Bilet na autobus od pracodawcy bez podatku

PIT

Firma, która kupuje swoim pracownikom miesięczne lub kwartalne bilety autobusowe, nie musi doliczać im dodatkowego dochodu i pobierać podatku. Wartość biletu nie jest bowiem przychodem ze stosunku pracy. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki. Jest to kolejne korzystne dla pracowników stanowisko fiskusa w ostatnim czasie.

25.06.2019

Kara za opóźnienie w dostawie nie daje prawa do kosztów

PIT Małe i średnie firmy

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że zapłata kary umownej nie może być kosztem uzyskania przychodów. Odliczenie nie przysługuje także firmie, która dostarczyła zamówione towary po terminie – nawet jeśli były one sprawne i nie miały wad. Zdaniem skarbówki, przepisy o karach trzeba interpretować ściśle.

24.06.2019

Obiad za nadgodziny to nie przychód pracownika

PIT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że nie każde świadczenie od pracodawcy trzeba opodatkowywać. Przychodem nie jest np. obiad, który firma kupuje swoim pracownikom, jeśli muszą pracować w nadgodzinach. Nie ma znaczenia, że wartość posiłku można precyzyjnie określić i przypisać do konkretnej osoby.

22.06.2019

Twój e-PIT z szansą na nagrodę

PIT

Wprowadzona w tym roku przez Ministerstwo Finansów usługa Twój e-PIT, jako jeden z projektów zrealizowanych przez europejskie administracje publiczne, została wytypowana do otrzymania certyfikatu za najlepsze praktyki przez European Public Sector Award (EPSA) 2019. EPSA promuje rozwiązania najbardziej przyjazne obywatelom i przyszłościowe. Finał konkursu już w październiku.

21.06.2019

Są kolejne objaśnienia podatkowe do cen transferowych

CIT PIT

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych. Dotyczą one technicznych aspektów przygotowywania analiz porównawczych oraz opisów zgodności w odniesieniu do przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2018 r. Z tymi zagadnieniami podatnicy mają najwięcej kłopotów.

21.06.2019

NSA: Wydając interpretację, fiskus nie musi sprawdzać dokumentów

PIT

Organ podatkowy przed wydaniem interpretacji indywidualnej musiałby ocenić opisane przez spółkę dowody, by wiedzieć, że są one prawidłowe. Chodziło o sposób archiwizowania i przechowywania dokumentów w formie elektronicznej. Taka ocena nie jest dopuszczalna w postępowaniu interpretacyjnym. Potwierdził to NSA.

19.06.2019

W podatkach kolejne zmiany - bez analizy skutków

CIT PIT VAT

Odwróconego obciążenia VAT nie będzie – nie sprawdziło się. Zastąpi je obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności tzw. split payment. To jeden z wielu przykładów przepisów, które wprowadza się bez gruntownej analizy ich skutków – tylko po to, by po jakimś czasie znów je zmienić. W ten sam sposób zlikwidowano także przepisy dotyczące korekty kosztów w przypadku braku zapłaty za fakturę.

17.06.2019

NSA: Przeniesienie praw autorskich da prawo do wyższych kosztów

Domowe finanse PIT

Do zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów konieczne jest rozróżnienie wynagrodzenia na część związaną z wykonywaniem obowiązków pracowniczych i część określającą honorarium, związaną z korzystaniem z praw autorskich. Samo wyróżnienie części czasu pracy przeznaczonej na pracę twórczą nie wystarczy.

15.06.2019

Skarbówka prześwietli przychody samozatrudnionych

PIT

Ministerstwo Finansów zapewnia, że tzw. testu przedsiębiorcy nie będzie. Będzie jednak weryfikacja przychodów z działalności gospodarczej. Chodzi o sprawdzenie, czy faktycznie pochodzą one z prowadzenia biznesu, a nie ukrytego stosunku pracy. Kontrolę może przejść nawet ponad 3,1 mln samozatrudnionych.

13.06.2019

Schematy podatkowe – wątpliwości wciąż co nie miara

CIT PIT

Od maja fiskus może już nakładać wysokie kary za błędy w raportowaniu schematów podatkowych. Co do zasady, obowiązek raportowania nałożony jest na promotora. Może on jednak dotyczyć także korzystającego, a w niektórych wypadkach wspomagających (np. notariusza, biegłego rewidenta).

