Komisy samochodowe mogą spodziewać się nalotu skarbówki

VAT Akcyza

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała w czwartek akcję kontroli przeprowadzonych w komisach samochodowych w 2020 roku. Dzięki nim do kasy państwa trafiło niemal 6,5 milionów złotych zaległych podatków. Przeprowadzono łącznie 2313 kontroli podatkowych i sześć kontroli celno-skarbowych. MF zapowiada kolejne takie kontrole.

25.03.2021

Fiskus bezprawnie domaga się podatku u źródła od usług ubezpieczeniowych

CIT Rachunkowość Podatki międzynarodowe

Kwestia opodatkowania u źródła usług ubezpieczeniowych stała się kością niezgody między podatnikami i organami skarbowymi. Urzędnicy twierdzą, że ubezpieczenia są podobne do gwarancji i poręczeń, i domagają się, by nabywcy polis zapłacili w Polsce dodatkowy podatek. Takie podejście podważają jednak sądy administracyjne. Potrzebna jest pilna reakcja ministra finansów.

25.03.2021

Rozliczenie wspólne małżonków w rocznym PIT

Domowe finanse PIT

W związku z corocznym rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych małżonkowie mogą dokonać wyboru sposobu rozliczenia i rozliczyć się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. Należy jednak pamiętać o warunkach, jakie muszą zostać spełnione, aby dokonać wspólnego rozliczenia – pisze Anna Koperska z KPMG w Polsce.

24.03.2021

Nota uznaniowa czasem może zastąpić fakturę

VAT Rachunkowość

W obrocie gospodarczym zdecydowanie najczęściej stosowanym dokumentem księgowym jest faktura. Dokumentuje ona dokonaną przez podatnika podatku VAT sprzedaż. Oczywiście nie wszystkie transakcje, które są dokonywane pomiędzy podmiotami, muszą być dokumentowane fakturą.

24.03.2021

Podatnicy coraz bardziej samotni w zderzeniu z trudnym prawem

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Proces praktycznego stosowania prawa podatkowego doszedł już do takiego etapu, że proszeni o pomoc doradcy podatkowi rekomendują swoim klientom składanie wniosków o ministerialną interpretację. Coraz trudniej bowiem o udzielenie jednoznacznej porady. Problem jednak w tym, że otrzymanie interpretacji też nie gwarantuje właściwej ochrony. W rezultacie przedsiębiorcy pozostawieni są samymi sobie.

24.03.2021

Fundacje rodzinne nie skorzystają z preferencyjnego CIT

Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Rząd przedstawił w nocy z poniedziałku na wtorek oczekiwany od dawna projekt ustawy o fundacji rodzinnej. Wynika z niego, że fundacje nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej. Zapłacą CIT według zasad ogólnych. Korzyści podatkowe przewidziane są dla wąskiej grupy beneficjentów – najbliższej rodziny. Pozostali zapłacą 19-proc. podatek od spadków i darowizn.

23.03.2021

Nikt nie wie, jak rozliczać dodatki covidowe dla lekarzy

PIT Rachunkowość Finansowanie zdrowia

Przepisy mówią o oświadczeniach, placówki żądają od pracowników medycznych faktur za pracę z chorymi na Covid. Problem dotyczy też momentu rozliczenia przychodu – nie wiadomo, czy chodzi o moment wystawienia faktury czy termin wykonanej pracy. Informacja skarbowa mówi zaś o fizycznej dacie otrzymania zapłaty za wykonaną pracę. Takie podejście nie ma jednak potwierdzenia w przepisach.

23.03.2021

Rozliczenie PIT z dzieckiem korzystne dla samotnych rodziców

Domowe finanse PIT

Ustawa o PIT przewiduje dla podatników różne formy rozliczeń na preferencyjnych zasadach. Jednym z nich jest rozliczenie dla samotnych rodziców, którzy wychowują dziecko, przysługujące po spełnieniu określonych w ustawie warunków – pisze Anna Lewandowska z KPMG w Polsce.

22.03.2021

Ocena kontynuowania działalności w sprawozdaniach finansowych do wyjaśnienia

Rachunkowość Spółki

Komitet Standardów Rachunkowych przedstawił projekt standardu dotyczącego kontynuowania działalności lub jej braku. Uwagi można zgłaszać do 4 maja. uwzględnia w szczególności zagadnienia dotyczące sporządzania sprawozdań finansowych w sytuacjach, gdy przyjęcie przez jednostkę założenia kontynuacji działalności nie jest zasadne.

22.03.2021

Więcej czasu na CIT-8, mniej na sprawozdania finansowe - wątpliwe ułatwienie

CIT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów zapowiada przedłużenie do końca czerwca terminu na złożenie CIT-8 i rozliczenie podatku za 2020 rok. Resort jednak nie zamierza wydłużyć firmom czasu na sporządzenie sprawozdań finansowych. Termin minie więc z końcem marca. Problem jednak w tym, że nie da się tego zrobić bez wcześniejszego rozliczenia CIT-8. Księgowi i rewidenci apelują o skorelowanie tych terminów.

