NSA: Zdrowy rozsądek to podstawa naliczenia kosztów

PIT

Wydatki z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu spełniają kryteria wskazane w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Powinny więc zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu skarżącej, stosownie do jej udziału w spółce komandytowej ‒ orzekł NSA i oddalił skargę kasacyjną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

07.06.2019

Przyszły radca prawny odliczy wydatki na aplikację

Prawnicy PIT Strefa aplikanta

Wydatki na naukę od dawna są punktem spornym z fiskusem. Często pojawia się argument, że nauka ma charakter osobisty. Nie można jej wtedy zaliczyć do kosztów podatkowych. Z najnowszej interpretacji wynika jednak, że wydatki na aplikację prawniczą można odliczyć. Trzeba tylko spełnić jeden istotny warunek.

06.06.2019

Rekordowo dużo rozliczeń PIT przez internet

Domowe finanse PIT

Aż 16 mln elektronicznych rozliczeń PIT wpłynęło w tym roku do Ministerstwa Finansów. Niemal 7 mln PIT-37 i PIT-38 złożono za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. W przyszłym roku łatwiej będzie można złożyć także PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Ministerstwo Finansów planuje rozbudowę systemu.

03.06.2019

Rozliczenia cen transferowych coraz bardziej ryzykowne

CIT PIT

Przedsiębiorcy składają coraz więcej wniosków o uprzednie porozumienia cenowe tzw. APA. Ma to zapewnić im pewność, że rozliczane przez nich transakcje z podmiotami powiązanymi są prawidłowo wycenione. Popularność porozumień ma związek z licznymi kontrolami, które prowadzi teraz skarbówka.

03.06.2019

Samo płacenie alimentów to za mało dla skorzystania z ulgi prorodzinnej

Domowe finanse PIT

Samotna matka po rozwodzie, która sama sprawuje władzę rodzicielską, ma wyłączne prawo do korzystania z ulgi prorodzinnej. Ojciec, który płaci alimenty, ale nie zajmuje się dzieckiem, z odliczenia nie skorzysta. Potwierdza to najnowsza interpretacja administracji skarbowej.

01.06.2019

NSA: Zwrot wywłaszczonej nieruchomości to nie nabycie

PIT

Jeżeli nieruchomość została zwrócona spadkobiercy właściciela decyzją wydaną na podstawie art. 136 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami i w chwili otwarcia spadku nie wchodziła do spadku po tym właścicielu, to tym samym nie było to nabycie, które prowadziłoby do powstania obowiązku podatkowego w przypadku jej sprzedaży przed upływem pięciu lat od dnia otwarcia spadku.

30.05.2019

Czy grupowe ubezpieczenie na życie jest przychodem pracowników

PIT Ubezpieczenia społeczne

Pracodawca, który kupi dla swoich pracowników grupowe ubezpieczenie na życie powinien wykazać ich przychód z tego tytułu. Może być jednak problem z ustaleniem jego wysokości. Co do zasady od wartości składek należy odprowadzić podatek dochodowy. Składek można jednak uniknąć.

29.05.2019

Zwrotny transfer nieruchomości to unikanie opodatkowania

PIT

Krajowa Informacja Skarbowa będzie odmawiała wydawania indywidualnych interpretacji podatnikom, którzy chcą obracać posiadanymi nieruchomościami w celu „urynkowienia” ich wartości oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wyższej wartości początkowej, by zawyżać koszty uzyskania przychodu i w ten sposób uzyskać korzyść podatkową.

28.05.2019

Skarbówka stosuje przepis, którego nie było

CIT PIT

W maju fiskus rozpoczął zmasowane kontrole podmiotów powiązanych. Ceny transferowe są szczegółowo weryfikowane. Organy skarbowe coraz częściej też zmieniają lub uchylają skutki podatkowe zawartych wcześniej transakcji, mimo że przepisy pozwalają na to dopiero od tego roku. To łamanie prawa – ostrzegają eksperci.

27.05.2019

Nie każdy prezent musi być opodatkowany

Domowe finanse PIT

Źródłem przychodów w PIT może być właściwie wszystko, także nieodpłatne świadczenia. Przypomina o tym najnowsza interpretacja podatkowa. Podatnicy dmuchają na zimne i na wszelki wypadek pytają o wszystko – m.in. o to, czy myśliwy, który otrzymał w prezencie nóż, musi zapłacić podatek.

