Sprzedaż grzybów i jagód bez podatku dochodowego

Domowe finanse PIT

W lasach pojawiły się już pierwsze grzyby. Są także poziomki i jagody. Przy drogach ustawili się więc sprzedawcy. Mimo że – co do zasady – opodatkowaniu podlegają w Polsce wszystkie dochody, środki pochodzące ze sprzedaży owoców runa leśnego mogą być zwolnione z PIT. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków.

15.07.2021

Podatkami zaczynają rządzić algorytmy

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Algorytmy, Big Data i Machine Learning zaczynają być w podatkach odmieniane przez wszystkie przypadki. Podatki odchodzą od papieru, a dostarczanie danych w sposób odizolowany i niepozwalający na ich analizę w szerszym kontekście przechodzi do lamusa. Dzięki algorytmom organy podatkowe stają się pomału jak Google czy Facebook, wiedząc o podatnikach często może i więcej niż oni sami.

15.07.2021

Będą zmiany w strukturach JPK_VAT

VAT Rachunkowość

Resort finansów rozpoczął konsultacje podatkowe dotyczące nowych wzorów JPK_V7K i JPK_V7M. Konsultowane zmiany mają związek z nowelizacją przepisów w podatku od towarów i usług, które wchodzą w życie w okresie od 1 lipca 2021 roku do 1 stycznia 2022 roku. Opinie o nowych wzorach plików można zgłaszać do końca lipca.

14.07.2021

Branża księgowych apeluje o pilną zmianę przepisów

CIT Rachunkowość Tarcza finansowa

Zbliża się termin rozliczenia podatku dochodowego za czerwiec. Trzeba będzie w nim wykazać subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju. Przedsiębiorcy od 1 czerwca otrzymują decyzje o wysokości umorzonej subwencji. Taki dokument stanowi podstawę do rozpoznania przychodu i naliczenia podatku. Rząd zapowiada zwolnienie z podatku, ciągle nie ma jednak przepisów w tym zakresie.

14.07.2021

Jest rozporządzenie - nagrody z loterii szczepionkowej bez podatku

Domowe finanse PIT Koronawirus szczepienia

Fiskus nie będzie pobierał podatku od nagród przyznanych w ramach Loterii Narodowego Programu Szczepień - wynika z podpisanego w poniedziałek 12 lipca przez ministra finansów rozporządzenia. Nowe przepisy wejdą w życie od 14 lipca. Będą dotyczyły nagród o wartości powyżej 2 tys. 280 zł uzyskanych od 14 lipca 2021 r. do 11 marca 2022 r.

13.07.2021

Dokumentowanie cen transferowych obowiązkowe także dla firm niepowiązanych

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Po ostatniej dużej nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych raportowaniu podlegają także transakcje pomiędzy podmiotami niepowiązanymi. Zmiany w przepisach doprowadziły do sytuacji, że firmy muszą teraz sprawdzać klientów swoich kontrahentów. Doradcy podatkowi apelują do MF o zmianę przepisów - na razie bez skutku, liczą jednak, że jesienią resort złagodzi nowe obowiązki.

13.07.2021

Prawo wpływa na powstawanie zobowiązań podatkowych

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy

Przepisy prawa podatkowego wymieniają dwa sposoby powstawania zobowiązania podatkowego. Pierwszym są zobowiązania powstające z mocy samego prawa, natomiast innym jest ich powstanie w drodze decyzji organu podatkowego. Istota stosunku zobowiązaniowego sprowadza się do tego, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić.

12.07.2021

Unikanie podwójnego opodatkowania w transakcjach z Gruzją według nowych zasad

Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

7 lipca w Tbilisi Polska i Gruzja podpisały nową umowę w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania. Jak tłumaczy resort finansów, to efekt prowadzenia przez Polskę aktywnej polityki zwalczania oszustw podatkowych na gruncie prawa krajowego i międzynarodowego.

12.07.2021

Sądy mogą kontrolować wszczynanie postępowań karnych skarbowych

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Znamy już uzasadnienie do uchwały NSA dotyczącej wszczynania postępowań tuż przed upływem terminu przedawnienia. Stanowisko NSA ma szanse przyczynić się do zakończenia trwającego od wielu lat sporu o zakres kognicji sądów administracyjnych w sprawach, w których wydłużenie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nastąpiło na skutek wszczęcia postępowania karnego skarbowego.

12.07.2021

Najem mieszkania - amortyzacja może być korzystniejsza od ryczałtu

Domowe finanse PIT

Uważa się powszechnie, że ryczałt to najkorzystniejszy sposób opodatkowania najmu. Nie zawsze jednak jest to najbardziej opłacalna metoda - zwłaszcza jeśli mieszkanie ma więcej niż pięć lat. Wtedy lepiej rozliczać się w oparciu o zasady ogólne PIT. Można skorzystać z amortyzacji, podwyższyć koszty i nie płacić podatku. Duże znaczenie ma jednak forma posiadania - pełna własność hipoteczna czy własność spółdzielcza.

