Podatnik będący programistą prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Ponieważ dużo czasu spędza przy komputerze zakupił bieżnię, która jest elementem stanowiska pracy i jest przez niego wykorzystywana wyłącznie podczas pracy. Bieżnia ustawiona jest bezpośrednio pod biurkiem umożliwiającym pracę na stojąco i umożliwia zażywanie ruchu, pracując równocześnie na komputerze.

Podatnik zapytał organy skarbowe, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatek na zakup bieżni, który nie przekroczył 10 tys. zł? Uzasadniał to tym, że praca programisty wymaga kreatywności, a w celu jej zwiększenia niezbędne jest wykonywanie ruchu bezpośrednio w trakcie pracy. Zatem wydatek na zakup bieżni przyczynia się do osiągnięcia przez niego przychodów poprzez zwiększenie kreatywności, jakości jego pracy i wydajności, co ma bezpośredni wpływ na zadowolenie kontrahentów i zawierane kontrakty.

Czytaj w LEX: Prezenty na rzecz kontrahentów a koszty uzyskania przychodu w podatkach dochodowych - omówienie orzecznictwa >>>

Czytaj w LEX: Wykorzystywanie służbowego samochodu na cele prywatne - wątpliwości interpretacyjne >>>

W interpretacji z 29 listopada br. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe (nr 0112-KDIL2-2.4011.690.2022.2.AG). Organ uzasadnił, że wydatek poniesiony przez podatnika na zakup bieżni ma charakter osobisty i służy zaspokojeniu osobistych potrzeb związanych z odzyskaniem lub utrzymaniem sprawności intelektualnej i fizycznej, a to oznacza, że nie można uznać go za koszt uzyskania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie oprogramowania, ponieważ nie spełnia przesłanek z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

 

 

Eksperci: Dla pracowników tak, dla przedsiębiorcy nie

- Wydana interpretacja pozostaje w zgodności z przedstawianą przez organy podatkową linią orzeczniczą uniemożliwiająca zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wydatków o charakterze osobistym nawet w sytuacji wykazania przez wnioskodawcę wpływu poniesionego kosztu na uzyskanie przez niego przychodu. W ocenie organu, zakup bieżni przez przedsiębiorcę dla siebie należy uznać właśnie za wydatek na cele prywatne – nie da się bowiem wyłączyć jego osobistego użytku – ocenia Karolina Kubista, adwokat w Kancelarii JKP. Legal.

Ekspertka dodaje, że organy odmiennie interpretują sytuację, w której podobny zakup ma służyć pracownikom przedsiębiorcy. - W jednej z poprzednich interpretacji dyrektor KIS pozytywnie wypowiedział się w przedmiocie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na zakup bieżni i innych urządzeń celem wyposażenia siłowni udostępnianej bezpłatnie pracownikom przez pracodawcę po pracy (interpretacja z 13 września 2021 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.506.2021.2.AG) – podkreśla Karolina Kubista.

Czytaj w LEX: Wydatki na spotkania biznesowe w restauracjach w kosztach podatkowych >>>

Czytaj w LEX: Napiwki w podatku dochodowym od osób fizycznych >>>

Zobacz również: Ulga na zabytki okrojona od 2023 roku – z zakupem pałacyku trzeba się spieszyć >>

Ekspertka wskazuje, że zdaniem organu, w tym przypadku celem pracodawcy było umożliwienie wspólnej integracji po pracy i zwiększenie jego atrakcyjności na rynku pracy, co pozwalało na uznanie nabytku za związany z działalnością gospodarczą. Można przypuszczać, że w przypadku bieżni przeznaczonej do korzystania przez pracowników w trakcie pracy rozstrzygnięcie byłoby podobne.

- Wychodzi więc na to, że organy podatkowe łagodniejszym okiem spoglądają na rzeczy kupione dla pracowników, niż dla samego przedsiębiorcy, w przypadku zakupu bieżni umożliwiającej ruch pracownika w trakcie pracy taki zakupu najpewniej zaliczony zostałby do kosztów uzyskania przychodu, co w przypadku korzystania przez samego przedsiębiorcę nie jest już możliwe – zauważa mecenas Kubista.

Czytaj w LEX: Koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej - przypadek kradzieży >>>

Czytaj w LEX: Koszty uzyskania przychodu poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej na przykładach >>>

 

Wydatek o charakterze osobistym

Kolejny ekspert zauważa, że koszty uzyskania przychodów nie są kosztami uzyskania dowolnych przychodów, ale są ściśle powiązane z uzyskaniem przychodów z konkretnego źródła. Są zatem bezpośrednio przyporządkowane do danego źródła przychodów. 

- Możliwość kwalifikowania danego wydatku jako kosztu uzyskania przychodów jest uzależniona od obiektywnej oceny tego, czy w świetle zaistniałych okoliczności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł przewidzieć, że wydatek spowoduje zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. Wydatek związany z zakupem bieżni nie jest bezpośrednio wymieniony w art. 23 ustawy o PIT, jednak nie stanowi to wystarczającej przesłanki do uznania go za koszt uzyskania przychodów - do tego konieczne jest także wystąpienie związku przyczynowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a celem, którym jest osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów podkreśla Mariusz Wróbel, starszy konsultant w Vialto Partners.

Zauważa on, że wydatek na zakup bieżni może służyć polepszeniu ogólnego stanu zdrowia, który nie jest bezpośrednio związany z działalnością gospodarczą, ponadto co do zasady ma charakter osobisty.

Czytaj w LEX: Kwiaty w firmie a koszty uzyskania przychodów >>>

Czytaj w LEX: Ubiór dla pracownika - omówienie orzecznictwa >>>

 

Monika Brzostowska, Patrycja Kubiesa

Sprawdź  

- Dlatego też wydatek poniesiony na zakup bieżni dla podatnika, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie tworzenia oprogramowania, nie powinien zostać uznany za niezbędny cel prowadzenia działalności gospodarczej, a co za tym idzie przyczynić się do osiągnięcia przychodów bądź zabezpieczenia źródła przychodów - ocenia Mariusz Wróbel.

Zdaniem eksperta, zważywszy na charakter prowadzonej działalności gospodarczej, wydatek na zakup bieżni ma charakter osobisty.

- Co prawda korzystanie z bieżni może mieć wpływ na poprawę jakości i wydajności pracy, nie oznacza to jednak zarazem, że wspomniany wydatek traci charakter osobisty, w związku z czym nie może stanowić kosztu uzyskania przychodów. Poniesiony wydatek służy zaspokojeniu osobistych potrzeb powiązanych z utrzymaniem sprawności fizycznej i intelektualnej, a to oznacza, że nie można uznać go za koszt uzyskania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie tworzenia oprogramowania, ponieważ nie spełnia przesłanek z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT – podsumowuje Mariusz Wróbel.

Czytaj w LEX: Limit stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów >>>