Monitoring w firmie można amortyzować jednorazowo

PIT Rachunkowość

Jeżeli systemu monitoringu nie wbudowano w konstrukcję budynku, wówczas podlega on amortyzacji podatkowej jako odrębny, samodzielny środek trwały. Monitoring można amortyzować jednorazowo, jeżeli spełniono wymagane warunki do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego - wyjaśnia Sławomir Liżewski, ekspert w LEX Księgowość.

16.07.2020

RPO popiera skargę konstytucyjną na przepisy o uldze meldunkowej

Domowe finanse PIT

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że przepisy sprzed ponad 10 lat o podatkowej uldze meldunkowej były niekonstytucyjne, a obecne uznanie ich niekonstytucyjności będzie jedynym sposobem ochrony podatników, wobec których postępowania zostały zakończone niekorzystnie. I dlatego poparł skargę w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.

11.07.2020

Firma odpowiedzialna społecznie może obniżyć swój podatek

CIT PIT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednoznacznie – działania firm realizowane w ramach programów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Sprezentowanie czegoś mieszkańcom gminy, w której firma prowadzi działalność, nie jest darowizną. Nie jest też reprezentacją, która uniemożliwia obniżenie podatku.

10.07.2020

Wydatki na liceum integracyjne z ulgą w PIT

PIT Finansowanie oświaty

Wydatki poniesione przez podatniczkę na zabiegi rehabilitacyjne świadczone w społecznym integracyjnym liceum ogólnokształcącym dla jej niepełnosprawnego syna można zaliczyć do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne i odliczyć od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym. Fiskus na to pozwala.

09.07.2020

Koszty uzyskania przychodów dla umowy o pracę można zwiększyć

Domowe finanse PIT

Do obliczenia podatku od wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowę o pracę pod uwagę trzeba wziąć koszty uzyskania przychodu. Ich wysokość jest określona w przepisach. W pewnych warunkach pracownik może je samodzielnie podwyższyć. Znaczenie ma przede wszystkim, dla ilu firm pracuje, a także czy pracodawca znajduje się w miejscowości, w której pracownik mieszka czy dalej.

08.07.2020

Koronawirus może utrudnić korzystanie z ulgi mieszkaniowej

Domowe finanse PIT Koronawirus

Pojawiło się ryzyko, że przez epidemię koronawirusa może być problem ze skorzystaniem z ulgi w PIT. Na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych po sprzedaży mieszkania są trzy lata. Ewentualne opóźnienia z budowie w rezultacie mogą spowodować konieczność zapłacenia wysokiego podatku. MF nie widzi jednak problemu.

08.07.2020

Nagrody motywują pracowników, ale firmy mają problem z rozliczeniem kosztów

PIT Rachunkowość HR

Pracodawcy wprowadzają coraz to nowe składniki do wynagrodzeń, które mają motywować pracowników. Firmy nie wiedzą jednak, jak rozliczać związane z tym koszty uzyskania przychodów. Istnienie problemu potwierdza najnowsza interpretacja podatkowa. Ważny okazuje się m.in. moment otrzymania nagrody, a nie samo przekazanie wirtualnych punktów.

07.07.2020

Płatności do 2 milionów złotych bez żmudnej weryfikacji

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Zastosowanie zwolnień lub niższych stawek podatku przy wypłatach zagranicznych wymaga spełnienia szeregu obowiązków. Wypłacający musi posiadać certyfikat rezydencji odbiorcy i dokonać szczegółowej i żmudnej weryfikacji kontrahenta. Najnowszy wyrok WSA potwierdza, że do wypłat niższych niż dwa miliony złotych rocznie wystarczy sam certyfikat. Skarbówka upiera się, że jest inaczej.

06.07.2020

Preferencyjne rozliczenie z dzieckiem przysługuje obu rodzicom

Domowe finanse PIT

Skarbówka próbowała uniemożliwić skorzystanie ze wspólnego z dzieckiem rozliczenia rocznego PIT przewidzianego dla samotnych rodziców. Uważała, że z tej opcji może skorzystać tylko jeden z nich. Najnowszy wyrok NSA potwierdza jednak, że nie miała racji. Ta forma rozliczenia podatku dostępna jest dla obu rodziców – zwłaszcza jeśli mają orzeczoną opiekę naprzemienną.

04.07.2020

Nie każdy laptop da prawo do ulgi rehabilitacyjnej w PIT

Domowe finanse PIT

Z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że po spełnieniu kilku warunków, zakup laptopa można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Prawa do odliczenia nie da jednak każdy sprzęt. Przede wszystkim musi on spełniać indywidualne kryteria i ułatwiać niepełnosprawnemu wykonywanie czynności życiowych.