25.05.2019

Umowa o dzieło czasem z zerowymi kosztami

PIT Prawo pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził właśnie, że 50 proc. koszty autorskie można stosować tylko do określonych kategorii dzieł. Standardowe koszty przy umowach o dzieło wynoszą 20 proc. W niektórych przypadkach nie można jednak ich zastosować. Wtedy kosztów nie rozlicza się wcale. Podatek w rezultacie płacony jest od przychodu.

23.05.2019

Dodatek rodzinny z Irlandii bez polskiego PIT

Domowe finanse PIT

Na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Irlandią, dodatki rodzinne otrzymywane z Irlandii podlegają polskim przepisom. Jednocześnie korzystają one ze zwolnienia, przez co świadczeniobiorca nie musi płacić podatku dochodowego od wypłacanych mu kwot.

18.05.2019

Premier przesądza - nie będzie testu przedsiębiorcy

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Taki test nie zostanie wprowadzony: chcę jasno powiedzieć, bo widzę, że sprawa ciągle wywołuje emocje: NIE BĘDZIE ŻADNEGO TESTU PRZEDSIĘBIORCY" - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. A minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz dodała, że wypowiedź szefa rządu jednoznacznie przecina dywagacje, że trwają prace nad tego typu rozwiązaniami.

16.05.2019

Sąd UE: Polski podatek handlowy nie jest pomocą państwa

CIT PIT Prawo gospodarcze

Decyzja Komisji Europejskiej dotycząca podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce jest nieważna - stwierdził w czwartek Sąd Unii Europejskiej. Zdaniem sądu, Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa. Jeśli wyrok uprawomocni się, Polska będzie mogła pobierać zawieszony obecnie podatek handlowy.

16.05.2019

Kilometrówka nie zawsze potrzebna do rozliczenia kosztów

PIT

Jeżeli podatnik nie ma obowiązku prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT, to również nie musi jej wypełniać dla celów podatku dochodowego. Wydatki związane z firmowym pojazdem mogą być kosztem podatkowym w pełni. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa. Eksperci mają jednak pewne zastrzeżenia.

15.05.2019

Test przedsiębiorczości w rękach Rady Dialogu Społecznego

PIT Małe i średnie firmy

Teresa Czerwińska, minister finansów, zapowiedziała, że obowiązujące obecnie przepisy podatkowe i prawa pracy umożliwiające weryfikację samozatrudnienia, przeanalizuje z Radą Dialogu Społecznego. To dalszy ciąg debaty wokół projektu wprowadzenia testo przedsiębiorcy.

14.05.2019

Doradcy podatkowi: Trudno doradzać, gdy prawo coraz bardziej represyjne

Ordynacja CIT PIT

Duża częstotliwość zmian, coraz wyższy poziom restrykcyjności i opresyjności aparatu skarbowego oraz automatyzacja procesów związanych z obiegiem dokumentów – to największe wyzwania, z jakimi borykają się obecnie doradcy podatkowi. Zdaniem ekspertów, w przyszłości podatnicy będą mieli jednak jeszcze trudniej.

13.05.2019

E-Twój PIT umożliwił skok na tożsamość podatników?

Domowe finanse PIT

Przy okazji tegorocznych rozliczeń PIT, mogło dojść do próby wyłudzenia tożsamości, a może nawet dostępu do kont bankowych, w celu ich „wyczyszczenia” ‒ alarmują eksperci. Radzą, by osoby, które padły ofiarą oszustwa, niezwłocznie zgłosiły się na policję, a także by zmieniły hasła i loginy, a nawet zastrzegły swoje dokumenty.

13.05.2019

Senat: Wpłata na niezgłoszony rachunek nie będzie kosztem

CIT PIT VAT

We wrześniu zacznie działać specjalny rejestr podatników VAT. Będzie to tzw. biała lista podatników. Znajdą się tam również numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Zapłata na inne konto nie będzie mogła być kosztem podatkowym. Senat przyjął w czwartek nowelizację przepisów o VAT, CIT i PIT.

10.05.2019

Skarbówka chce podatku od sprzedaży mieszkania

Domowe finanse PIT Finanse

Aby nie płacić podatku po sprzedaży nieruchomości, pieniądze z transakcji trzeba przeznaczyć na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych. Od tego roku są na to trzy lata, a nie jak wcześniej dwa. Fiskus jednak zbyt ochoczo domaga się podatku. Najnowsza interpretacja pokazuje, że przepisy interpretowane są na wyrost.

07.05.2019