Protokół został podpisany przez Jana Sarnowskiego, wiceministra finansów i John’a i Paul’a Grech’a, ambasadora Republiki Malty.

- Prowadzimy politykę zwalczania oszustw podatkowych – nie tylko w zakresie polskiego prawa, ale również na arenie międzynarodowej. Dzisiejsze podpisanie Protokołu do umowy łączącej Polskę oraz Maltę jest tego najlepszym przykładem. Dzięki niemu umowa wiążąca nasze kraje będzie dostosowana do najwyższych standardów i najlepszych norm w zakresie unikania podwójnego opodatkowania – powiedział Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

Zmiany w opodatkowaniu dochodów z Malty

Zmiany do konwencji wprowadzone protokołem są efektem aktywnego udziału Polski w pracach związanych z projektem OECD BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) oraz podpisania w czerwcu 2017 r. Konwencji MLI, która zawiera szereg rozwiązań uszczelniających obszar międzynarodowego opodatkowania i współpracy podatkowej.

Jak tłumaczy MF, z uwagi na fakt, że Konwencja MLI nie wprowadziła wszystkich potrzebnych zmian do umowy podatkowej między Polską a Maltą, niezbędne było zawarcie protokołu, który uwzględnia zarówno politykę podatkową Polski, jak i dorobek BEPS w zakresie uszczelnienia systemu podatkowego i zwalczania oszustw podatkowych.

 

Zmiany do umowy, które wprowadził protokół obejmują w szczególności:

  • podatek u źródła od opłat za usługi techniczne,
  • zmianę zasad opodatkowania wynagrodzeń dyrektorów,
  • nową metodę unikania podwójnego opodatkowania – metodę kredytu podatkowego,
  • zmiany w zakresie opodatkowania zbycia spółek nieruchomościowych.

Jak zaznacza MF, to już drugi podpisany przez Polskę w ostatnim czasie protokół zmieniający umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Miesiąc temu podpisano protokół zmieniający umowę z Królestwem Niderlandów.

Zobacz również: Zmiany w podatkach na przyszły rok już w Dzienniku Ustaw >>