Skarbówka wyjaśnia sposób wypełnienia TPR

CIT PIT Rachunkowość

Jedną w kluczowych czynności związanych z dokumentowaniem transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi jest ustalenie, czy i jakie dokładnie transakcje kontrolowane podlegają udokumentowaniu. Ta z pozoru nieskomplikowana czynność sprawia jednak niejednokrotnie wiele trudności – piszą Ewa Rumińska i Radosław Chudy, eksperci GWW.

20.09.2021

Od niektórych alimentów trzeba zapłacić podatek

Domowe finanse PIT

Najnowsza interpretacja podatkowa stwierdza, że tylko alimenty dla dzieci zwolnione są z podatku dochodowego – bez względu na wartość świadczeń. Jeśli wypłaty przeznaczone są dla byłych żon, mężów, lub innych osób, i przekraczają 700 złotych miesięcznie, trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia daniny. Wartość ta budzi wątpliwości - nie była zmieniana od 2007 roku.

28.08.2021

Jaszczurki i węże można sprzedawać bez podatku

Domowe finanse PIT

Opodatkowaniu PIT podlegają zarobki pochodzące z tzw. działów specjalnych produkcji rolnej. Przepisy nie wymieniają tam jednak hodowli węży, boa dusicieli, ani jaszczurek. Oznacza to, że dochody z tego tytułu nie podlegają PIT. Potwierdza to Krajowa Informacja Skarbowa. Przy sprzedaży można także uniknąć VAT. Kupujący czasami będzie musiał jednak zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

21.08.2021

Dodatek spisowy nie jest przychodem ze stosunku pracy

PIT Administracja publiczna

Przychody pracowników urzędu z tytułu dodatków spisowych należy zaliczyć do przychodów wskazanych w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Dodatki nie są zatem przychodem ze stosunku pracy. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa.

20.07.2021

Drogi zegarek adwokata może być kosztem uzyskania przychodu

Prawnicy Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Skarbówka zaczyna zmieniać podejście do rozliczania kosztów podatkowych przez jednoosobowe firmy. Do tej pory wiele wydatków traktowała jako osobiste i blokowała ich odliczanie. Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednak, że prawnik może odliczyć od przychodów zakup drogiego zegarka z chronografem. Stanowisko skarbówki jest zaskakująco pozytywne – uważają eksperci.

07.07.2021

Fiskus domaga się podatku u źródła – wbrew przepisom i sądom

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Zapadł kolejny wyrok w wojewódzkim sądzie administracyjnym, zgodnie z którym płatności za nabywane od zagranicznych kontrahentów usługi hostingu nie podlegają podatkowi u źródła w Polsce. Pomimo jednolitej linii orzeczniczej WSA, urzędnicy skarbówki cały czas domagają się podatku i nie chcą zmienić swojego stanowiska. Nawet, jeśli wiedzą, że w sądzie przegrają.

17.05.2021

Notariusz nie odliczy kosztów aplikacji

Prawnicy PIT Rachunkowość

Cały czas nie wiadomo, gdzie kończy się związek wydatku z prowadzonym biznesem, a zaczynają cele osobiste przedsiębiorcy. Właśnie przekonał się o tym przyszły notariusz, któremu fiskus w najnowszej interpretacji nie pozwolił na odliczenie wydatków na aplikację notarialną. Okazało się, że wydatki zostały poniesione za wcześnie.

12.05.2021

Skarbówka powoli naprawia błędy dotyczące podatku od paliwa

PIT Rachunkowość

Krajowa Informacja Skarbowa poprawia niekorzystne dla podatników interpretacje. Mimo twardego stanowiska sądów, przez lata domagała się podatku od paliwa w służbowych samochodów wykorzystywanych przez pracowników do prywatnych celów. Określony w przepisach ryczałt obejmuje jednak wszystkie wydatki związane z użytkowaniem pojazdu.

27.04.2021

Duplikaty świadectw i legitymacji szkolnych bez VAT

VAT Rachunkowość Finansowanie oświaty

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że szkoły publiczne, które wydają uczniom duplikaty świadectw i legitymacji nie muszą naliczać z tego tytułu VAT. Dokumenty te nie dotyczą działalności komercyjnej. Są związane z sferą publiczną i realizacją zadań własnych. Nie podlegają zatem opodatkowaniu VAT.

16.04.2021

Rozliczanie wydatków na remont pełne niejasności

CIT Rachunkowość

Podatnicy mają coraz większe wątpliwości, jak rozliczać wydatki na remonty. Niektóre kwoty można odliczać od razu, inne jednak muszą powiększyć wartość początkową i być amortyzowane. Wszystko przez brak precyzyjnej granicy między remontem a ulepszeniem. Prowadzi to do licznych sporów ze skarbówką. Najnowsza interpretacja też nie wszystko wyjaśnia.

