje zarabiać na mieszkaniach pracowniczych

PIT

Mieszkania wynajmowane przez firmy swoim pracownikom stają się źródłem sporów ze skarbówką. Problem potęgowany jest dodatkowo przez orzecznictwo sądowe. Wyroki – mimo braku zmiany przepisów – od jakiegoś czasu są niekorzystne dla firm. W rezultacie pracownicy muszą płacić dodatkowy podatek. Mieszkanie staje się ich przychodem ze stosunku pracy.

05.08.2019

Dopłaty do wczasów pod gruszą i wizyty u rodziny nie są wolne od PIT

PIT Prawo pracy

To na pracowniku składającym wniosek o dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ciąży obowiązek przedłożenia dokumentów i udowodnienia prawa do zwolnienia. Ich brak będzie skutkował zaliczeniem dofinansowania do przychodu ze stosunku pracy.

03.08.2019

Dochody młodych już bez podatku

PIT

W czwartek, 1 sierpnia 2019 roku, weszły w życie przepisy dotyczące zwolnienia z PIT dochodów osób przed 26 rokiem życia. Jeśli młodzi chcą skorzystać z tego uprawnienia, muszą złożyć swoim pracodawcom specjalne oświadczenia, że mają prawo do zwolnienia.

01.08.2019

Resort finansów poleca rozwiązania, których nie ma w przepisach

CIT PIT

Wydawanie przez Ministerstwo Finansów objaśnień podatkowych powoli staje się tradycją. Problemem jest jednak to, że resort podpowiada działania, które nie mają potwierdzenia w przepisach. Zdaniem ekspertów, korzystanie z objaśnień jest ryzykowne. Za jakiś czas mogą się bowiem okazać źródłem sporów, których finał znajdzie się w sądzie.

30.07.2019

MF konsultuje formy opodatkowania PIT i CIT

CIT PIT Małe i średnie firmy

Do 5 sierpnia można przesyłać do Ministerstwa Finansów opinie dotyczące projektu kolejnych objaśnień przepisów podatkowych. Tym razem chodzi o wybór formy opodatkowania oraz wprowadzone ostatnio zmiany w zakresie opodatkowania PIT i CIT.

29.07.2019

Podatki dochodowe także z nową klasyfikacją

CIT PIT

Od stycznia przyszłego roku dla potrzeb podatków dochodowych będzie trzeba stosować nową wersję Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015). Zastąpi ona klasyfikację z 2008 r. Projekt nowelizacji przepisów opublikowało w piątek Rządowe Centrum Legislacji.

26.07.2019

Karnety medyczne i sportowe kosztem pracodawcy

CIT PIT

Z najnowszej interpretacji wynika, że firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup pakietów medycznych i karnetów sportowych dla pracowników. Odliczyć można także nakłady na świadczenia dla członków ich rodzin oraz partnerów.

26.07.2019

Objaśnienia dotyczące ulgi IP BOX nie takie jasne

CIT PIT

Objaśnienia uwzględniają praktyczne sposoby rozliczania IP Box w różnych spornych sytuacjach, które zostały podniesione w trakcie konsultacji publicznych. Pokazują jednak pewną niekonsekwencję Ministerstwa Finansów. Nie wpłynie to pozytywnie na poczucie pewności prawa wśród przedsiębiorców z branży IT – pisze Radosław Graboś, doradca podatkowy.

24.07.2019

Przepisy o zwolnieniu młodych z PIT pełne rozbieżności

PIT

Już od 1 sierpnia 2019 roku dochody młodych ludzi mają być zwolnione z podatku dochodowego. Pracodawców czeka jednak dużo pracy, bo przepisy przewidują dwa skrajnie różne modele rozliczania tego przywileju. W środę prezydent podpisał nowelizację ustawy.

