Korepetycje online też opodatkowane

PIT Finansowanie oświaty

Przychody z tytułu korepetycji udzielanych za pośrednictwem platformy internetowej stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście. Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej, zastosowanie do nich mają 20 proc. koszty uzyskania przychodu. Podatnik powinien wpłacać zaliczki miesięczne, według zasad określonych w ustawie o PIT.

16.04.2020

Koszt chemioterapii można odliczyć w zeznaniu podatkowym

Domowe finanse PIT

Poniesione na chemioterapię wydatki podatnik może odliczyć od dochodu w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł. Przy spełnieniu pozostałych warunków można skorzystać z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Potwierdził to niedawny wyrok WSA w Gliwicach i skarbówka w środowej interpretacji.

11.04.2020

Ulga prorodzinna po rozwodzie dla zajmujących się dziećmi

Domowe finanse PIT

Jeżeli rodzic dziecka po rozwodzie nie zajmuje się nim, albo jego kontakty są sporadyczne należy uznać, że nie wykonuje władzy rodzicielskiej i w związku z tym nie ma prawa do ulgi prorodzinnej. Z ulgi korzysta tylko rodzić wykonujący władzę rodzicielską. Potwierdziła to niedawno w interpretacji skarbówka.

10.04.2020

Zbiórka internetowa czasem z podatkiem od spadków i darowizn

Podatek od spadków i darowizn Koronawirus

W sytuacji, gdy otrzymana od jednej obcej osoby kwota przekroczy 4.902 zł, obdarowana osoba będzie musiała zapłacić podatek od spadków i darowizn. W celach dowodowych obdarowany powinien posiadać imienną listę darczyńców i wpłaconych przez nich kwot. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki.

07.04.2020

Świadczenia z zagranicznych PPE bez PIT w Polsce

Domowe finanse PIT

Świadczenia otrzymane przez podatniczkę po śmierci męża z pracowniczych programów emerytalnych, utworzonych i działających w Holandii, podlegają zwolnieniu z opodatkowania w Polsce. Nie trzeba ich wykazywać w zeznaniu podatkowym. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.

06.04.2020

Ulga termomodernizacyjna nie dla każdego małżonka

Domowe finanse PIT

Podatniczka, która poniosła w 2019 roku wydatki na zakup instalacji fotowoltaicznej wraz z montażem w budynku mieszkalnym, którego właścicielem jest jej mąż, może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Najpóźniej na dzień dokonania odliczenia musi być jednak właścicielem lub współwłaścicielem tego budynku. Takie rozwiązanie dopuszcza skarbówka.

04.04.2020

Źle naliczone koszty uzyskania przychodów poprawi pracownik w rocznym PIT

Domowe finanse PIT

Firma jako pracodawca nie ma obowiązku korygowania PIT-11 – nawet w sytuacji, gdy w 2019 roku pobrała za wysokie zaliczki na podatek od pracowników. Zatrudnieni nie mogą domagać się poprawienia otrzymanych dokumentów. Mogą jednak sami skorygować koszty w rocznym PIT. Dzięki temu niesłusznie pobrane kwoty wrócą na ich konta. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki.

02.04.2020

Ulga IP Box dostępna także dla programistów

Domowe finanse PIT

Podatnik może w zeznaniu rocznym za 2019 rok rozliczyć dochód uzyskany z autorskich praw do wytworzonego programu komputerowego, z uwzględnieniem preferencyjnej 5 proc. stawki podatku dochodowego, na podstawie regulacji dotyczących IP Box. Potwierdza to skarbówka w niedawno wydanej interpretacji.

31.03.2020

Terapia komórkami macierzystymi bez ulgi w PIT

Domowe finanse PIT

Wydatków związanych z przeszczepem komórek macierzystych i pobytem w komorze normobarycznej nie można odliczyć od dochodu za 2019 r. w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne. Wynika to z niedawnej interpretacji skarbówki. Organ podkreślił, że w zamkniętym katalogu zawierającym wydatki możliwe do odliczenia nie mieści się pojęcie zabiegu inwazyjnego, lecz jedynie zabieg rehabilitacyjny.

30.03.2020

Komputer i tablet dla niepełnosprawnego dają prawo do ulgi

Domowe finanse PIT

Wydatki poniesione przez rodzica na zakup komputera, tabletu i zegarka stanowią koszty związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych niepełnosprawnego syna. Mogą więc być odliczone od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2019 rok. Potwierdza to niedawna interpretacja skarbówki.