18.03.2021

Nie każdy garaż da prawo do zwolnienia z podatku

Domowe finanse PIT

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych, daje prawo do zwolnienia z PIT. Problem jest jednak, jeśli razem z mieszkaniem kupujemy garaż. Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że podatku nie trzeba płacić, tylko jeśli garaż jest częścią przynależną do lokalu.

06.03.2021

Skarbówka miesza przy wystawianiu not i faktur korygujących

VAT Rachunkowość

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że możliwe jest skorygowanie na fakturze numeru PESEL na NIP. Podatnicy nie mają jednak prawa wystawienia faktury korygującej lub noty korygującej do faktury uproszczonej w celu zmiany błędnego NIP nabywcy. Eksperci do takiego podejścia mają jednak duże wątpliwości.

26.02.2021

MF wyjaśnia problem VAT od kart paliwowych

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów opublikowało we wtorek interpretację ogólną dotyczącą kwalifikowania dla celów VAT transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych. Stanowisko resortu uwzględnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie. Udostępnianie kart paliwowych to świadczenie usług. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

16.02.2021

Zwrot za wyposażenie do pracy zdalnej bez podatku dochodowego

PIT Rachunkowość

Pojawiają się pierwsze interpretacje dotyczące rozliczania dofinansowań do zakupu sprzętu, który pracownicy, pracując zdalnie, wykorzystują w domu. Najnowsze stanowisko skarbówki potwierdza, że takie świadczenie nie tylko nie jest opodatkowane, ale w ogóle nie stanowi przychodu w PIT. Podstawą są tu przepisy tarczy antykryzysowej.

15.02.2021

Areszt dziecka pozbawia rodziców ulgi prorodzinnej

Domowe finanse PIT

Z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że fakt umieszczenia dziecka w areszcie śledczym powoduje utratę prawa do zastosowania ulgi prorodzinnej. Odliczenie jest możliwe dopiero od następnego miesiąca po opuszczeniu aresztu. Ulga na dziecko przysługuje za okresy miesięczne, a nie za każdy dzień roku. Ulgi nie dzieli się proporcjonalnie na 365 dni roku.

31.01.2021

Problematyczne zasady rozliczania zastawu na udziałach

CIT PIT

Do jakiego źródła należy zaliczyć wynagrodzenie za ustanowienie zastawu rejestrowego na udziałach? Wykładnia prezentowana przez organ podatkowy jest nielogiczna, a sam katalog zysków kapitałowych niespójny. Warto zwrócić uwagę, że przyczyną uzyskania przez spółkę przychodu jest fakt posiadania udziałów w spółce zależnej – pisze Dominika Ksepko z MDDP.

28.01.2021

Od darowizny od zamężnej siostry można nie płacić podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Darowizna pieniędzy z majątku wspólnego siostry może być zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Szwagier musi jednak wyrazić na nią pisemną zgodę. Nie będzie on jednak darczyńcą. Fakt, że przelew zostanie zrealizowany ze wspólnego konta siostry i szwagra nie ma znaczenia – potwierdzają organy podatkowe.

16.01.2021

Wróżka nie musi mieć kasy fiskalnej

VAT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednoznacznie, że wróżka nie musi wydawać paragonów ani używać kasy fiskalnej. Rejestrowanie transakcji nie jest wymagane przy usługach ezoterycznych i przepowiadaniu przyszłości osobom prywatnym ani firmom. Wróżka musi jednak spełnić jeden istotny warunek – i dla organów skarbowych nie jest nim posiadanie szklanej kuli.

05.12.2020

Fiskus ogranicza koszty podatkowe spółkom cywilnym

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Ostatnie interpretacje pokazują, że spółki cywilne mają coraz większy kłopot z rozliczaniem kosztów podatkowych. Problematyczne stają się zwłaszcza faktury wystawione przez wspólników, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Skarbówka uważa, że jest to świadczenie usług dla samego siebie i nie pozwala zaliczać ich do kosztów. Zdaniem ekspertów, nie ma to uzasadnienia w przepisach.

03.12.2020

Od skradzionego towaru można odliczyć VAT

VAT Rachunkowość

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednoznacznie – jeśli firma miała prawo do odliczenia VAT od towarów, które zostały skradzione, nie musi korygować rozliczeń podatkowych. Ważne jednak jest, by umiała udowodnić, że kradzież nie była zawiniona, a towary były należycie chronione.

17.11.2020