Ustawa okołobudżetowa na 2019 rok uchwalona

Finanse publiczne

Sejm uchwalił w piątek ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2019 r., czyli tzw. ustawę okołobudżetową. To ustawa nierozerwalnie związana z projektem budżetu na 2019 r.

09.11.2018

MF: Matryce VAT ułatwią rozliczanie podatku

VAT Prawo gospodarcze

Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji nowe matryce VAT, których stosowanie ma uprościć system i zdecydowanie ograniczyć niekonsekwencje w stosowaniu stawek VAT. Jak podkreśla MF, proponowane rozwiązania nie mają celu fiskalnego, dzięki nim stawki VAT będą prostsze i łatwiejsze w użyciu.

09.11.2018

Administracja skarbowa uzyska szerszy dostęp do informacji o podatnikach

CIT VAT Prawo gospodarcze

Zapewnienie szerszego dostępu Krajowej Administracji Skarbowej do informacji niezbędnych do realizacji jej ustawowych zadań oraz wyposażenie w narzędzia umożliwiające skuteczniejsze wykonywanie kontroli celno-skarbowej - to cele uchwalonej w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy.

09.11.2018

Sejm uchwalił kolejny pakiet zmian dla małych i średnich firm

CIT PIT Prawo gospodarcze

Możliwość wliczenia pracy małżonka w koszt uzyskania przychodu, jednorazowe rozliczenie straty podatkowej do wysokości 5 mln zł czy skrócenie ze 150 do 90 dni terminu uprawniającego wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT - to niektóre z elementów uchwalonego w piątek przez Sejm pakietu

09.11.2018

Przekazywanie informacji o schematach podatkowych naruszy tajemnicę zawodową

Ordynacja

Ustawa wprowadzająca obowiązek raportowania schematów podatkowych przygotowana była zbyt szybko i zbyt krótki był termin konsultacji publicznych jej projektu, a przyjęte rozwiązania mogą naruszać wiele reguł konstytucyjnych, w tym tajemnicę zawodową - uważa Krajowa Rada Doradców Podatkowych. O niepodpisywanie ustawy apelują do prezydenta również adwokaci, radcowie prawni i notariusze.

09.11.2018

Prawda obiektywna także w cenach transferowych

CIT PIT

Zasada prawdy obiektywnej powinna być realizowana w każdym postępowaniu podatkowym, w tym także w przypadkach szacowania dochodu na podstawie przepisów o cenach transferowych.

09.11.2018

Ustawa o wypełnianiu PIT przez urząd podpisana

PIT

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ma uprościć rozliczenia PIT i zobowiązać urzędy skarbowe do wypełniania deklaracji za podatników.

07.11.2018

Rynek paliw pioriorytetem w podatkowym uszczelnianiu

VAT Akcyza

Rynek paliw to jeden z priorytetowych obszarów dla uszczelnienia systemu - zapewniła w środę minister finansów Teresa Czerwińska, dziękując za przekazanie przez Orlen mobilnych laboratoriów do badania paliw.

07.11.2018

Sejm: Komisja za poprawkami Senatu do ustawy o e-fakturowaniu

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Zmniejszenie zatorów płatniczych i liczby błędnych oraz fałszywych faktur w obiegu, oszczędność czasu i pieniędzy - to cele ustawy o elektronicznym fakturowaniu. Sejm prawdopodobnie przyjmie poprawki...

06.11.2018

UE: Nowe prawo umożliwi obniżenie VAT na e-booki

VAT Prawo gospodarcze

Nowe unijne przepisy umożliwią objęcie elektronicznych wydań książek i gazet obniżoną stawką podatku VAT. Ministrowie finansów państw UE zatwierdzili je we wtorek w Brukseli po trwającej od blisko dwóch lat procedury legislacyjnej.

06.11.2018

UE: Trwa spór o wprowadzenie podatku cyfrowego dla wielkich korporacji

CIT Prawo gospodarcze

Trwające nadal podziały w sprawie wprowadzenia podatku cyfrowego, który miałby objąć takie firmy jak Facebook czy Google, oddalają perspektywę przyjęcia tych rozwiązań do końca roku. Unijni ministrowie finansów będą rozmawiać o tym w Brukseli we wtorek.

05.11.2018

Niezapłacona faktura wymusi korektę rozliczeń

CIT PIT Prawo gospodarcze

Brak zapłaty zobowiązania w ciągu 120 dni od terminu płatności określonego na fakturze, spowoduje obowiązek korygowania kosztów podatkowych i podwyższenia podstawy opodatkowania.

05.11.2018

O niższym PIT warto pomyśleć już dzisiaj

PIT

Aby skorzystać z ulg i odliczeń w PIT, trzeba mieć odpowiednie dokumenty. Muszą być wystawione w tym roku. Mimo, że do rozliczenia rocznego PIT jest jeszcze dużo czasu, trzeba je zebrać już teraz.

03.11.2018

Czy wytyczne OECD mogą być źródłem prawa podatkowego

CIT PIT

We współczesnym prawie podatkowym wzrasta znaczenie różnorodnych dokumentów, które nie stanowią „prawa” w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Nie są one źródłem prawa jak ustawa czy akty wykonawcze w...

02.11.2018

Jaki wpływ na gospodarkę ma prawo podatkowe

Doradca podatkowy Administracja publiczna

Przepisy dotyczące finansów publicznych i prawa podatkowego bez wątpienia wpływają na prowadzenie działalności i rozwój polskiej gospodarki. Trzeba jednak tak wyważyć proporcje między nimi, aby...

02.11.2018

Fiskus może pytać o karalność świadków

Ordynacja

Przepisy ordynacji nie każą pytać świadków, czy byli karani za składanie fałszywych zeznań. Ustawa nie wyklucza takich osób z grona świadków. Nie oznacza to jednak, że organy podatkowe nie mogą zadawać pytań w tym zakresie – potwierdza Ministerstwo Finansów.

30.10.2018