Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie prasowym, tematem dyżurów telefonicznych, zorganizowanych przez chorzowski i rybnicki ZUS będą nowe zasady rozliczania podatku dochodowego dla emerytów i rencistów. Dzwonić można w dniach od 9 do 11 marca.

  • 9 marca (wtorek) i 11 marca (czwartek), w godz. 10:00 – 13:00, pod nr tel. 727 690 825 dyżurować będą eksperci rybnickiego ZUS.
  • 10 marca (środa), w godz. 12:00 - 14:00, pod nr tel. 32 34 90 626, dyżurować będą eksperci z chorzowskiego ZUS.

Wielu emerytów i rencistów, którzy ostatnio odwiedzają placówki ZUS, dopytuje  o swój PIT. Zastanawiają się, czy przypadkiem nie zaszła pomyłka, bo formularz, jaki teraz otrzymali jest inny. Mają wątpliwości, co teraz należy zrobić, czy muszą się samodzielnie rozliczyć, czy też nie. Pojawiają się też pytania dotyczące zasad sporządzania i wysyłania przez ZUS PIT-ów po osobie zmarłej.

Wszystko dlatego, że po zmianie przepisów podatkowych, od tego roku Zakład nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Dlatego też niektórzy emeryci i renciści otrzymali PIT-11A, czyli inny niż ten, który trafiał do nich w poprzednich latach.
- Pytań jest bardzo wiele, dlatego też, żeby wyjaśnić te wszystkie wątpliwości i ułatwić naszym świadczeniobiorcom dostęp do kompleksowych informacji oddziały w Rybniku i w Chorzowie postanowiły zorganizować dyżur telefoniczny w tym zakresie. Taka forma kontaktu to też ochrona naszych seniorów przed narażaniem się na spotkania w publicznych miejscach w związku z obecnie panującą epidemią koronawirusa - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
ZUS zachęca do korzystania z porad telefonicznych. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób będzie można uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące tegorocznego rozliczenia podatkowego z ZUS.