Może TK poda definicję przedsiębiorcy do ustalania podatku

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć, czy osoba fizyczna sprzedająca kilka działek wydzielonych z jednej nieruchomości gruntowej jest przedsiębiorcą i musi zapłacić podatek dochodowy, bez prawa do zwolnienia, choć od nabycia sprzedanej ziemi upłynęło pięć lat. Eksperci są zgodni: te niejasne i nieprecyzyjne przepisy już dawno powinny zostać usunięte z porządku prawnego.

18.11.2019

Pieniądze na dom ze sprzedaży darowanego mieszkania mogą być zwolnione z podatku

Prawo cywilne Ordynacja PIT

Przeznaczenie przychodu ze sprzedaży mieszkania nabytego w drodze darowizny, w  ciągu trzech lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym zostało sprzedane, na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę własnego domu, w którym podatnik realizuje swoje cele mieszkaniowe, uprawnia do skorzystania ze zwolnienia podatkowego

16.11.2019

Dochód ze sprzedaży kryptowalut do opodatkowania

PIT Finanse

Przychody ze sprzedaży waluty wirtualnej nabytej w 2018 r. będą stanowić przychód z kapitałów pieniężnych w myśl ustawy o PIT. Opodatkowany jest dochód, a koszty podatkowe poniesione i nieodliczone od przychodów przed 1 stycznia 2019 r., wnioskodawca będzie mógł wykazać w odrębnym zeznaniu za rok podatkowy ‒ uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

12.11.2019

Ruszają prace nad objaśnieniami w sprawie sposobu ustalania dochodu zwolnionego z PIT i CIT

CIT PIT

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad opracowaniem objaśnień podatkowych, dotyczących sposobu ustalania dochodu zwolnionego z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych i podatkiem dochodowym od osób fizycznych, uzyskanego z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji.

08.11.2019

Paliwo w samochodzie ciągle źródłem sporów z fiskusem

PIT

Paliwo w służbowym samochodzie, z którego pracownik korzysta do prywatnych celów, nie jest jego dodatkowym przychodem. PIT płaci się od ryczałtu określonego w przepisach, który obejmuje wszystkie koszty pojazdu. Jego wartość zależy od pojemności silnika. Fiskus ciągle chce jednak podatku od benzyny, mimo że sądy zmuszają go potem do zmiany stanowiska.

04.11.2019

Wieńce, kwiaty i znicze to nie reprezentacja

CIT PIT

Gdy pracodawca musi zmierzyć się z przykrą okolicznością, jaką jest śmierć pracownika lub członka jego najbliższej rodziny, pojawia się wtedy problem z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez firmę na nekrologi, wieńce pogrzebowe i znicze. Organy podatkowe mają jednoznaczne stanowisko w tej sprawie.

01.11.2019

To podatnik odpowiada za prawidłową klasyfikację usługi

PIT

Działalność gospodarcza polegająca na sprzedaży abonamentu na oprogramowanie będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem według stawki 8,5 proc. uzyskanych przychodów. Pod warunkiem, że świadczona usługa faktycznie jest sklasyfikowana jako oprogramowanie komputerowe online ‒ uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

30.10.2019

Związek poniesionych wydatków z kosztami musi wykazać sam podatnik

CIT PIT VAT

Przedsiębiorca prowadzący żłobek niepubliczny i przedszkole niepubliczne, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów VAT naliczony od nabywanych do celów tej działalności towarów i usług. Może to zrobić, bo będąc podatnikiem VAT korzystającym ze zwolnienia, nie może odliczyć podatku naliczonego od podatku należnego. Potwierdził to dyrektor KIS.

29.10.2019

Zwykły zarząd własnym majątkiem to nie działalność gospodarcza

PIT

Po zlikwidowaniu firmy i wycofaniu wykorzystywanego w niej lokalu do majątku prywatnego, może być on nadal wynajmowany. Przedmiotem najmu nie będzie składnik majątku związany z biznesem, lecz najem prywatny. Uzyskiwany przychód może być opodatkowany ryczałtem w wysokości 8,5 proc..

28.10.2019

Zbycie udziału w nieruchomości w drodze umowy dożywocia bez PIT

Domowe finanse PIT

Przeniesienie własności nieruchomości na podstawie umowy dożywocia stanowi jej odpłatne zbycie. Jednak przy tego rodzaju umowie niemożliwe jest ustalanie przychodu na podstawie wartości nieruchomości wyrażonej w cenie określonej w umowie lub wartości rynkowej, gdyż ta ‒ w przypadku dożywocia ‒ nie występuje.