12.06.2019

Nie wszyscy młodzi będą zwolnieni z PIT

PIT

Rząd realizuje zapowiedzi z tzw. nowej piątki PiS. Podatku PIT nie zapłacą osoby wieku do 26 lat, których dochody nie przekroczą 85,5 tys. Ci, którzy wybiorą ulgę dla młodych, nie będą mogli jednak skorzystać z 50 proc. kosztów. Tak wynika z opublikowanego właśnie projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

11.06.2019

Minister finansów: Młodzi nie powinni płacić PIT

Domowe finanse PIT VAT

Projekty podatkowe są na ostatniej prostej i niebawem zostaną przekazane do konsultacji. Zmiany dotyczące obniżki PIT są bardzo istotne. W przypadku tzw. zerowego PIT dla młodych osób najlepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie z podatku dochodów do 85 528 złotych rocznie – zapowiedział Marian Banaś, minister finansów.

10.06.2019

NSA: Zdrowy rozsądek to podstawa naliczenia kosztów

PIT

Wydatki z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu spełniają kryteria wskazane w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Powinny więc zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu skarżącej, stosownie do jej udziału w spółce komandytowej ‒ orzekł NSA i oddalił skargę kasacyjną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

07.06.2019

Przyszły radca prawny odliczy wydatki na aplikację

Prawnicy PIT Strefa aplikanta

Wydatki na naukę od dawna są punktem spornym z fiskusem. Często pojawia się argument, że nauka ma charakter osobisty. Nie można jej wtedy zaliczyć do kosztów podatkowych. Z najnowszej interpretacji wynika jednak, że wydatki na aplikację prawniczą można odliczyć. Trzeba tylko spełnić jeden istotny warunek.

06.06.2019

Rekordowo dużo rozliczeń PIT przez internet

Domowe finanse PIT

Aż 16 mln elektronicznych rozliczeń PIT wpłynęło w tym roku do Ministerstwa Finansów. Niemal 7 mln PIT-37 i PIT-38 złożono za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. W przyszłym roku łatwiej będzie można złożyć także PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Ministerstwo Finansów planuje rozbudowę systemu.

03.06.2019

Rozliczenia cen transferowych coraz bardziej ryzykowne

CIT PIT

Przedsiębiorcy składają coraz więcej wniosków o uprzednie porozumienia cenowe tzw. APA. Ma to zapewnić im pewność, że rozliczane przez nich transakcje z podmiotami powiązanymi są prawidłowo wycenione. Popularność porozumień ma związek z licznymi kontrolami, które prowadzi teraz skarbówka.

03.06.2019

Samo płacenie alimentów to za mało dla skorzystania z ulgi prorodzinnej

Domowe finanse PIT

Samotna matka po rozwodzie, która sama sprawuje władzę rodzicielską, ma wyłączne prawo do korzystania z ulgi prorodzinnej. Ojciec, który płaci alimenty, ale nie zajmuje się dzieckiem, z odliczenia nie skorzysta. Potwierdza to najnowsza interpretacja administracji skarbowej.

01.06.2019

NSA: Zwrot wywłaszczonej nieruchomości to nie nabycie

PIT

Jeżeli nieruchomość została zwrócona spadkobiercy właściciela decyzją wydaną na podstawie art. 136 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami i w chwili otwarcia spadku nie wchodziła do spadku po tym właścicielu, to tym samym nie było to nabycie, które prowadziłoby do powstania obowiązku podatkowego w przypadku jej sprzedaży przed upływem pięciu lat od dnia otwarcia spadku.

30.05.2019

Czy grupowe ubezpieczenie na życie jest przychodem pracowników

PIT Ubezpieczenia społeczne

Pracodawca, który kupi dla swoich pracowników grupowe ubezpieczenie na życie powinien wykazać ich przychód z tego tytułu. Może być jednak problem z ustaleniem jego wysokości. Co do zasady od wartości składek należy odprowadzić podatek dochodowy. Składek można jednak uniknąć.

29.05.2019