Przedstawiciele jednej z gmin jako jednostki samorządu terytorialnego będącej zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, formułując wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej wskazali, że jednym z zadań własnych gminy, będącej właścicielem infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz administratorem całej sieci, jest zaopatrzenie w wodę oraz odbiór ścieków komunalnych od mieszkańców i instytucji. Podstawą świadczonych przez gminę usług są umowy cywilnoprawne zawierane z mieszkańcami, przedsiębiorcami, ale też z osobami prawnymi. To gmina wystawia faktury i prowadzi działalność gospodarczą stosownie do przepisów ustawy z 11 marca 2004r. ustawy o podatku od towarów i usług, a sama sprzedaż wody oraz odprowadzanie ścieków komunalnych podlega opodatkowaniu 8-proc. stawką VAT. Należny VAT zostaje wykazany w deklaracji VAT i odprowadzany do urzędu skarbowego.

Wnioskodawca zwrócił uwagę na fakt przystąpienia gminy do realizacji inwestycji w obszarze gospodarki wodno-ściekowej objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach której wybudowano nowy odcinek sieci wodociągowej przeznaczony do korzystania wyłącznie przez jej mieszkańców. Podkreślił, że wybudowana sieć to własność gminy, na którą wystawiano faktury zakupowe. Z kolei wydatki na nabywane towary i usługi skierowane na realizację inwestycji służyły wyłącznie działalności opodatkowanej VAT. Z wątpliwościami dotyczącymi prawa dokonania pełnego obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od wydatków związanych z inwestycją służącą sprzedaży opodatkowanej, zwrócili się do dyrektora KIS przedstawiciele gminy. Uznano, że skoro gmina w zakresie gospodarki wodociągowej prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną 8-proc. stawką VAT i świadczy usługi na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, to ma prawo obniżyć VAT w pełnej, stuprocentowej wysokości od zakupów i wydatków ponoszonych na budowę nowej sieci wodociągowej. Co więcej, wedle twierdzeniom wnioskodawcy, na nowo wybudowanym odcinku sieci wodociągowej nie miały być dokonywane żadne czynności niedające prawa do odliczenia VAT, w również czynności wewnętrzne między gminą a jej jednostkami organizacyjnymi – nowa inwestycja miała służyć wyłącznie wykonywaniu czynności opodatkowanych.

 

Gmina ma prawo obniżyć VAT

Stanowisko, które przedstawił wnioskodawca, po analizie stanu faktycznego sprawy, dyrektor KIS uznał za prawidłowe (interpretacja z 1 grudnia 2022r., nr 0112-KDIL1-2.4012.493.2022.1.SN). Interpretując przepisy ustawy o VAT, dyrektor KIS w pierwszej kolejności stwierdził, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wtedy, kiedy odliczenia dokonuje podatnik VAT, a towary i usługi, których nabycie skutkowało naliczeniem owego podatku były wykorzystywane do czynności opodatkowanych, skutkujących powstaniem zobowiązania podatkowego. Analogicznie, nie można obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli nabyte towary i usługi nie były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Co więcej, dyrektor KIS zwrócił uwagę na przesłanki warunkujące obniżenie VAT i wskazał, że najważniejsze jest uznanie nabywcy towarów i usług za zarejestrowanego, czynnego podatnika VAT działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zobacz również: Uproszczenia w VAT mniej korzystne i trzy miesiące później >>

 

Organy władzy publicznej jako podatnicy VAT

Organ interpretujący, odnosząc się do stanowiska wnioskodawcy odnośnie uznania organów władzy publicznej wraz z urzędami obsługującymi te organy za podatników VAT, jeśli wykonują czynności spoza zakresu zadań własnych, a także kiedy funkcjonują w ramach zadań własnych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, uznał je za właściwe. Wskazał, że wykonywane czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają jednostki samorządu terytorialnego z kategorii podatników VAT, z kolei wykonywane czynności cywilnoprawne w ramach prowadzonej działalności gospodarczej skutkują opodatkowaniem VAT realizowanych odpłatnych dostaw towarów oraz świadczonych usług. Sprawy wodociągów, kanalizacji, zaopatrzenia w wodę, utrzymania czynności i porządku to tylko kilka z kategorii zadań własnych gminy mających zaspokajać zbiorowe potrzeby wspólnoty, w szczególności lokalnej wspólnoty.

Dyrektor KIS zwrócił uwagę na fakt, że gmina jako wnioskodawca to zarejestrowany, czynny podatnik VAT, a nabywane w związku z przedmiotową inwestycją towary i usługi miały służyć wyłącznie działalności opodatkowanej VAT. Dlatego w przedstawionym stanie faktycznym doszło do spełnienia warunków niezbędnych do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na realizację zadania inwestycyjnego pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wymienionych w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług.

 

Nowość
Nowość

Adam Bartosiewicz

Sprawdź