24.10.2019

Szkolenie sołtysa bez podatku dochodowego

Samorząd terytorialny PIT

Uczestnictwo sołtysów w szkoleniach, konferencjach, warsztatach, imprezach kulturalnych i sportowych, finansowanych ze środków budżetu gminy, gdy wiąże się z wykonywaniem przez nich funkcji, należy zaliczyć do ich codziennych obowiązków. Wydatki gminy w tym zakresie nie są dla sołtysów przychodem. Nie stanowią też dla nich nieodpłatnego świadczenia - uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

22.10.2019

MF objaśnia niższą stawkę PIT

PIT

17,75 proc. wyniesie przejściowa stawka PIT w rozliczeniach za rok 2019 r. To efekt jej obniżenia w trakcie roku podatkowego z 18 do 17 proc. Zmiana wymusiła też określenie na nowo skali podatkowej. A ponieważ znowelizowane przepisy budziły wiele pytań i wątpliwości ze strony płatników, to też Ministerstwo Finansów zdecydowało się wydać objaśnienia podatkowe.

21.10.2019

Ulga w PIT nie wymaga stałego mieszkania w kupionej nieruchomości

PIT

Podatnik może skorzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym, jeśli w zakupionym lokalu będzie realizował własne potrzeby mieszkaniowe, mieszkając w nim 2-3 noce tygodniowo podczas podróży służbowych i podczas urlopów spędzanych z rodziną. I to nawet, jeśli w pozostałym okresie mieszkanie to będzie przez niego wynajmowane

19.10.2019

Organ podatkowy może uznać przelew za dowód zakupu

CIT PIT

Kwoty przelane do dostawcy mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, bo są ponoszone w celu uzyskiwania przychodów. Fakt, że podatnik nie posiada faktur a jedynie potwierdzenie dokonanych przelewów bankowych, nie ma znaczenia. Ważne, by wydatki zostały rzetelnie udokumentowane ‒ potwierdza skarbówka.

18.10.2019

Sprzedaż towaru za złotówkę nie wyłącza kosztów

CIT PIT

Najnowsza interpretacja potwierdza, że firma może zaliczyć do kosztów wydatki na zakup towarów, które następnie sprzeda za złotówkę w ramach akcji marketingowej. Takie działanie ma związek z zachowaniem źródła przychodów. Zdaniem ekspertów, stanowisko fiskusa wydaje się oczywiste, potwierdza jednak, że podatnicy są coraz bardziej niepewni w interpretowaniu prawa.

17.10.2019

Szef KAS: Przyłączone spółki mogą pokryć stratę

CIT PIT Kontrola zarządcza

Podatkowe dochody uzyskane z działalności przejętych spółek zależnych mogą pokryć w kolejnych latach stratę przejmującej spółki dominującej. Połączenie spółek – mimo korzyści podatkowej - nie było głównym lub jednym z głównych celów dokonania tej czynności. Potwierdził to Szef Krajowej Administracji Skarbowej

16.10.2019

Niższy PIT - październikowe wynagrodzenia problemem firm

PIT Rachunkowość

Wprowadzenie od października niższej stawki PIT powoduje istotne problemy z obliczeniem wysokości wynagrodzenia za ten miesiąc. Firmy nie wiedzą, jaką stawkę zastosować – 17 czy 17,75 proc. Wątpliwości dotyczą też rozliczenia premii oraz sytuacji, gdy np. w listopadzie pracownik wpadnie w 32-proc. próg podatkowy.

15.10.2019

Mieszkanie i dojazd do pracy na zleceniu z dodatkowym podatkiem

PIT Prawo pracy

Ponoszone przez zleceniodawcę koszty zakwaterowania i dowozu zleceniobiorców do miejsca pracy powinny być doliczone do ich wynagrodzenia i opodatkowane. Podlegają PIT jak przychody z nieodpłatnych świadczeń. Taki wniosek płynie z niedawnego wyroku NSA. Zdaniem ekspertów, stanowisko sądu jest dyskusyjne.

14.10.2019

NSA: Małżonkowie to solidarni dłużnicy mimo indywidualnej zaległości

Ordynacja PIT

Wykazana we wspólnie złożonym przez małżonków zeznaniu podatkowym nadpłata podlega zaliczeniu na dług jednego z małżonków, mimo, że dotyczy on niezapłaconego podatku dochodowego z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodzących z jego majątku odrębnego. Do takiego wniosku doszedł w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny.

11.10.2019

Hotele nie powinny płacić podatku minimalnego

CIT PIT

Skarbówka obciąża podatkiem minimalnym branżę hotelarską. Takie działanie nie wynika z przepisów. Gość hotelowy nie jest najemcą, usługa noclegowa to nie dzierżawa powierzchni, a opłata za nocleg to nie czynsz. Hotel zaś nie jest budynkiem na wynajem – uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan i apeluje do MF o zmianę podejścia.

10.10.2019