10.07.2021

Samochody elektryczne mogą sprowadzić na pracowników wyższy podatek

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Już od 12 lipca zakup samochodów o napędzie wyłącznie elektrycznym ma być premiowany specjalną dotacją. Program przewiduje także wsparcie dla firm i organizacji oraz dopłaty do leasingu pojazdu. Problem jednak w tym, że podatkowe zachęty są tu niewielkie. Co więcej – pracownicy, którzy korzystają ze służbowych elektryków mogą być zmuszeni do zapłacenia wyższego podatku.

09.07.2021

Ustalenia podatkowej części Polskiego Ładu ciągle trwają

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Projekt zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu, mimo zapowiedzi, nie został dotąd opublikowany. Znamy tylko ogólne założenia. Z wypowiedzi Jarosława Gowina wynika, że prace nad finalną wersją dokumentu jeszcze trwają. Zmiany w zasadach opodatkowania przedsiębiorców i płacenia przez nich składki zdrowotnej nie są jeszcze przesądzone.

08.07.2021

Część krajów rezygnuje z liniowej stawki PIT

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

W 2021 roku opodatkowanie pracy nadal spada. Rzeczywisty poziom różni się jednak znacząco w zależności od regionu. Czechy zdecydowały się na powrót z opodatkowania liniowego do progresywnego. Podobnie - Austria, Niemcy, Słowenia, Chorwacja i Słowacja. Najwyższe stawki VAT obowiązują na Węgrzech, w Chorwacji i Polsce. Jednak same stawki to nie wszystko – takie wnioski wynikają z opublikowanego w czwartek raportu Mazars.

08.07.2021

Handlujący walutami wirtualnymi będą rejestrować swoją działalność

Ordynacja Rachunkowość Finanse

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło w środę wzór wniosku o wpis do rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych. Dokument trzeba będzie składać elektronicznie od 31 października 2021 roku. Nowy obowiązek jest związany z przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

07.07.2021

Będzie pomoc dla przedsiębiorców i urzędów z powodu skutków brexitu

Doradca podatkowy Finanse Brexit

Ministerstwo Finansów zachęca do wypełnienia ankiety dotyczącej skutków brexitu. Jest ona skierowana do przedsiębiorców, urzędów i instytucji. Posłuży Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej do opracowania programu pomocowego dla wszystkich, którzy odczuwają konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

06.07.2021

Kontrowersyjne analizy porównawcze przy usługach finansowych

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W tym roku podmioty powiązane muszą zaktualizować analizy porównawcze. Zdaniem doradców podatkowych, gdy nie dochodzi do istotnych zmian rynkowych, transakcja powinna być uznana za rynkową - bez konieczności jej aktualizowania. Niedawna interpretacja skarbówki rodzi jednak w tym zakresie wiele wątpliwości. Ignoruje bowiem całkowicie specyfikę transakcji finansowych.

06.07.2021

Zamiast korekty faktury czasem wystarczy nota korygująca

VAT Rachunkowość

Ustawa o VAT określa przypadki, w których podatnik będzie zobowiązany do wystawienia faktury korekty. Szczególnym rodzajem faktury korygującej jej pierwotną treść jest nota korygująca. Wystawia ją nabywca towaru lub usługi. W niektórych przypadkach wystawienie noty nie będzie jednak możliwe.

05.07.2021

Fiskus próbuje wyręczać się podatnikami

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Kontrole podatników mają przeprowadzać organy podatkowe, a nie ich kontrahenci. Sprzedaż paliwa to natomiast żaden argument, by twierdzić, że firma oszukuje i nie rozlicza rzetelnie VAT. Zawieranie transakcji dotyczących benzyny nie może też automatycznie oznaczać braku dochowania należytej staranności. WSA stanął właśnie po stronie podatników i pozwolił na odliczanie VAT.

05.07.2021

Od zbyt drogich pamiątek z podróży trzeba zapłacić cło i podatek

Ordynacja Domowe finanse Prawo europejskie

Ministerstwo Finansów opublikowało kolejną edycję specjalnego przewodnika. Wyjaśnia w nim, jakie pamiątki z wakacyjnej podróży można przywieźć do Polski, by nie płacić cła, ani akcyzy, ale też nie trafić do więzienia. Chodzi także o przewożenie przez granicę leków, żywności, wyrobów tytoniowych, alkoholu i zwierząt.

03.07.2021