28.03.2020

Usługa kompleksowa pozwoli zapłacić bez split paymentu

VAT Rachunkowość

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że istnieje sposób na legalne uniknięcie obowiązkowego dzielenia płatności. Wystarczy wystawić fakturę na usługę kompleksową i nie wskazywać w niej szczegółowo towarów – nawet jeśli ich osobna sprzedaż wymagałaby split paymentu. To kolejne korzystne stanowisko organów podatkowych w tym zakresie. Eksperci radzą jednak uważać.

09.03.2020

Remont łazienki obniży PIT niepełnosprawnego

Domowe finanse PIT

Wyremontowanie łazienki daje prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej w ramach rocznego PIT. Wydatki na ten cel można odliczyć bez żadnego limitu. Remont nie musi mieć indywidualnego charakteru. Musi być jednak podyktowany potrzebami osoby niepełnosprawnej.

05.03.2020

Darowizna pieniędzy od zamężnej siostry może być zwolniona z podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Fiskus potwierdza, że darowizny dokonywane na rzecz rodzeństwa mogą być zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Wymaga to jednak wypełnienia i złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji SD-Z2. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy darczyńca ma żonę lub męża i małżeństwo ma wspólny majątek.

22.02.2020

Paliwo w firmowym samochodzie bez dodatkowego podatku

PIT

Skarbówka wreszcie zmieniła zdanie. Po serii niekorzystnych interpretacji potwierdziła tym razem, że paliwo w służbowym samochodzie nie jest dodatkowym przychodem pracownika i nie trzeba go opodatkowywać. Zryczałtowany przychód z tytułu korzystania z firmowego auta obejmuje już wszystkie koszty. Jego wysokość zależy od pojemności pojazdu.

20.02.2020

Błędna stawka na fakturze nie blokuje odliczenia VAT

VAT

Kwestia stawki podatku ma drugorzędne znaczenie. Jeśli spełnione są ogólne warunki i wydatek miał związek z opodatkowaną działalnością gospodarczą, nabywca towaru lub usługi może odliczyć VAT. Potwierdza to najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Z orzecznictwa wynika jednak odwrotny wniosek. Eksperci radzą więc uważać.

14.02.2020

Samochód pod domem pracownika uniemożliwi pełne odliczenie VAT

VAT

Jedynie stuprocentowe wykorzystywanie samochodu w firmie daje prawo do pełnego odliczenia VAT. Fakt, że pracownik ma obowiązek parkowania pojazdu koło domu i zakaz prywatnych podróży to jednak za mało. Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że ponieważ nie da się udowodnić, że zatrudniony nie korzysta z auta dla własnych celów, firma nie odliczy więc całego VAT.

13.02.2020

Faktury korygujące cały czas pełne wątpliwości

VAT Rachunkowość

Faktura korygująca musi dotrzeć do odbiorcy, a ten musi potwierdzić jej otrzymanie. Bez tego wystawca dokumentu nie skoryguje rozliczeń VAT. Przepisy nie precyzują jednak, o jakie dowody chodzi. Najnowsza interpretacja wskazuje, że fiskus zaakceptuje każdy rodzaj potwierdzenia. Otrzymanie faktury to jednak coś innego niż zapoznanie się z jej treścią.

12.02.2020

Ubranie nie może być kosztem przewodniczki

PIT Małe i średnie firmy

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że przewodniczka turystyczna nie zaliczy do kosztów wydatków na usługi kosmetyczne i ubrania. Zdaniem fiskusa, stroje i wygląd mają charakter osobisty, a schludne ubranie nie jest potrzebne do prowadzenia firmy. Eksperci wskazują jednak, że w niektórych przypadkach wydatki tego typu można odliczyć.

08.02.2020

Mąż nie odpowiada za długi żony powstałe przed zawarciem małżeństwa

Ordynacja Domowe finanse Małe i średnie firmy

Mąż nie odpowiada własnym majątkiem osobistym ani majątkiem wspólnym małżonków za zobowiązania podatkowe swojej żony. Chodzi o zaległości, które powstały przed zawarciem małżeństwa. Egzekucji nie można prowadzić ani z majątku wspólnego, ani z majątku męża. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki.

01.02.2020

Można wystawić dwie faktury i uniknąć split paymentu

VAT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że sprzedawca może do jednego zamówienia wystawić kilka faktur i tylko na jednej umieścić sprzedaż wymagającą obowiązkowe dzielenie płatności w ramach tzw. split paymentu. Znaczenie ma bowiem wartość brutto na fakturze, a nie wartość całego zamówienia. To już kolejne stanowisko fiskusa, które nieco łagodzi restrykcyjne przepisy podatkowe w tym zakresie.

29.01.2020
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski