Jak poinformowało w środę Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Adam Abramowicz wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie zmian podatkowych do rządowego programu „Polski Ład”.

W obecnym kształcie "Polskiego Ładu" wszyscy przedsiębiorcy, rozliczający się w taki sposób, stracą. Także ci, którzy osiągają stosunkowo niewielkie dochody. Choć formalnie ten sposób opodatkowania w PIT nie zniknie, to stanie się nieatrakcyjny. Środowisko przedsiębiorców uznaje jednolite opodatkowanie wszystkich dochodów za jedno z najcenniejszych zdobyczy legislacyjnych 30-lecia gospodarki rynkowej, dlatego bardzo mi zależy na jego utrzymaniu – powiedział Adam Abramowicz. 

Limit dla składki zdrowotnej 

Druga propozycja Rzecznika MŚP zmierza do wprowadzenia maksymalnej kwoty składki zdrowotnej, jaką mógłby zapłacić przedsiębiorca. Chodzi o podobne rozwiązanie jak to, które stosowane jest przy ubezpieczeniu emerytalnym, w ramach którego składkę przestaje się płacić powyżej 30-krotności średniej płacy krajowej. - Przy uwzględnieniu mojego rozwiązania osoby prowadzące działalność gospodarczą nie zapłaciłby składki zdrowotnej wyższej niż średniomiesięcznie 1 176,08 zł. Zwrócę się do Ministra Finansów o wyliczenie kosztów tych propozycji – powiedział Adam Abramowicz.

Czytaj: Zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej to realna podwyżka podatków>>

Inna propozycja dotyczy zmiany podstawy opodatkowania z dochodu na przychód z równoczesnym obniżeniem stawki opodatkowania do wartości od 0,5 proc. do 1,5 proc. Podatek dotyczyłby przedsiębiorstw posiadających status osób prawnych. Jak szacuje Rzecznik MŚP, w przypadku zastosowania 1,5-proc. stawki nastąpiłby wzrost przychodów z CIT o około 40 mld zł.