24.07.2019

Wzory dokumentów elektronicznych TPR już gotowe

CIT PIT

Ministerstwo Finansów opublikowało wzory dokumentów elektronicznych informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P) i od osób prawnych (TPR-C). Wypełnione druki firmy muszą przekazać do organów podatkowych do końca września.

23.07.2019

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkiem dla gigantów cyfrowych

CIT PIT Nowe technologie

Ministerstwo Finansów przypomina, że prowadzi prace nad przygotowaniem projektu ustawy o podatku od niektórych usług cyfrowych świadczonych, m.in. przez Google, Facebook. Punktem wyjścia jest projekt dyrektywy Komisję Europejskiej w tej sprawie. Najbliżej opodatkowania cyfrowych gigantów: jest Francja.

21.07.2019

Ustawa o zatorach płatniczych uchwalona

CIT PIT Prawo gospodarcze

W piątek Sejm przegłosował poprawki Senatu do tzw. ustawy o zatorach płatniczych. Wprowadzi ona ustawowe terminy płatności, ulgę na złe długi w podatkach dochodowych, ale także umożliwi prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów karanie przedsiębiorców, którzy mają zobowiązania powyżej 5 mln złotych.

19.07.2019

Zwolnienie z PIT dla marynarzy nie tylko polskich statków

PIT

Sejmowe komisje finansów oraz gospodarki morskiej przyjęły w piątek rządowy projekt nowelizacji ustawy o PIT. Zakłada on zwolnienie z podatku dochodów marynarzy pracujących nie tylko na statkach pod polską banderą. Zmiana przepisów jest realizacją stanowiska Komisji Europejskiej. Ma zapobiec dyskryminacji pracowników statków z innych państw.

19.07.2019

Nowa ulga w PIT nie obniży kosztów zatrudnienia ludzi młodych

PIT

Zwolnienie podatkowe dla osób do ukończenia 26. roku życia dyskryminuje ludzi z uwagi na wiek i wykształcenie. Stanowić będzie też ograniczenie w dostępie do pracy ‒ mówi Przemysław Hinc, doradca podatkowy ze spółki PJH Doradztwo Gospodarcze. Jego zdaniem, może to rodzić patologie i rynek fikcyjnych pracowników do nabijania kosztów przedsiębiorcom.

19.07.2019

IP BOX: Liczy się kreatywność, a nie rutynowe działanie

CIT PIT

Na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa. Wystarczy, że przedsiębiorca we własnym zakresie, w ramach prowadzonych prac, opracowuje nowe lub ulepszone produkty.

18.07.2019

Firmy nie wiedzą, jak rozliczać Ukraińców

PIT Podatki międzynarodowe

Firmy nie wiedzą, jak rozliczać dochody wypłacane pracownikom z Ukrainy. Najnowsze interpretacje potwierdzają, że jeśli zatrudniony złoży oświadczenie, że mieszka w Polsce i tutaj jest jego ośrodek interesów życiowych, będzie można potraktować go jak Polaka i zastosować krajowe przepisy. Duże znaczenie ma też długość pobytu Ukraińca w Polsce.

17.07.2019

Prywatna rozmowa ze służbowej komórki bez podatku

PIT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że pracownik, który od czasu do czasu odbędzie prywatną rozmowę ze służbowego telefonu komórkowego, nie otrzymuje dodatkowego przychodu. Pracodawca nie musi pobierać od niego podatku. Ważne, aby na fakturze pojawiał się stały abonament.

16.07.2019

Firmy muszą sprawdzać, czy ich kontrahenci mają warunki do prowadzenia biznesu

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Płatnicy dokonujący płatności podlegających podatkowi u źródła mają obowiązek dochowywania należytej staranności. W praktyce sprawia to jednak wiele trudności. Trzeba sprawdzać m.in. to, czy kontrahent ma wystarczające środki do prowadzenia biznesu – pisze Iwona Krzemińska, ekspert w zespole ds. podatku CIT w KPMG w Polsce.

15.07.2019