03.07.2020

Tylko umowa pisemna da preferencje podatkowe w IP Box

CIT PIT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednoznacznie – skorzystać z IP Box i ulgowej, 5-proc., stawki podatku dochodowego można tylko po zawarciu umowy na przeniesienie praw autorskich, np. do programu komputerowego. Umowa musi mieć formę pisemną. Uzgodnienia ustne to za mało.

03.07.2020

Wynagrodzenie za udział w komisji wyborczej bez podatku

PIT Administracja publiczna Wybory

Członkowie komisji wyborczych nie muszą płacić podatku dochodowego od otrzymanych wynagrodzeń. Zgodnie z prawem, jest to dieta związana z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich. Zwolnienie z podatku dotyczy kwot do trzech tysięcy złotych.

01.07.2020

Pracownik nie musi płacić PIT od testu na koronawirusa

PIT Opieka zdrowotna Koronawirus

Skarbówka próbowała pobierać podatek od testu na koronawirusa, który pracodawca chciał finansować pracownikom. Zapędy fiskusa studzi jednak najnowsze stanowisko Ministerstwa Finansów. Wynika z niego, że badanie jest korzyścią firmy. O opodatkowaniu pracowników nie może być więc mowy. MF zapowiada wydanie szczegółowych objaśnień w tym zakresie.

01.07.2020

Wynagrodzenie za pracę w Danii bez zaliczek na PIT w Polsce

PIT Podatki międzynarodowe

Przedsiębiorca nie będzie miał obowiązku obliczania, pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników oddelegowanych do pracy w Danii, wykonujących czasowo pracę na rzecz duńskiej spółki. Potwierdziła to skarbówka w niedawnej interpretacji.

29.06.2020

Rozliczenia niezapłaconych faktur według nowych zasad

CIT PIT

Tarcza antykryzysowa 4 wprowadziła zmiany m.in. w korzystaniu z ulgi na złe długi. Rozwiązania przewidziane dla dłużników cały czas są problematyczne. Niejasności dotyczą np. pojęcia poniesienia negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 – pisze Marek Urbaniak, konsultant w zespole ds. podatków pośrednich w KPMG w Polsce.

29.06.2020

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości czasami bez PIT

Domowe finanse PIT

Termin, po upływie którego nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości, należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału w tej nieruchomości przez bezpośredniego spadkodawcę. Nie liczy się data nabycia tej nieruchomości lub udziału w niej przez wcześniejszych spadkodawców.

27.06.2020

Obligacje Skarbu Państwa nie zawsze bez podatku

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Ministerstwo Finansów ogłosiło właśnie lipcową ofertę sprzedaży obligacji skarbowych. Po obniżkach stóp procentowych, opłacalność lokat bankowych z miesiąca na miesiąc spada. Obligacje skarbowe zyskują na popularności – chociaż ich oprocentowanie też zostało mocno obniżone. Nie można tu jednak zapomnieć o skutkach podatkowych tego rodzaju inwestycji. Zwolnienie z podatku możliwe jest tylko w niektórych przypadkach.

26.06.2020

Nieodpłatne użyczenie lokalu córce i wnuczce bez PIT

PIT

Nieodpłatne użyczenie lokalu najbliższej rodzinie nie skutkuje powstaniem przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym. Przy likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej w prywatnym domu nie ma już obowiązku sporządzania spisu z natury i wyceny składników majątku. Potwierdza to interpretacja skarbówki.

26.06.2020

Zmiany w podatku u źródła kolejny raz później

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów po raz kolejny odracza przepisy dotyczące wejścia w życia zmian w zakresie podatku u źródła. Z nowo wydanych rozporządzeń wynika, że termin obowiązującego wyłączenia stosowania nowych przepisów o obligatoryjnym mechanizmie poboru podatku u źródła został przesunięty o kolejne pół roku, tj. do 31 grudnia 2020 roku.

25.06.2020

Przedsiębiorca rozliczy zakup kampera

PIT VAT

W związku z panująca epidemią COVID-19 zyskują na popularności kampery, tzw. domy na kółkach. Po spełnieniu pewnych warunków taki zakup może być kosztem uzyskania przychodów. Przedsiębiorca nie zawsze jednak będzie miał prawo do odliczenia całego VAT od jego zakupu. Szczególnego podejścia wymagają również wydatki związane z utrzymaniem i użytkowaniem pojazdu.

25.06.2020
Prawo.pl