22.03.2021

Podatnik chce ulgi rehabilitacyjnej, urząd może pytać o choroby

Domowe finanse PIT RODO

Podatnicy, którzy w rocznej deklaracji PIT rozliczają np. ulgę rehabilitacyjną, muszą liczyć się z tym, że skarbówka wezwie ich na kontrole i sprawdzi, czy faktycznie mieli oni prawo do odliczeń. Trzeba wtedy pokazać dokumenty potwierdzające niepełnosprawność. Podatnik, ubiegający się uzyskanie jakiejkolwiek ulgi musi być przygotowany na konieczność udokumentowania prawa do niej - tłumaczą doradcy.

20.03.2021

PIT wysłany do złego urzędu bez konsekwencji karnych

Domowe finanse PIT

Wielu podatników wypełniło już swój obowiązek i rozliczyło się z urzędem skarbowym. Pamiętać jednak trzeba, aby zeznanie podatkowe wysłać do właściwego urzędu. Co do zasady powinien być to urząd skarbowy, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego wykonuje swoje zadania.

19.03.2021

Unijne dyrektywy wdrażamy często z opóźnieniem, chyba że są korzystne dla rządu

Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse Podatki międzynarodowe Ochrona konkurencji

Rozwiązania korzystne dla firm implementowane są z opóźnieniem. Pozostałe z kolei – często wchodzą u nas w życie przed wymaganym terminem i są bardziej restrykcyjne niż wymaga tego Unia. Najnowszym przykładem są przepisy o wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Ale takie problemy dotyczą też podatków.

19.03.2021

Walka z wyłudzeniami VAT wymaga współpracy europejskiej

VAT Rachunkowość

Polska walczy z przestępczością związaną z VAT od przystąpienia do Unii Europejskiej. Dotychczasowe działania w obszarze kontroli okazały się jednak nieskuteczne. W wielu przypadkach łapano ofiary, nie sprawców, a ściągalność VAT w zakresie wyłudzeń podatku jest w granicach 2 procent.

18.03.2021

Prawnik bez kasy fiskalnej tylko wyjątkowo

Prawnicy VAT

Usługi prawnicze świadczone na rzecz osób fizycznych muszą być dokumentowane paragonami fiskalnymi. Resort nie planuje żadnych zmian w tym zakresie. Kasy nie trzeba jednak kupować, jeśli usługi świadczone są na odległość, a płatności dokonywane są w formie przelewu bankowego.

17.03.2021

Długie postępowania w NSA - podatnicy na sprawiedliwość czekają latami

Prawnicy Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy

Naczelny Sąd Administracyjny od niemal czterech lat nie wydaje wyroku m.in. w sprawie rozliczeń VAT. Podatnicy wygrali wcześniej w WSA, ale orzeczenia ciągle są nieprawomocne, bo sprawa utknęła w NSA. W rezultacie firmy mają zablokowane pieniądze i nie mogą odzyskać zapłaconego podatku. A związane z tym wątpliwości dotyczą także wszystkich podmiotów rozliczających transakcje zagraniczne.

17.03.2021

Ulga termomodernizacyjna umożliwia odzyskanie 53 tysięcy złotych

Domowe finanse PIT

Ulga termomodernizacyjna to regulacja wspierająca przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Dzięki niej, podatnicy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania niektóre wydatki, np. na ulepszenie budynku lub zastosowanie nowego źródła energii, i w rezultacie zapłacić niższy podatek dochodowy – tłumaczy Karolina Demska, ekspert KPMG w Polsce.

16.03.2021

Księgowi: MF tak upraszcza przepisy, że mamy coraz więcej pracy

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Apel księgowych o zapewnienie większej stabilności prawa podatkowego nie zyskał zrozumienia Ministerstwa Finansów. Resort uważa, że wprowadzenie dłuższego vacatio legis nie jest właściwym rozwiązaniem. Nie widzi też możliwości wprowadzania zmian tylko raz w roku. W rezultacie księgowi i biura rachunkowe prowadzą walkę z czasem,

16.03.2021

MF: Nie będzie podwyżki podatków

Ordynacja Rachunkowość Koronawirus

Ministerstwo Finansów nie planuje podwyższenia CIT, VAT ani PIT. Zapewnił o tym w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński. Resort przy okazji pochwalił się sukcesami w tropieniu oszustów podatkowych. Kontrole prowadzone przez skarbówkę są coraz skuteczniejsze.

15.03.2021

Ulga rodzinna - kontakty z dzieckiem i płacenie alimentów nie wystarczy

Domowe finanse PIT

Rodzic może skorzystać z ulgi na dziecko, tylko w sytuacji gdy wykonuje władzę rodzicielską. Samo utrzymywanie kontaktów z dzieckiem nie wystarczy, aby skorzystać z odliczenia ulgi prorodzinnej w rocznym PIT. Samo płacenie alimentów to także za mało. Czasami konieczna jest też weryfikacja, kto naprawdę zajmuje się dzieckiem.

15.03.2021